Francoa Francoa komentáře u knih

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Rozjezd byl trochu jiný, než je u autora zvykem, ale potřebný, abychom věděli, kdo je kdo a o co půjde.Potom příběh nabral grády a četl se jedním dechem.Těším se na další díl.

14.03.2024 4 z 5

Muži statečných srdcí Muži statečných srdcí James Oliver Curwood

Vydání knihy z roku 1947 jsem dostal k vánocům, když mi bylo 11 let.Četl jsem jí mnohokrát a byla dlouho mojí oblíbenou, jako další od Curwooda:Vlčák Kazan, Syn Kazanův a Král šedých medvědů.

28.01.2024

Almanach AVU v Praze k 180 výročí založení Almanach AVU v Praze k 180 výročí založení Jiří T. Kotalík

Kniha potřebná i pro ty, kteří se zajímají třeba jen trochu o naše výtvarné umění.

30.12.2023 4 z 5

Mečíky Mečíky Vlastimil Vaněk

Dá se zní stále čerpat, ale už byto chtělo i nové zkušenosti a poznání novějších sort.Nová modernější kniha stále není k dispozici.

30.12.2023 4 z 5

Duše květů: To nejkrásnější z našich luk a zahrad Duše květů: To nejkrásnější z našich luk a zahrad Klára Mandausová

O knize Duše květů jsem se dozvěděl náhodou z článku v Lidových novinách o botanické malířce Pavlíně Kourkové.Její akvarely mi velmi zaujaly.Nejvíce malby kosatců.Mám rád přírodu a květy rostlin mi udivují od dětských let, kdy jsem chodil do biologického kroužku.Vyslovil jsem přání, že by mi kniha potěšila k vánocům.Přání splněno.Zaujalo mi poutavé povídání o květech od Kláry Mandausové, které bylo místy tajuplné, ale málo obsažné.I krátké poznámky o vztahu k té které květině od malířky jsem ocenil.Jediným zklamáním bylo, že malířku neoslovily moje dvě další květiny, které miluji mečíky a v posledních letech denivky.Mečíky, kosatce a denivky mají nádherné tvary květů a širokou paletu barev..Tyto tři druhy jsem během času křížil a s nadějí se těšil až poprvé vykvetou.Obdivuji precizní věrnost a tisíce tahů štětcem, takovou trpělivost jsem nikdy neměl.Její obrazy květů, jistě potěší nejen duši člověka.

29.12.2023 5 z 5

Muž lesa Muž lesa Zane Grey

První vydání knihy Zálesák v češtině.

11.11.2023

Vězeň na Křivoklátě - Pád biskupa Jednoty bratrské Vězeň na Křivoklátě - Pád biskupa Jednoty bratrské Josef Svátek

Některé knihy autora Svátka mám docela rád a i něco jsem přečetl vícekrát, ale tato se četla velice těžce.Také jsem jí louskal docela dlouho.Hned v další čtené knize první kapitola je příjemným osvěžením.

09.09.2023 3 z 5

Pohyblivá ohrada - sešit 1 Pohyblivá ohrada - sešit 1 Zane Grey

Jedná se o knihu Děvče z lesů.O změnách na pastvinách, stavba ostnatého plotu.

29.07.2023

Praha a Řím 1 Praha a Řím 1 Josef Svátek

Knihy (oba díly) jsem poprvé četl někdy kolem15 a potom ještě asi dvakrát později, ale už hodně dávno.Vím, že se mi dobrodružný příběh líbil a jen potvrdil co jsem si myslel.Druhý díl ještě více než první.

24.06.2023

Václav Radimský (1867-1946) Václav Radimský (1867-1946) Naděžda Blažíčková Horová

Bohužel tato monografie se mi prozatím nedostala ke čtení. ale několik výstav jeho díla jsem viděl i v dávné minulosti ve Středočeské galerii, kam jsem chodíval pravidelně.Z českých impresionistů mi zaujal nejvíce a z některých výstižných krajin jsem byl nadšený.

13.06.2023

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Na prvotinu velmi dobré čtení.A hlavně jsem spokojen, že je vše v celku vysvětleno, né jako v jeho dalších příbězích, které také jsem četl jedním dechem, ale konce byly zklamáním.

02.03.2023 5 z 5

Mstitelka Mstitelka Sapper (p)

Knihy s Bull Dog Drummondem jsem poprvé četl kolem mých 13 let, tenkrát jsem byl nadšený a nemohl jsem se dočkat dalšího dílu (koncem 50tých let).Na svou dobu senzační čtení,Všechny díly jsem sehnal a hodně s úspěchem půjčoval(60,70 a 80léta).

14.01.2023 5 z 5

Michal Tučný - Tak odjíždí poslední kovboj 2 Michal Tučný - Tak odjíždí poslední kovboj 2 Petr Novotný

Další nádherné čtení ze vzpomínkami na mnohé prožité koncerty.

Greenhorns & Honza Vyčítal 3 Greenhorns & Honza Vyčítal 3 Jan Vyčítal

Mám jejich písně hodně rád.Navštívil jsem snad všechny koncerty v Praze a okolí.Závidím návštěvu posledního odpočinku Zane Greye.

Písničky pro posledního kovboje Písničky pro posledního kovboje Zdeněk Rytíř

Krásné texty pro mého oblíbeného zpěváka.Psal pěkně i pro mnoho jiných zpěváků i zpěvaček.

Sekta Sekta Martin Goffa

I když příběh nebyl zase úplně dořešen, tak mně nejvíce oslovil, ze všech dosud přečtených od autora.Doopravdy píše velice dobře a vždy pobavý, zaujme a donutí jen
tak mimochodem čtenáře k zamyšlení.

Záskok za pánaboha Záskok za pánaboha Pavel Jansa

Již čtvrtá kniha od autora , která mi zase bavila, vrací se do minulosti a vzpomíná s nádhledem s trochou nostalgie,Příběh probíhá ve dvou rovinách vcelku zajímavě, někdy i vtipně.Čte se dobře a nenudí.Tak že, si zase někdy něco přečtu.

13.01.2023 4 z 5

Bedřich Havránek Bedřich Havránek Naděžda Blažíčková Horová

Další vynikající krajinář, dokázal perfektně namalovat detaily, které nemohl snad ani vidět.Přesto jeho krajiny jsou nádherné a lahodí oku..

16.12.2022 5 z 5

Osamělý vlk Osamělý vlk Louis L'Amour

Mně se příběh četl velice dobře a hlavní aktéři měli moje sympatie.Děj byl docela akční a zábavný, tak že jsem knihu přečetl rychle.Co více si u westernu přát.

12.12.2022 5 z 5

Stařec a mord Stařec a mord Pavel Jansa

První přečtená kniha od autora mi docela překvapila, proto jsem zkusil další.Některé pasáže naštěstí krátké mně tolik nezaujaly, ale některé hodně, hlavně když byl Ravenem. Byla to dobrá sonda společnosti.Škoda jen, že detektivka to nabyla, i když k vraždě nakonec došlo.Snad příště?

24.10.2022 4 z 5