girdi girdi komentáře u knih

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Komentář přidávám s větším odstupem, takže bude spíše obecný. Mnoho esejí bylo velice inspirativních a rozhodně jsem se dozveděla i něco nového. Vzhledem k tomu, že mám k tématu blízko, tak mě ty smutné statistiky o nedostupnosti vzdělání, zprávy o nespravedlivé vládě mužů a trnité historii feminismu nepřekvapily. Oceňuji, že převládaly texty pozitivní, motivující a zaměřené na vlastní vnímání, nutící zamyslet se nad světem jinak. Kompilace obsahovala i mnoho slabších textů, ale tak už to u sborníků bývá. Chtěla bych vyzvihnout český text Lucie Zelinkové, který v tom solidním objemu rozhodně nezapadl a obsahoval mnoho zajímavých postřehů.

07.09.2021 3 z 5

Angelika se bouří Angelika se bouří Anne Golon (p)

Tady jsem v sérii poprvé narazila, prvních 50 stran se mi vůbec nedařilo začíst, přišlo mi to všechno drsné, zkratkovité, odtažité. Poté bylo ještě hůř, protože děj nabral tolik brutality, že při čtení člověku běhal mráz po zádech a upadal do smutku a deprese. Ale pak se stal zázrak a posledních 100 stran bylo plné úžasných zvratů, zajímavého vývoje hlavní postavy a uvěřitelných emocí a prožitků. Závěr jsem četla až do brzkých ranních hodin, protože jsem se prostě nemohla odtrhnout.
Ach Desgrezi, budete mi chybět!
Naštěstí je na scéně zpátky Rescator a já už se nemůžu dočkat, co bude dál, název dalšího dílu je velmi slibný, tak snad mě nezklame.

07.09.2021 4 z 5

Nezkrotná Angelika Nezkrotná Angelika Anne Golon (p)

(SPOILER) Změna prostředí byla skvělý tah, moře i orient byly okouzlující, omamné a na Angeliku čekalo spoustu dobrodružství. Trochu se však bily poklidné popisné části s dramatickými událostmi, které měly hlavní hrdinku znovuztvořit. Ubírám jednu hvězdu, protože prostě všechna ta "minutí o fous", už byla trochu moc. ;-) A dodávám, že dvojdílné filmové zpracování, které si šlo vlastní cestou, příběh uchopilo taky velmi hezky.

A jen tak pro radost citace s třemi nejoblíbenějším postavami.

Zbožňovaný Desgrez:
„Je to strašně důležité, Desgrezi.“ „Samozřejmě že je to důležité. Známe to. Nehrozí nebezpečí, že byste obtěžovala policii pro nějakou maličkost. S vámi jde vždycky do tuhého: buď se vás právě chystají zavraždit, nebo jste na pokraji sebevraždy, nebo jste se rozhodla, že nakydáte hnůj na královskou rodinu, že otřesete základy trůnu, že se pohádáte s papežem, co já vím?“
„Ale Desgrezi, já nikdy nepřeháněla!“ „Právě to vám vyčítám. Nemohla byste občas hrát trochu komedii jako všechny ty hodné ženičky, co si váží samy sebe? Drama, prosím! Jen ne ale skutečné drama! Jenže pokud jde o vás, člověk musí okamžitě utíkat a prosit nebesa, aby nepřišel příliš pozdě. Takže jsem tu… a vypadá to, že včas.“

Úchvatný Rescator:
A najednou sama hledala pirátovy tajemné oči, jako by v nich nacházela odpověď. A tázala se, kde se bere moc toho muže, jenž jako by se několika slovy zmocnil její duše. Už pár dní žila zlomená, ponížená, zničená. Rescator ji najednou zdvihl a vytáhl ze dna propasti. Zatřásl jí, jako by ji šlehl kouzelným proutkem, a ona jako květina po zalití znovu zdvihla hlavu a odmítla ponížení. Usedla zpříma. Oči se jí znovu zaleskly zdravým rozumem. „Hrdá bytost,“ řekl něžně, „takovou vás mám rád".

Uhrančivý Osman Ferradži:
„Proč jsi opustila toho křesťanského piráta, který si tě koupil, toho Rescatora?“ Měl tak podivně nešťastný hlas, že zkoprnělá Angelika marně hledala, co odpovědět. „Mluv! Proč jsi uprchla? Copak jsi necítila, že osud tvůj a osud toho muže k sobě patří? Odpověz! Necítilas to?“ Teď se na ni díval a jeho hlas byl stále velitelštější. Bezradně zašeptala: „Ano, cítila jsem to.“

02.09.2021 4 z 5

Angelika a král 2. část Angelika a král 2. část Anne Golon (p)

(SPOILER) Myslela jsem, že u šesté knihy o Angelice v řadě budu ze čtení minimálně trochu znuděná, ale vůbec. Naopak jsem zažila zatím největší chvilku napětí, když se snažili zbavit Florimonda, srdce se mi málem zastavilo. Desgrez byl opět dokonalost samost, to je postava jedna báseň. Jednu hvězdu ale ubírám za tu Angeličinu nepochopitelnou naivnost a neschopnost si přiznat, že na královském dvoře jde jí i dalším o život. Je prostě trochu málo uvěřitelné, že by protřelá obchodnice a bývalá vůdčí postava pařížské spodiny nedokázala tak dlouho pochopit, která bije.

31.08.2021 4 z 5

Angelika a král 1. část Angelika a král 1. část Anne Golon (p)

Zatímco z filmového zpracování mám tento díl nejméně ráda, kniha mě nadchla. Konečně jsem totiž hlouběji pronikla do všech těch zapeklitostí a intrik královského dvora, orientovat se v postavách je oříšek, ale když ho člověk rozlouskne, je o to víc nadšen. S krutým a nemilosrdným Filipem to měla Angelika velmi obtížné, její trpělivost a zalíbení byly jen těžko uvěřitelné, ale o to víc jí člověk fandil a doufal, že se probojuje k srdci toho tvrdě zkoušeného, drsného a přitom oslnivého muže.

30.08.2021 5 z 5

Angelika - Cesta do Versailles 2. Angelika - Cesta do Versailles 2. Anne Golon (p)

Napsáno je to brilantně, člověk to zhltne jako jednohubku ani neví jak. Angelika se snaží šplhat po společenském žebříčku stále výš a nechává za sebou zničené muže. Už jí také začíná pronásledovat duch milovaného manžela a občas propadá hlubokým depresím. Cesta do Versailles jí však dále zoceluje, je tvrdá a vypočítavá, ať už jde o obchod nebo vztahy. Uvnitř však stále zůstává tou dobrosrdečnou a odvážnou dívkou, jakou jsme si ji na začátku zamilovali.

28.08.2021 5 z 5

Angelika - Cesta do Versailles 1. Angelika - Cesta do Versailles 1. Anne Golon (p)

Pařížské podsvětí hraje všemi temnými barvami. Bylo to napínavé, místy trochu děsivé, občas až odporné. Angelika však musela padnout až na dno, aby se od něho mohla odrazit. Věřím, že z těchto těžkých zkušeností bude určitě čerpat celý život a bída a utrpení, které zažily její děti jí dají tu největší motivaci jít dál a bojovat. Napsáno je to svižně, čte se to samo.

27.08.2021 5 z 5

Angelika, markýza andělů – 2. část Angelika, markýza andělů – 2. část Anne Golon (p)

(SPOILER) Dovolená skončila, ale Angeliku jsem musela dočíst. Ukradnout dostatek chvilek na čtení bylo obtížné, ale co bych kvůli spanilé markýze neudělala ;-) Na rozdíl od filmového zpracování opouštíme Angeliku, když sama a zničená mizí v noční Paříži plné nebezpečí. Čtení bylo napínavé a ten konec ve mě rezonoval, přestože vím, co bude dál a že se o ní nemusím bát. Myslela jsem, že Desgreze nelze zbožňovat víc, ale knihy mě přesvědčily o opaku!

24.08.2021 5 z 5

Angelika, markýza andělů – 1. část Angelika, markýza andělů – 1. část Anne Golon (p)

Jako docela malá holka jsem film o Angelice "načerno" zkoukla a zamilovala si ho, protože zakázané ovoce chutná nejlíp ;-) Tehdy mi učarovaly kostýmy, krásy Francie, hudba, romantická linka i okouzlující a všetaznalý Jeoffrey. Před nedávnem jsem narazila na původní knižní zpracování a v ten moment bylo rozhodnuto o dovolenkové četbě. (Navíc má název 21 písmen, takže šup s ním do letošní čtenářské výzvy).
Teď už vím, proč mám filmovou Angeliku ráda i po těch letech, předloha je totiž výborný promyšlený dobrodružný román pro ženy, který je navíc zajímavý i z historického hlediska. Po přečtení prvního dvojdílu jsem jen zvědavá, jestli si autoři udrží vysokou laťku ve všech 14. dílech a celkem 18 knihách série. Obávám se, že mi to bude trvat několik let než to zjistím (protože času je málo a knih, které bych chtěla přečíst TOLIK), ale já se nevzdám! :-D

24.08.2021 5 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Knihu jsem si chtěla přečíst dřív než mrknu na film a dobře jsem udělala. Kniha je totiž velmi dobrá, za to film spíše průměrný a možná by mě odradil od čtení, což by byla škoda, protože aktuálně se moc těším, až se dostanu k dalším dílům. Miluji špionážní romány, proto jsem hned na začátku ocenila, že se jeden z šéfů Natea jmenuje Forsyth ;-) Ke knize jsem se propracovala až teď, ač jsem si ji koupila v rámci plnění loňské čtenářské výzvy (ten rok 2020 byl u mě nějakej slabší aneb vivat dovolená) a jsem za to moc ráda!

23.08.2021 5 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Mám bohužel tu potřebu dočítat rozečtené série a tohle bylo solidní trápení. A mrzí mě to, protože mi to přijde jako nevyužitý potenciál. Magický svět i postavy byly zajímavé, ale autorce se tentokrát nějak nepodařilo přetavit nápady do uvěřitelného vztahového příběhu, kde byste s hrdiny prožívali jejich emoce, chápali byste jejich pohnutky, fandili jim a byli natěšení na každou další stranu. Měla jsem co dělat, abych se vůbec prokousala k závěru. Takže jen doufám, že trojka bude výrazně lepší.

10.08.2021 3 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Chvilku mi trvalo se začíst, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem vytrvala. Poutavé téma, dobrá zápletka, ale bohužel mi žádná postava nebyla moc sympatická. Každopádně na 4 hvězdy to stačilo a to hlavně díky napínavému závěru.

27.07.2021 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Další "pruhy" do sbírky pro letošní čtenářskou výzvu. Kupovala jsem primárně na základě zdejšího vysokého hodnocení a nespálila se ;-) Příběh hladce plyne na pozadí velkých témat a dilemat, postavy jsou plastické a zápletka výborná. Asi neodolám a šáhnu i po autorčině prvotině. Určitě doporučuji.

21.06.2021 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Říkala jsem si, že tentokrát si už konečně ty "nejlepší hlášky" z Morta konečně vypíšu, protože to je prostě TOP kniha plná moudrosti a humoru od toho nejúžasnějšího autora. Místo toho jsem knihu přečetla za jeden a půl dne, nevypsala jsem si nic, ale nadšená jsem stejně jako poprvé. Prostě láska! Každopádně aspoň jednu "perlu" po zpětném dohledání přikládám.
str. 42:
PROČ SI MYSLÍŠ, ŽE JSEM TĚ POSLAL DO STÁJE, CO? PŘEMÝŠLEJ DOBŘE.
Mort zaváhal. Mezi počítáním koleček ve stáji opravdu přemýšlel. Napadlo ho, jestli mu ta práce má procvičit koordinaci ruky a oka, nebo ho naučit poslušnosti. Pak chvíli myslel, že je to proto, aby si uvědomil, že i malé úkoly jsou důležité nebo že i největší lidé museli začít od podlahy. Ani jedno z těch vysvětlení se mu nezdálo to pravé.
„No, já si myslím..." začal pak váhavě.
NO?
„No, já si myslím, že proto, že jste byli až po kolena v hnoji, abych řekl pravdu."

21.06.2021

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Za mě už nepřekvapivě za pět hvězd. Zvláště ten začátek mně teda vzal dech. Byla to zase zběsilá jízda. Pecka!

21.06.2021 5 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

Je užásné, jak hezky se může číst kniha, která je vlastně tak trochu o ničem, protože hlavní hrdinka je velmi předvídatelná a trošku nudná. Každopádně to bylo vážně prima. Prostě romantika pro něžné duše.

21.05.2021 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Jestli každou knihu od Cartera budu číst den, maximálně dva, tak na konci měsíce budu mít hotovo :-)) Bylo to opět skvělé. Brutální, mrazivé, plné napětí. Nové postavy se mi libíly a Hunter s Garcíou opět zabodovali. Těším se na další případ.

17.05.2021 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Sdílím nadšení. Příběh mě strhl a nepustil. Přečteno za jeden den s občas zatajeným dechem. Je tam všeho tak akorát, perfektní.

15.05.2021 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Super finále a ocenila jsem i milé rozloučení. Alina mi k srdci nepřirostla, Temnyje bylo moc málo, ale Nikolaj a nakonec i Mal to tentokrát utáhli. Příběh se hezky rozuzlil, nechybělo nic z oblíbeného mixu lásky, smrti, překvapení a napětí. Těším se, jak se jim povede další řada seriálu (a tajně doufám, že Temnyj dostane víc prostoru).

13.05.2021 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Jedu na vlně a baví mě to. Nikolaj byl svěží vítr a dával tomu šmrnc i v té nudné části příprav na bitvu, která se tak zvrhla. Mal by únavný, dvojčata drsná a chyběl mi Temnyj. Zápletky, napětí i zvraty fungují, takže už čtu trojku.

12.05.2021 4 z 5