Gabetka Gabetka komentáře u knih

Anonymita Anonymita Arno Strobel

Ústřední dvojice detektivů mi tentokrát sedla, líbilo se mi jejich oťukávání a poznávání se, změna ve vnímání toho druhého. Nina a její výlevy mi rozhodně nepřišly přes čáru. Zápletka zajímavá, německé reálie osvěžující, padouch vychytralý a pointa přímo lahůdková. Těším se na další případ, snad bude a vyjde i v češtině.

16.06.2020 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Velmi emotivní kniha o tom, jakými různými způsoby se lidé vyrovnávají se smutkem ze ztráty blízkých, a jak obtížné může být vyjádření pocitů obzvlášť ve zranitelném pubertálním věku. Hlavní hrdinové mi přišli na svůj věk vyspělí a zároveň se občas chovali jako malé děti. Postupné poznávání se v dopisech, tak rozdílné od reality, mě bavilo a líbilo se mi, jak se jejich myšlení díky náhledu toho druhého dokázalo posunout. Čtivé, dojemné a k zamyšlení. Zajímavě vykreslené byly i vedlejší postavy a jejich charaktery.

27.05.2020 5 z 5

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Potenciál nápadu přeživší skupiny v odlehlém hotelu zdaleka nebyl využit. Ne, že bych se při čtení nudila, ale bylo to takové nijaké, bez nějakého výrazného posunu v charakterech přeživších či v nějakém poselství v závěru. Zničený svět byl prostě jen málo a špatně využitou kulisou pro řešení pocitů rozháraného čtyřicátníka s krizí středního věku, který si chtěl dokázat, že přece jen za něco stojí. Kniha mi nic nedala a to jsem se na ni hodně těšila. Anebo možná právě proto to bylo spíše zklamání. Pokud chcete něco o přežití ve světě po nějaké katastrofě, sáhněte raději po jiné knize.

27.05.2020 3 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Pohádka pro dospělé o křehké dívce, která dokázala vymyslet a uskutečnit dokonalý plán lépe než kdejaký trénovaný zabiják. Tuesday a její ironické sžíravé poznámky mě bavila, její pohnutky byly pochopitelné, plán skvělý a kniha čtivá. Začátek mě hodně nadchl již od první strany, pak se to však jaksi protahovalo a až závěr opět zaujal.

27.05.2020 3 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Autor dokázal udržet napětí přesně dávkovanými informacemi na konci každé kapitoly. Vždy vás to nutilo otáčet stránky a číst dál. Časem už se ale dal vývoj postav i jejich příběhových linií odhadovat právě kvůli těmto šokujícím závěrům jednotlivých kapitol. Spárované dvojice byly netypické a zajímavé, každá příběhu dodávala jiný námět k zamyšlení. Autor celkem nenápadně a nenásilně nastínil několik etických otázek. Na knihu jsem natrefila téměř náhodou a jsem tomu ráda. S potěšením si přečtu i další u nás vydané knihy.

27.05.2020 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Musím přiznat, že mám z knihy rozporuplné pocity. Od první stránky mě chytila tak, že jsem nemohla přestat číst, ale zároveň jako by kniha celou dobu klouzala jen po povrchu. Všechny hororové scény byly hrozně předvídatelné, a i když mě z nich občas zamrazilo, nedokázala jsem se u nich opravdu bát. Ale věřím, že kdyby to byl film, koukala bych se skoro celou dobu přes prsty, abych se nelekla toho, co zákonitě musí přijít. Atmosféru beznaděje a pocitu bezvýchodnosti zvládl autor na jedničku, na druhou stranu byla kniha plná klišé tohoto žánru. Jakoby si odškrtával povinné položky, které horor musí mít. Ale závěr na mě působil znepokojivě a celou knihu tak podle mě povýšil na jinou úroveň. A neříkejte, že jste alespoň mírné náznaky tohoto vývoje od chvíle, kdy se Jožo vrátil do bytu a sáhnul na kompas, nezaznamenali...
Tmu si rozhodně přečtu také a budu doufat, že v češtině vyjde i Propast. Nové obálky jsou totiž vynikající.

19.05.2020

Ta druhá paní Millerová Ta druhá paní Millerová Allison Dickson

Tohle pro mě bylo příjemným překvapením. To si tak čtete typický ženský román o eskapádách znuděné a vystresované paničky z předměstí, říkáte si, že je to příjemně čtivé, a vyhlížíte vyhrocení tušené zápletky. A vtom bum. Tohle jste nečekali, ale konečně začne dávat smysl název knihy. Pak už si jen lámete hlavu kdo, kdy, jak a hlavně proč. A až do téměř úplného konce jste na pochybách. A v samém závěru vás autorka ještě dokáže překvapit. Kniha byla plná neuvěřitelných charakterů, náhod a situací, ale pro oddechovou četbu je to rozhodně to pravé.

19.05.2020 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Jsem ráda, že jsem to nečetla v třeskuté zimě. Atmosféru dokáže autorka popsat opravdu výstižně (tíseň, zima a beznaděj), děj mi však přišel spíše rozvleklý a opakující stejný motiv stále dokola, dokud se nerozběhla poslední třetina, ve které se toho najednou událo až příliš mnoho. Nejhorší pro mě bylo to, že každá sebemenší radost hlavní hrdinky byla vyvážena hromadou toho zlého a celkově to prostě působilo většinu času hlavně beznadějně. Čím dál žijete od civilizace, tím spíš uvěříte v nepřízeň osudu.

21.04.2020 4 z 5

Úniková hra Úniková hra Megan Goldin

Přiznejme si, že název je prostě zavádějící :-) Čekala jsem více únikové hry a méně čehokoliv jiného, ale dostala jsem knihu, která víc než cokoliv jiného popisovala život finančníků a praktiky firem na Wall Streetu. Sice spíše povrchně (a občas mi nějaké detaily neseděly), ale zato čtivě. Co se stalo se Sarah Hallovou asi spoustě čtenářů dojde záhy, ale četbu si užijete až do konce. A nejvtipnější mi přišla ta úvaha, co by si asi tak mohli udělat čtyři špičkový bankéři? Pěkná pointa.

21.04.2020 4 z 5

Pijou mi krev aneb Upírkou na vlastní nebezpečí Pijou mi krev aneb Upírkou na vlastní nebezpečí Kimberly Pauley

Četla jsem v rámci čternářské výzvy. Nemá cenu si nic nalhávat, jde veskrze o odpočinkovou zábavnou četbu pro náctileté okořeněnou špetkou upírství. Musím však přiznat, že mě postavy zaujaly natolik, že si pokračování přečtu. Překvapuje mě docela nízké hodnocení. Hlavní hrdinka je sice trošku povrchní a ostatní až příliš posuzuje podle vzhledu, ale jinak je docela fajn, a strýčka Mortyho si prostě oblíbíte. Pobavily mě vtipné komentáře mýtů o upírech na úvod každé kapitoly. A hodně mě zaujal rozbor Stokerova Drakuly, kterého rozebírali v hodinách literatury (jak příhodné ).

21.04.2020 3 z 5

Tak ještě jedno jaro tedy Tak ještě jedno jaro tedy J. H. Krchovský (p)

Sbírku nebudu hodnotit hvězdičkami, protože to není žánr, který bych běžně četla a nemám tak srovnání. Většina básní se mi líbila a příjemně četla, přestože z nich čiší pořádné chmury. Některé mě ovšem i pobavily, ba přímo rozesmály. Takže klidně bych vyzkoušela další autorovu tvorbu.

12.03.2020

Parta od Mississippi Parta od Mississippi Davide Morosinotto

Zaujala mě obálka a grafické zpracování. Prostě láska na první pohled, která zároveň splní bod čtenářské výzvy. Hrdiny jsou sice děti, ale příběh má potenciál oslovit i dospělé čtenáře, ve kterých stále dřímá dětská touha po dobrodružství. Skvěle vyvážený humor a napětí v historickém hávu jdou ruku v ruce s detektivní zápletkou, kterou sice dospělý čtenář rozklíčuje v zárodku, ale i tak je zajímavá a kniha vyprávěná po částech všemi z party prostě baví až do konce. Je příjemné přečíst si něco milého, co vykouzlí úsměv na rtech, donutí vás fandit hrdinům a na závěr i dojmout. Doporučuji.

24.02.2020 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Kniha je rozhodně čtivá se zajímavou detektivní zápletkou a kladným hrdinou, který však v sobě skrývá démony. Doporučila bych ji spíše mladším nezkušeným čtenářům. Autor psát umí, jeho slovní zásoba je bohatá a dokáže atmosféru popsat mnoha vzletnými slovy. To je však paradoxně to, co mi nejvíc vadilo. Kniha je v ich formě pohledem náctiletého kluka a představa, že takto vnímá své okolí, mi prostě neseděla. Lepší byly jeho sarkastické postřehy, mnohdy o sobě samém. Občas zbytečně se opakující pocity a popisy, naopak detektivní linka jakoby nedopracovaná. Něco málo tomu chybělo. Na prvotinu však velmi dobré, autor se určitě bude vyvíjet, takže se těším na jeho další počin.

06.02.2020 3 z 5

Štěstí pro začátečníky Štěstí pro začátečníky Katherine Center

Nechala jsem se zlákat anotací a čekala jsem zážitky z tábora přežití v divočině, ale hned v úvodu mi bylo jasné, že to hlavním tématem asi nebude. Jde o oddechovou romantickou knížku, ve které jde především o přerod hlavní hrdinky a její víru v lásku. I když nedostála mému původnímu očekávání, tak mě kniha nezklamala, byla čtivá i vtipná a něco o tom přežívání v divočině jsme se také dozvěděli.

04.02.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Patřím k těm, kteří Igora považují za fiktivní postavu. Autor je kreativní, zvolil neokoukanou formu vyprávění, která působí přesvědčivě a realisticky i díky existujícím článkům, na které odkazuje. Rádoby autentické vyprávění lépe vtáhne do děje a už vás nepustí. Autor se vyhnul nadpřirozeným jevům a přesto vyvolal pocit strachu, což oceňuji. Kniha měla spád, byla napsaná netradičně, donutila mě přemýšlet (jde o skutečnou záhadu, nebo je to celé výplodem fantazie?) a hrůzy bloudění a strachu popsala velmi reálně včetně nepochopitelných úkazů. Autor nabídl i vysvětlení. Upřímně musím říct, že výlet na Tribeč si s radostí nechám ujít a nebudu na vlastní oči zkoumat, zda tam ta trhlina opravdu je nebo ne.

04.02.2020 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tohle byla prostě pecka. Od začátku našlápnutý děj, napětí stoupá každou další přečtenou stránkou. Autor příběh zaplétá víc a víc, místy zase rozplétá, v hlavě vám šrotují kolečka na plné obrátky, oči vylézají z důlků, vynořují se další a další otázky. Převládá jediná: panebože, je pravda, co si o tom právě myslím? No a na konci prostě zůstanete zírat s otevřenou pusou a vzápětí hledáte, kdy vyjde další díl.

22.10.2019 5 z 5

Pochybnost Pochybnost C. E. Tobisman

Tak tohle pro mě bylo nečekaně milé překvapení. Očekávala jsem spíš drama ze soudního prostředí, ale tohle byl čtivý a docela akční thriller. Občas až příliš rychle prolítnuté situace působily nedotaženě a sem tam mě napadlo, jak je něco z toho možné, proč to nikdo neřeší apod. Odpovědi mi dal překvapivý závěr. Ač jsem se nad některými situacemi opravdu pozastavovala, tohle mě nenapadlo. Jestli vyjde pokračování, rozhodně si ho přečtu a můžu říct, že se těším. Caroline byla zase jednou příjemná a chytrá postava.

14.09.2019 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Koukám, že z knihy mám jiné pocity než většina ostatních čtenářů. Úvod mi rozhodně nepřišel rozvleklý, ale chytil v podstatě od první stránky. Originálně zpracovaná první kapitola, kdy autor střídavě popisuje podobným stylem a podobnými slovy dvě hrdinčina odlišná poprvé, je skvělým začátkem celé knihy. Při poznámkách pod čarou jsem si s nostalgií zavzpomínala na mé čtenářské začátky s panem Pratchettem a jeho Zeměplochou. Poznámky byly čtivé, zábavné a občas i potřebné pro děj knihy. Nechápu čtenáře, co se tu veřejně chlubí tím, že je prostě nečetli.
Učení v Rudé církvi mi opravdu evokovalo Bradavickou školu, ale v temnějším hávu. Kniha rozhodně není pro děti, ale pro dospívající mládež, čemuž odpovídá věk hrdinů. Dle mého vyžaduje i pár čtenářských zkušeností, pro začátečníky je forma komplikovanější a může odradit. Ale za mě je to rozhodně důstojné čtení i pro dospělé čtenáře se zájmem o žánr. Popsaný svět lehce založený na starověkém Římu a na egyptském náboženství je zajímavý se svým věčným světlem tří sluncí. Schopnosti hlavní hrdinky, o kterých můžeme zatím jen tušit, že mohou být velkolepé, jsou správným způsobem temné.
Knihovna v centru Rudé církve, ta je pro knihomoly třešničkou na dortu. A závěrem se musím zmínit o výborné obálce, která mě na první pohled zaujala. Po dočtení doporučuji podrobně prozkoumat, najdete detaily související s textem.
Těším se na pokračování.

04.09.2019 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Po dočtení nemůžete než obdivovat velmi výstižnou obálku. Četlo se to skvěle, padouch byl vychytralý a dlouho se čtenářům skrýval, ale od jednoho okamžiku jsem nechápala, jak můžou být vyšetřovatelé tak zaslepení, když je to tak zřejmé. Bylo to trochu překombinované a spojení s výzkumem byl opravdu až neuvěřitelnou náhodou, ale nic to nemění na tom, že zápletka je výborně vystavená a o napětí není nouze. Další díl se určitě nenechám ujít.

31.08.2019 4 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Začátek se trochu vlekl se stálým opakováním stejných informací, pak se to příjemně rozjelo při vzájemném oťukávání a poznávání hlavních postav, ale závěr, kdy konečně bylo řečeno to, co čtenářům bylo jasné na začátku, jakoby se ke knize ani nehodil. Nemyslím tím epilog, který to naopak příjemně završil, ale těch několik stran předtím. Autorka (nebo je na vině překladatelka?) by měla zapracovat na sexuálních popisech, protože to bylo utrpení. Tolik podivných příměrů a popisů jsem dlouho nezažila.
A závěrem: "ponožky velké holky"? Co to jako mělo být?!

31.08.2019 2 z 5