gan112 gan112 komentáře u knih

V kanadské divočině V kanadské divočině Leoš Šimánek

Super, len knihu kazí množstvo spomienok a teda odbočiek do minulosti. A radšej by som čítal o tých spomienkach, lebo boli určite dobrodružnejšie ako rodinný život. Inak fajn ako príručka na prežitie v divočine. Inak existencia ľudí takto žijúcich je pre mňa dôkazom existencie paralelného vesmíru :) Aha a doplnil by som podrobnejšiu mapu.

10.09.2022 4 z 5

Dejiny horského lyžovania - skialpinizmus Dejiny horského lyžovania - skialpinizmus Bohuslav Štofan

Pekná kniha no ku koncu príliš enciklopedická. Zameraná je okrem starej histórie najmä na československú a slovenskú skialp "scénu".

26.04.2020 4 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Bolo to priliš dokumentaristicke s "cool" humorom. Tak potrebne osvieženie a ozvlaštnenie prišlo až v závere a tykalo sa revolucie. Skór si myslim ze dva pribehy mali byt viac previazane. Za pribeh o nohavičkovom vrahovi 2hviezdy ale plus 1 za ten záver.

19.04.2020 3 z 5

Pravda o afére Harryho Queberta Pravda o afére Harryho Queberta Joël Dicker

Absolútne prepracované! Odporúčam! Dicker dej posúva dopredu pestrou škálou rozprávačských prvkov. Zvládnutie takto ohromne pestrej škály si vyžaduje až "matematické" nadanie. Takmer nič tu nieje lineárne, nájdeme tu retrospektívu v retrospektíve, a to v rôznych formách (nahrávky, spomienky postáv, klasická retrospektíva z pohľadu rozprávača, úryvky z kníh, policajné zápisnice, rozhovori o minulosti...). A keď sa kniha formálne dostane do roviny tu a teraz (takmer na konci), opäť sa Dicker vyhne lineárnemu rozprávaniu. Je úchvatne sledovať túto hru s časom, kedy spisovateľ väčšinu rozprávania tu a teraz bagatelizuje, a podstatné informácie skryje do retrospektív rôzneho druhu. Zápletka a lineárny príbeh je veľmi dobre postavený ale nebyť rozprávačskej mustry (ala kniha v knihe a pod.), tak by to nemuselo dopadnúť až tak dobre. Ak by bol určitý prvok vynechaný, napr. postava rozprávača a.k.a hlavného hrdinu (spisovateľa), a kniha poňatá ako klasická detektívka s hlavným hrdinom policajtom, a dej by bol lineárny od zločinu k objasneniu, samotný príbeh by až takú pecku nespôsobil. Negatívami knihy sa môžu zdať dve veci . Kniha je dlhá a postavy, láska a vzťahy medzi protagonistami niesu na tak veľkú plochu príliš dobre vykreslené. Mne osobne neprekážalo že láska je tu prostým idealistickým faktom nehodným prázdnej filozofie, predsa len ide o detektívku a červená knižnica je v príbehu skôr z nutnosti.
P.S.- plusom knihy je aj skvelí humor :)

11.04.2020

Rauš Rauš Egor Indiani

Mam rad takýto beat druh rozpravačstva. A atmosfera knihy pre mna bola hlavnym ťahuňon. Hlavne tema nostalgie stratenej mladostia a kontrastu v pritomnosti. (dobre časi vždy len boli, nikdy nie sú). Dej okolo skin x punk free komunity ma zas tak neoslovila ale tie storky sú skvelo autenticky napisane, takže aj bez ( jednoduchej až infantilnej) príbehovej linky a zapletky by to bolo fajn. Antimoral-speed-shit o živote stroskotancov ale asi skor oslovi mladšiu generaciu ktora si nebude placat rukou na čelo kvoli myšlienkovej jednoduchosti a čierno-bielosti.

22.03.2020 4 z 5

My verzus vy My verzus vy Fredrik Backman

Klobúk dole opäť pred Backmanovou predstavivosťou, dokáže z komplexne vystavaného príbehu vydolovať maximum až na úroveň filozofie, sociológie a prihovoriť sa každej dušičke politického spektra svojou zmierlivosťou. No mne to už prišlo viacej vykalkulované a prehnane preplnené. Tém na uchopenie mohlo byť menej, pretože nie všetky korešpondujú, no Backman nás ako skúsený manipulátor presviedča že hej. Najviac mi vadilo že motivácia postáv trocha pokrivkáva (samozrejme na účel posunutia príbehu a aj kvôli atmosfére a dramatickosti) a tak aj výsledok ich konania ide akosi do stratena. Takmer všetko sa akoby neuveriteľne zmierlivo vyrieši, postavy vstupujú do deja a zasa von bez motivácie (Leo), pôsobia zbytočne dramaticky. Ale to asi dnes konzument mainstreamu chce -hlavne aby sa niečo dialo, a nech je to šokujúce a aj cez morálnu čiaru, ved všetko sa dá ospravedlniť človečinou. Áno dá sa a táto kniha by toho mohla byť dôkazom, len mi na nej NIEČO vadí. Vykalkulovanosť? Príliš obšírny tématicky záber (od rozboru násilia až po feminizmus)? A možno som len William Lyt a závidím autorovi že napísal skvelú knihu z množstvom životných právd. A čo sa mi na nej najviac páčí? Že je to taký pokus napísať knihu nie pre už jestvujúceho svetoobčana, ale pre potenciálneho svetoobčana. Na to mu slúži karta anonymného davu, týp lokálneho pracovníka fabriky ktorý internet využíva max na zdieľanie hoaxou a šírenie nenávisti. Backman je skvelí manipulátor a liberalizmus dávkuje s príchuťou vidieka. Veď napísať moderný spoločenský román dnes znamená len zamerať sa na vyššiu strednú triedu a meštiansky stav, svetoobčanou a samozrejme neobísť technológie a ich vplyv na čoraz viac uponáhľaný svet. Takéto príbehy sa môžu diať takmer neviazané na miesto v tzv. modernej spoločnosti, a sú duševné a intelektuálne. Backman to pojal z iného konca, ako akúsi nostalgiu za realizmom. Jeho hrdinovia sú chtiac nechtiac patrioti pripútaný ku kúsku zeme, túžiaci po lepšom (klasickom, materiálnom) živote (o čom vypovedá: silné puto rodín a skupín, osobná história), ale aj k naplneniu modernejšieho (celospoločenského) charakteru (kariera, homosexualita, feminizmus, sloboda vs. zodpovednosť). Ich komplexné túžby a zdedené vlastností po generácich miestnych z nich robia viac či menej sympatických fluktuantov.
Z dlhodobého hľadiska si však Bohu žiaľ asi nebudem pamätať skvelé citáty, neľahké osudy hrdinov a pasáže na zamyslenie, ale to aká príliš pritiahnutá cesta viedla k tomu aby mohli byť vypovedané. Vďaka Bohu za to že boli.

20.03.2020 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Kryptodokument?

22.01.2020 4 z 5

Jeď! Jeď! John Clellon Holmes

Nie celkom insidersky pohĺad na beat. Rozhodne najpremyšlavejšie dielo beatu čo som čítal a tiež s najlepšou vetnou skladbou. Obrovská dokumentárne hodnota diela neprevyšuje jeho kvalitu, a to je fakt. Po prečítaní sa mi opäť zmenil náhľad na beat. Skvelé.

08.09.2019 4 z 5

Kulička (19 povídek) Kulička (19 povídek) Guy de Maupassant

Možno je chyba že som novely nečítal ale počúval audioknihu, ale v skutky na Molierovho Mizantropa to nema. A ten je naviac rímovany. Ale samozrejme ako ponaučenie je toto dielo povedal by som školský ukážkové.

20.07.2019 3 z 5

Gorila Gorila Tom Nicholson

Super sumarizacia celej kauzy očami zahraničného novinára. Vytknem len to ze poznámky pod čiarou sú dakedy tazko zrozumiteľné až neptehĺadne.

20.06.2019 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Podľa mňa dosť ťažký štýl, alebo nie dobre zvládnutý preklad. Cele je to ukecane a sedela by tomu lepšie poviedkova forma. Chýbajú tomu jasnejšie kontúry. Je to taký modernejší Lovecraft ale svetlých mentov je málo, no zakončenie sa mi páčilo. Celou knihou sa totiž nesie motív nevypovedania a tak koniec ma filozofiu otvoreného konca na domyslenie. Ako celok by to bolo fajn keby kniha bola viac filozofická, lenze miesto toho sa utápa v opisoch a prílišnej komplikovanosti hlavnej hrdinky, alebo skôr nedostatku spisovateľa lepšie sa vyjadrovať v zjednodušenych metaforách. Stavba scén taka od buka k buku. Ale zas weird a podivné to je ale to už dnes nestačí, záhady sa majú aj rozlusknuť, ked len trochu. Všakže pán strážca majáku.

10.06.2019 3 z 5

Evangelium ohně Evangelium ohně Michel Faber

No bolo to skôr divné, ako smiešne, a skôr "hlúpe" ako "učené", ale taký bol asi zámer autora. Čiže hodnotím knihu vysoko lebo Faber vie písať, aj keď sa to často nedá pochopiť, respektíve dá sa to vyložiť len po svojom. Keď si len zoberiem že každá z postáv je napísaná podivínsky (pozemsky slabošsky, jednoducho, príde mi akoby postavy nemali vlastnú vôľu), tak to vyznie celkom na vážkach reálnosti. Faber dá v knihe na frak všetkým, postavám, filozofiám... skrátka ide o druh výsmechu, satiry. Nemá v úcte nič z toho čo sa príbehom len mihlo, nič neskončí kladne. Ja by som sa aj chcel nad knihou zamyslieť, ale akosi mi na to nedala priestor, akoby sa "hovadila" sama do seba. To však nie je kritika, skrátka z môjho pohľadu fakt a zámer.

13.12.2018 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Dobre napísané. Veľmi dobre a napínavo napísané. Kvalitne vykreslená atmosféra a prostredie... ale veľmi veľmi vykonštruované, až pritiahnuté za vlasy. Najviac sa mi nepáči že hlavný hrdina nám vnucuje svoj názor na všetko a to bez toho aby sme si mohli spraviť vlastný názor, pretože na to nemáme dostatok informácií. Za daných okolností, aj keď láske fandím, mi musel byť sympatickejší záporák Lord, než Oliver. A čo Verena? Ma zdravé ruky tak nech ide pracovať :) Každopádne dobrá kniha. Odporúčam prečítať zo štylistického, koncepčného, a estetického hľadiska.

10.12.2018 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Číta sa to samo, aj keď ide viacmenej len o politické dialógí postáv ktoré sú jedna nesympatickejšia ako druhá. Rozhodne chýba ľudský rozmer (jediná ženská postava - na to pozor pan Assimov) a menej "banálne" zápletky. Nasledujú spojlery: Je jasné že s každou politickou krízou sa Nadácia vysporiada, ved to bolo predpovedané vedecky (fajn ok, to mi až tak nevadí), ale pri obrovskom technologickom náskoku ktorý Nadácia má by bolo asi hlúpe keby ju niekto porazil. Príde mi to ako také zbytočné hranie sa zo slovíčkami keď pri lámaní chleba Nadácia vždy vyrukuje z tým že ovláda atómovú energiu a tým pádom je kríza zažehnaná, lebo má obrovsky navrch. A takto to ide v podstate príbeh za príbehom. Čo sa však mení na pozadí je politická kulisa, ktorá smeruje od moci vynútenej prostredníctvom gnosticizmu, ku moci ekonomickej. Thet´s all. Chcelo by to viacej obšírne a nápadite zobraziť Ríšu, a dej v širšom okolí Nadácie. To je podla mňa to čo čitateľov priťahuje na epických space operách - pompéznosť, výpravnosť, špecifická atmosféra, ale aj situačnosť. To znamená zobraziť veľké udalosti v malom ľudskom rozmere. Assimov si podla mňa vybral príliš dlhé časové obdobie aj územie. A ešte jedna vec - podľa mňa sa v románe pracuje s veľmi málo ikonickými predmetmi. Snad som postrehol len blaster, a logo Ríše na Lodiach. Chcelo by to viac takýchto záchytných bodov...ak niekto vie o čom hovorím.

10.12.2018 2 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Majstrovské dielo Sf. obrovský priestor na zamyslenie sa. Takto má vyzerať dielo ktoré kladie otázky dnešnej spoločnosti.

26.09.2018 5 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

U mňa žiaľ sklamanie! A to som sa ani dopredu netešil, skôr som len chcel koštnúť s kultu okolo neho vytvoreného. Možno to bolo spôsobené tým že už dlhšie som sf nečítal, no strácal som sa. Podľa mňa si autor neporadil s tak komplexným svetom ktorý načrtol. Čo je ale horšie, zle sa mi to čítalo. Štýl mi nesadol a tak som nebol schopný prečítať viac ako 40 stránok denné. Asi ma to nevtiahlo do deja, no prišlo mi akoby bol autor platený od slova. A teda tých zbytočných je tam dosť! Prišlo mi to trocha detinské! Akože o nič nejde. Vlastne zo začiatku mala kniha pôsobiť záhadne a postupne sa mali veci vyjasňovať prostredníctvom príbehov hlavných protagonistov, ale žiaľ efekt prichádza neskoro a to ho najviac oslabuje. Jednotlivé príbehy alebo dajme tomu poviedky majú kolísavú kvalitu. Úvodný príbeh kňaza sa mi páčil. Ide o objaviteľsko-mystický príbeh, no žiaľ spojitosť aspoň v tomto dieli s ostatnými príbehmi nemá. Príbeh vojaka je military sf, to znamená že ide o dlhé a pre mňa nudné opisy bojov, taktiky a arzenálu. Príbeh básnika bol asi top. Je veľmi humorný. Ide o životopisný príbeh umelca, no viac by sa mi páčil len ako historická freska. Ale kedže sa do nej nejakým spôsobom musel pričleniť Štír, začal som pociťovať nedostatok informácií, a strácal som záujem o hlavnú dejovú linku. Príbeh filozofa a jeho dcéry nebol nijak okúzľujúci, až obyčajný s využitím recyklovaného nápadu (pozor spoiler) starnutia pospátku. Ohľadne Štíra a Hrobiek času tiež narobil viac zmätku ako vyjasnení. Čo sa týka Hegemónie človeka (politické zriadenie v ktorom žijú postavi, a je založené na spojení planét prostredníctvom brán ktorými sa dá medzi nimi prechádzať) , som ani pri tomto pokročilom príbehu asi v polovici knihy nebol spokojný s vykreslením sveta. Snaď by sa žiadal nejaký kratučký historický náhľad. Príbeh detektívky je čistý kyberpunk, priemernej kvality, ale z o to klasickejším a (drobný spoiler) typicky žánrovým rozuzlením. To už mi začínalo byť jasné kam asi autor smeruje, ale celková zápletka mi tím prišla jednoduchá. Načo tá zbytočná melodráma okolo? Nevadí, ak je dobrý príbeh, tak zápletka môže byť klišé, lenže dejová linka stojí, zatiaľ čo sa utápam v konšpiráciách ktoré ma žiaľ nezaujímajú. Keď sa pustím do posledného príbehu je mi jasné že kniha sa už nestihne uzavrieť ako ucelená epizóda. Tak aj ja len dodám že táto poviedka o konzulovi bola skvelá, posunula dej aj obraz Hegemónie, a priniesla nové zápletky aj rozuzlenia,ale žiaľ neskoro. A aj keď som zvedaví čo bude ďalej, ešte som sa nerozhodol či pôjdem do pokračovania.

26.09.2018 3 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Klenot cestopisov a dokumentárneho písania či reportu. Číta sa to samo, a rozhodne si pôjdete zabehať, takže motivácia naviac si knihu prečítať. Ja som ju čítal dávno ale je to no.1 čo sa žánru týka.

20.09.2018 5 z 5

Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Edie Kerouac-Parker

skvelé čo by sonda do vnútra začínajúcej beat generation, ale akosi nezaujímavo napísané. Asi to bude ženským pohľadom a kecami typu - a mala som na sebe oblečené to a to a pripadala som si ako princezna :) V knihe je veľmi cítiť rozdiel medzi mužmi a ženami vo vnútri beatu. Ženy boli len jeho okrajovou súčasťou, až na Buroughsovu manželku.

19.09.2018 3 z 5

Misantrop Misantrop Molière (p)

ALCEST : Nech človek úprimný je vždy, nech cnosťou vyniká, nech na srdci má to čo púšťa z jazyka.
Provokatívna hra, ktorá extrapoluje cnosti a bezcharakternosti ľudí no nestavia sa úzkostne na žiadnu stranu. FILINT: Pri ľuďoch nieje ťažké odporom sa striasať, ťažšie je s nimi zmerať silu vlastných zásad.

21.06.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Slabé, z témy eutanázie spravila autorka výcuc z červenej knižnice. A štýl hrôza. Nechápem tak vysoké hodnotenie. Jedna hviezda za občasné iskierky nádeje, a myšlienky na zamyslenie ktorých bolo pramálo.

24.04.2018 1 z 5