frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Drsné postapo vyprávěné pohledem dvou klíčových osob, které žijí v naprosto rozdílných spoolečenstvých. Skvěle se to četlo, nenudilo a dokázalo mě udržovat v napětí. Ke konci jsem si kladl otázku, jak Erikova anabáze a jeho klanu skončí, když se tak rychle blíží závěr. A konec prvního dílu rozhodně překvapil :o Poskytnuté informace dávají málo odpovědí což je jistě záměr k pokračování. Super, takže kde je druhý díl?
Osobně byla pro mě zajímavější a poutavější, než knihy českých "mistrů" fantasy, který staví děj jen na brutalitě a vulgaritě. Je dobré se trochu lišit.

31.01.2021 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Závěrečný díl opět nenudí a opět jede velmi svižně, možná až moc svižně. Hororové prvky, otázky, hledání odpovědí a klamání jsou ku prospěchu vyprávění. Místy mi to přišlo zbytečně překombinované stejně jako role Teresy a ZLOSINa, ale to nejednodušší řešení si autor a ZLOSIN nechal na závěr. S trilogií jsem spokojen, je originální, skvěle a napínavě napsaná. Klidně se k ní ještě později vrátátím.

23.01.2021 4 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Skvělé čtení, pokračování plné zvratů, klamání a boje o přežití.

23.01.2021 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Za mě osobně nejslabší příběh, ovšem stále nadprůměrný. Opět parádní nosné téma knihy, které vede k zamyšlení, ale to je u knih D. Browna standardem, stejně jako spletitost zápletek. Jen zde bylo podání a spletitost trochu slabší. "Zlý manipulátor" byl celkem rychle odhadnutelný, ale čtivost skvělá a rozhodně nezklamala. Winston by se mi také docela hodil.

29.11.2020 4 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Dobrý nápad spojit bojiště 2. války s upíry, ale vulgarity zbytečně zaplevelili děj, u pár hlášek jsem se zasmál. Ovšem nic co by překonalo průměr, ani nenadchlo, abych si to dal ještě jednou.

29.11.2020 3 z 5

Hřbitovní tanec Hřbitovní tanec Lincoln Child

Má prvotina vybrána na zkoušku. Některé jednání a chování bylo v příběhu nevěrohodné, ale kupodivu mě to neštvalo, nedráždilo, ani nenudilo. Zřejmě proto, že jsem to celé nebral moc vážně. Celé jsem to slupnul, jako strašidelnou woodoo pohádku a knihu si celkem užil. Takže se někdy podívám celé sérii na zoubek a pěkně od začátku.

29.11.2020 4 z 5

Star Trek – Příběhy kosmické lodi Enterprise Star Trek – Příběhy kosmické lodi Enterprise James Blish

Ač nejde o nic originálního, bylo to milé setkání s posádkou Enterprise. Seriál přepracovaný do povídek, jistě málokoho překvapí, ale po dlouhé době jsem si vše opět připomenul a užil. V jednoduchosti je krása.

18.11.2020 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Na můj vkus zbytečně mnoho traumat, alkoholu a překombinování děje, ale jinak se to dalo slušně číst a občas i překvapit.

18.11.2020 3 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Moje první setkání s tímto ruským fantazy autorem. Styl soužití lidí a zombie v několika životních fázích v novém světě a v novém řádu soužití je vcelku originální. Zombie detektivka neurazila i když jsem někdy pozdvihl obočí nad vyprávěním, nebo nad jednáním a pohnutkami postav. I jednoho z dvojice vyšetřovatelů, zombie komunistu si jde svým způsobem oblíbit.

11.11.2020 4 z 5

Denní hlídka Denní hlídka Sergej Lukjaněnko

Pohled na protistranu z prvního dílu. Díky pražské anabázi se zde víc pije, chválí české pivo a u toho se opět tlachá. Kniha má několik dobrých momentů a rozkrývání vrstev, které kryjí jiné vrstvy a zájmy. Osobně jsem z tohoto světového hitu zklamán. Další části této série už nechám jít vlastní cestou a filmy si zřejmě také nechám ujít.

11.11.2020 3 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Začátek byl zajímavý, pak se autor zbytečně pouští do rozumování nad přesahy strany světla a noci. Z několika příběhů se ukazuje, že neplatí jednoduché černobílé vidění světa, dobra a zla. U některých částí jsem se nudil, onu obdivovanou světovost ruské klasiky jsem v knize nenašel.

11.11.2020 3 z 5

Mlha Mlha James Herbert

Rozhodně mě zaujala více než trilogie Krys. Četl jsem to dost dávno, ale klidně bych si ji přečetl znovu. Jako obvykle autor děsí lidi násilím, strachem, boj o přežití a opět do příběhu zamíchá trochu erotiky.

04.11.2020 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Něco málo víc než průměrná detektivka v exotickém prostředí vhodné k dovolené než k policejní práci. Pletichaření a politikaření, rozplétání a intrikování. Odhalení vraha mě překvapilo, kniha je čtivá, ale stále lepší průměr.

04.11.2020 3 z 5

Vladimír Menšík - Pocta Vladimíru Menšíkovi Vladimír Menšík - Pocta Vladimíru Menšíkovi Slávka Kopecká

Hodnocení a vzpomínky na hereckou legendu nejsou jen plné humoru, ukazují i druhou stranu života V. Menšíka. Popisují jeho boj s nemocí a přístup k životu, který je stále obdivuhodný. Domnívám se, že měl štěstí na lidi okolo sebe, svým způsobem na tolerantní dobu i když s ní musel občas zápasit, aby mohl vyniknout jeho talent. S jeho živelným životním stylem by měl dnes s bulvárem velké problémy a možná i po kariéře. Naštěstí jeho práce je nadčasová.

03.11.2020 4 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Kniha vypráví lehce a poeticky o rybách a rybářích. Je z toho cítit člověčinu, láskou k přírodě a k rybaření. I když je kniha jednoduše podaná, obdivoval jsem autorovo nadšení a jeho citlivé vidění světa.

03.11.2020 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Dobře vypracovaný historický román s mnoha podrobnostmi o stále se zhoršujícím životě a utrpení anglických námořních polárníků. Kniha nešetří dobovými informacemi, kdy izolovanost, hlad, mráz a strach odhaluje lidské charaktery v jejich silných a hlavně slabých stránkách. Dalším prvkem, který ovlivňuje život polárníků je zhmotnění Inuitských bájí a mýtů. I když má kniha přes 600 stran, nenudí a skvěle se čte.

02.11.2020 4 z 5

Nikam Nikam Dalibor Vácha

Jihočeské postapo s prvky sci-fi. Bez zbytečného okecávání se děj rozjíždí od prvních stránek. Autor staví na popisu všech možných druhů násilí, strádání, strachu a bojů o přežití v zhroucené společnosti. Vyprávění působilo ještě intenzivněji díky znalosti popisovaných lokalit v Budějovicích a míst na Šumavě. Jak tomu často bývá, největším nebezpečím pro člověka je člověk. Na můj vkus byl děj zbytečně překombinovaný (zombíci, mimozemské přetváření planety k obrazu svému, pyrokineze). Autor občas zmateně skáče mezi postavami. Šťastný konec se v závěru nekoná, osudy přeživších mají možná otevřená zadní vrátka na další díl? Klidně bych si dal pokračování. Autor překvapil, že začlenil do knihy zmalovanou bábu igelitku a opomněl budějckou legendu Láďu Kajbara s rádiem a skleněným okem, ale ten zřejmě dožívá v ústavu u Vimperka.

01.11.2020 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Opět další příběh vystavěný na reálné postavě a osudu. O proti prvnímu dílu mě osobně tohle vyprávění zasáhlo a místy dojalo více než předchozí díl. Začátek knihy je zjednodušený, místy zrychlený. Štěstí a náhod je ve vyprávění dostatek, sice to místy vypadá naivně, ale příběh to nenarušuje. Projít v šestnácti letech, jako krásná židovská dívka Hitlerovo koncentrákem, aby se po osvobození dostala až so Stalinského Gulagu je nepředstavitelné. Popis den po dni je podrobnější a barvitěji popisuje způsob přežívání, i když i zde se autorka držela při zdi. V doslovu Owena Matthewse se popisuje reálnější vyobrazení pekla Sovětských Gulagů. Autorka mohla být reálnější, zřejmě se rozhodla jít mírnější cestou. Je obdivuhodné jakou dlouhodobou hrůzou a beznadějí si mladá Cilka musela ve svém životě projít a nenechat se zlomit, nebo se z toho nezbláznit.

27.10.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Romantický příběh z prostředí Osvětimi, který se mi dostal jako doporučení i s následným druhým dílem. O proti některým jiným knihám s touto tématikou nejde vyprávění, tak do hloubky a surovosti, je jednodušeji podané. Přesto příběh několika lidí v těžké životní situaci umí zaujmout i díky tomu, že má reálnou předlohu.

27.10.2020 4 z 5

Zlost tiší pomsta Zlost tiší pomsta David Gerrold

Tolik vět, tolik stran a tak málo informací. Nepříjemně natahovaná kniha, kde se sci-fi opomíjelo, aby se opět filozofovalo, řešila sexualita hlavní postavy a společenství odpadlíků. Kde je pedofílie braná jako samozřejmost a zábava pro děti. Vážně? To jako vážně autor nepovažuje za nevhodné a trapné? Nemluvě o pokračující trapnosti přisprostlých veršovánek Solomona Shorta u každé kapitoly. Udivuje mě, že jsem knihu vůbec dočetl do konce. Na čtvrté pokračování si budu muset dát pauzu a zkusím ho později jen proto, abych se dozvěděl jak to celé dopadne pro Chtorrany a pozemšťany. Budu tajně doufat, že Solomona Shorta mezitím posvačí Chtorrané.

12.07.2020 2 z 5