Gerret Gerret komentáře u knih

Mort Mort Terry Pratchett

Čtvrtá kniha z prostředí Zeměplochy se opět soustředí na jiné postavy, než v předchozím díle. Tentokráte jsem už tuto změnu čekal, takže zklamání se v tomto směru nedostavilo. Příběh je tentokráte zajímavější než v předchozím díle, ale i tak jsem měl místama problém se pořádně ponořit do děje, proto nakonec dávám čtyři hvězdy. Nejvíce mě potěšilo, že se alespoň na chvilku na konci knihy objevil Mrakoplaš, takže už kvůli tomu je jasné, že první 2 díly jsou pro mě stále nepřekonané. Hodnocení 75%.

05.01.2013 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Ze začátku mě kniha hodně bavila, možná i více než předchozí 2 díly. Pak ale nadšení postupem času opadalo, hlavně kvůli nezajímavému a zdlouhavému ději uprostřed knihy. Nechápu proč se autor najednou začal v příběhu soustředit na jiné postavy, když Mrakoplaš s Dvoukvítkem byla tak dobrá dvojice. Bylo ubráno i na humoru, skoro jsem se za celou knihu nezasmál, takže i v tomto směru docela zklamání. Doufám, že další knihy od Pratchetta už nezklamou. Hodnocení 65%.

19.12.2012 3 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

O něco lepší než Barva kouzel, hlavně příběh mi přišel ucelenější a dalo se v něm lépe orientovat, ale k plnému počtu mi tam stále něco schází, sám nedokážu říct co přesně to je. Každopádně postavy Mrakoplaše a Dvoukvítka jsem si po těch dvou knihách hodně oblíbil. Takže doufám, že s se nimi ještě setkám v některých dalších dílech. Hodnocení 85%.

05.12.2012 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Výborná kniha, určitě jedna z nejlepších od Kinga. Námět je ve své podstatě velice jednoduchý, ale je z něj vytěženo naprosté maximum. Postupná proměna hlavní postavy je naprosto perfektně popsaná, to King prostě zvládá vždy na výbornou. Škoda jen, že jsem knihu nečetl dříve než viděl film, ale i tak to nemá chybu. Hodnocení 95%.

13.11.2012 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

O sérii Úžasná Zeměplocha od Terryho Pratchetta, jsem věděl už déle, začátek čtení jsem spíše odkládal kvůli množství knih v sérii. Kniha má určitě své kvality, je to taková trochu jinší fantasy než jsem zvyklý. To není vůbec na škodu, kniha se mi celkem pěkně četla. Za nižší hodnocení, co jsem knize udělil, si můžu částečně sám, protože jsem na čtení neměl tolik klidu kolik bych chtěl, takže mi občas unikali souvislosti. Proto si to budu muset s odstupem přečíst znovu a pak třeba i přehodnotit. Hodnocení 80%.

25.10.2012 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Andělé a démony jsem četl až po Šifře Mistra Leonarda, takže jsem vlastně začal druhým dílem série a pak se vrátil k prvnímu. To ale vůbec nevadilo, protože jediná věc kterou mají knihy stejnou je hlavní postava (Robert Langdon) a přece mají mnohé společného. Místo honby za Svatým grálem se tentokráte koná cesta za tajemstvím iluminátů a pátrání po antihmotě. A i když jsem asi před rokem viděl po druhé film, zpracovaný podle této knihy, dokázala mě i v mnohém překvapit, protože jsem si z děje pamatoval už jen náznaky. Brzo si budu muset přečíst i třetí díl série, abych ji měl kompletní. Hodnocení 85%.

20.10.2012 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

"Ni pomýlený Draco! On, Satan, loví lid!" Zajímavá kniha, dobře se čte, Dan Brown umí podat všechno přesvědčivě. Četl jsem ji až po delší době, co jsem viděl film. Mám rád filmy typu honby za poklady a tajemstvími. Takže kniha mi sedla stejně jako film, co byl natočen podle této předlohy. V historii se skoro vůbec nevyznám, takže pokud byly v knize nějaké nesrovnalosti nevšiml jsem si jich. Původně jsem chtěl dát knize plný počet, ale nakonec dávám přece jen čtyři hvězdy. Hodnocení 80%.

11.10.2012 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Jak už jsem psal u Žhářky, mám rád příběhy o lidech se zvláštními schopnostmi a tenhle patří mezi ně. Moc se mi líbilo jakým stylem byla kniha sepsaná: Tj. z pohledů různých postav, odbočky do minulosti, články z novin, rozhovory, atd. A i když nám do předu sám autor vyzradí kam bude děj směřovat, vůbec to není na škodu. Knihu jsem přečetl strašně rychle, netrvalo mi to ani 2 dny (dalo by se to v kuse stihnout ani ne za 10 hodin). Hodnocení 95%.

03.10.2012 5 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Tak tohle je další skvost od Kinga. Mám rád příběhy o lidech se zvláštními schopnostmi (při čtení jsem si místama vzpomněl na seriál Hrdinové) a tady to bylo tak skvěle podané, místama jsem se nemohl od knihy odtrhnout. Těžko se hledá, co by šlo vytknout. Obdivuji Kinga, že se dokáže tak perfektně vžít do nejrůznějších typů postav: Charlie, Andy i John jsou výborně podané. Určitě jedna z nejlepších knih od Kinga. Hodnocení 95%.

27.09.2012 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Tak tohle dílo se vážně povedlo, moc se mi líbily části kde se dozvídáme minulost hlavního hrdiny. Blaze je výborně napsaná postava, která mi prostě přišla velice sympatická a i když je to vlastně zločinec a únosce, tak jsem mu po celou dobu přál, aby mu plán vyšel. Závěr byl dobře napsaný, ale ke konci měla kniha strašně rychlý dějový spád, vůbec bych se nezlobil, kdyby byla kniha delší a mohl se více vžít do Blazeovi kůže. Hodnocení 75%.

25.09.2012 4 z 5

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

Tahle kniha mě jako jiné Kingovi kousky moc nezaujala. Není zase tak rozsáhlá, ale i tak jsem chvílema nudil, což se mi ještě u žádné z jeho knih nestalo. I závěr mohl být trochu lepší a poutavější, za pár dní už si ani nevzpomenu o čem byl. Ale i tak tam je celkem dost věcí co mě zaujaly, takže knihu hodnotím jako lehce nadpůměrnou. Hodnocení 65%.

23.09.2012 3 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Tak tahle sbírka povídek je povedenější než Srdce v Atlantidě, nejen že je povídek mnohem více, ale většina z nich je hodně vydařených. Mezi nejlepší povídky patří: "Pitevní sál čtyři", "Místnost smrti", "Oběd v Gotham Café", "Silniční virus míří na sever" a "1408". Všech pět si mě dokázalo něčím hodně získat, ať svou atmosférou, nebo dobrým nápadem, který byl výborně sepsán. Většina ostatních povídek je nadprůměrná, jako například: "Pán v černém obleku", "Sestřičky z Elurie", "Všechno je definitivní", "L. T. a jeho teorie domácích zvířat", "Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy" a "Jízda na střele". Všechny velice zajímavé, ale k pěti hvězdám něco scházelo. A pak už zbývá jen pár průměrných povídek: "Smrt Jacka Hamiltona", "Vše, co miluješ, ztratí se v dáli" a "Čtvrťák pro štěstí". U těch mi toho chybělo více, třeba nedotažený závěr nebo méně zajímavý příběh. Hodnocení povídek 100%, 95%, 90%, 90%, 95%, 80%, 75%, 80%, 70%, 85%, 55%, 65%, 65%. Hodnocení 80%.

14.09.2012 4 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

První povídka "Ničemní muži ve žlutých pláštích" byla výborná, možná na můj vkus až moc dlouhá, zabírá myslím skoro půlku knihy, ale četla se velice pěkně. U dalších povídek jde ale kvalita postupně níž. Část "Srdce v Atlantidě" mě ještě bavila, ale chybělo jí napětí. Tím samým problémem trpí i povídky "Slepý Willie" a "Nebeské stíny noci padají", ale jsou alespoň zajímavé dějem ne jako "Proč jsme byli ve Vietnamu", která mě ze všech bavila nejméně. Hodnocení povídek 95%, 80%, 65%, 55%, 45%. Hodnocení 70%.

27.08.2012 3 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Nakonec přece jenom dám čtyři hvězdy, i když to ze začátku až do poloviny knihy vypadalo na méně, pak se to ale zlepšilo a děj začal být zajímavější, a to hlavně díky postavě Normana. Ze začátku to byla taková nic moc postava, ale ke konci se z ní stala suveréně nejlepší postava v knize. Kapitolky v obraze byly zajímavé, nejdříve se mi do děje nehodily, říkal jsem si co to tady dělá, ale ke konci jsem si ten svět mimo realitu také oblíbil. Hodnocení 75%.

17.08.2012 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Tanec s draky je ve všech ohledech výborná kniha, sám se sobě divím, že se v tolika postavách ještě neztrácím, ale v Hostině pro vrány mi mí oblíbenci prostě scházeli, takže je mnohem lepší nacpat to všechno do jedné knihy. Posledních cca. 200 stránek jsem si doslova užíval a jen nechápavě kroutil hlavou nad tím jak skvěle umí Martin příběh vyprávět. Skoro nikdy nelze dopředu odhadnout, co se stane o pár stránek dál. A nezbývá než jen doufat, aby se něco ošklivého nepřihodilo mím oblíbencům. A nejhorší je, že i po tom co se s někým něco ošklivého stane, furt nevím jestli je opradu mrtvý nebo se z toho ještě nějákým způsobem dostane. Protože v této knižní sérii je možné skoro vše. Hodnocení 90%.

14.08.2012 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Trochu jsem se místama ztrácel ve větším množštví postav, kdyby jich bylo tak o polovinu méně, hned by se v tom lépe orientovalo. Hodněkrát se mi stalo, že jsem o někom četl kapitolu a až v půlce jsem zijistil, že tam tahle postava vlastně jednou už byla nebo jsem naopak vůbec netušil o koho se zrovna jedná. Jinak se mi kniha moc líbila a dokázala udržet moji pozornost až do konce. A Ten rozjezd mohl být taky rychlejší, protože se o upírech dozvídáme až někde v polovině knihy, prostě by to chtělo ubrat trochu tý, jak se říká, "omáčky". Hodnocení 70%.

07.08.2012 4 z 5

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

První sbírka povídek od Kinga, co jsem přečetl. Kažná z pěti částí má zajímavý námět. Mě nejvíce zaujala povídka s názvem "Nona", ta je nejpovedenější, a musel jsem ji přečíst na jeden zátah, protože jsem se od ní ani nemohl odtrhnout. Poté mě upoutal "Textový procesor bohů" a "Zkratka paní Toddové", bavili mě asi tak nastejno, velice dobře a i s trochou tajuplnosti, sepsané úseky. A na poslední dvě místa bych zařadil povídky "Prám" a "Úžina". Knize by se asi jen dala vytknout přílišná krátkost a povídky mohly být delší a některé lépe ukončené. Hodnocení povídek 95%, 90%, 90%, 75%, 75%. Hodnocení 85%.

24.07.2012 4 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Kniha má hodně velice silných míst a prolínání postav se prostě do takové knihy skvěle hodí. Překvapila mě i délka knihy, člověk by čekal, že někde v polovině by mohl být i závěr, ale kniha stále pokračuje dále. Nebýt některých slabších částí knihy, zvláště tím myslím některé odbočky do minulosti, šel bych s hodnocením ještě výš. Film podle knihy se celkem vydařil, až na ten závěr, ten se mi v knize moc líbil, ale ve filmu ho natočili jinak a celé to zkazili. Hodnocení 75%.

19.07.2012 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Nemůžu jinak, musím prostě dát pět hvězd, Cujo je má zasloužené. Je to výborně napsané, moc se mi líbil ten styl vyprávění z různých pohledů, podobně jako píše G.R.R. Martin. Závěr byl moc povedený, tentokráte nemám opravdu co vytknout. Zato film podle knihy se mi moc nelíbil, ten prostě postrádá hlavně tu atmosféru a závěr se ve filmu mě taky zklamal, neměli ho vůbec měnit. Zato v knize je skoro všechno vynikající. Hodnocení 90%.

04.07.2012 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Moje první Bachmanovka :), nápad na knihu je dobrý a velice pěkně sepsaný. Jediné co bych asi vytknul, je moc uspěchaný závěr knihy, od toho jsem čekel trochu víc, než jsem dostal, ale jinak je to bez chyb. Knihu jsem měl přečtenou asi za 12 hodin. Takže délka je tak akorát přiměřená. Škoda, že ještě nevznikla filmová adaptace. Hodnocení 80%.

01.07.2012 4 z 5