Gabri-88 Gabri-88 komentáře u knih

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

(SPOILER) Nemůžu si pomoct a musím dát plný počet. Ještě na začátku knihy jsem si nebyla jistá, že vůbec dočtu. Přiznávám se, že jsem první čtvrtinu váhala, jestli se přemůžu číst dál, protože mi vadila Natasha jako jedna z hlavních postav.
Spoilery jisté!
Teď jsem samozřejmě ráda, že jsem váhání přetrvala. Příběh je strhující. Emoce jsou tak skvěle popsané a vystižené, že si neumím představit, že by se to dalo napsat líp. Osud Sarah je tak pohnutý a dojímavý, její talent jsem jí celou dobu záviděla, protože to je něco, co mě chybí :) a když jsem se v čtvrté čtvrtině dozvěděla celý příběh Nany a Papyho, tak mě z toho bolelo u srdce a jeho smrt mě upřímně zasáhla!
Rozhodně si od autorky přečtu i další knihy, vážně mě chytil její styl a cit vystihnout emoce a popis chování postav. Top! :)

24.05.2020 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Vyčurala se, odemkla, došla k umyvadlu. Hovor u pisoárů umlkl ve chvíli, kdy otočila kohoutkem.
"Co tu děláš?"
"Čurala jsem a teď si myju ruce," odpověděla. "Zapamatujte si to pořadí."
Ulrich čekal u dveří. Jak držel v rukou její bundu, připomínal jí psa s klackem v tlamě vrtícího ocasem.

Čtěte! P-přísahám, že se vám to b-bude líbit :-) Katrine jako hlavní vyšetřovatelka dostane prostor na začátku, pak už je to zase one man show, ale oceňuji všechny ty linie Ulla x Mikael x Truls, Katrine x Bjorn, Harry x Rachel, dělá to příběh takový uvěřitelnější a s každým dalším dílem je mám radši i přes jejich případné špatné charakterové vlastnosti (Mikael, Truls, Harry :)

"Jste pořád na suchu, Harry?"
"Jako norský ropný vrt, šéfe."
"Hm. Dobře víte, že norské ropné vrty na suchu nejsou, jsou jen zavřené a dobu, než ceny ropy zase vystoupají."
"Přesně to jsem vám tou metaforou chtěl říct."

Přiznám se, že Nesbovy knihy asi úplně nečtu jen kvůli té detektivní práci, kterou popisuje. Nýbrž kvůli jeho vypravěčským schopnostem. Prostě mě baví, že se v knížce mimo jiné dozvíte blbosti jako například, že turecká káva nemá projít varem :) nebo o úchvatnosti našeho konzumního světa a “produkci” masa. No a zároveň žasnu, jak zvládne Jo na jedné jediné stránce vylíčit upřímně smutného HH a zároveň to zabít morbidním humorem KB. A mimo jiné mě baví jeho obsese hudbou, kterou cpe do každé HH knihy :)

"A přesto lidi dál léčíte?"
"Je to poslání."
"Ano, všiml jsem si krucifixu ve vaší ordinaci. Věříte v poslání."
"To vy také, Harry. Poznal jsem to na vás. Možná nevěříte v boží poslání, ale v poslání ano."
Harry sklopil pohled do kelímku. Steffens to s fascinující bolestností vystihl.

25.04.2020 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

“Za prvé jsem se bránil jejich sexuální agresi, když si nedali poradit po dobrém. Za druhé rád mlátím lidi. A za třetí je to lež. Oni sami se zranili. O stěny. Aby mě očernili.”

Tak v ostatních hodnoceních čtu, že Bouřková sezóna už není jako ostatní knihy a že snad ani vtipy nejsou tak vtipný a zaklínač nedosahuje svých kvalit z ostatních děl… no já nevím, ale mě to teda hrozně bavilo :-) musím si to ale rozložit, čtu chronologicky, Zaklínače prokládám jinými věcmi, protože myslím, že by to jinak ztratilo kouzlo a hlavně bych celou sérii měla moc rychle za sebou :-)

Geralt se zdráhal uhodit ženu, neměl však zádné zábrany vůči někomu, kdo měl ramena jako zápasník, břicho jako valchu a lýtka jako diskobolos - a navíc prděl jako dobytče.

06.04.2020 4 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Já vím, já vím... v díle autor přináší svědectví, ale prostě si nemůžu pomoct. Tu knihu přečíst pro mě bylo utrpení.
Trvalo mi než jsem si zvykla na styl, kterým je kniha psána. Tolik utrpení na velkém množství stran, ale zároveň psáno dost úsečně. Občas přeskakování od jednoho k druhému. Myslím, že to bude tím, že autor tuto autobiografii sepsal až desítky let po té, co události proběhly, což to i omlouvá, ale mě se to fakt špatně četlo.

29.03.2020 3 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Čekala jsem, že hodnocení a komentáře jsou nadhodnocené... Jenže jsem se tlemila od začátku do konce a Adolf mi způsobil dokonce hysterický záchvat smíchu... A pak taky Flek. Takže jsem nucena dát plný počet hvězdiček, nedá se svítit:-)

"Dej tu nohu pryč, nebo ti něco udělám!" zasyčela jsem. A myslela jsem to fakt vážně. Hned vedle dveří visela lžíce na boty, pěkně velká a kovová, ne takový ten ikeácký chcípáček.

11.02.2020 5 z 5

Ragnarok – soumrak bohů Ragnarok – soumrak bohů Villy Sørensen

Mě se to překvapivě líbilo! Tahle stručná osekaná verze mi sedla. Nejdřív mi to přišlo divný a až moc úsečný, ale zase to bylo k věci. Samozřejmě mě nejvíc bavil Loki, napůl bůh, napůl veleobr! Super! A bohové se moc nevytáhli, nějak na mě neudělali dojem, asi to byl autorův cíl. Zajímavé

09.02.2020 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

V první polovině knihy jsem měla poněkud rozporuplné pocity. Rozhovory na nedostatečnou. Munch který odpovídá Mie, jakoby měl místo hlavy bambus. To samé novináři při telefonátu cirka v půlce knihy. Fakt nuda. Za tohle o hvězdu míň. Další hvězdu jsem ubrala, protože některé popisy a vyprávění byly uplně mimo mísu a bylo jich až moc. O některých postavách fakt nebylo potřeba vědět tolik nepodstatných informací. A ty náboženské kecy, no.. nebylo to uplně uvěřitelné, ale ok. Abych jen nemudrovala. Vyšetřovatelé se mi svými charaktery líbili a postupné odtajování bylo fajn. Konec mi pak přišel uspěchaný. Celkově zápletka promyšlená dobře, určitě dám šanci ještě dalšímu dílu

01.02.2020 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

"Dej si pozor," upozornil soupeře, "ještě krok a budeš svoji ruku hledat na podlaze."

Na Zaklínače jsem se chystala už dlouho. A teď se ptám sama sebe, proč jsem se na něj nevrhla hned po hlavě?! Tomuhle se říká zábava!

"... proto také se zde naši dědové usadili, elfy vyhnavše."
"... Elfy vyhnavše, ale starý elfský název měnit za nutné nepovažovavše ..."

Mluva pestrá a vtipná, není co vytknout. Postavy zajímavé s prostorem pro vlastní fantazii. To mě baví. Nejvíc se mi líbí Nenneke a čert :-) naopak mě nadmíru vytáčí Marigold a o to je to zábavnější. Co nejdřív se musím vrhnout na další díl. Uk uk! :-)

"... Rytíř bez jizvy je k*kot, a ne hrdina. Optej sa ho, hrabě, uvidíš, že je rád."

26.01.2020 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Ráda bych poděkovala autorovi za tuhle psycho jízdu. Jak je možný, že mě i v desátým dílu dokáže takhle vcucnout do děje? Mám nějakou tu připomínku.
1. Jo, cos to některým postavám udělal? Není ti to blbý?
Že se pan Nesbo nesdráhá hlavním hrdinům provést různý hrůzy, už jsme si asi všichni zvykli.. teda vlastně, ne, já ne! Úděl BL mě fakt bolel. Ano, přiznávám se, asi se mi z těch emocí i na chvíli zamlžily brejle.
2. Tvůj humor, Jo, ten teda jako opravdu žeru. A po té co jsem koukala na tvý rozhovory, mi to i připadá vážně autentický. Poměr psycho jízda a vtípky se opravdu povedlo vyvážit.
Závěrem bych řekla, že těším na díl jedenáctý, ale nechám si to všechno v sobě pěkně uležet, abych se na to ještě víc těšila!

...Opravdu zaplatí životem za to, že v Hongkongu odmítl nabídku na hodinu jógy zdarma? ... :-)

18.10.2019 5 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Nedari se mi urovnat si v hlave dojmy z knihy, coz ale predevsim potvrzuje, ze me hodne zaujala a zaver me prekvapil. Nemuzu souhlasit s nekterymi postrehy ostatnich tady v komentarich. Neprijde mi, ze by nevera byla v knize brana na lehkou vahu, o cemz svedcila napr Philipova reakce v pribehu. Take mi neprijde, ze bylo vypraveni povrchni, spis mi to doopravdy evokovalo tok myslenek. V nekterych pasazich jsem se hloubeji vcitila do deje, to byly samozrejme ty, ve kterych jsem se s Frances dovedla ztotoznit a naopak jsem mela problem v otazkach bisexuality a situacich, kdy Frances nebyla uprimna. Mrzelo me, ze obcas byl dej nahle utnuty a nektere myslenky nevysvetlene. No a na zaver bych zminila, ze nejvic se mi libilo, co se muze stat, kdyz mezi sebou pratele, milenci, deti a rodice a vubec vsichni nedostatecne komunikuji, a ti druzi holt neumi cist myslenky :-)
Cetla jsem v originale.

10.09.2019 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Po nudnem zacatku, kdy jsem zvazovala knizku odlozit, se pribeh pekne rozjel. Velmi se mi libily charaktery postav, krome hlavni hrdinky. Vsechno hrozne chapala a mluvila desne vyspele. O hvezdu min davam kvuli nudnemu zacatku a kvuli trapnym dialogum v zaveru, kde autorka z Jace udelala uplnyho troubu.

18.08.2019 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Uz to mam! Harry je skryty superhrdina, protoze se opet dokazal prekonat, i kdyz se zase zdalo, ze je jednou nohou v hrobe. Tentokrat byl muj osobni tip, ze prijde o ucho anebo jeho cast :-) no tipovani mi moc nejde, ale bez novych jizev Nesbo Harryho vyvaznout nenecha, to je jasne! Obcas me napadlo, ze se Jo u psani musel pekne nasmat vlastnim vtipum. Parada! Kniha je ponekud odlisna od predchozich, emotivnejsi, ale opet dostatecne temna. A ty Nesbovy pokusy o eroticno jsou fakt tresnicka na dortu

15.07.2019 5 z 5

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

Nemůžu si pomoct, ale musím knížku srovnávat s Mesíční písní od P.Briggs. Námět podobný, ale zápletka a autorčin styl se mi líbí mnohem víc. Asi se dám i na další díly, abych zjistila, jak to s tou Kate skutečně je.

07.07.2019 4 z 5

Argentinec Argentinec Klaus Merz

Nevim presne jak popsat svoje zklamani z knizky. Totiz pribeh jako takovy je moc krasny, myslenka bajecna. Jde spis o krkoloma slovni spojeni. Rozumej: cetla jsem v originale. A asi to bude tim, ze kdyz Svycar pise spisovnou nemcinou, tak to obcas nesedi. Nehlede na to, ze nektere charakterove vlastnosti dedecka radoby Argentince jsou strasne nesvycarske, ale to byl urcite autoruv zamer. Nevim, jestli nemam knizku otevrit i v cestine, abych mohla porovnat, treba je po prekladu mnohem lepsi :-)

30.06.2019 3 z 5

Černá kniha Černá kniha Paul Verhoeven

Jsem trochu v rozpacich. Vypraveni o Zidech a jejich zazitcich z druhe svetove mam rada, moc si vsech tech vzpominek vazim a neberu je na lehkou vahu. Tento pribeh mi ale bohuzel pripadal tezko uveritelny. Proste jsem hlavni postave neverila, protoze vsechno bylo tak usecne popsane. No a na konci knihy stalo, ze hlavni postava je inspirovana vicero ruznymi osobami. AHA!

16.06.2019 3 z 5

Vlak v 6:41 Vlak v 6:41 Jean-Philippe Blondel

Skvele! Mam moc rada podobne pribehy. Moc se mi libilo, ze cely ten proud vzpominek probiha behem jizdy vlakem. To vypraveni dodalo prijemnou atmosferu. Cetla jsem v nemcine, coz tomu trosku ubralo na krase, ale to nehodnotim. Hvezdicku ubiram za posledni vetu, kterou Phillipe Cècile rekl. To se mi nelibilo a tak nejak mi to zkazilo celkovy dojem.

16.06.2019 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Harryho scena s jablkem byla nechutna. Ale to by nebyl Jo, kdyby takovou scenu nevymyslel. Fuj, nechci vedet kde na ty napady Jo chodi ;-)

"Protoze bolest a smrt nejsou pro cloveka to nejhorsi. Nejhorsi je ponizeni."

09.06.2019 4 z 5

Losing it Losing it Cora Carmack

Nahodou prekvapive dobre. Holcici sladarna, takze si hrdinka musela polozit zivotne dulezitou otazku to be with Garrick or not to be with Garrick. No jak to asi dopadne..! Ale knizka ma sva pozitiva. Dej neni zbytecne natahovany. Jsou tam dobre vtipky a naopak autorka neplytva casem nedulezitymi detaily. Velmi me potesila zaverecna kapitola z pohledu Garricka.

01.06.2019 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Zbytecne rozvlacne. Jako obvykle mam pocit, ze hlavni postavou je ve skutecnosti Asad. Jen tentokrat byly velbloudi poucky slabsi nez v predchozich dilech. Rosin udel je sice smutny, ale bohuzel me to vubec nedojalo

30.05.2019 3 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Veganska pohadka! V ramci sebereflexe, o kterou autor urcite u ctenare usiluje. Jsem si s knihou sedla do sedacky z hoveziny a v prubehu cteni jsem si odskocila dat kafe s mlikem, k obedu veprovou klobasku a pak jsem si sla na balkon zapalit camelku. Product placement byl tedy povedeny :-)

...Letusky si nas nijak zvlast nevsimaly, protoze v letadle se vsichni chovali jako zvirata. Nijak jsme nevycnivali...

Tomu verim! Lidi jsou vazne nechutny, taky je mi z toho obcas blivno. V prubehu jsem byla ochotna dat Davidove knizce 3 hvezdicky, jenze prekvapivy zvrat v zemi posvatnych krav me dostal a tak jsem se rozhodla jednu jeste pridat. A ty ilustrace! Buuuu!

25.05.2019 4 z 5