fruitbueno fruitbueno komentáře u knih

To, co jsem se z knihy o Číně dozvedela, je pro našince naprosto šílené a nepředstavitelné. Máme svobodu slova i pohybu, máme kde bydlet, pracovat i co do huby. Dlouho budu zpracovávat ten propastný rozdíl mezi ekonomickým růstem Číny a mentální (sociální) zaostalost. Škoda, že jedno nejde ruku v ruce s druhým. Kde by ten národ asi byl...

19.04.2024 4 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Ne, nejsem ve vztahu k této knižní sérii úplně racionální. Ano, přečetla jsem poslední díl za dva dny. Ne, nelituju toho času. Ano, ano, ano, Harry H. mi chyběl!

10.04.2024 5 z 5

Žiju bez dětí Žiju bez dětí Martina Hynková Vrbová

Formálně by text snesl určitě řadu edičních zásahů, co se obsahu týče, velmi mě zasáhl. Sonda do života a osudů žen, které se rozhodly (či rozhodují) o tom zůstat bezdětné, přináší důležitý pohled na téma, které je závažné, aktuální, intimní, citlivé a stále dost tabuizované. Oceňuji upřímnost respondentek, jejich otevřenost, schopnost popisovat a hodnotit vlastní minulost, rozhodnutí i volby. Často jsem byla dojatá, zaskočená tím, jaké příběhy život (vesmír, Bůh, energie, na cokoli věříte...) dokáže napsat, a celkově mě dostala i ta naděje za tím vším, co se zdá z většinového pohledu špatné, nepochopitelné. Propojilo se mi plno úvah, hlavně o minulosti, rodinách, v nichž vyrůstáme, batohy, které nám v dětství plní kamením, a my ho pak po zbytek dní vláčíme za sebou... Nesuďme nikoho, v jehož botách jsme neušli nějaký ten kilometr... A buďme k sobě ohleduplnější, citlivější.

07.04.2024

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Třeskutě vtipné čtení. Princi Ládíkovi zobu z rukou a raduji se úplně z každého jeho cestopisu. Turecko a Izrael nevyjímaje. Skvělé, opravdu.

31.03.2024 5 z 5

Neskutečný zážitek. Křehké duše v nehostinném prostředí. Co člověk, to osud jako na román. Neuvěřitelné čtení.

29.03.2024 5 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Vladislav Vančura

Mít očekávání se nevyplatilo, do Vančury se mi dlouho nedařilo začíst a to nevěstí nikdy nic dobrého. Cením si jako vždy nádherného poetického jazyka, umně popsaných postav, kterých bylo ale hrozivě moc. Často se slily v jedno a co hůř, byly mi jedno...

23.03.2024 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Podnětný střet dvou diametrálně odlišných světů, z něhož si odnáším řadu myšlenek k přemýšlení. Oceňuji hutné a koncentrované vyprávění, byla to opravdu jízda.

15.03.2024 4 z 5

Zóna zájmu Zóna zájmu Martin Amis

Číst Zónu zájmu je jako pomalu strhávat náplast z kůže. Bolí to, ale tak nějak víte, že když jste začali, musíte s tím i skončit. Jde o důležitý text, nabízí tři pohledy na zrůdný zlořád, ve kterém je za normu bráno zcela nenormální. Oceňuji formální stranu románu, všichni tři mluvčí byli autorem podáni neskutečně. Ta netečnost nad denními problémy velitelů tábora, naprostá od osobněnost a všudypřítomná hrůznost mě dostávala. Nebylo to lehké čtení, bylo nutné ho dávkovat. Ale číst bychom podobné texty měli všichni.

11.03.2024 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Cestopisy prince Ládíka jsou jak to nejhezčí pohlazení po duši, navíc vyvážené ve vtipnosti, zajímavostech, historii i postřezích o daných zemích. Další skvělé čtení, po kterém se mi chce někam vyrazit. Klidně hned, s rýmou a kašlem.

03.03.2024 5 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Jsou otázky, na které nejspíš nemáme chtít odpovědi. O tom a mnohém jiném Tajemství je. Spletitost postav mě bavila, celou dobu jsem si říkala, jestli jsou lidé doopravdy na sebe takoví psi, nebo je to autorská fikce. Autorka se dotýká důležitých témat, spoustu jich naťukává a hodnocení nechává čtenářům. Vztahy vykresleny asi takové, jaké opravdu bývají. Což je fakt psycho!

29.02.2024 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Uf. Z textu je mi úzko, těžko, smutno. Autorka dokonale popsala zvláště nefunkční rodinu malé Františky, napůl dítěte, napůl mladé slečny, které hlavu pomotala manipulace, touha vyniknout, někam patřit, nebýt sama. Knihou se nenesla ani jedna jediná světlá linka, naděje, něco dobrého, krom vzpomínky na babičku. To je pro mě další znepokojení, protože pokud je takový svět dnešních dětí doopravdy, Bůh či vesmír s nimi.

23.02.2024 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Vůbec nevím, kde začít... S Kvítkem jsem se poprvé setkala při kontaktu s jinou z Faberových knih. Zaujala mě anotace, řekla jsem si, že by rozhodně stála za přečtení. V knihovně ale nebyla. Jaká radost, že mi ji jinde sehnala sestřenice! A jaká radost, když ji mám po týdnu přečtenou! Faber je v ní mistrným průvodcem, své určitě hraje i krásný český překlad. Se čtenářem si jeho vypravěči pohrávají, natahují ho jak špagety, udržují zájem, napětí dávkují přesně tak, jak je třeba. Jsem nadšená. Naprosto. Ze všeho. Z toho tragického příběhu, v němž nechybí humor, nízkost, pudovost, střet reality a toho, jaké v devatenáctém století asi panovaly představy (o čemkoli). Z postav, plných života, ran, touhy, potřeb i zlého v nich. Skvělé čtení, opravdu, v každém směru.

22.02.2024 5 z 5

Dalajlamova kočka Probuď v sobě kotě Dalajlamova kočka Probuď v sobě kotě David Michie

Hezké v tom pravém slova smyslu. Milé, inspirativní, tak akorát dlouhé.

17.02.2024

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Zcela rozumím vlnám módního zájmu o knihu. Téma zakázané a neopětované lásky bylo, je a bude atraktivní nejen v literatuře. Ačkoli autor nitro citem vláčeného hrdiny vykreslil mimořádně přesně a ten zkratkovitě podaný konec byl velice působivý, na můj vkus je celý text až moc přepjatý a hrdina jednoduše mému srdci nepřirostl.

13.02.2024 3 z 5

Zážitek opět slovy těžko popsatelný. Velký respekt autorovi za dar, jímž disponuje, dokáže se pohybovat mezi vážností a vtipem s ronií tak mistrně, že mi nezbývá nic jiného, než smeknout pomyslný klobouk, sebrat bradu z prachu na zemi a těšit se na další z knih.

09.02.2024 5 z 5

Pět ročních období Pět ročních období Jiří Klečka

Mám velice smíšené pocity, které udává poměrně nešťastná formální stránka románu. Dějová linka z přítomnosti, chcete-li ta reálná, je dle mého názoru necitlivě narušována snovou rovinou. Ta text tříští, rozbíjí, a mě osobně velmi zklamala. Je to velká škoda, protože námět jako takový má obrovský potenciál. I proto hvězda navíc, za poselství o tom, že je třeba vyrovnat se s odchodem či odchazením blízkých.

05.02.2024 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Pro mě definice "románu pro ženy". Všeho tam bylo až moc. Náhod, postav, zápletky, někdy i slov. Pronudila jsem se dějem, kromě několika zajímavých úvah o smrti mi text nedal nic zajímavého.

03.02.2024 2 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Z té beznadějné hloubky deprese se mi dělá smutno.

29.01.2024 4 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

Obrovské překvapení a neuvěřitelně čtivý román. Formálně precizní a přináší něco úplně nového. Obsah textu reflektuje naprosto reálně dnešní dobu, život, problémy a výzvy, s nimiž se jako společnost potýkáme. V Kdyby najdeme opravdu všechno a navíc zpracované citlivě, s respektem k obětem či jinak odlišným z nás. Na autorkách je znát jejich životní zkušenosti, linka mateřská je dojemná, zoufalá, naprosto uvěřitelně podaná. Dceřin příběh se zase více drží v linii dnešních mladých. Obě autorky ale naprosto dokonale vykreslily jemné vztahy v rodině, v té nejbližší, kde je každý jiný a kde je někdy tak těžké vejít se do jedněch dveří. Nad značnou ponurostí oceňuji naději a téměř šťastný konec. Opravdu hodně dobré čtení.

27.01.2024 4 z 5

Píseň písní Píseň písní Martina Viktorie Kopecká

Krásná a citlivá interpretace Písně písní. Některé osobní příběhy, které paní farářka ve své pozici vyslechla, mě chytly za duši a nepouští.

22.01.2024 4 z 5