girdi girdi komentáře u knih

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Perfektní jednohubka. Nádherné ilustrace, přesvědčivý vhled do historie a poutavý příběh s výbornou pointou. Báječně strávených několik hodin s krásnou literaturou.

09.05.2021 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Od Leigh Burdago jsem přečetla Šest vran, Grišu jsem s odkazem na "horší" doporučení vynechala. Po shlédnutí první série Shadows & Bones jsem byla rozhodnutá, že to musím napravit, protože jsem byla nadšená. Knihu jsem přečetla během dvou dní a nemůžu se dočkat dalších dvou dílů (a dalších sérií, protože Temnyj Ben Barnes!!!). Jestli hledáte klasickou young adult ze zajímavého fantasy světa, s promyšlenou magií a silným (ačkoliv nepřekvapivým) příběhem, s Grišou nesáhnete vedle.

02.05.2021 5 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Vlastně mě ty tři hvězdy mrzí. Možná za ně můžou zbytečně vysoká očekávání. Je tu naťuknuto tolik skvělých témat, které v literatuře chybí, že jen za to bych tu další hvězdu měla přidat. Jenže ono je to všechno podané tak divně. Mega divně. Jakoby odtažitě, přestože jde o tak intimní věci. Autorka mě do příběhu nedokázala vtáhnout, svět jejích hrdinek mi přišel tak vzdálený a často nereálný. Většina dialogů byla prapodivně vystavěná, neuvěřitelně, nepravděpodobně. Ale rozhodně to bylo zajímavé čtení, v mnohém inspirující a poučné. Asi jsem už jen tak "někde jinde", že mi ten příběh nešel uchopit, přestože k tomu intelektuálnímu šílenství mám blízko.

29.04.2021 3 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Prokousala jsem se Půlnočním sluncem a potřebovala si tak trochu spravit chuť, takže jsem se (už ani nevím pokolikáté) pustila do závěrečného dílu této báječné série. Bylo to super, jako vždycky. Užila jsem si svatební cestu, a pak jsem trochu přeskakovala, abych se rychleji dostala k tomu úžasnému finále. Je to velmi milé odpočinkové čtení, přesně to, co jsem potřebovala.

19.04.2021 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Moc mě to mrzí, ale bylo to nejvíc ze všeho únavné. Pokud někdo potřebuje dokonalou ilustraci pojmu "overthinking", pusťte se do čtení. Já samozřejmě chápu, že když je příběh vyprávěn z pohledu Edwarda, který slyší hlasy všech, tak lze očekávat, že budeme spolu s ním probírat všechno a z mnoha úhlů, ale čeho je moc, toho je moc. Je však milé vidět, že Bella nebyla jediná postava příběhu, která byla často úplně mimo a zralá "na proplesknutí". :-) Chyb bylo v překladu opravdu hodně, asi to chtělo ještě jednu korekturu. Každopádně dočetla jsem a dozvěděla se i nějaké zajímavé věci, užila jsem si návrat k oblíbenému knižnímu světu a jako bonus mě to naladilo na poslední díl, který jsem si pak přečetla a spravila si chuť.

19.04.2021 3 z 5

Ohnivá poušť Ohnivá poušť Tom Sorcer

Nostalgie mého muže mě udolala a zahráli jsme si gamebook spolu. První kolo jsme projeli tak rychle, že mě to nalákalo a říkala jsem si, že to asi bude celkem solidní výzva. Bohužel na podruhé jsme se k zabití Agamora dostali snad tou vůbec nejkratší cestou. Chápete proto asi mé smíšené pocity, když místo zábavy na dlouhý večer na chatě, máte hotovo za pár minut a prozkoumáte tak maximálně čtvrtinu knihy. Styl psaní mě neuchvátil, ale ani neodrazoval. Takže hezké 3 hvězdy.

04.04.2021 3 z 5

Tragická historie nás dvou Tragická historie nás dvou Jess Rothenberg

Nakonec dávám 3,5 hvězdy, protože nápad byl originální, ale nějak mě to nevtáhlo. Hlavní dějová linka byla za mě až moc prvoplanovitá a když přišel nějaký zvrat nebo dokonce překvapení, tak mě to nikdy nezasáhlo, tak jak by mělo. Nešlo to dostatečně do hloubky. Ale četlo se mi dobře i slzička ukápla, takže vážně, skoro ty čtyři hvězdy.

03.04.2021 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Navzdory tomu, že mi k srdci nepřirostla vůbec žádná postava, se mi kniha četla velmi dobře. Postavy jsou mistrně prokreslené a ten příběh je zajímavý. Smutné rodinné drama, ve kterém ale zbyla kapka naděje.

29.03.2021 5 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Myslela jsem, že kniha je určena starším čtenářkám, takže mě to milé teenegerovské randění sice překvapilo, ale nakonec i potěšilo. Bylo to opravdu příjemné a oddechové čtení, jak zmiňuje většina komentářů níže. Stránky vám mizí pod rukama ani nevíte jak a i když se nekonají žádná velká překvápka, tak za ty vykouzlené úsměvy na tváři to rozhodně stojí.

29.03.2021 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Netradiční úhel pohledu na velice těžké téma. Příběh ve své podstatě není nijak překvapivý, ale o to víc je znepokojivý, protože je mistrně vyprávěný. Autorka prý na knize pracovala 18 let a je to na preciznosti a niternosti výpovědí hlavní hrdinky vidět. Oceňuji všechny do detailu promyšlené popisy - to odcizení duše od těla, ty postupné záblesky uvědomění, tu bezmoc a prázdnotu. Stejně jako uveřitelnou touhu po lásce a obdivu a zároveň dokonalou manipulaci. Bylo to velmi náročné čtení, ale rozhodně stálo za to. Obávám se, že mnoho lidí v podobných situací procházejí stejným procesem "vytvoření si vlastního příběhu", díky kterému dokáží fungovat dál, přežívat, drží se ho zuby nehty, protože kdyby se rozpadl, oni se rozpadnou s ním.

26.03.2021 5 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Může být! Já si přišla na své. Asi trochu balancuji mezi tím, že samotná finální bitva mohla být určitě dramatičtější a tím, že bylo vlastně super, jak to odsýpalo a drželo tvar. Dozvuky mám jako čtenářka ráda, takové to zklidnění po bouři, užila jsem si to moc. A extrémně se těším na třetí série seriálovou (na té první jsem si dost ujela:-)) - potenciál to má myslím ohromný, tak uvidíme, jak se s tím autoři poprali ;-) PS: Spin off - nebo jak to vnímat - Syn času mě moc neláká, ale kdo ví, třeba se k němu jednou propracuju.

13.03.2021 5 z 5

Luna a ryba Luna a ryba Lisa Aisato

Neobvyklý příběh, který se dost vymyká dětskému mainstreamu. Ilustrace jsou nádherné, ale přiznávám, že jsem byla dost zvědává, jestli se budou líbit i malé. A klaplo to, sice se kniha nedostala do TOP, ale už jsme se k ní několikrát vrátily a mně ten magický příběh a trochu ponuré ilustrace přijdou stále velmi osvěžující.

13.03.2021 4 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Lepší než jednička. Stává se to ojediněle a jak je vidět zde v komentářích, tak se názory velmi různí. Já však byla spokojená, moc se mi líbil ten historický přesah a mělo to správnou dávku napětí, lásky i překvapení. Takže tady je těch pět hvězd za mě zaslouženě (u jedničky to bylo s dost odřenýma ušima). Mimochodem seriálově to mám přesně naopak, tam u mě první série druhou přebíjí na plné čáře. Tak jsem fakt zvědavá, jak se to autorce podaří uhrát v závěrečném díle (no a samozřejmě se moc těším i na televizní zpracování, protože Matthew...:-)))

07.03.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Těžké téma, které se autorce podařilo zpracovat čtivě a tak nějak čistě. Ta jedna hvězda chybí právě proto. Myslím, že nás měla emočně vyždímat ještě víc, ten příběh si to zasloužil. Jen houšť takovýhle knih, které nám připomínají možnosti lidského zla i hloubku dobra v nás. Už se těším na Mlčící fontány.

28.02.2021 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Na tuhle sérii jsem dostala tip na Databázi knih, děkuji za to! Než jsem se dostala ke knihám, stihla jsem zkouknout první dvě série a zvlášť z té první jsem byla nadšená. A kniha mě rozhodně nezklamala. Má to všechno, co jsem čekala a kus historie navíc. Spokojenost.

28.02.2021 5 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Četla jsem to do půl čtvrté do rána. Nedokážu ani přesně vysvětlit, co mě tak drželo, asi jsem se těšila na dobrý konec. Je to tak milé čtení, které v dnešní covidové době asi ocení každá unavená romantická duše. Těším se až mrknu na film a ten třetí díl si taky určitě přečtu.

23.02.2021 4 z 5

Úterní ženy Úterní ženy Monika Peetz

Pět přítelkyň, každá jiná a před nimi dlouhá cesta. Když teď přemýšlím, co o této čtivé a zábavné knize, jež rozkrývá i mnoho komplikovaných a hlubokých témat, napsat, tak se mi trochu vkrádá srovnání se Sexem ve městě, ale teda bez sexu :-) Některá témata jsou velmi těžká, příroda stále dechberoucí a "tajemství" udržuje napětí až do konce knihy. Oddechové čtení s přesahem. Dobrý objev díky čtenářské výzvě, rozhodně doporučuji.

18.02.2021 4 z 5

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

Skácel je pro mě poezie. Láska, bolest, smutek. Kniha obsahuje tři sbírky, takže je obtížné hodnotit souhrně, ale přesto dávám 5 hvězd. Protože na to stačí i jedna báseň, které v srdci zůstane navždy...
"Chvíle
Za žádnou pravdu na světě.
Ale jestli chceš,
za malý pětník ticha.
Je chvíle, která půlí krajinu.
Pokorný okamžik,
kdy někdo za nás dýchá."
str. 136

Stejně nezapomenutelná je i Co radí princezna Čau.

16.02.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Neuvěřitelné jak perfektně někdo může sepsat historické události do podoby napínavého thrilleru. Byla to radost číst, i když to trhalo srdce a drásalo nervy. Za mě určitě tip na povinnou četbu. Dokonalý čtenářský zážitek.

14.02.2021 5 z 5

Létající jaguár Létající jaguár Josef Formánek

Jednohubka. Spíš povídka než román, ale na necelých 12 hodin psaní perfektní práce. Příběh to není překvapivý, ale má v sobě nezaměnitelné Formánkovo kouzlo i skrytou hloubku.

14.02.2021 4 z 5