francouz francouz komentáře u knih

Orel na lovu Orel na lovu Simon Scarrow

Velmi zajímavá knížka, pro mě první ze série, bohužel první díly jsem zatím nesehnal, ale naštěstí se dalo nasednout do "rozjetého vlaku", a ten opravdu pádil přes hory a údolí velmi slušným kvapíkem. Styl psaní mě vyhovuje a dvě hlavní postavy, to je něco co dělá z příběhu ještě lepší zápletku. Doba a místo jsou dalším super prvkem této knížky, takže máte chvílemi pocit, že procházíte společně s hrdiny tou nehostinnou krajinou, kde na Vás může každou chvilku vybafnout nějaká neočekávaná překážka nebo nějaký fešný, ale vůbec né kamarádský Kelt. Opravdu velmi příjemné čtení.

30.12.2017 5 z 5

Ztracená vítězství Ztracená vítězství Erich von Manstein

myslel jsem, že zde bude více osbních příběhů a mapování jednotlivých bojů hlavně na východní frontě. Nabyl jsem navíc dojmu, že je kniha napsána, tak aby ukázala, že za většinou porážek, bylo naprosto diletanské řízení Hitlera, s kterým sice Mainstein nesouhlasil, ale co mohl dělat. Na druhou stránku si člověk, ale uvědomí, že kdyby nechal více rozhodování na jednotlivých generálech, mohlo x věcí dopadnout jinak, a taky se mohla válka protáhnout o nějaký rok, a to není zrovna příjemné zjištění. Přečetl jsem si o průběhu bitev z malinko jiného úhlu, ale těch nových pohledů zde není tolik, kolik jsem jich očekával.

30.12.2017 4 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Opravdu to tentokrát bylo lepěí, než u prvního dílu, ale stále tomu něco chybí. Jsou zde krásné momenty z Prahy, kterou mohla být před x stoletími, okořeněné i skutečnoými střípky z historie, ale jsou zde i pasáže, které jakoby vyplňují něco, co by v příběhu mohlo být, ale není. Na druhou stranu je knížka opravdu čtivá a místy i zábavná.

28.12.2017 4 z 5

Kočky jsou vrženy Kočky jsou vrženy Jakub Horák

Ano pobavil jsem se, výborná politickí satira, to je to co na českém rybníčku opravdu chybí a je to velká škoda. Souhlasím s níže uvedenými komentáři, že autor zastupuje Pražskou kavárnu, a ukazuje stávající politickou nomenglaturu, tak jak by měla být vidět, ale díky úhlu pohledu, který chce vidět většina našeho národa a je to vlastně popisováno i této knížce, mohou lidé typu Babiše nebo Zemana vládnout tak, že musí nastoupit kocour Klapuška se svojí stranou Nevím, aby nás zachránil, ale řekněme si, popravdě je to ještě vůbec možné? Za sebe prosím více takových to satir, kterými byli čeští spisovatelé proslulí již od dob národních buditelů typu K.H. Borovského.

26.12.2017 5 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

No tak vítej zpátky Uthrede. Ano je to stále stejná jízda jako na začátku, ale dám za pravdu níže uvedeným komentářům, že první knihy nám poskytovaly daleko více překvapujících zvratů, než je tomu nyní. A sám velký Uthred nám samozřejmě stárne, takže jsem zvědav jestli se mu podaří přetavit svůj sen ve skutečnost.
Jinak je kniha nacpaná tím, co od ní většina milovníků historických knížek očekává, takže se ani na chvilku nenudíte.

17.12.2017 4 z 5

Znesvěcený hrob Znesvěcený hrob Zuzana Koubková

jsem trochu na vážkách. Bohužel ve stejnou dobu jsem četl román od pana Niedla, který se odehrává prakticky ve stejné době, dokonce i hlavní hrdina je johanita. Ale způsob obou autorů je velmi odlišný, i když píší o době, která byla velmi drsná. Ano občas Vám to připadá, že jste v době, která byla naprosto hustá, kdy právo bylo něco, co si vykládal kdo chtěl jak potřeboval, ale těch okamžiků nám paní Koubková tolik nedává. A i zápletka je taková místy moc utahaná, na rozdíl od jízdy pana Niedla.
Ano, hlavní hrdina vede jakýsi vnitřní boj, ale nemyslím si, že by se stím trápil. Jeho pomocníci, zasahují do děje, tak nějak polepeně. A intriky mocných, mě nepříjdou úplně uvěřitelné. Příště si budu muset dát větší rozestup až budu číst podobně laděnou literaturu.

14.12.2017 3 z 5

Království meče Království meče František Niedl

I když jsem zvyklý na první třídu od pana Niedla, jeho hrdinové mě prostě přirostli tak k srdi, že jsem i tuto knížku přečetl jedním dechem. Je to opět nádherná sonda, x-tý pohled na dobu vlády mladého Jana Lucemburského, malinko opomíjeného krále a jednoho z největších rytířů své doby. Můj oblíbenec Wolfram, který je bojovník, a až neuvěřitelně čestný člověk ( to bych chtěl vidět, kdo by v současnosti podepsal takovou manželskou smlouvu). Pro mě i přes drobné chybky, je to naprosto pohodové čtení, jenom bych už rád sáhnul po dalším dílu, který doufám pan Niedl brzy napíše.

03.12.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Musím říci, že mi chvílemi běhal mráz po zádech, jak brávurně popisovala autorka tu na jedné straně elektrizující chvíli uvolnění a na druhé straně tu, která ukazuje nejistý zítřek pro většinu německých spoluobčanů. Sám jsme ze Sudet, takže vím, jak se zde chovali samozvaní partyzáni proti svým bývalým sousedům, z níchž většina nic špatného za války neudělala. A Ti samozvaní přistěhovalci do pohraničí byla jedna z věcí, proč dodnes jsou některé sousedké vztahy příliš vágní. Vůbec nemám pochyby, že to nebylo takto drsné. Ano mnozí si řeknou, vždyť si to zasloužili, ale těch byla opravdu menšina, a proto se v mnohých probudila ta možnost být velkým vykonavatelem, protože nás přece nemá kdo soudit.
Nádherně vykresleno při vraždě nejlepšího vinaře. Opravdu velmi silný zážitek, hlavně , to jak navedl nové vinaře na to jak mají správně sklidit. Úžasně odvážné a doejmné zároveň. A tak jak to tehdy většinou bylo, Ti nejhorší se stali nakonec předsedy JZD a podobných komunistických prasáren, kde se mohli beztrestně mstít zato, že někdo byl chytřejší nebo lepší člověk než oni.
Tuto knihu by si měl přečíst každý Čech, ano je to součást jeho historie, stejně jako glorifikovaní lapkové zvaní Husité a podobně zveličované blbosti

03.12.2017 5 z 5

Ztracený templářský poklad Ztracený templářský poklad Zuzana Koubková

toto byla moje první knížka od paní Koubkové. Mám velmi rád historické detektivky, ale protože latka je v čechách nasazena velmi vysoko, a to hlavně díky panu Niedlovi, tak paní Koubková malinko zaostávala v dávkování napětí a hlavní hrdina, který je shodou okolností také johanita, stejně jako hlavní hrdina pana Niedla, stejně tak doba ve které se děj odehrává, přesto knížky pana Niedla jsou daleko dynamičtější. Ale to nic neubírá na faktu, že jsme mohli poznat další aktéry této velmi divoké doby, takže si určitě přečtu ještě druhý díl a teprve podle něj budu soudit, zda pokračovat ve čtení této autorky.

19.11.2017 3 z 5

Ples u vévodkyně Ples u vévodkyně Robert Merle

Musím potvrdit, to co je níže napsáno, že pokračování není takové jako byla předcházející jízda s Vousáčem. Vousáče jsem měl opravdu rád, a musím, říci, že toto pokračování, ke kterému jsem se nějaký pátek odhodlával mě zklamal. Připadalo mi to jako, když budejete firmu, po Vás příjde druhá generace, která ještě zažila jaké je to postavit se na vlastní nohy, a pak příjde další generace, která má již většinu skoro zadarmo, a podle toho to také vypadá.Nnavíc mě přišlo, že některé pasáže, zejména popis plesu, byl neúměrně natahován. Tak jak jsem se těšil na další díly s Vousáčem, tak v tomto případě se velmi rozmyslím, jestli budu mít chuť přečíst další díl.

16.11.2017 3 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Michael Connelly

Opět Harry tak jak ho známe, prostě se do něčeho zakousne a nepustí, i když má v cestě x překážek, pro které by to pro většinu z nás znamenalo konečnou, ale nikoli pro Harryho, ten má vnitřní motivaci, proto aby zlo bylo odhaleno a potrestáno. Neskončí dokud není hotovo. To je to co se mi na tomto typu hrdinů líbí. I když má své problémy, které mu jako každému normálnímu smrtelníkovi postaví život do cesty, nvzdává se. Prostě se zakousne a jde, jako ohař, který zavětří, je Vám jasné, že oběť nemá šanci.

12.11.2017 5 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Uf, to byla teda jízda. Musím říci, že pan Jareš umí vystavit dějovou linku velmi dobře. Celý příběh má vše co od dobré detektivky očekáváte. Drsného hrdinu, který prožívá dobré chvilky s těmi né moc dobrými, tak jak je známe všichni. prostě někdy to jde, jindy to na Vás padá a ještě se Vám zdá, že tomu všemu jdete naproti. krve tolik, že samovloně vytíká z knížky a někoho kdo je stále o krok před vámi a tahá za všechny možné nitky, tak aby Vám překazil vypátrat co se za tím věím skrývá. Je sice fakt, že jsem tušil, co se vyklube z pěstouna Krolových, ale že ten konec bude až tak vygraduovaný, to jsem nečekal. pan Jareš mě navnadil na další svoje knížky.

10.11.2017 5 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Druhá kniha s tématikou zaměřenou na něco, co se může spoustě lidí jevit jako nepříliš zajimavé a pro mnohé skoro nechutné čtení, pro mě opět utvrzení v tom, že je třeba věnovat čas správnému výběru jídla, které není určeno jenom pro nás samotné, ale jak se dočteme v knížce i pro miliony bakterií, které také čekají na tu svojí správnou potravu. Tu ovšem mnohdy nedostávají a pak ji hledají jinde. Jsou zde velmi zajímavé statě, týkající se například porodů císařským řezem, což mě zarazilo, ale když si vzpomenu na syna, kolik protrpěl různých zánětů, chřipek, laryngittid apodobně, tak na tom něco bude. Určitě velmi poučné čtení, včetně různých jídelníčků, což je na každém z nás, jak si postavíme jídelníček, abychom zasytili nejenom sebe.

09.11.2017 5 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

No musím říci, že jsem čekal trochu více, díky recenzím. Pro mě malinko přitáhlé za vlasy, ve středověku, kdy ženy a jejich práva byla prakticky nulová, aby mohla vystudovat a následně přes půlku Evropy dojet do Anglie a tam se stát hlavním pátrajícím esem. Na druhou stránku autorka nemá problém s lehkým odlehčením po napínavé akci. Byl z toho cítit taková pro mě těžko uchopitelná poetika, kdy hlavní hrdinka tápe, v tom co chce, což si opravdu nedovedu úplně představit v době, ve které se děj odehrává. Ale jinak popis doby a středověké Cambridge, na pozadí detektivní zápletky je velmi povedený.

05.11.2017 4 z 5

Poslední bitva Poslední bitva Cornelius Ryan

toto je knížka, která vtáhne do dusivé atmosféry posledních dní války v Evropě. Perfektně vykreslené, včetně nálady obyčejných lidí, kteří hold měli tu smůlu, že se stali proti své vůli aktéry "konečného řešení" na starém kontinentu. K tomu pohled na to jak vznikala operace Eclipse. Opravdu až trochu zamrazí, když nějaký státník veme mapu a nakreslí hranice zón poválečné sféry, jen tak na mapu vytrženou z National geografic, je to až neuvěřitelné s jakou lehkostí se rozhodovalo o tom, ajak bude vypadat poválečná Evropa. To jak nás autor dokázal vtáhnout do atmosféry, jednoho nebo druhého velitelství armády, k tomu následně pocity z první linie. Prostě pro mě opravdu velmi poučná knížka s přesahem do dnešních dnů, kdy člověk bohužel vidí určité paralely v chování některých politiků, kteří neřeší problémy a vidí hlavně nacionální zájmy. Jsme zřejmě nepoučitelní.

31.10.2017 5 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Moje první knížka od Harlana Cobena. Co k tomu říci. Určitě má vytříbený sloh, poutavě vykresluje zápletku, tlačí na pilu, děj běží kupředu, hlavní hrdina má svoje vnitřní běsy. K tomu opravdu super zápletka. policie, která se objevuje, podobně jako poručík Columbo.Co mě malinko mrzí, je, vysmátí se všem logickým úvahám kdo by mohl být, nebo měl být tím kdo tahá za nitky, a je tím záhadným střelcem. Ale co nelze upřít autorovi, je opravdu čtivost, navození atmosféry, která Vás opravdu často vtáhne přímo do děje. Takže za mě ano, ale naprostá bomba to nebyla.

27.10.2017 4 z 5

Past Past František Niedl

Taky jsem musel zakoupit v papírové podobě, což mě vůbec nevadí, ba naopak. Jsem na tom s panem Niedlem podobně jako Astroweb, nicméně tentokrát to bylo přece jenom trochu překombinované. To aby se protnuli příběhy jednotlivých aktérů, bylo přece jenom malinko přitažené za vlasy. Na druhou stranu, styl psaní, poetika, vůně střelného prachu a dálek, v době, kterou nikdo z nás neprožil, byla jako vždy vykreslena perfektně. Jenom ten příběh tentokrát malinko kulhal, ale i mistr tesař se někdy utne.

24.10.2017 3 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Mr. Follet opět nezklamal. naprosto uvěřitelný příběh, který jako jeden z mnoha skladá mozaiku, jedné z největších operací druhé světové války. Je to příběh, který ukazuje odvahu a čest v té nejryzejší podobě. Nikoho nenechá na pochybách, kam se bude příběh odvíjet a jaké nás čeká finále. Než k němu dojde je třeba nahlédnout do pocitů a tužeb zůčastněných, což umí pan Follet velmi dobře a pak to příjde, velké finále, kde jako by na okraji je operace Overlord. Ani u této knížky jsem nebyl zklamán a jelikož mám rád válečnou tématiku, tak toto byl jenom jiný pohled na dobu, kterou jsme naštěstí nemuseli nikdo poznat.

22.10.2017 5 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

S lehkostí nás autor posouvá dějem, který nás opět přikove za železnou oponu, kdy neschopní ale politicky angažovaní nám vládli. Líbil se mi styl autora, který krásně vykresluje tuto šedivou dobu, nebojí se to okořenit humerem, který vždy perfektně padne do dané části. Ač soudruzi tlačí na pilu, tak si Krauz dokáže udržet na odstup. Sice na konci bylo zřejmé kdo bude vrah, ale i tak knížka má úžasné tempo a mě se opravdu líbilo propojení s dobou a někdy až naivní přístup některých lidí k tomu, co se kolem nich dělo. Je to takový ten československý hrdina, který rozhodně neoplývá skoro nadrpřirozenými schopnostmi, prostě padne na hubu, i díky době ve které kamarád zradil kamaráda bez mrknutí oka.

20.10.2017 5 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Musím uznat, že styl, jakým je kniha napsaná mě sedí. Je pravdou, že co se týče věrohodnosti, tak tady je to trochu diskutabilní, ale jinak nápad a hlavně to putování ranným středověkem po Evropě a částečně po Asii bylo velmi pěkné. Hlavní hrdina, byl typický větrem a válkou ošlehaný bojovník, kterému někdy úspěšně někdy méně úspěšně sekundovali druhové na cestě. Islandská princezna mě tam, ale moc nezapadala, přšlo mě, že spisovatel potřeboval do knihy dostat k drsné přírodě i trochu romantiky, což na mě působylo trochu prvoplánově. No prostě podobné cestování v podobné době, bylo opravdu jenom jedno, i když ranhojič nastavil laťku, tak vysoko, že jí překonat nebude vůbec snadné.

17.10.2017 4 z 5