frenchie frenchie komentáře u knih

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Pro mě je tohle nadprůměrný, klasicky moralistický, sarkastický, temný Chuck..ale přesto mi to přijde v té konečné rovině v zásadě optimistické..vlastně jako skoro všechno, co jsem od něj četla.... rozmýšlela jsem se mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale když jsem si přečetla konec na http://chuckpalahniuk.net/, tak je to má ode mě za 5.

21.06.2011 5 z 5

Dražba série č. 49 Dražba série č. 49 Thomas Pynchon

Líbí se mi jedna věta z Yale open courses o dražbě, která pro mě dokonale vystihuje ducha tohoto díla: "So, if Pynchon gives us the pattern of meaning, rather than meaning itself in this novel, he also gives us a vision of what it means to embody that pattern.".

12.01.2011 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Zatím jsem jí odložila, připadám si jako analfabet, ale prostě v ní nevidím takový skvost za jaký je pokládána...

11.01.2011

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Moje první od Chucka. Nepopsatelná dokonalost. Naštěstí jsem nejdříve četla a až potom viděla film, takže jsem si mohla pořádně vychutnat obé. Pořád ale nevím, zda se mi líbí víc konec v knize nebo filmu.. I když....ve filmu mi k tomu hrají Pixies.. :)

"It's only after we've lost everything that we're free to do anything."

Než vodopády spadnou Než vodopády spadnou Tobiáš Jirous

Tobiáš je pozér, taky se má hodně rád, ale chtě-nechtě musím uznat, že jeho psaní pro mě má nějaké "je ne sais quoi". Vím, že se stylizuje, přehání, ale aspoň je upřímný (nebo si na to alespoň to hraje). Není to žádná vysoká literatura, ale mě baví.

29.11.2010 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Holden Caulfield je jedna z mých nejoblíbenějších literárních postav.

"Don't ever tell anybody anything. If you do, you'll start missing everybody".

29.11.2010 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tahle kniha je nesmrtelná, protože je bravurně napsaná a její téma je stále aktuální. Je to dobře, nebo ne?

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Koncert na téma co vlastně znamená svoboda a jaká je její cena..

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Krásná kniha. Téma, zpracování a vykreslení atmosféry skvělé.
Jen si nemůžu pomoct a ten incest mě prostě na rozdíl od mých přátel ani trošku nešokoval, přijde mi to jen jako metafora lidských vztahů, součást těch zbouraných bariér po rozkladu rodiny, jen něco k zamyšlení a ne něco, co by odsunulo význam někam jinam, spíš ho to jen prohlubuje.

26.11.2010 5 z 5

Počkej na mě, Valentýne Počkej na mě, Valentýne Tobiáš Jirous

Já mám Tobiáše ráda. Je to aspoň trošku inteligentní alternativa k Viewegh-braku v tom našem rybníčku. Valentýn se mi nelíbil tolik jako Vodopády, protože to spolu moc nedrží, ale není to ztráta času hlavně díky jeho stylu psaní.

26.11.2010 4 z 5

Chci víc Chci víc Iggy Pop

Každý, kdo poslouchá punk a zajímá se o jeho počátky a historii, nebo jen samotného Iggyho by si měl tohle přečíst. Vtipné příběhy, podobné jako v "Zab mě prosím" (která je také základem pro všechny, kteří se zajímají o punk od jeho začátků).

25.11.2010 4 z 5

Naprosto osvětleno Naprosto osvětleno Jonathan Safran Foer

Ze začátku jsem měla problém s překladem (ve filmu mi ta "broken english" hraje nějak líp), ale když jsem si zvykla, otevřel se mi úžasný svět svérázné Ukrajiny (každou kapitolou jsem měla větší a větší zalíbení v Alexovi), hořké vůně nesplněných snů a naivních nadějí. Viděla jsem tam opakující se sdělení, že prostředek se někdy stává cílem (celá ta cesta za poznáním historie rodiny je sama osvětlením a sebepoznáním). Naplnění touhy pouhou snahou o její naplnění. Odstup od věcí, který je pomůže vidět v jiném světle.

25.11.2010 5 z 5

Perníková věž Perníková věž Martin Němec

Oproti příšernému filmu je tohle ještě docela překousnutelné..

25.11.2010 3 z 5

Tabatěrka z Bagomba Tabatěrka z Bagomba Kurt Vonnegut Jr.

Hodnotím třemi hvězdami, protože jsou to povídky ze začátků Kurtovo tvorby, kdybych je měla hodnotit bez přihlédnutí k tomuto "hendikepu", tak dám o hvězdu míň, protože se mi líbila stěží čtvrtina (z toho většina byla použitá později v knihách).

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Nejsem prudérní, takže mě to neurazilo, ale ani nijak nenadchlo. Forma vs. Obsah 1:0.

25.11.2010 3 z 5

Pro člověka neznalého jakékoliv filosofie je to možná něčím sugestivní, ale já znovu a znovu nacházela odkazy k jiným filosofům, většinou značně dezinpretované.
Na jedné straně je tu více méně obdivuhodná snaha autora změnit něčí život (I když si spíš jako skeptik myslím, že jediná snaha byla změnit život svůj. A to příjmy z tohoto "díla".), klást zásadní otázky a dejme tomu se i prostému čtenáři přiblížit jednoduchostí textu, na straně druhé je to právě povrchnost v které se celá "kniha" utápí a nepřináší nic, co by dříve nebylo řečeno.
I přesto ale věřím, že si tato kniha čtenáře najde. Určitě existuje skupina lidí, která na toto "slyší" a které stačí generalizování vědomostí, které autor nabízí a některým z nich možná i pootevře oči, ale já mezi ně nepatřím.

30.11.-0001 odpad!