Gerbasin

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněK. Tučková

očarující příběhy z jedné naší zapadlé dědinky na konci světa, napsáno lidsky a srozumitelně, čehož si cením

10.11.2017

Muž z ledovceMuž z ledovceE. Ballinger

Hodně dobrá knížka, napsaná specifickým, dalo by se říct minimalistickým stylem (krátké věty, minimum delších souvětí, každé slovo velmi dobře zváženo). Výsledkem je "pouhých" 120 stránek, které ale skrývají velký a napínavý příběh s mrazivou atmosférou. Autorův rukopis je tak působivý, že je velkou neznámou, proč je jeho tvorba tak skromná. Rozhodně tuto knížku doporučuji nejen dětem, ale i dospělým má hodně co říct.

22.07.2012

Sága rodu ForsytůSága rodu ForsytůJ. Galsworthy

Dokonalost sama! Napsané a přeložené jak nejlépe to šlo:-)

Rok vdovouRok vdovouJ. Irving

Nejkrásnější román, který jsem četl. A vřele doporučuji i filmovou adaptaci 1. části knihy - Dveře v podlaze (2004), kterou hodnotím jako velmi zdařilou (téměř dokonalou).

Na burse ForsytůNa burse ForsytůJ. Galsworthy

Kdo byl nadšený z původní Ságy rodu Forstů, bude nadšený i z tohoto téměř zapomenutého souboru povídek. O starých Forsytech se tady dozvíte nejvíce, dokonce se dá dopídit i to, v který přesně rok se každý z 10 starých Forsytů narodil. Některé povídky važně stojí za to, aby si čtenář půjčil 80 let staré vydání a nechal se unášet mistrným autorovým vyprávěním. Nad Galswortyho uměním nepřestávám žasnout!

29.05.2012

Venkovské sídloVenkovské sídloJ. Galsworthy

Další z Galsworthyho mistrovských děl. I kdyby se dalo říct, že dějově je to téměř o ničem, tak přesto jsem se od toho nemohl odtrhnout. Opět precizně vykreslené charaktery postav, britský venkov popsaný jak ma dlani, ale především ten příběh je napsán tak věrohodně a s takovou jistotou, že se z něj stává i v roce 2012 napínavé a neobyčejné čtení. Příběh se motá kolem hrozícího rozvodu, dnes by se řeklo nic pozoruhodného, ale v Anglii na konci 19. století to byl hotový skandál, který dosahoval astronomických rozměrů, obzvláště ve vyšší společnosti.

31.08.2012

Poslední noc na Klikaté řecePoslední noc na Klikaté řeceJ. Irving

Irvingův nejnovější román mě rozhodně nezklamal, je zde spoustu zajímavých postav a jejich osudy, jak je u Irvinga zvykem, nejsou příliš jednoduché. Ovšem nedá se říct, že by mě to ovládlo jako Rok vdovou nebo Owen Meany. Řekl bych, že místy román působí až moc neuvěřitelně a chladně. Ale to byl asi záměr, protože na úpravu by stačilo několik vět. Charaktery si občas místy protiřečí, ve chvíli smrti své blízké je dvojice hlavních postav naprosto netečná a chladnokrevná a v jiném místě je rozbrečí setkání s člověkem, kterého viděli jedinkrát v životě. Tohle mi vyloženě nesedělo, ale na druhou stranu každý se někdy v určité životní situaci nechová tak jako obvykle. Každý musí posoudit sám. Knížku rozhodně doporučuju, je ze zajímavého prostředí, je čtivá, nudných pasáží jsem objevil minimum, trefný humor a ironie - prostě typický Irving.

13.10.2012

Světlo mezi oceánySvětlo mezi oceányM. L. Stedman

Částěčně souhlasím s komentářem "Brambrama", po dočtení tohoto nesmírně silného příběhu skutečně nebudete mít pocit zadostiučinění nebo štěstí. Konec mi přišel i tak nějak uspěchaný a dopředu tušený, ale to nic nemění na tom, že celkově je kniha výborná a po uvážení nakonec dojdete k tomu, že tento příběh mohl težko skončit jinak nebo přesněji řečeno lépe. Slovy to jde bez prozrazení klíčových událostí težko vysvětlit, ale napadá mě jediná výstižná charakteristika: kdo špatně snáší srdceryvné příběhy, tuto knihu mu nedoporučuji, protože tato srdceryvná skutečně je.

06.02.2014

Rok vdovouRok vdovouJ. Irving

Pro mě jedna z nejoblíbenějších knih vůbec! I když pro někoho je chování Marion možná nepochopitelné, ten kdo něco podobného prožil prostě ví a doslova hltá příběhem dál a dál. Navíc se dokonale povedla i filmová adapatace (Dveře v podlaze) v hlavních rolích Jeff Bridges a Kim Basinger, což mě jen těší protože zmrvit tak dobrý příběh by byl hřích. Film sice čerpá jen z 1. části knihy, ale to vůbec nevadí, časem se možná dotočí i zbytek. Pro mě jednoznačně zatím to nejlepší od Irvinga.

11.08.2016

Pět malých prasátekPět malých prasátekA. Christie

Jedna z nejlepších detektivek královny zločinu!

25.11.2013

Dopis pro králeDopis pro králeT. Dragt

Prvotřídní román pro kohokoliv, kdo má rád rytířskou tématiku. Dobrý příběh, uvěřitelné postavy, napjatá atmosféra, žádná zbytečná překombinovanost. Stejnojmenný film z roku 2008 sice není špatný, ale jak to tak bývá, stopáž filmu zdaleka nestačí.

11.09.2014

Zlo pod sluncemZlo pod sluncemA. Christie

Moje první Agatha...a pak už jsem musel mít všechny! Dokonalost!

17.03.2017

Jarmila KurandováJarmila KurandováP. Mazanec

Snad jediná samostatná publikace o jedné neobyčejně obyčejné herečce pocházející z Vysočiny. Jako Babička mě uchvátila, ale v této stručné knížce se dočtete, že zdaleka nebyla jen Babičkou, ale převážně celoživotní divadelní herečkou, která své řemeslo nade vše zbožňovala. Knížku je možné půjčit v Krajské knihovně Havlíčkův Brod.

06.07.2018

Carův kurýrCarův kurýrJ. Verne

Asi nejlepší a nejnapínavější dobrodružný román, který jsem dosud četl... od Julese Vernea určitě. Škoda, že je poměrně málo známý, ale fanoušci verneovek si k němu cestu jistě najdou. Jen pro zajímavost: v roce 1997 vznikla podle předlohy stejnojmenná a ceněná animovaná 26-dílná verze (k sehnání i s českým dabingem), která se celkem věrně drží předlohy a napětím nešetří.

Zvířata v leseZvířata v leseE. M. Dreyer

Krásné ilustrace, k udržení pozornosti menších dětí dokonale poslouží.

09.04.2018

SpartakusSpartakusH. Fast

Kdo má rád římskou tématiku jako já, tak je Spartakus jasnou volbou. Divím, že ke knize píšu první komentář. Postava Spartaka mě nepřestává fascinovat... obyčejný otrok o kterém se mluví a píše už přes 2 tisíce let. Musel to být neobyčejný člověk, s kterým si slavný Řím nevědel rady přes 4 roky. A i když se nakonec otrocké povstání podařilo potlačit, dodnes je Spartakova myšlenka živá a stále aktuální. Autor se na základě nemnoha dochovaných pramenů snaží nasínit příběh, ke kterému tenkrát mohlo dojít. A daří se mu to velice dobře, knížka je čtivá a vtáhne do děje. Jsem rád, že kniha je stále k dostání i po 22 letech od jejího vydání (!), protože v mojí knihovně zaujme čestné místo.

16.03.2018