Ghandimaster Ghandimaster komentáře u knih

Ekvilibrista aneb O muži, který objevil tajemství rovnováhy Ekvilibrista aneb O muži, který objevil tajemství rovnováhy Eric Hubler

Jako, myšlenky samozřejmě pravdivé ale tem příběh kolem a ty debilní rozhovory.... Autoři chtěli předat rozvojové učení a narychlo kolem něho vymysleli příběh jen aby se neřeklo.

05.02.2020 2 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Asi ta kniha není špatná ale četl jsem to hned po Vzpomínce na zemi a to je problém. Kdyby mi bylo 15, tak super ale tohle mi nestačí. Jednoduché, tak banálně jednoduché. Celková myšlenka špatná nebyla ale Nonstop je spíše pop Sci-fi a já potřebuji filozofický hardcore.

04.03.2019 2 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Už jsem pochopil proč se z této knihy stal bestseller. Je to jedna z mála fantasy napsané ženou, které otevírá světové fantasy ženám. Hlavní hrdinka je žena a aby byly ukojeny romanticko-sexuální představy, tak si to rozdává se dvěma bisexuálními chlapy. Fantasy svět jako takový špatný není ale ten začátek byl hodně dlouho zmatený. Překlad jmen, názvů a užitkových kast do češtiny mi rval uši. Opravdu není potřeba překládat úplně všechno.

13.02.2019 3 z 5

Jedna z nejlepších rozvojových knih. Je čtivá a mocná ve své jednoduchosti. Jediným nedostatkem těchto knih je fakt, že se nám nedaří tyto myšlenky v hlavě udržet a realizovat v každodenním životě. Píšeme, že si je musíme přečíst znovu ale z největší pravděpodobností to neuděláme.

18.09.2018 5 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Zase pecka. Bál jsem se složité retrospektivy a zmateně se prolínajících příběhů a byly to v podstatě samostatné povídky jen lehce spojené mávnutím motýlího křídla. Povídky o neobyčejných lidech a jejich realistických interních světech. Mitchell práská slovem jako bičem. O co je věta kratší o to je její dopad údernější. Je trefný, vtipný a drsný. Servíruje nám své cynické vidění světa, zejména toho duševního.

18.09.2018 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Tempo trochu zvolnilo. Politické zápletky a rafinované intriky mě baví snad nejvíc, takže jsem se bavil. Co mě nudilo byly dlouhé filozofické dojmy z pouště, které byly na hranici čitelnosti a básničky. To jako fakt někdo čte básničky? Kniha zkrátka více kolísala mezi nudou a skvělými pasážemi. Každopádně, jede se dál na této úžasné vlně z písku.

07.03.2018 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Troufnu si za sebe odhadnout v čem tkví genialita a oprávněná oslava této knihy. Jde o sofistikovaný a velmi uvěřitelný rozbor vnitřních světů jednotlivých postav. O děj příliš nejde. Není špatný ale hraje druhé housle vedle psychologie postav a to co každou sekundu probíhá mezi nimi navzájem je dech beroucí. Herbert musel být tak trochu "mentatem" aby byl schopný vymyslet tak složité pavučiny intrik a vztahů. Pokud vy sami ve své hlavě plavete pouze po povrchu vnějších podnětů a stimulů možná se budete nudit, pokud však nestíháte přemýšlet a analyzovat svět kolem mohla by Duna být vaší biblí, biblí introvertů.

23.02.2018 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Náročnější čtení s nesmrtelným obsahem. Psáno formou jednotlivých myšlenek, delších i kratších což umožňuje knihu kdykoliv odložit a odpočinout si. Hůře stravitelná čeština a slovosled by mohli některé odradit. Marcus byl opravdu úkazem své doby a ze všeho nejvíce mě zaráží fakt, že i před 2000 lety lidé řešili úplně ty samé problémy mezilidských vztahů. Problém tedy není dostat tu "správnou" informaci ale žít podle již známých správných principů života.

23.02.2018 5 z 5

Bušidó - duch samuraje Bušidó - duch samuraje Inazó Nitobe

Nevěděl jsem, že to není klasický dějový komiks ale komiksová verze knihy naučné. Za to kniha nemůže a ani by to nevadilo, kdyby mě to zpracování nějak oslovilo. Informace o tom co je to Bušidó jsem sice dostal a byly často zajímavé ale jako celek nic moc. Ukázky příběhů mě příliš neoslovily a nejslabší je podle mě grafické zpracování. Počítačem "vytečkované" obrázky postrádají jakoukoliv hloubku, duši chcete-li, a nemohl jsem s nimi navázat tolik potřebný osobní kontakt. K samotnému kodexu se vyjadřovat moc nemá smysl, někomu sedí více někomu vůbec.

09.02.2018 3 z 5

Samuraj Samuraj Stan Sakai

Je to dobrý komiks ale u tohoto dílu jsem si uvědomil, jak se knížka skládá z jednotlivých minidílů, které jsou neustále o tom samém. Usagi potká bandu hloupých a agresorů a pak je rozseká. Graficky úžasné ale dějově ploché.

30.01.2018 3 z 5

Ronin Ronin Stan Sakai

Těžko srovnávat hodnocení knihy a komixu ale mám tušení, že tohle je perla mezi komixy. Příběh není nikterak hluboký ale to grafické zpracování je famózní. Chci je mít všechny doma.

29.01.2018 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Ještěže jsem na sérii nezanevřel po slabším prvním díle. Druhý je totiž mnohem lepší než první. Kniha neustále graduje a posouvá se svými teoriemi zběsile kupředu. Nejvíce mě dostala právě uvěřitelnost, jak vědecká, tak filozofická. Po přečtení jsem neměl ten pomíjivý pocit z hezké pohádky ale cítil jsem tíhu vesmíru a doopravdy věřím v teorii "temného lesa". Tleskám a těším se na třetí díl.

29.01.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Za mě slabší než druhý díl. Autor neustále vysvětloval děj z prvního dílu, asi aby šlo knihu číst samostatně, což bylo otravné. Příliš příběhu o kočce, málo budhismu a filosofie. Problém je, že mě zajímá více budhismus než kočky. Michie píše popkulturu budhismu aby ji přiblížil masám. Jako, proč ne ale já musím jít hlouběji aby se mě to dotklo u srdce. Velmi doporučuji dětem.

08.01.2018 2 z 5

Zenová mysl, mysl začátečníka Zenová mysl, mysl začátečníka Šunrjú Suzuki (p)

Tohle byl docela nášup. Trochu mě děsilo, že kniha není vnímána jako filozofický hradcore ale jako čtivý bestseller. Abychom si rozuměli, mě se ta kniha líbila ale i přes jednoduchý sloh pro mě byla občas myšlenkově nestravitelná. Žádnou knihu jsem nečetl vícekrát, protože to považuji za ztrátu času ale tady to nepůjde pokud ji budu chtít pochopit. Jde vůbec pochopit? Neměl bych namísto snah o pochopení praktikovat zazen? Asi jo. Jdu na to! :)

08.01.2018 5 z 5

Síla buddhismu Síla buddhismu Jean-Claude Carrière

Tahle kniha je malá, tenká a velmi naléhavá. Rozhovor dvou velmi moudrých lidí o budhismu ve kterém bylo snadné ztratit nit. Aby se člověk jenom nechytal těch srozumitelnějších pasáží a mohl zúčastněně hltat všechny myšlenky bylo by dobré mít širší povědomí o historii, filozofii, vědě a teologii. Uvědomil jsem si, že budhismus není jenom nějaké slepé náboženství nýbrž filozoficko-vědecká nauka o mysli.

22.12.2017 4 z 5

OpRAWme se OpRAWme se Stanislav Skřička

Dnes člověk netuší kterým názorům a radám ohledně výživy má věřit. Většina informací v této knize mi ale dává smysl a rozhodl jsem se myšlenku živé stravy přijmout. Kniha podává způsob stravování polopatě a nikoho do ničeho nenutí. Nemusíte se hned stát bio, natural raw vitariánem ale každý si najde pro něj přijatelný jídelníček. A kdo nenajde, tak podle mě proto, že nechce.

22.12.2017 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Je to má druhá kniha o budhismu a tato "věda o mysli" mě zajímá čím dál víc. Kniha je lehce čtivá a přesto moudrá. Každé samostatné téma obsahuje rovinu kočičí i lidskou. Kéž by se mi v životě podařilo být alespoň z poloviny tak vyrovnaný jako mocná síla Dalajlamy a jeho nejbližších. Zhltnul jsem ji za jeden den.

18.12.2017 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Já vím já vím, že bych neměl hodnotit knihu, když jsem ji ani nedočetl ale to fakt nešlo. Asi nejsem cílová skupina ale chtěl jsem dát autorovi šanci. Po 50 stránce bylo po smrti asi 673 lidí. Nuda. Žádný scénář není asi potřeba. To si můžu zahrát Left4Dead a zažiju více srandy. Dojem z knihy se mi smrskl na popis jedné nekončící a nesmyslné béčkové střílečky.

15.12.2017

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Super kniha. Hodnocení mám možná zkreslené oblibou Mitchella. Jeho mistrovsky ovládaný jazyk exhibuje téměř na každé stránce. Má co nabídnout, tak proč ne. Pro fanoušky history či japonských reálií to bude lahůdka. Je to velmi reálné dílo. Mívám problémy u jiných knih vzít hlavního hrdinu za svůj vzor ale Jacob je opravdu frajer. Nemá jenom zásaditý charakter ale disponuje i mocnou inteligencí.

15.12.2017 5 z 5

Králíci a hroznýši Králíci a hroznýši Fazil Iskander (p)

Tohle mě bavilo. Velmi jednoduchý a čtivý koncept společenské satiry. Je to srozumitelné i pro mládež. Téma je vtipné a nastavuje nám lidem zrcadlo, což nemůže být nikdy na škodu.

15.12.2017 4 z 5