Franc Franc komentáře u knih

Zabíječ elfů Zabíječ elfů Nathan Long

Asi se přidám do zástupu k níže uvedeným čtenářům, když vyjádřím jisté rozpaky nad čteným.

Ne že bych knihu považoval za úplný propadák, leč nadšením také rozhodně nešílím. Jedná se o průměrnou knihu, které má své nedostatky, ale i krapet potencionálu pobavit.

Komentář čtenáře Nigola asi nejlépe vystihuje mé pocity z čteného. V některých částech jde autor proti proudu a chování hrdinů obrací naruby. Pokud čtete knihu bez znalosti knih předchozích, nikterak to nepostřehnete. Pokud již zkušenost s předchozími máte, je to krapet do očí bijící. Je to stejné, jako kdyby Simír Gerchnan z Kobry 11 v 10 serii začal dodržovat pravidla silničního provozu. Také by jste si asi říkali, že tady není vše tak jako dříve.

Děj samotný nikterak neohromí, další řada nepřátel, někteří nový, někteří staří známý. Co kniha přináší nového je prostředí, kde se vše odehrává. V tomto bodě bych spatřoval plus a dílčí posun série k něčemu novému.

Takže co říci na závěr? Jednoaktovka, která může vyplnit pár hodin volného času. Ale rozhodně se nejedná o to nejlepší, co dosavadní série může nabídnout.

27.02.2020 2 z 5

Valkýry Valkýry Robert Fabian

Po dočtení jsem tak trochu na vážkách stran hodnocení. Nebýt to kniha od pana Fabiána, asi bych byl nadšený. Ale tady jsem čekal něco jiného. Toho Fabiána, kterého jsem znal z knih předchozích.

Kniha má sice spád a spoustu akce, ale něco málo navíc ji chybí. Nějaká ta třesnička na dortu, kterou by jste cítili ještě nějakou dobu po přečtení. Takto knihu založím do knihovny a po nějaké při pohledu na ní budu v paměti tápat o co v ní vlastně šlo.

První povidka se mi líbila více. Asi pro svou krátkost vyzněla lépe a silněji. Druhá byla akčnější. Neb všeho se každý po chvíli přejí. A zde toho bylo tolik, až to místy vyznělo příliš nereálně.

Takže pokud chcete zažít spoustu řezničiny, při které budete muset přebrodit potoky krve a zdolat hory mrtvol, směle do toho. Očekávate-li Fabiána z knih předchozích, ruce pryč.

16.02.2020 3 z 5

Přežili jsme Stalingrad: Vzpomínky příslušníků 6. armády maršála Pauluse Přežili jsme Stalingrad: Vzpomínky příslušníků 6. armády maršála Pauluse Reinhold Busch

Další z přečtených knih, která se těžko hodnotí, pokud však vůbec hodnotit jde.

Jak můžu napsat, že se jedná o poutavou knihu, když ani v malé míře nepochopím, kolik bolesti a utrpení musel jiný člověk zažít, abych já tyto řadky mohl číst?

Především pak konec knihy ve mě zanechal silný dojem. Opět se človek musí pozastavit nad tím, kolik vůle k životu v sobě jsou nekteří jedinci schopni nalézt.

03.01.2020 5 z 5

Počátek Počátek Jamie Sawyer

Musím si stoupnout do řady komentářů konstatujíc, že poslední díl přinesl jisté zklamání. Ač kniha nepostrádá děj a napětí, není ho tolik, aby mě nutil bezodkladně pokračovat v četbě.

Hrdina opět čelí hrozbám, které tu už byly. Autor jako by přešlapoval na místě, aby se najednou rozhodl, že je třeba příběh ukončit. Stejné uvahy a hlášky se časem zají. A tudíž to, co v prvním dílů působilo svěže, bylo nyní již okoralé.

Přesto jsem rád, že i poslední díl mám za sebou. Přes předchozí vyhrady by bylo škoda nevědět, jaké osudy Lazarovi nachystal autor do vinku.

01.12.2019 3 z 5

Legie Legie Jamie Sawyer

Slušná jízda. Conrad Harris je zpět v plné síle a není ničeho, co by ho mohlo zastavit.

Přiznám se, že druhý díl jsem si užil více než první.

Příběh má spád, akce střídá akci, a nebylo mnoho míst, kde by se čtenář vyloženě nudil. Autor Vás udržuje v napětí, nepřítel střídá nepřítele, odhalení jednoho tajemství přináší další a další. Všichni dohromady krouží kolem Lazara jako můry kolem světla. Ten hnán svojí posedlostí likviduje vše, co mu přijde do cesty v touze dosáhnout svého cíle.

Kniha přináší slušnou porci řezničiny, akce, tajemství neznámé rasy, a prostě všeho, co k tomuto žánru patří. Proto nelze než doporučit ke čtení a doufat, že další díl přinese stejnou porci akce, a nakonec snad i tu slzu v případě, že Lazar najde toho, po čem tam úpěnlivě pátrá.

13.09.2019 4 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Opět se bezesporu jedná o zajímavou knihu s napínavým příběhem. Leč tentokráte mě kniha tolik nezasáhla jako předcházející, s kterými jsem měl tu čest.

Autor opět na pár stránkách dokázal zachytit a podtrhnout do podstatné. Autor se opět mimo děj snaží přidat něco navíc, seznámit čtenáře se zvyky a způsoby života tehdejší doby. Což je bezesporu pozitivní a jako v předešlých knihách tak činí velice nenásilně a poutavě.

Leč nemohl jsem při čtení necítit jistou odtažitost, něco, co jsem cítil jako nezájem o osudy hlavního hrdiny. Pokud to měl být záměr, já jsem se s tím neztotožnil, a přílišnou strohost jsem v daný okamžik vnímal jako částečnou vadu na kráse z celého díla.

24.07.2019 3 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Tak nevím, nevím. Kniha se mi líbila, proti tomu žádná, ale ...ale.. Kdybych nečetl předchozí díly, asi bych byl nadšen. Ale v porovnání s nimi nemohu než si v duchu nepřiznat, že jsem čekal větší jízdu. Předchozí díly mě k sobě připoutaly a já doslova hltal každou stránku. Tentokrát jsem knihu občas odkládal bez valného zájmu po ní obratem sáhnout.

Snad se autora a nadšení některých čtenářů nedotknu, když projevím myšlenku, že mi v některých částech přišlo na mysl, jakoby autor chvílemi nevěděl kudy kam, některé pasáže jsem vnímal pouze jako prostředek k natáhnutí děje, aniž by měli zásadnější vliv na dějovou linku.

Přesto všechno jsem byl rád, že jsem se k sérii opět mohl vrátit. I když jsem neprožíval čtenářskou extázi, pořád si myslím, že v žánru post-apo se jedná o zajímavý počin, který může spoustu lidí pobavit.

15.05.2019 3 z 5

Artefakt Artefakt Jamie Sawyer

Já jsem spokojen. Příběh je sice jednoduší, ale zajímavý nápad ho dělá velmi čtivým. Hlavní hrdina je podobného ražení, jako spousta jiných jemu podobných ve spoustě dalších knih, ale to bych k tíži nepřidával.

Odlehlá planeta, hrdina a záporak, kolem toho všeho víří spousta havěti, která má jediný cíl, a tím je Vaše smrt. Už jsem několikrát psal, že něco podobného už tu bylo a nesčetněkrát dozajista opět bude. Ale je to jako s jídlem, které Vám chutná. I když jste ho už měli, chutnat Vám bude znovu.

Vadou na kráse je fakt, že autor si s příběhem více nevyhrál, někde mohl ubrat, aby jinde mohl přidat. Nemohu se zbavit dojmu, že z příběhu mohl vytěžit vice. Myslím si, že potenciál nápadu se k tomu nabízel.

23.03.2019 3 z 5

Zabíječ lidí Zabíječ lidí Nathan Long

Četbu jsem si užil, ale dojem z čteného krapet snižuje závěr. Aniž bych chtěl cokoliv prozrazovat, nemohu než vyjádřit jisté rozpaky.

První polovina byla parádní jízda v tom nejlepším slova smyslu. Neustále se něco dělo, akce střídala akci. Gotrek s Felixem se nezastavili a jejich meč a sekera rozhodně nezahálela. Bohužel v tomto duchu kniha neskončila. Ať konec akci nepostrádal, vše mi přišlo uspěcháno, a závěr nedotažený.

Ne že by se jednalo o špatný kus. První polovina však nemůže úplně překonat rozpaky z nepovedeného závěru.

26.12.2018 2 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Inu proč ne. Zajímavé téma zpracované z mnoha úhlu. Jednou silněji, jindy slaběji. Tak je tomu konec konců u každé povídkové sbírky. V mých očích převládali špíše dobré či přímo skvělé nad těmi, co mě výrazněji neoslovily.
Argentinské probuzení, Chlad věčnosti, Dos grojse genereraj,Tenkrát na Ukrajině jsou asi povidky, které bych nejvíce doporučil čtenářské obci.
Ale i zbytek si urcitě najde své příznivce. Tato kniha je dalším důkazem, že i u nás je naštěstí spousta mistrů svého oboru, jejichž práce oblaží duši čtenářovu.

06.12.2018 4 z 5

Cíl: Kasimir Cíl: Kasimir Jan Kotouč

Opravdu důstojné zakončení celé série, která mě více než bavila. Autor opět nezklamal a kniha nabídla to, čím mě tolik zaujaly díly předchozí. Spousta akce, napětí, bojů, intrik a vlastně všeho toho, co k tomuto žánru patří a co je mu vlastní.

Staří známí opět vstupují na scénu. Staří známí se opět střetávají v bitvě, která může mít jen jednoho vítěze. V bitvě, která má vše rozhodnout. Ač to v tomto podání může znít kýčovitě, opak je pravdou. Nebylo okamžiku, kdy bych se jako čtenář nudil. Autor má příběh pečlivě postaven a v knize nenajdete místa, které by působila nadbytečně.

Touto knihou série končí a musím se přiznat, že je mi to krapet líto. Do sektoru Hirano jsem se vracel rád. Její knihy rozhodně patří k tomu lepšímu, co se mi v posledních letech dostaly do rukou. Proto budu netrpělivě očekávat další autorova díla a věřit, že budou stejně zábavná jako ty předešlé.

04.10.2018 5 z 5

Vlčí bratrstvo Vlčí bratrstvo David Farland (p)

Musím jít krapet proti proudu. To co bylo na prvním díle tak nové autor nikam neposunul. Dej se sice rozvíjí a pokračuje, ale vše bylo takové nějaké rozvláčné a zbytečně dlouhé. Možná by knize pomohlo zestručnění, aby to zásadnější vyznělo výrazněji.

Navíc se mi krapet zajedl hlavní hrdina, jehož váhání a myšlenkové pochody přišly stále stejné. Přišlo mi, jako by autor nevěděl co s ním. Přitom vývoj dalších aktérů byl poměrně zajímavý. Ale to nemohlo překryt značné rozpaky z čteného.

Nic naplat, nemohl jsem se začíst, vše bylo dlouhé, radost z čteného se tentokrát nedostavila. Asi budu muset ke vší účtě k autorovi čtení dalších dílů načas odložit k ledu.

17.06.2018 2 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Nejsem schopen určit, která z obsažených povídek se mi líbila více. Způsob, kterým se autor vcítil do uvažování především dětských hrdinů je fenomenální. Hlavně pak v povídce Tělo. Psané Vas natolik vtáhne, že máte pocit býti sami účastníkem výpravy. Zažíváte její strasti i napětí. V tomto nelze nic vytknout, chtělo by se říci - myšlenka triviální, zpracování fenomenální. Stejně tomu je i u Nadaného žáka. Psychologické zpracování a přerod hlavního hrdiny nemá chybu. Zdá se být natolik autentickým, že máte potřebu uvěřit, že něco takového je skutečně možné.

Za mě rozhodně to nejlepší, co jsem od pana Kinga dosud četl.

21.03.2018 5 z 5

Suma všech lidí Suma všech lidí David Farland (p)

Opravdu zajímavé. Asi budu přejímat názory z níže uvedených komentářů, když napíši, že autor přišel s něčím novým. Ale nemohu než to potvrdit.

Někdy stačí něco nového, neotřelého, co pozvedne knihu o řád výš. A to tato kniha přináší. Příběh samotný není až tak neobvyklý, ale nápady, se kterými autor přišel ho dělají zajímavějším a poutavějším.

Nápad přejímání odkazů Vas nutí přemýšlet, jak Vy sami by jste takové možnosti využili. A to je ten největší bonus a přidána hodnota knihy. Něco ve Vás vyvolá, vzbudí Ve Vas emoce.

Proto pokud máte rádi žánr fantasy a hledáte dosud jeho neznáme vody, tato kniha je ideálním představitelem obého.

09.03.2018 4 z 5

Zabíječ orků Zabíječ orků Nathan Long

Celkem slušné a důstojné pokračování série. Autor navázal na předchozí díly. Jenom mi schází jistá lehkost, nadsázka, a humor, která provázela hrdiny při jejich předchozích putováních. Kniha působí krapet vážněji než díly předchozí.

Ale i tak se pořád jedná o slušnou fantasy, která nepostrádá akci, napětí, potoky orčí krve. S hlavními hrdiny se dostanete do podzemí trpasličí říše, budete čelit novým výzvám, odhalíte nová tajemství.

Dobrá jednohubka, která má hlavně pobavit, a pomoci zabít čas.

10.02.2018 3 z 5

Staré krámy za nové peníze Staré krámy za nové peníze Stephen Leacock

Úsměvné, zábavné, v dobrém slova smyslu jednoduché. Sice se jedná o útlou knihu s krátkými, leč opravdu skvělými povídkami. Každý si najde tu svou, která ho chytí a pobaví.

Kdo autora zná, přesvědčí se o jeho schopnostech, kdo jeho tvorbu nezná, tato kniha představuje skvělý úvod pro seznámení s jeho dílem.

02.02.2018 4 z 5

Jen jeden osud: Antologie sovětské lágrové prózy Jen jeden osud: Antologie sovětské lágrové prózy Lukáš Babka

Chtělo by se mi hodnotit 5 hvězdami, chtělo by se mi hodnotit 10 hvězdami, chtělo by se mi hodnotit 100 hvězdami leč nemohu. Tohle je opět ten typ knihy, který nemohu ohvězdičkovat. Žádné takové hodnocení nemůže postihnout pocity, které člověk při četbě zažívá. Neskutečně silné příběhy lidí, kteří bez šance vlastními silami ovlivnit svůj osud, byli hozeni na samé dno, vláčeni z místa na místo, ponižováni, týráni, odsouzeni k pomalému umírání, aby se svému osudu vzepřeli. Našli v sobě sílu vzdorovat, nevzdali se, bojovali, aby mohli podat svědectví o bezpraví, které dnešní člověk může vnímat, ale nemůže pochopit. Vím, že nikdy nebudu sto pochopit, čím vším si tito lidé museli projít, jediné čeho jsem schopen je obviv k síle a vzdoru, se kterým si vybojovali svůj život.

25.01.2018

Zapečetěný anděl Zapečetěný anděl Nikolaj Semjonovič Leskov

Nic naplat. Ruská literatura mě nikdy nepřestane fascinovat. Bohatost jazyka, hloubka citů, pohled do nitra duše člověka. U autorů jiných národností se jsem se dosud s ničím podobným nesetkal v takové míře a intenzitě.

Tato kniha je toho opět důkazem. Zapečetění anděl je výborem z díla a přináší na stránkách radost z čteného. Kniha nabízí vše - příběhy tragické, příběhy s dobrým koncem, humor, nadsázku, kritiku.

Ze stránek dýchá duch doby, jak lidé žili, čím žili, pro co žili, jaké byli jejich radosti i strasti. Všechno podáno tak, že s nimi dýcháte, žijete jejich životy. Každý příběh si vychutnáte, prožíváte vetu za větou.

Asi je mé hodnocení ovlivněno vztahem, který k ruské literatuře chovám, ale věřím, že i člověk nezaujatý ocení vytříbení a um autorův, kterým nechal vyniknout jednotlivých příběhům této knihy.

07.01.2018 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Do třetice všeho nejlepšího. Tento díl považuji za důstojné vyvrcholení celé trilogie. Autor se s tím opět nemazal a rozjel příběh plný akce a napětí. Hlavní hrdina je opravdu hrdina s velkým H. Narozdíl od mnoha jiných podobných knih z něj autor neudělal dobráka, který má vždy srdce na pravém místě. V případě Kotletově ví, že zabíjet se musí, a toho úkolu se zhostí s vervou jemu vlastní. Sentiment je naštěstí luxus, který do vínku nedostal.

Sice jsem zvolený závěr nečekal, ale musím říci, že mi tak nějak k celému vystavěnému příběhu sedl.

Z celé trilogie mám velice dobrý pocit, knihy mi vyloženě sedly. Děj byl přímý, jednoduchý, provázený zajímavě vybudovaným světem po jaderné válce. Pokud má někdo tento žánr rád, věřím, že tato kniha i díly předešlé budou patřit k té lepší části knihovny.

25.12.2017 4 z 5

Zabíječ obrů Zabíječ obrů William King

Nemohu si pomoci, ale v mých očích je toto dosud nejslabší díl z dosavadní série. Číst tuto knihu jako první, asi bych na ní tak kriticky nepohlížel, ale tváří vtvář k dílům předchozím nemohu jinak.

Akce sice nabízí pořád dost, ale už nemá tak silný tah na bránu a lehkost, jako díly předešlé. Hlavní hrdinové hrají spíše vedlejší role a na výsluní vystupuje nový rek. Ten mě však mnoho neoslovil a po celou knihu jsem přemýšlel, zdali mu fandím nebo nepřeji.

Příběh samotný opět není nikterak složitý, děj je od začátku předvídatelný, autor pokračuje v mantinelech ve kterých se pohyboval v dílech minulých. Což pro jeho věrné fanoušky na škodu rozhodně není, nové však tímto dílem asi zásadněji neosloví.

06.11.2017 2 z 5