Gabri-88

LevhartLevhartJo Nesbø

Harryho scena s jablkem byla nechutna. Ale to by nebyl Jo, kdyby takovou scenu nevymyslel. Fuj, nechci vedet kde na ty napady Jo chodi ;-)

"Protoze bolest a smrt nejsou pro cloveka to nejhorsi. Nejhorsi je ponizeni."

09.06.2019

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Za mě opět topka! Sapkowski mě nepřestává bavit. Jeho humor a prokládání částí o Geraltovi s ostatními mě drželo v pozornosti. Četla jsem,že někteří jsou zklamaní z částí o Ciri a Yennefer. Tenhle názor nesdílím, žeru to!

,,Jsi Gerald, zvaný Gerald z Rivie?"
,,Ano, jsem Geralt, zvaný Geralt."
:)))

21.04.2021

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

"Dej si pozor," upozornil soupeře, "ještě krok a budeš svoji ruku hledat na podlaze."

Na Zaklínače jsem se chystala už dlouho. A teď se ptám sama sebe, proč jsem se na něj nevrhla hned po hlavě?! Tomuhle se říká zábava!

"... proto také se zde naši dědové usadili, elfy vyhnavše."
"... Elfy vyhnavše, ale starý elfský název měnit za nutné nepovažovavše ..."

Mluva pestrá a vtipná, není co vytknout. Postavy zajímavé s prostorem pro vlastní fantazii. To mě baví. Nejvíc se mi líbí Nenneke a čert :-) naopak mě nadmíru vytáčí Marigold a o to je to zábavnější. Co nejdřív se musím vrhnout na další díl. Uk uk! :-)

"... Rytíř bez jizvy je k*kot, a ne hrdina. Optej sa ho, hrabě, uvidíš, že je rád."

26.01.2020

Dobrý proti severákuDobrý proti severákuDaniel Glattauer

Ach, cítím se převálcovaná a ochromená... jak jen to popsat, teď by se mi hodilo trošku talentu jako má Emmi. Vždycky trefit přesně a úděrně. Lea mi občas bylo skoro líto, ale na druhou stranu mě nepřestával bavit, jak jí dokázal prokouknout dřív než ona sama sebe. A jeho emaily v opilosti byly top.
Ten konec je neodpustitelný!! Neříkam, že se to nedalo očekávat, ale úplně mi z toho došel dech a chvíli jsem jen čučela na dokončenou knížku a chtělo se mi plakat.
Četla jsem v originále. A teď mám neodvrátitelnou chuť si přečíst pokračování, jenže ho nemám :( uf

19.07.2020

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Vyčurala se, odemkla, došla k umyvadlu. Hovor u pisoárů umlkl ve chvíli, kdy otočila kohoutkem.
"Co tu děláš?"
"Čurala jsem a teď si myju ruce," odpověděla. "Zapamatujte si to pořadí."
Ulrich čekal u dveří. Jak držel v rukou její bundu, připomínal jí psa s klackem v tlamě vrtícího ocasem.

Čtěte! P-přísahám, že se vám to b-bude líbit :-) Katrine jako hlavní vyšetřovatelka dostane prostor na začátku, pak už je to zase one man show, ale oceňuji všechny ty linie Ulla x Mikael x Truls, Katrine x Bjorn, Harry x Rachel, dělá to příběh takový uvěřitelnější a s každým dalším dílem je mám radši i přes jejich případné špatné charakterové vlastnosti (Mikael, Truls, Harry :)

"Jste pořád na suchu, Harry?"
"Jako norský ropný vrt, šéfe."
"Hm. Dobře víte, že norské ropné vrty na suchu nejsou, jsou jen zavřené a dobu, než ceny ropy zase vystoupají."
"Přesně to jsem vám tou metaforou chtěl říct."

Přiznám se, že Nesbovy knihy asi úplně nečtu jen kvůli té detektivní práci, kterou popisuje. Nýbrž kvůli jeho vypravěčským schopnostem. Prostě mě baví, že se v knížce mimo jiné dozvíte blbosti jako například, že turecká káva nemá projít varem :) nebo o úchvatnosti našeho konzumního světa a “produkci” masa. No a zároveň žasnu, jak zvládne Jo na jedné jediné stránce vylíčit upřímně smutného HH a zároveň to zabít morbidním humorem KB. A mimo jiné mě baví jeho obsese hudbou, kterou cpe do každé HH knihy :)

"A přesto lidi dál léčíte?"
"Je to poslání."
"Ano, všiml jsem si krucifixu ve vaší ordinaci. Věříte v poslání."
"To vy také, Harry. Poznal jsem to na vás. Možná nevěříte v boží poslání, ale v poslání ano."
Harry sklopil pohled do kelímku. Steffens to s fascinující bolestností vystihl.

25.04.2020

SněhulákSněhulákJo Nesbø

Bylo to napinave jako prase. Kdo je vrah tentokrat sice bylo pomerne brzy naznaceno, ale kupodivu to vubec neubralo na napinavosti. V duchu jsem Harryho popichovala a drasalo mi to nervy vedet, kdo je ten smejd. No a kdyby to bylo byvalo ve finale dopadlo jinak, tak bych byla na Nesba hodne velmi strasne na...stvana!

..."Veris tomu, co se tvrdi o labutich?" zeptala se. "Ze si jsou verne, dokud je smrt nerozdeli?" "Myslim,ze jsou verne danym slibum." "A jake sliby si davaji labute?" "Zadne, predpokladam."... :-)

PřízrakPřízrakJo Nesbø

Uz to mam! Harry je skryty superhrdina, protoze se opet dokazal prekonat, i kdyz se zase zdalo, ze je jednou nohou v hrobe. Tentokrat byl muj osobni tip, ze prijde o ucho anebo jeho cast :-) no tipovani mi moc nejde, ale bez novych jizev Nesbo Harryho vyvaznout nenecha, to je jasne! Obcas me napadlo, ze se Jo u psani musel pekne nasmat vlastnim vtipum. Parada! Kniha je ponekud odlisna od predchozich, emotivnejsi, ale opet dostatecne temna. A ty Nesbovy pokusy o eroticno jsou fakt tresnicka na dortu

15.07.2019

PoliciePolicieJo Nesbø

Ráda bych poděkovala autorovi za tuhle psycho jízdu. Jak je možný, že mě i v desátým dílu dokáže takhle vcucnout do děje? Mám nějakou tu připomínku.
1. Jo, cos to některým postavám udělal? Není ti to blbý?
Že se pan Nesbo nesdráhá hlavním hrdinům provést různý hrůzy, už jsme si asi všichni zvykli.. teda vlastně, ne, já ne! Úděl BL mě fakt bolel. Ano, přiznávám se, asi se mi z těch emocí i na chvíli zamlžily brejle.
2. Tvůj humor, Jo, ten teda jako opravdu žeru. A po té co jsem koukala na tvý rozhovory, mi to i připadá vážně autentický. Poměr psycho jízda a vtípky se opravdu povedlo vyvážit.
Závěrem bych řekla, že těším na díl jedenáctý, ale nechám si to všechno v sobě pěkně uležet, abych se na to ještě víc těšila!

...Opravdu zaplatí životem za to, že v Hongkongu odmítl nabídku na hodinu jógy zdarma? ... :-)

18.10.2019

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

(+ SPOILER) Líbí se mi, jak se názory na knihu různí :)) buď si to čtenáři naprosto užili (dirty minded people!:) a nebo četli skoro se sebezapřením. A teď se teda vyoutuju a přiznam, že patřim do té první skupiny :D
Velmi se mi to líbilo. Né snad protože by to byl literární skvost. Práce s jazykem - až na všechny formy kojtusu - je spíš slabší, ale humor a téma mi prostě sedly. Morální dilema některých zúčastněných mi přišlo sice úsměvné, ale zároveň jsem si připomínala, že to zřejmě asi bude dnešní realita (nevěra).
Ze všeho nejvíc se mi líbil Cyril :))) a taky Petra. Jinak mi samozřejmě nejvíc trhal srdce Tánin osud a její stýskání po Patricii...

,,Ploč máma nemá vaulata, tati?"
,,Protože je žena. Místo nich má prsa. Ty zas nemáme my."
,,A na co ty vaulata vlastně jsou?"
,,O tom se budeš učit ve škole, až budeš větší."
,,Jeden kluk ve školce žíkal, že v nich je mozek!"
,,To je blbost. Jak na to přišel?"
,,Jeho máma plej žíkala, že ho tam jeho táta má."

30.10.2021

S hlavou v oblacích (pejru)S hlavou v oblacích (pejru)Kateřina Petrusová

Čekala jsem, že hodnocení a komentáře jsou nadhodnocené... Jenže jsem se tlemila od začátku do konce a Adolf mi způsobil dokonce hysterický záchvat smíchu... A pak taky Flek. Takže jsem nucena dát plný počet hvězdiček, nedá se svítit:-)

"Dej tu nohu pryč, nebo ti něco udělám!" zasyčela jsem. A myslela jsem to fakt vážně. Hned vedle dveří visela lžíce na boty, pěkně velká a kovová, ne takový ten ikeácký chcípáček.

11.02.2020

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Tomuhle dílu nic nechybělo. Nejvíc mě baví, jak si dostatečně užijeme všech postav, které postupně mají prostor.
Zde zábavný úryvek pro milovníky vodníků:
,,...Z toho co říká zaklínač, soudím, že se jsou to nějací mořští vodníci. A s vodníky si umíme poradit. Zaslechl jsem někde, jak se jistý čaroděj vypořádal s vodníky na jezeře Mokva. Vlil do vody soudek kouzelného dryáku a bylo po zas*aných vodnících. Nebylo po nich ani památky."

Uf. Miluju ten styl psaní, humor. A vážně děsně moc mě baví, když Geralt konečně vytasí svůj meč:) - chápej kterýkoli meč:)))

Nejvíc top byla část s Ciri. Zvlášť smrkání přes prsty mě zaujalo. Ale nebudu už dál spoilerovat a rozebírat, co všechno Geralt v Meči osudu stihl nebo ne. Přečtete si a dozvíte se sami:)

29.12.2020

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

“Za prvé jsem se bránil jejich sexuální agresi, když si nedali poradit po dobrém. Za druhé rád mlátím lidi. A za třetí je to lež. Oni sami se zranili. O stěny. Aby mě očernili.”

Tak v ostatních hodnoceních čtu, že Bouřková sezóna už není jako ostatní knihy a že snad ani vtipy nejsou tak vtipný a zaklínač nedosahuje svých kvalit z ostatních děl… no já nevím, ale mě to teda hrozně bavilo :-) musím si to ale rozložit, čtu chronologicky, Zaklínače prokládám jinými věcmi, protože myslím, že by to jinak ztratilo kouzlo a hlavně bych celou sérii měla moc rychle za sebou :-)

Geralt se zdráhal uhodit ženu, neměl však zádné zábrany vůči někomu, kdo měl ramena jako zápasník, břicho jako valchu a lýtka jako diskobolos - a navíc prděl jako dobytče.

06.04.2020

OsmOsmRadka Třeštíková

Ze začátku jsem si pletla jména. Prostě jsem nestíhala.
Taky mi děsně vadil styl psaní. Buď nechutně dlouhé souvětí, anebo úsečné vyjádření. To mi nejdřív lezlo na nervy, pak jsem to přijala a zvykla si.
Co se mi však velmi líbilo, je vykreslení postav. Jejich charaktery a vztahy mě vtáhly. Dokonce jsem pak zapomněla o čem že původně zápletka knihy je a prostě si jen tak pohodově četla : ))) dobrý to bylo. Určitě dám šanci ještě dalším knihám od autorky.

03.07.2021

Lovci hlavLovci hlavJo Nesbø

V první pětině knihy jsem neměla v plánu dát pět hvězd. Jenže...
Sebeironie, kterou vládne hlavní postava, je prostě skvělá. Přirovnání, kterých Jo využívá, jsou jednoduše geniální (moucha?! etc). Hra se slovy. Vtip. Jakože občas jsem si nebyla jistá, že jde o humor. Vždyť jde o krimi! Jenže já se smála. Smích mi bublal v hrdle a kolikrát jsem musela na chvíli přestat číst :))))
A jako sorry, ale že Jo dokáže napsat takovýho anti-sympaťáka a já si ho nakonec oblíbím a fandím mu? Tvl to kde jsme? :))))
Některé ukázky se prostě sem nehodí, protože 16+... tak vybírám dva lehčí kalibry:

"...Zabočil jsem do obýváku a zjistil, že se v posteli posadil. Jeho omdlení bylo pouhé divadlo. V ruce držel plastovou zkroucenou lízající ženu..." :))))

"...Naprosto trapně přesně: pistoli Glock 17 s kulkami ráže devět milimetrů, které při průchodu tkání deformují a tříští vše tak, že celkové množství olova s sebou vezme naprosto neúměrné množství masa, svalů, kostí a mozkové hmoty, která se poté, co projektil projde vaším tělem přilepí na stěnu za vámi, ne nepodobně jako na malbách Barnabyho Furnase..."
- přiznejme se, kdo si Furnase vygooglil? :)))))

15.05.2021

SpasitelSpasitelJo Nesbø

Moje rozhodne nejoblibenejsi kniha od Jo Nesba. Lip se cetla, tedy ne zrovna kvuli prostredi Armady spasy. Spis slo o Mollera, prichod Hagena, vztah Harry-Halvorsen i Harry-Beata. Ackoliv vrahum obvykle nefandim, tak spasitel jaksi mel moje sympatie.

...Harry se podrbal trhlinou v riflich na stehne a pomyslel si, ze si mel vzit teple podvlekacky...

KrasojezdkyněKrasojezdkyněJojo Moyes

(+ SPOILER) Nemůžu si pomoct a musím dát plný počet. Ještě na začátku knihy jsem si nebyla jistá, že vůbec dočtu. Přiznávám se, že jsem první čtvrtinu váhala, jestli se přemůžu číst dál, protože mi vadila Natasha jako jedna z hlavních postav.
Spoilery jisté!
Teď jsem samozřejmě ráda, že jsem váhání přetrvala. Příběh je strhující. Emoce jsou tak skvěle popsané a vystižené, že si neumím představit, že by se to dalo napsat líp. Osud Sarah je tak pohnutý a dojímavý, její talent jsem jí celou dobu záviděla, protože to je něco, co mě chybí :) a když jsem se v čtvrté čtvrtině dozvěděla celý příběh Nany a Papyho, tak mě z toho bolelo u srdce a jeho smrt mě upřímně zasáhla!
Rozhodně si od autorky přečtu i další knihy, vážně mě chytil její styl a cit vystihnout emoce a popis chování postav. Top! :)

24.05.2020

PerlaPerlaJohn Steinbeck

Tahle malá, uzoučká knížečka je doslova dar!

Získala jsem ji darem tady ve Švýcarsku, jelikož byla společně s dalšími knížkami odložena ke věnování na lavičce v jedné vesnici. Bylo to ráno, naproti v domě z otevřeného okna vyhrávala klasická hudba a z okna vlály bílé záclony. Když jsem tu knížečku vytáhla z té tašky, kde byla uchovaná, vůbec jsem netušila jako krásu beru do ruky. O tom jakou záložku jsem našla vloženou hned za obálkou, snad ani netřeba mluvit :) nic kouzelnějšího jsem dlouho neviděla. A ten závan zatuchlinky, když jsem stránky rozevřela, se ani popsat nedá!
Četla jsem v angličtině, protože darovanému koni na zuby nehleď :) a že se mi už po pěti stránkách zastaví dech strachy, to jsem nečekala :)
vřele doporučuji, doufám, že český překlad je stejně dechberoucí :)

17.10.2020

MiláčekMiláčekGuy de Maupassant

Milacek je TA kniha, se kterou me zacalo bavit cist! Pocatecni zamilovani do hlavniho hrdiny se postupne prerodilo v nechut a odsuzovani jeho cinu :-) coz mi pripomina, ze jsem ho dlouho necetla, musim se k Milackovi vratit!

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Prvni knizka od Jo Nesbø a opravdu si me Jo diky Harrymu ziskal! Postava Harryho me pomerne fascinuje. Jak se ten norsky chlapik dokaze vybicovat k vykonum, ktere mi obcas prijdou pro nej jako postavu nemozne. Ale fandim mu.
Musim tedy rict, ze nekdy je to na me az moc temne. Krimi mi neni cizi, ale tohle si obcas snazim nevybavovat az moc realisticky, protoze by se mi z toho udelalo soufl.
Mam v planu precist serii celou. Jen si musim davat pauzy mezi jednotlivymi knihami, protoze jak rikam, je to skoro az moc temne a tudiz pro me depresivni :-)

SelfiesSelfiesJussi Adler-Olsen

Zbytecne rozvlacne. Jako obvykle mam pocit, ze hlavni postavou je ve skutecnosti Asad. Jen tentokrat byly velbloudi poucky slabsi nez v predchozich dilech. Rosin udel je sice smutny, ale bohuzel me to vubec nedojalo

30.05.2019

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

V první polovině knihy jsem měla poněkud rozporuplné pocity. Rozhovory na nedostatečnou. Munch který odpovídá Mie, jakoby měl místo hlavy bambus. To samé novináři při telefonátu cirka v půlce knihy. Fakt nuda. Za tohle o hvězdu míň. Další hvězdu jsem ubrala, protože některé popisy a vyprávění byly uplně mimo mísu a bylo jich až moc. O některých postavách fakt nebylo potřeba vědět tolik nepodstatných informací. A ty náboženské kecy, no.. nebylo to uplně uvěřitelné, ale ok. Abych jen nemudrovala. Vyšetřovatelé se mi svými charaktery líbili a postupné odtajování bylo fajn. Konec mi pak přišel uspěchaný. Celkově zápletka promyšlená dobře, určitě dám šanci ještě dalšímu dílu

01.02.2020

Kanibal z Nine ElmsKanibal z Nine ElmsRobert Bryndza

dlouho se mi nestalo, abych měla takovou obtíž shrnout svůj názor na knihu do několika vět. Asi bych vypíchla zvláštní styl. Tedy poněkud úsečný, kdy některé věty jednoduše popisují slovesy, cože právě Kate dělá. A naopak v některých momentech se objeví postřehy, které jsou úplně zbytečné a až směšné.
Zápletka se mi líbila, a ačkoliv spoustě lidí příjde překombinovaná, já jsem zvyklá na Nesba a překombinovanější než Nesbo není nic :)) takže za mě v pořádku. Spíš mě zarazilo, jak moc ehm úchylné některé detaily byly :) hledání a vypátrání vraha mi však přišlo uvěřitelné a proto si tak říkám, že si asi ještě něco od Bryndzy přečtu... časem... možná...

03.10.2021

A hory odpovědělyA hory odpovědělyKhaled Hosseini

Jednoduse carokrasne!
Zezacatku jsem se nebyla schopna zacist, to se mi povedlo az nekdy kolem 80 stranky. Vadilo mi skakani v case, matlo me to a vzdy mi trvalo nez jsem pochopila, proto 4 hvezdy.

19.05.2019

Losing itLosing itCora Carmack

Nahodou prekvapive dobre. Holcici sladarna, takze si hrdinka musela polozit zivotne dulezitou otazku to be with Garrick or not to be with Garrick. No jak to asi dopadne..! Ale knizka ma sva pozitiva. Dej neni zbytecne natahovany. Jsou tam dobre vtipky a naopak autorka neplytva casem nedulezitymi detaily. Velmi me potesila zaverecna kapitola z pohledu Garricka.

01.06.2019

Rozhovory s přáteliRozhovory s přáteliSally Rooney

Nedari se mi urovnat si v hlave dojmy z knihy, coz ale predevsim potvrzuje, ze me hodne zaujala a zaver me prekvapil. Nemuzu souhlasit s nekterymi postrehy ostatnich tady v komentarich. Neprijde mi, ze by nevera byla v knize brana na lehkou vahu, o cemz svedcila napr Philipova reakce v pribehu. Take mi neprijde, ze bylo vypraveni povrchni, spis mi to doopravdy evokovalo tok myslenek. V nekterych pasazich jsem se hloubeji vcitila do deje, to byly samozrejme ty, ve kterych jsem se s Frances dovedla ztotoznit a naopak jsem mela problem v otazkach bisexuality a situacich, kdy Frances nebyla uprimna. Mrzelo me, ze obcas byl dej nahle utnuty a nektere myslenky nevysvetlene. No a na zaver bych zminila, ze nejvic se mi libilo, co se muze stat, kdyz mezi sebou pratele, milenci, deti a rodice a vubec vsichni nedostatecne komunikuji, a ti druzi holt neumi cist myslenky :-)
Cetla jsem v originale.

10.09.2019

ElitaElitaKiera Cass

Opet velice ctive, prijemne napsane. Co me ale neprijemne prekvapilo byla America. A to svoji nerozhodnosti. Chovala se jako pipina. V knizce byla i hezka mista a to byla ta, kdy se America nevesela na Aspena nebo pro zmenu na Maxona. Rozhodla jsem se dat sanci i dalsimu dilu

Vlak v 6:41Vlak v 6:41Jean-Philippe Blondel

Skvele! Mam moc rada podobne pribehy. Moc se mi libilo, ze cely ten proud vzpominek probiha behem jizdy vlakem. To vypraveni dodalo prijemnou atmosferu. Cetla jsem v nemcine, coz tomu trosku ubralo na krase, ale to nehodnotim. Hvezdicku ubiram za posledni vetu, kterou Phillipe Cècile rekl. To se mi nelibilo a tak nejak mi to zkazilo celkovy dojem.

16.06.2019

Město z kostíMěsto z kostíC. Clare (pseudonym)

Po nudnem zacatku, kdy jsem zvazovala knizku odlozit, se pribeh pekne rozjel. Velmi se mi libily charaktery postav, krome hlavni hrdinky. Vsechno hrozne chapala a mluvila desne vyspele. O hvezdu min davam kvuli nudnemu zacatku a kvuli trapnym dialogum v zaveru, kde autorka z Jace udelala uplnyho troubu.

18.08.2019

Byla to tichá dívkaByla to tichá dívkaMichele Campbell

Třetí hvězdu dávám jen kvůli zápletce a hezky svedenému mlžení postav. Zbytek bych totiž hodnotila na dvě hvězdy. Nevím jestli je to překladem, ale styl psaní autorky mi přišel děsný. Jen občas se daly vypíchnout pasáže, kde jsou zdařile popsané pocity nebo nějaký popis. K autorce nebudu mít chuť se vracet, protože mě touhle knihou nepřesvědčila.

"Dobrá tedy. Jestli jste nevinný, tenhle vatový tampon vás zbaví podezření."
"Vážně? A jak to asi udělá?"

05.07.2020

Normálni ľudiaNormálni ľudiaSally Rooney

Oproti Rozhovorům s přáteli se to nečetlo tak snadno. Příběh mi přišel poněkud fádní a časové skoky, po kterých pak v kapitolách následovaly zase flashbacky, mi přišly občas obtížné. Autorčin styl je zvláštní a neokoukaný a někdy mi přišlo zábavné jak je schopná přejít od měkoučké veky k potřebě spát. Prostě bam, tady to máš:))))

13.01.2021