furunkl furunkl komentáře u knih

Essex County Essex County Jeff Lemire

No páni. Ty příběhy jsou tak obyčejné, že jsou vlastně výsostně neobyčejné. Celé je to nakreslené tak ošklivě, že obrázky vyprávějí víc než slova. Ničím nezajímaví lidé mají parametry shakespearovských hrdinů a čtenář zjišťuje, že přes všechny tragédie je potřeba život žít, prožít a dožít, tak jak je potřeba. Kdo se chce ponořit do velkých dramat lidí, které by mohl klidně potkat na ulici nebo na návsi, ať po této knize sáhne. Nebude zklamán.

27.03.2021 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Jedna z nejméně doceněných knih klasické sci-fi literatury. Vše se odehrává prakticky jen v rozhovorech, myšlenkách a vnitřních pochodech zúčastněných postav. Přesto je děj knihy napínavý a příběh je opět plánem v plánech jiných plánů. O vesmíru Duny nám poví mnohem víc než slavný díl první. Vše prostupuje tísnivá osudovost. Poznání, že ani téměř všemocní vládci nedokážou změnit běh dějin a prozíraví vševědoucí nakonec ví stále jen málo. Tato kniha upevňuje postavy ve svém světě mnohem víc než téměř geniální Duna. Autor dokázal navodit skoro nekonečnost imperiálního vesmíru bez mezihvězdných lodí, vše se odehrává prakticky jen na jedné planetě, přesto se čtenář ztrácí v rozhlehlosti Arrakisu a skrze něj i celého impéria. Fanatičtí věřící se svým lidským bohem, mocní stejně fanaticky věřící v neomylnost svou nebo svého starobylého řádu, ti všichni ve jménu vyššího dobra a lepší budoucnosti opovrhují lidskými životy tak, že je obdivujeme i nenávidíme. Vždyť i hlavní kladný hrdina bez oka mrknutí přijme smrt několika miliard výmluvou na nezměnitelnost jasnozřivé předpovědi. Autor napsal mnohem více, než jen space operu.

28.02.2021 5 z 5

Smrt je mi v patách Smrt je mi v patách Ed Brubaker

Jsem přesvětšen, že valná většina spisovatelů tzv. vážné literatury by dala levé varle, za to co umí autor pokleslého braku Brubaker. A stejně tak výtvarníci za talent Phillipse. Zde je v opovrhovaném médiu předvedeno výsostné umění.

04.09.2019 5 z 5

Okno v čase Okno v čase Peter Russell

Neuvěřitelná spatlanina pseudovědy a autorem nepochopených starých indických textů. Oikofobní, téměř nenávistné prskání neomarxisty, je vlastně dělostřeleckou přípravou k zavedení totality ve jménu ochrany životního prostředí a vzniku jakéhosi lepšočlověka. Je fascinující sledovat jak se Russel cítí nadřazený miliardám, opovrhuje miliony a zavrhuje tisíce let lidského vývoje. To vše s maskou starostlivého duchovně prozřelého mudrce. Slovy klasika: je to hnus, velebnosti. Nutno dodat, že hnus v líbivém kabátku, jako stvořený pro dnešní vládce a jejich užitečné idioty.

04.09.2019 odpad!

Elektra: Atentát Elektra: Atentát Frank Miller

Scénárista i kreslíř odvedli vagon nevšední a témeř geniální práce. Pochybuji, že by takovéto dílo vydal Marvel i dnes.

24.08.2019 5 z 5

Bílý Láma Bílý Láma Alejandro Jodorowsky

Pro mne zatím nejlepší Jodorowského dílo. Pro čtenáře alespoň v základech seznámeného s tibetským buddhismem a předbuddhistickou magií, se jedná o uhrančivě intenzívní zážitek. Přes různé nadpřirozené eskapády je příběh zasazen docela věrně do tibetských historických reálií. Tato země a její lid nebyli a nejsou nějací usměvaví věčně kontemplující beránci, ale společnost a národ jako každý jiný a extrémě těžký život v horách v nich zanechal svůj otisk. Historie Tibetu byla a je historií násilí stejně jako historie kteréhokoli jiného národa bez ohledu na náboženství.
Působivě vyprávěnému příběhu o nejnižších lidských až zvířecích pudech a bezohlednému bažení po majetku v těsném sousedství se skromností a pochopením vedoucímu až k prozření a osvícení, dodává na genialitě kresba George Besse. Některé panely nás přímo vtáhnou do horské scenerie, nebo umocní zážitek ztvárněním lidské mimiky.
Kniha zapůsobí mocným dojmem na každého, kdo vidí Tibet realisticky a není zaslepen propagandou o náboženském a lidském ráji na Zemi.
Jednoduše: oslnivý a krásný lotos osvícení má kořeny v kalném bahně každodenního sobeckého boje o .... to už je na vás.

26.05.2019 5 z 5

Červ dobyvatel Červ dobyvatel Mike Mignola

Ohromující závěr úvodního Hellboyova příběhu. Fascinující Mignolova kresba. Přestože autor smíchal snad všechna možná klišé, vyprávěna jsou geniálně a celek působí originálně. Ač prvních pět knih se zdá být uzavřený celek, můžeme se těšit na několik desítek dalších knih z Hellboy Universa. Kdo ještě nečetl bude se divit jak jsou všechny série důmyslně propleteny. Celé Mignolovo dílo si říká o mnohonásobné opakované čtení. Další z důkazů, že komiks může být psán pro dospělé inteligentní čtenáře.

25.05.2019 5 z 5

Batman: Noc nestvůr Batman: Noc nestvůr James Tynion IV

Tragédie. Už ke konci New 52 byly lehké náznaky, ale v této knize dostoupila marvelizace DC Univerza vrcholu. Klidně to mohl být příběh Avengers. Nejapná akční sci-fi týmovka zamněnitelná s jakoukoli řežbou od Marvelu. DC se vzdal úžasné gothamské atmosféry a srovnal krok se s vým rivalem a tím se stal obyčejným meanstreamem. Jeden z nejhorších batmanovských komiksů.

02.03.2019 1 z 5

Kick-Ass: Nářez 3 Kick-Ass: Nářez 3 Mark Millar

Kulervoucí série. Millar vystavěl naprosto geniálně příběh o obyčejných lidech, kteří se nechtě jí smířit s tím, že je na ulicích šikanují přiblblí kriminálníci a podplacení fízlové jim nepomohou. Vše je prošpikováno úžasnými hláškami, které jsou balzámem na duši v dnešní prolhané politicky hyperkorektní době. Nářez je vlastně nebohý ubožák, nerd bez holky. Ovšem jeho odvážné vzepětí a přetvoření sebe samého na rozbíječe mafiánských hlav se autorovi povedlo na výbornou. A Mindy - Zabijačka? Tu prostě musíte milovat.

25.07.2018 5 z 5

Poslední anglická královna Poslední anglická královna Steve Robinson

Autor přešel od poutavého vyprávění o prolínání historie a současnosti s detektivní zápletkou, k akčnímu thrilleru a vůbec se mu to nepovedlo. Robinsonova síla je v pomalém vypouštění věcí dávno minulých na hladinu dneška. Zběsilá honička po Londýně a za vlasy přitažené motivy záporáků, bez odhalení posledního dílku skládanky, dělají z knihy podprůměrnou rádoby napínavou, ničím nepřekvapující slátaninu. Ještě, že je na konci tak zásadní cliffhanger, jinak bych si čtení dalšího dílu velmi rozmýšlel.

29.03.2018 2 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Naivně jsem se domníval, že Ostrovní trilogie je vrchol autorovy tvorby. Zvláště po plytkých Vyjímečných lidech. Ovšem Ostrov Entry mě rychle vyvedl z omylu. Detektivní příběh sice není nic moc, ostatně jak je u autora zvykem, ale vše si vynahradil dokonale geniálním vpletením příběhu z poloviny 19. století do životů současných postav. Opět to není kniha pro zarputilé detektivkáře. Je to spíš román o dobrých a špatných životních rozhodnutích. A o nezdolnosti se kterou se lidé potýkají s důsledky těchto, ať vědomých či nevědomých osudových voleb. Nutno dodat, že při porovnání těchto zápasů vycházejí lépe lidé žijící v hrůzné době nedobrovolného osidlování Kanady než naši současníci. Drsný a přesto strhující román, v němž je jen tak mimochodem vyřešena vražda.

12.03.2018 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

I v posledním díle trilogie se autorovi podařilo nepodlézt vysoce nastavenou laťku.Monolog hlavního hrdiny přednesený před církevním soudem dělá z díla něco víc, než jen kvalitní detektivku, ba i víc než poutavý román o nezdolných lidech.

09.02.2018 5 z 5

Na vodě Na vodě Penelope Fitzgerald

Jednoduše popsané složité věci. Pod povrchem klidné hladiny vyprávění, bublají tragické příběhy. Soustředěný čtenář bude odměněn nevšedními postavami.

22.12.2017 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít,
jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit.
Jen pro ten dnešní den, snad pro úsměv Váš
se život změní v sen, ten den kdy štěstí potkáváš.

Nesmíš se ptát,
co bylo včera, bude zítra zas,
jen dnešek uchopit a pochopit,
že nejkrásnější jen je dnešní den.

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít,
jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit.

Nesmíš se ptát,
co bylo včera, bude zítra zas,
jen dnešek uchopit a pochopit,
že nejkrásnější jen je dnešní den.

VÍCE SLOV NETŘEBA

21.12.2017 5 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Stuart MacBride

Míra nechutností dostoupila v tomto díle vrcholu. Přesto není obskurní násilí a hnus prvoplánovou berličkou. Příběh působí jako dokonalý celek. V žádném jiném vyšetřovacím týmu nefunguje chemie mezi postavami tak uvěřitelně a vtipně jako mezi touto skotskou čeládkou. Z celé této série je zcela očividné, že britský zákon, zakazující detektivům nosit ve službě střelné zbraně, je nesmyslná hovadina.

20.10.2017 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Jako obdivovatel ostrovní trilogie jsem se natěšeně vrhl na další autorovu sérii. Jaké však bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že se jedná o celkem podprůměrný, ničím vyjímečný, dobrodružný thriller s naprosto nesmyslným motivem záporáků. Nedoporučuji ztrácet čas s touto knihou. Další díly číst nebudu ani ze zvědavosti.

12.10.2017 2 z 5

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

Po všech stránkách prvotřídní kniha. Vše podtrhuje závěr. Nejdřív jsem nevěřícně zíral, a potom se jen chechtal a chechtal...

03.09.2017 5 z 5

Technik Technik Neal Asher

Další Asherovo mistrovské dílo. Příběh se klene přes dva miliony let. I po této stěží představitelné době, dokáží vyhynulé civilizace ovlivnit a ohrozit lidstvo. Vyprávění je strhující a k dokonalému vychutnání je třeba přečíst sérii s agentem Cormacem.

25.08.2017 5 z 5

Hraniční válka Hraniční válka Neal Asher

Dokonalý závěr série o agentu Cormacovi. Snad to autor nezkazí nějakým pokračováním. Po rozpačitých prvních dvou dílech, přišel výtečný Mosazňák a série nabrala obrátky. Hraniční válka se hravě vyrovná i Stahovači. Co začalo V pavučině jako lokální vyšetřování, vyvrcholilo zde událostmi ovlivňujícími celý známý vesmír. Sešla se zde většina aktérů předchozích dílů a vývoj Cormaca dospěl do nových dimenzí. Zatímco Stahovač se dá číst samostatně, Hraniční válka bez předchozích dílů nevyzní tak monstrózně. Jako první knihu od Ashera jsem četl Stahovače a byl jsem nadšen. Po Cormacovské sérii si ho přečtu znovu, protože Hraniční válka posunuje Polity Universe do zcela jiné perspektivy.

23.06.2017 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Mám pocit, že to co se nazývá "severská detektivka" je jenom projekt skandinávských vlád a na ně napojených neziskovek. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby se za těmi slavnými autorskými jmény skrýval kolektiv studentů sociologie, psychologie a jiných nepotřebných nesmyslů. V této knize je zcela jednoznačně cítit marketingová vypočítavost, které ovšem chybí spisovatelské umění. Jsou zde splácány dohromady všechny stereotypy detektivek, kriminálek, noiru a psychologického thrilleru. Zatímco taková esa jako Michael Connelly, Stuart MacBride nebo Peter May si zvolí formu, a té se, i když někdy dost volně, drží a stvoří geniální díla, zde je vše smícháno a bez výsostného umění výše jmenovaných to prostě drhne a nefunguje. Působí to dojmem, jakoby se autor podíval na literární diskuzní fóra, vydedukoval co lidé chtějí a vše to splácal dohromady. Výsledek posypal neomarxismem, aby se zavděčil svým chlebodárcům a recenzentům z mainstreamových médií a s masivní reklamní kampaní to nacpal čtenářům. Přestože je celá kniha prošpikována depresí a sebevražednými náladami, nenalezl odvahu odpustit si nejapný šťastný konec, který se sem vůbec nehodí. A to ani nemluvím o tom, že neví vůbec nic o ovládání střelných zbraní.
Kdo to přece jen chcete absolvovat, doporučuji raději audioknihu. Výkon Petry Špalkové dá zapomenout na některé nedostatky a možná vás přece jenom zachvátí touha, dozvědět se, kdo z podezřelých to vlastně všechno spískal.

18.06.2017 2 z 5