girdi

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Skvělá kniha. Měla jsem ji přečtenou za dva dny a kdyby to bylo na mně, byl by to rozhodně jen jeden! Autorce se podařilo přiblížit tolik zajímavých momentů, emocí a pocitů. Je to silný příběh. Prolínání minulosti a současnosti je perfektně načasované. Přiznávám, že hrdinčiny znalosti hub byly mimo mé chápání, ale bavilo mě to moc. Opravdu výborné čtení.

09.10.2020

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Nečekané překvapení a moc příjemné. Pozvolný rozjezd příběhu je protkán laskavým humorem, a pak přijdou na řadu i gejzíry smíchu a na konec i trocha slz. Ač se to zdá na začátku nemožné, Muž jménem Ove vám totiž přiroste k srdci a budete si přát, abyste aspoň jednoho takového bručouna s příliš velkým srdcem měli i ve svém životě. :-)

16.04.2016

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Ač je téma knihy velice závažné a komplikované, kniha jako celej je jedním slovem milá. Hlavní hrdinové vám přirostou k srdci tak moc, že na konci vám bude líto, že je musíte opustit. Přestože je máte občas chuť proplesknout a příběh jasně směřuje k jedinému možnému konci, nebo právě proto. Tenhle "román pro ženy" je zaslouženě v top dvacítce nejlépe hodnocených knih.

17.07.2016

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Po přečtení této knihy se nelze divit, že je Agatha Christie dodnes respektovanou královnou detektivek. Příběh je perfektně vystaven, postavy výborně prokresleny, zápletka se postupně stále více zamotává. Děj vás strhne natolik, že knihu nebudete chtít odložit, dokud nebudete vědět, kdo je vrah. Ovšem na rozuzlení si budete muset počkat a to čekání bude plné napětí. Prostě dokonalá detektivka.

08.11.2017

Stopařův průvodce GalaxiíStopařův průvodce GalaxiíDouglas Adams

Na některé knihy není na škodu si počkat. Adams a jeho Stopařův průvodce ustál i má extrémně vysoká očekávání. Propracovaný galaktický svět, hravé detaily a skvěle promyšlený příběh. A ty ilustrace se super vtipnými popisky! Jsem ráda, že jsem si to odložila "na později", protože jinak by se mi mnohem palčivěji vtíralo srovnání s Terry Pratchettem (a to by Adams tvrdě projel, i když vím, že žánr je jiný). Knihu jsem přečetla během dvou dnů, takže u mě rozhodně zavládla spokojenost a těším se na další díl.

24.05.2019

Stráže! Stráže!Stráže! Stráže!Terry Pratchett

Dělám si občas radost opakovaným čtením mého milovaného Terryho Pratchetta. Tentokrát jsem si vytáhla díl o noční hlídce a užila si to stejně jako poprvé. Nepřestává mě udivovat kolik humoru, vymazlených detailů a hlubokých myšlenek se v každé zeměplošské knize skrývá. Elánius je užasná postava, svým způsobem takový zeměplošský Harry Hole mě teď napadlo. :-) No prostě parádní čtení. Pratchett ve své nejdokonalejší ryzosti.

18.06.2019

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Způsobem propletených (občas trochu neuvěřitelných) příběhů o osudech jedné rodiny mi to, nevím proč (protože ta atmosféra je tak jiná), připomnělo Hartlův Malý pražský erotikon (ovšem jen pokud byste z něho odstranili skoro všechen humor, laskavý i třeskutý). Mornštajnová v Hotýlku představila tolik zajímavých postav, až člověku bylo občas líto, že některé mají jen málo prostoru a člověk je nemůže lépe poznat a pochopit. Ačkoli to bylo většinou spíše smutné čtení, četlo se to krásně. Mistrovské vypravěčské nadání doplňují všechny ty úžasné detaily, jako je členění kapitol tvořící báseň nebo sebenaplňující se propojení úvodu a závěru knihy. Je báječné, že máme v Česku takto talentované autorky.

02.06.2019

Říjnový seznamŘíjnový seznamJeffery Deaver

"Od konce k začátku" - nedokázala jsem si to moc představit a výsledek mě nadchnul. Smekám pomyslný klobouček, protože autor podle mě z té formy vytěžil, co mohl a mě rozhodně několikrát překvapil. Knihu je rozhodně dobré číst "na jeden zátah", jinak budete pravděpodobně tápat, kdo co proč a jak. Za mě velmi milé krimi překvapení :-)

07.01.2020

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Já si tak krásně pobrečela. Prvních pár desítek stran jsem se bála, jestli to tentokrát nebude trošku zklamání. Ale ne! Backman je PAN autor. Ta kniha není dlouhá a přece jsou v ní celé a hluboké lidské osudy. A tolik emocí, prožitků, smutku i naděje. Nádherné to bylo. Dotklo se mě to hluboko pod kůží. Mé srdce to pohltilo. Neuvěřitelně silný příběh.

26.08.2020

Peníze od HitleraPeníze od HitleraRadka Denemarková

Ještě teď mě mrazí. A to jsem knihu dočetla před několika prosluněnými dny. Fakt, že mám čtyřměsíční dítě "strávení" této knihy rozhodně neprospěl. Čtení bylo občas náročné nejen kvůli drsnému obsahu, ale i obraznému líčení pocitů a rozličných stavů mysli a těla pomocí uměleckých metafor. Obávám se, že zhmotnění zla v lidech je stále aktuální, proto by čtení knih s touto tématikou (a výborně napsaných jako je tato) mělo být povinné.

10.07.2018

Království popelaKrálovství popelaSarah J. Maas

Nadšení. Absolutní radost a spokojenost. Když jsem viděla počet stran, nejdřív ve mně trochu hrklo, protože jsem si nedokázala představit, že autorka udrží dynamiku, napětí a vůbec všechnu tu vášeň, co v sobě tahle série má. Dokázala to! Všechno se nádherně pospojovalo, uzavřelo a zároveň to byla zběsilá jízda plná akce, děje, lásky a boje. Děkuji za ten krásný konec . Vážně mě to úplně pohladilo na duši.

22.09.2019

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

V jednoduchosti je krása. A síla.

29.03.2016

Kafe @ cigárkoKafe @ cigárkoMarie Doležalová

Perfektní oddechové čtení. Autorka píše s příjemnou lehkostí a dokáže si ze sebe udělat srandu, což je v kombinaci s "historkami z natáčení" prima kombinace. Na čtenáře tak čeká nejenom pohodový humor, ale nakoukne také do "velkého" světa za divadelní oponou, televizní obrazovkou i filmovým plátnem. Doporučuji nečíst v jednom tahu. Přeci jenom se to ve větším množství zbytečně rychle omrzí. ;-)

30.10.2016

MaminkaMaminkaJaroslav Seifert

Poezie, která pohladí až po duši. Knihu jsem četla na etapy a k některým básním se vracela, některé jsem předčítala malému synovi. Seifert byl prostě pan básník a ta Nobelova cena je rozhodně zasloužená. Maminka s ilustracemi Jany Kiselové-Sitekové je něžná publikace, která potěší každého vnímavého čtenáře.

18.09.2017

Autismus & ChardonnayAutismus & ChardonnayMartin Selner

Wow. Kniha ke mně doputovala jako dárek od kamarádky a budu jí muset poděkovat. Mělo to všech sedm R. Příjemný Rytmus, velký kus Radosti a Rozmanitosti, mnoho Rozumných postřehů, nefalšovanou Ryzost a hloubku a taky neobvyklý Ráz a perfektní Říz :-) Jednoduše výborné čtení.

14.06.2018

HanaHanaAlena Mornštajnová

Opět se ukázalo, jak důležité je načasování. Do knihy jsem se začetla s velkým očekáváním, aniž bych věděla, o čem přesně pojednává. Kdybych tušila, že téma je stejně bolestivé jako v Penězích od Hitlera, které jsem nedávno dočetla, určitě bych ji aspoň na čas odložila. Takto jsem nebyla zklamána, ale rozhodně jsem nebyla tak nadšená, jak bych mohla být za jiných okolností. Načasování bylo klíčové i v knize, která předkládá hluboký a smutný příběh jedné rodiny.

25.09.2018

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Byly to prima tři dny. Očekávání byla veliká, takže to je ten důvod proč jedna hvězda chybí. Holt když u mě si autor tu laťku svou prvotinou nastavil setsakramentsky vysoko. :) Ale i tak spokojenost.

05.02.2019

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Bylo to velmi dobré. Čtivé, ačkoli občas velmi tíživé. Do pěti hvězd mi, ale něco chybělo, to něco však neumím popsat. Každopádně po knihách autorky v budoucnosti určitě znovu šáhnu.

30.07.2020

SněhulákSněhulákJo Nesbø

Tak tentokrát jsem vraha odhladla moc brzo, takže malé mínus jinak velmi kvalitní detektivce. Čtu sérii s HH postupně, takže teď jsem dost zvědavá, co přijde příště :-D

10.04.2017

PřízrakPřízrakJo Nesbø

Narozdíl od Sněhuláka jsem si tentokrát jednotlivé dílky nespojila hned. O to víc mě bavilo, jak se postupně a pro mě navíc často překvapivě kousky skládačky spojovaly do komplexního propleteného příběhu. Všechno zapadlo, kam mělo. HH opět nezklamal :-)

02.11.2017

ZmizetZmizetPetra Soukupová

Dostala jsem dobré doporučení, takže očekávání byla velká, a přesto jsem se nezklamala ani v nejmenším. Úhel pohledu je vždy jedinečný a v této knize klíčový, příběhy jsou perfektně vystavěné a spojení tří povídek zajímavé. Prostě výborné čtení a rozhodně zasloužená cena Magnesia Litera. Chválím rovněž popis knihy, který naláká ke čtení a navíc opravdu vystihuje to podstatné.

25.05.2018

Dvůr mlhy a hněvuDvůr mlhy a hněvuSarah J. Maas

To byla jízda! Za mě dvojka překonala první díl na plné čáře, protože prostě Rhysand a tak vůbec ;-) Nečekala bych, že 650 stran uteče tak rychle. A ty další zápletky a zvraty, fakt pecka. Maximální spokojenost.

19.07.2018

Zrádné srdceZrádné srdceMary E. Pearson

Druhý a třetí díl jsem četla v jednom kuse, a tak je pro mě teď težké je nějak zásadně oddělovat. Ten skok od Falešného poliku do temné nelítostné Vendy byl chvilkami až zdrcující, ale vážně mě to bavilo. Nitky příběhů všech jednotlivých postav se zajímavě vyvíjejí a proplétají. Obrovský dojem na mě udělalo vykreslení Vendy, jejich tradic a každodenností. Fantazie autorky je úžasná a vypravečské dovednosti výborné.

19.05.2019

Miluj bližního svéhoMiluj bližního svéhoErich Maria Remarque

Remarque byl pro mě jen položka ze seznamu povinné literatury, kterou jsem před maturitou vyřešila čtením výtahů z obsahu jeho knih. Možná jsem ale už tehdy tušila, že si k němu jednou najdu cestu. Našla a byla jsem unešena, ponořena a nadšena. Překrásné příběhy, silné emoce, doba zachycená v celé své nekonečné ukrutnosti a šílenosti. Výborné čtení.

31.05.2019

Dvůr trnů a růžíDvůr trnů a růžíSarah J. Maas

Pecka! Maasová je prostě hvězda, protože tahle série je skvělá od začátku do konce. Feyre je báječná hlavní hrdinka, se kterou se rozhodně nebudete nudit. Svět je perfektně propracovaný a příjemně kouzelný. Romantické linky jsou uveřitelné a hloubku mají i záporné postavy, což je super. Takže doporučuji ZNOVU (je to tak, čtu už po druhé a užívám si to snad ještě víc než poprvé!) všemi deseti!

27.07.2020

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Když jsem se dozvěděla o filmovém zpracování, dostala jsem chuť si knihu znovu přečíst. A musím potvrdit, že je i při druhém čtení pořád stejně skvělá! Za mě vůbec úplně nejlepší, co Patrik Hartl napsal.

07.10.2020

Jantarové očiJantarové očiVilma Kadlečková

Chvilku jsem se sžívala se světem i postavami, ale nakonec všechno zapadlo, tam kam mělo. Musím upřímně říct, že jsem nadšená, a to i přestože mě kniha nestrhla tak, že bych ji nepustila z ruky. Navíc různá vedlější témata jsou tak současná a palčivá, a tak dobře zpracované až z toho mrazí. Ještěže mě čekají další díly. Už se na ně třesu a snad si je budu dávkovat a prokládat jinou četbou, abych si to víc vychutnala (a hlavně mi tohle báječné čtení vydrželo o kousek déle). :-)

02.10.2016

Falešný polibekFalešný polibekMary E. Pearson

Gradace na jedničku. Jak jsem si nejdřív stýskala, že je to všechno trošku moc idylické a nudné, tak posledních 150 stran mi vzalo dech (v tom nejlepším slova smyslu). Knížku jsem četla bez obalu, takže jsem úplně zapomněla, že se příběh neuzavře, protože je to první díl. Takže asi pochopíte, jak jsem byla po dočtení překvapená a smutná a zároveň samozřejmě i šťastná, protože to byla super jízda, která snad bude mít stejně dobré pokračování. ;-) PS: A ano, je to odpočinková love story s dobrodružnou zápletkou a hezkými fantasy prvky.

09.06.2017

RozbřeskRozbřeskStephenie Meyer

Těch pět hvězd jsem dala už po prvním přečtení a teď, když jsem se do knihy v touze po úniku před realitou začetla naplno podruhé, tak mi nezbývá než potvrdit, že ten plný počet je zasloužený. Je tam všechno - láska, romantika, nebezpečí, napětí, zklamání a hlavně mnoho překvapení, které vás nenechají se od příběhu odtrhnout. Je nutno však připomenout, že je to fantasy pro mládež a právě z tohoto pohledu ji hodnotím.

22.10.2017

Můra noční, předvánočníMůra noční, předvánočníTim Burton

Kouzelná kniha s překrásnými ilustracemi a nápaditým příběhem.

31.12.2018