Gabetka Gabetka komentáře u knih

S láskou z Paříže S láskou z Paříže Jules Wake (p)

Moc pěkná vánoční obálka, ale ač se příběh odehrává před Vánoci, vánoční atmosféru jsem z něj příliš necítila. To ale neznamená, že se mi kniha nelíbila. Bylo to moc milé překvapení. Postavy byly sympatické, nechyběl humor ani správná chemie mezi Sienou a Jasonem. Každý ví, jak to skončí, ale to knize na čtivosti neubírá. Moc se mi líbilo, jak si Siena dokázala poradit a najít místo v životě i bez peněz. Kniha je prostředním dílem volné trilogie, takže mám další tipy ke čtení, ať vím, jak to bylo s Laurie a Lisou.

20.12.2022 4 z 5

Zima, kdy jsme se poznali Zima, kdy jsme se poznali Samantha Tonge

Vyústění příběhu mě příjemně překvapilo, podle anotace jsem čekala něco jiného a v půlce už jsem byla z Nika a jeho nereálné skvělosti dost otrávená. Proto jsem ocenila, kam se nakonec vyprávění posunulo a naznačilo typický americký vánoční zázrak, přestože je příběh zasazen do Británie. Knize by neuškodilo méně stránek, v některých částech byla zbytečně rozvleklá. Upřímně by byla super jako vánoční film, za hodinu a půl bychom načerpali vánoční atmosféru a ducha Vánoc mnohem lépe.

18.12.2022 3 z 5

Královská vánoční pohádka Královská vánoční pohádka Karen Schaler

Opravdu to byla sladká nereálná pohádka o tom, jak novinářka ke štěstí přišla. Všichni byli milí, hodní, štědří, celá Tolvánie byla v podstatě vánoční vesnička s hradem a královskou rodinou. Na autorce je vidět, že má Vánoce a různorodé tradice ráda. A před Vánoci je to přesně můj šálek kávy, v jiný čas bych takovou slaďárnu asi úplně neocenila. Na konci bych místo receptů raději viděla tu pohádku. A hodně mi vadila časová nereálnost. Některé věci by nebylo možné stíhat. Zato chválím vánoční obálku.

28.11.2022 3 z 5

Vánoční prázdniny Vánoční prázdniny Tracy Andreen

Milý příběh z období Vánoc pro mladší čtenáře (několikrát použitý a nepřeložený výraz cute mnou pokaždé otřásl) je hlavně o hledání sebe sama a pochopení, že za štěstím si stojí člověk sám. Dvojice Finley a Arthur byla správně praštěná, jejich předvánoční objevování tradic městečka Christmas zábavné a konec přesně takový, jak si u vánočního příběhu přejete. Mě se kniha líbila a příjemně mě naladila na nadcházející adventní období.

21.11.2022 4 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Taky byste na začátku ocenili shrnutí předchozího děje? Je to nějaký čas, co jsem četla první díl, a musím přiznat, že v rozvržení místního světa jsem zpočátku trochu plavala. Je fakt, že jsem s tím měla problém už v prvním díle, ten svět je složitý, objevuje se v něm spousta různých druhů magických bytostí s různými schopnostmi, a jejich hierarchie je dost nepřehledná. Naštěstí je Mass opravdu dobrá spisovatelka a čtenáře dokáže držet i přes vleklejší pasáže, protože pak přijde zběsilá akce, napětí a spousta informací. Konec na jednu stranu hodně vysvětluje fungování tohoto světa, na druhou stranu zůstanete koukat s otevřenou pusou. No, při čekání na další díl si asi konečně přečtu Dvory.

14.11.2022 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Sérii jsem začala číst, když jsem potřebovala povzbuzení a byla jsem nadšená, že úkol splnila na jedničku. A tímto dílem s důstojností sobě vlastní končí. Jsem ráda, že Marie byla zase svá sympatická semetrika a tolik nebažila po špercích jako v předchozím díle, kde už se mi její chování zajídalo. Po svérázných postavách mi bude smutno, nová životní moudra paní Tiché budu postrádat a na prohlídce zámku už vždy budu myslet na muflony. Děkuji autorovi!

02.11.2022 4 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Bohužel jsem na čtení neměla moc času, proto jsem se v množství postav ztrácela. Autor umí zaujmout, hned první kapitola mě nadchla, a postavy jsou zajímavé, přesto jsem tentokrát nebyla nadšená jako u předchozích knih. Přišlo mi, že některé dobře načaté linky vyzněly do ztracena a byly jen berličkou pro dokončení. Nemůžu si pomoct, ale konec mi přišel po dlouhém a úspěšném budování napětí dost odbytý a neměla jsem z něj uspokojivý pocit. Další knihu autora si však s radostí přečtu.

02.11.2022 3 z 5

Stánek s polibky Stánek s polibky Beth Reekles

Žánr YA mám ráda, přestože již dávno nejsem cílová skupina. Často si říkám, jak jsou ti mladí hrdinové vyspělí. To však neplatí o zdejší hrdince Elle, která je pravou sebestřednou, emočně nevyzrálou puberťačkou, se kterou se prostě nedokážete ztotožnit, ať se snažíte sebevíc. Ke čtení jsem se musela nutit, celou dobu se nic neděje, dramaticky se řeší zbytečnosti, žádná z postav nemá smysluplný vývoj, často jednají zcela protichůdně ke svým dosavadním názorům nebo přímo nelogicky, rozhovory jsou občas podivně zmatené, jakoby v nich něco chybělo. Nejvíc mi bylo líto Noaha, který se podle mě nijak neprovinil, přesto se na závěr omlouval a Elle vynahrazoval újmu právě on.
Film jsem viděla, líbil se mi, chemie mezi postavami fungovala. Zjevně zapracovali zkušení scenáristé. Podle mě by tato kniha bez úspěchu filmu v češtině vůbec nevyšla.
Autorka knihu údajně začala psát již v sedmnácti letech a je to zde citelně znát. Pokud vás zaujme anotace a je vám víc než sedmnáct, tak se raději podívejte na film. Přinejhorším s ním ztratíte jen něco přes hodinu života.

17.10.2022 1 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

(SPOILER) No, tak Jacka jsem odhalila při prvním vytažení hřebenu. Ale to není největší chyba celé knihy. Příběh často ztrácí na tempu, informace jsou nahodilé a občas se podstatné věci dozvíte jakoby náhodou, hrdinové vlastně vůbec nic nevyřeší, jen se potácejí Londýnem, který rozhodně nevypadá paralyzovaný hrůzou z Jacka Rozparovače, a k vyřešení přijdou tak nějak náhodou. Thomasovy rádoby skvělé dedukce se během pátrání asi někam schovaly. V začátcích svého čtení bych podobné téma velmi ocenila a formu neřešila, nyní lituji nevyužitého potenciálu. Líbily se mi slovní potyčky mezi Audrey Rose a Thomasem, to knize dodalo šmrnc. Ale také to díky tomu zůstalo v žánru čtení pro dívky. Dalšímu dílu dám ještě šanci, přeci jen jde o Drákulu.

07.10.2022 3 z 5

Polib mě Polib mě Stella Tack

Milá, naivní, roztomilá četba vhodná k odpočinku a přihlouplému úsměvu. Na začátku jsem těžce dávala Ryanovu tupost, že si nedal dvě a dvě dohromady (co je to za bodyguarda?), ale pak už jsem se vezla na vlně svižné četby, kde se toho sice až tak moc nestane, ale chemie mezi postavami funguje skvěle a jejich slovní přestřelky baví. Konec mohl být propracovanější. Líbily se mi náznaky toho, že život v bohatství je zároveň život ve zlaté kleci, kde jste jen majetkem a neustále vás někdo hodnotí.

03.10.2022 4 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

Klasický Lars dalo by se říct. Příběh byl tentokrát víc přímočarý, ale ve výsledku se přece jen dočkáme dalšího geniálního plánu á la Lars. Ten chlap mě baví. Skvělé hlášky, životní moudra a informace z oblasti metalové hudby. Při čtení máte chuť zajít do baru a nalít si panáka. Doufám, že Lars nedomlel a má svým čtenářům co říct i dál.

03.10.2022 4 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala díky Čtenářské výzvě, protože jinak bych knihu s tak nízkým hodnocením asi neotevřela. Judith je amorální, bezcitná egoistka, které vadí, když se k ní někdo nechová fér, ale na druhou stranu se neštítí ničeho, aby dosáhla svého. A tím je život v luxusu. Přesně tomu odpovídá styl vyprávění, žádné zdržování, rovnou na věc, občas za každou cenu šokovat, hlavně jít dál a mít víc peněz a možností. A že neustále popisuje, jaké modely má na sobě? To k ní přece přesně patří. Bylo to čtivé a mě zajímalo, kam se jí povede dostat a zdá se před něčím zastaví. Plusové body za to prostředí aukčních síní a popis kupčení s uměním.

14.09.2022

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Převládají u mě rozporuplné pocity. Autorka přináší zajímavý svět, se kterým nás však seznamuje až bolestně pomalu. Poppy je Panna, Vyvolená, to se dozvíme téměř na každé stránce, ale co to znamená vlastně ani skutečně nezjistíme. Mnohem víc času je věnováno popisu nového strážce Hawkea, který je podle Poppy po všech stránkách úžasný. Proto zřejmě přehlíží pro čtenáře do očí bijící nápovědy, že asi nebude tím, za koho ho má. Poslední čtvrtina však nabere pořádné obrátky a závěr vás donutí chtít další díl. Takže kdyby autorka ubrala na rozvleklém popisu Poppyiných emocí, dočkali bychom se svižného napínavého příběhu. Takto to vypadá jako červená knihovna obohacená fantasy prvky. K tomu podstatnému se musíte prokousat. Jsem zvědavá, jak to bude v druhém díle.

09.09.2022 3 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Reálné únikovky mám moc ráda, takže jsem si tuhle knihu nemohla nechat ujít. Uznávám, že celá zápletka, motiv a jednání pachatele, plus předvídané chování účastníků hry bylo dost přitažené za vlasy, ale já si čtení a hlavně popisy jednotlivých místností užila. Dočkáme se naznačeného pokračování? Klidně do něj půjdu.

26.08.2022 4 z 5

Co když se utopíme Co když se utopíme Sarah Sprinz

Určitě to nebylo špatné, ale bohužel ani skvělé. Takový povedený čtivý průměr, který neurazí a nějaké to odpoledne zpříjemní. Ale že byste nedočkavě čekali na chvíli, kdy knihu vezmete do ruky, to se mi s touto nestalo.

26.08.2022 3 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Příběh tentokrát jel na plný plyn od samého začátku, hned první kapitola mě dobře zaháčkovala. Některé dedukce při nalezení souvislosti mezi oběťmi mi trochu unikly, ale to asi není na vrub autora. Velmi akční konec, grandiózní finále a naděje, že v dalším díle Poe pokročí v pátrání po svém původu. Těším se.

26.08.2022 4 z 5

Dokonalé léto Dokonalé léto Kasie West

Příjemné čtení na léto, i když mi tentokrát hrdinka tolik nepřirostla k srdci. Příběh je o hledání sebe sama, o tom, co člověka baví. Velkou inspirací byl autorce kultovní Hříšný tanec.

26.08.2022 3 z 5

Nechci být princezna Nechci být princezna Grzegorz Kasdepke

Vcelku mě mrzí tak nízké hodnocení. Kniha pro děti má zaujmout a pobavit děti a přesně ten účel kniha splnila, navíc jsem se u čtení smála i já. Protože kdo z těch, co mají doma děti, podobné situace nezažil? Ne každá dětská kniha v sobě musí mít vážné poselství a ponaučení, ale je důležité, aby se u ní dítě nenudilo a toužilo si přečíst další příběh.

02.08.2022

Idol Idol Kristen Callihan

Příběh z červené knihovny je plytký jako kaluž. Vlastně se tam nic zajímavého a dramatického vůbec nestane. Bavilo mě vše kolem hudby, tvůrčího procesu, zkoušení, koncertů i povinností, které si fanoušci vůbec neuvědomují. Plus tipy na různé písničky včetně jejich seznamu. Zbytek pro mě byl vcelku propadák. To věčné vzdychání a ochání nad úžasností toho druhého, nenápadité popisy sexuálních scén (dlouhý těžký penis, který se pořád dmul, o něco se třel a do něčeho vnikal mě po chvíli pořádně vytáčel) a upozadění příběhu jako takového knihu v mých očích hodně sráží. A oslovení Panenko? No, tak to ne.

27.07.2022 2 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Pochvalných komentářů zaznělo mnoho a já se k nim mohu jen přidat. Ač obsahově rozsáhlá, kniha rozhodně nenudí a na konci je vám líto, že ten svět opouštíte. Gabriel de León se za hrdinu nepovažuje, ale čtenáři jej musí milovat. Na začátku víme, kam ho osud zavedl, ale na konci knihy máme víc otázek než odpovědí. Další díl je nutnost a čekání bude pekelné. Vyprávění přeskakuje v různých časových rovinách a občas musíte při čtení dost přemýšlet, abyste neměli zmatek v tom, co už hrdinové prožili a co je utvářelo. Autor umně přeskakuje v ty nejnapínavější momenty a čtenáře nenechá ani chvíli vydechnout. Ač autor zřejmě čerpal z různých kultovních fantasy, pojal příběh po svém a dokazuje, že je skvělý vypravěč, který umí rozplakat i rozesmát (často na jedné stránce). Svět, příběh i Gabriel a ostatní postavy se mi dostal pod kůži. Ilustrace jsou úžasné a oceňuji, že jsou povedené i v e-knize.

27.07.2022 5 z 5