Franc Franc komentáře u knih

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Útlá kniha, která sděluje více, než by napovídal počet stránek.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je o knihách a lásce k nim, není tomu pouze tak.

Autor především vypráví příběh o hledání cesty jednoho člověka k druhému. Tam kde nedorozumění či nepochopení tvoří řeku, která odděluje jednoho od druhého, kniha je mostem, který jim umožní dostat se k sobě.

Knihy, jejich příběhy, lásky k nim jsou klíčem, které otvírají zámky našich světů, umožňují překročit prahy, které by nám byly jinak zapovězeny.

A občas na tom prahu potkáme někoho, koho bychom se nenadáli.

Vskutku krásný příběh.

18.04.2022 5 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Já si četbu opět užil.

Osudy lodě Salamis se mi zavrtaly pod kůži stejně jako napadeným naniti do šedé kůry mozkové.

Tento díl nepřinesl žádný zásadní zvrat, ale je opět dalším dílkem celku, které se teprve složí.

Staří známí hrdinové bojují proti starým nepřátelům v jiném prostředí s novými spojenci po boku. Opět se Vám dostane slušné porce akce, kde se nešetří náboji, leteckými souboji, a výzvami: Ukaž hlavu, nebo ti jí ustřelím.

Zatím není skutečně skoro nic, co by bylo možno autorovi vytknout. Příběh má spád, hrdinové sympatičtí, autor se zbytečně nevrtá v jejich bolístkách, nepřítel vytrvalý, ale ne nesmrtelný.

Teď holt nezbývá než doufat, že čekání na další díl nebude dlouhé.

15.04.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Silný příběh silného muže, kterého neskutečné utrpení, ztráta blízkých, živoření na pokraji smrti nezlomilo. Nelze než obdivovat životní sílu, vůli, a vytrvalost, se kterou čelil ranám osudu.

Z celého vyprávění, které je protknuto prožitým utrpením, bolestí, zármutkem, však vystupuje laskavost a moudrost, kterou si Vás autor připoutá k sobě.

Nikdy nemohu pochopit to, co musel prožít, abych si já mohl přečíst jeho sdělení, ale jednu věc pro něj udělat mohu: Být šťastný.

08.03.2022

Kaleidoskop Kaleidoskop Stefan Zweig

Opět jedinečné, opět uchvacující, opět strhující.

Autor znovu dokázal znalost člověka, jeho slovy prožíváte příběhy hrdinů. V jednu chvíli nenávidíte, aby jste záhy milovali, bojujete, aby jste prohráli, opovrhujete a obdivujete, pláčete a smějete se.

Nevím, kterou část vyzdvihnout více. Každá rozechvěje jinou část Vaše nitra, každá hraje na jinou strunu emocí, ale dohromady zazní skladba jménem život.

Žádná slova nemohou přiblížit sílu knihy. Ponořte se do jejích stránek a nechte se unášet krásou jazyka, moudrostí, silou příběhu, který skrze slova vstoupí přímo do Vás.

06.03.2022 5 z 5

Maxwellův vlak Maxwellův vlak Christopher Hyde

Thriller že staré dobré školy, kdy prostředkem k vítězství není moderní technologie, ale chrabrost, hrdinství, a strach, strach za který se nikdo nestydí. Cigareta a kafe v plastovém hrnku je přítomné v míře vlastní starým detektivkám.

Snaha nepodlehnout vystupuje ze stránek stejně intenzivně, jako neschopnost odpovědných složek zasáhnout. To je právě velkým plusem knihy, uvěřitelnost. Žádné akce a skutky hrdinů, které by byly v rozporu že zákony fyziky.

Prostředí přeplněné vlaku dává knize zajímavý rozměr a je poutavým ringem pro boj dobra a zla. Hrdinové jsou lidé z masa a kostí, kterým budete dozajista fandit a přát vítězství na konci tunelu.

20.02.2022 3 z 5

Strategie úniku Strategie úniku Martha Wells

Důstojné zakončení celé série. Robokat se opět vydal v ústery lidské společnosti, aby naplnil to, co si předsevzal.

Nebudu prozrazovat, jestli cíl jeho mise našel naplnění, ale mohu kvitovat svižnost děje, která si nezadá se svižností reklam v seriálech na našich komerčních televizích.

Autorka jede v zajetí šablon, která si nese to lepší z dílů předchozích. Na malém prostoru dala vzniknout a vyniknout hrdinovi, který si zaslouží Vaší přízeň, a příběhu, který nemá šanci rozplynout se do nastavovat kaše.

Abych ale jenom nechválil. To co vyzdvihuji, může být zároveň i drobnou vadou na kráse. Na malém prostoru se ne vždy vše podaří úplně vysvětlil. A především v prvním díle jsem v celém ději krapet plaval.

Přesto dosavadní díly hodnotím pozitivně a přidávám plus za hlavního člověka nečloveka.

08.02.2022 3 z 5

Chybný protokol Chybný protokol Martha Wells

Opět svižné dílko, které pobavilo. Ale oproti dílu musím ubrat lehce z hodnocení.

Autorka prišlápla na plyn, díky čemuž tento díl vyzněl akčneji. Hlavní hrdina byl opět ke své smůle nucen činit to, co se mu nejvíce příčí. Chránit a být viděn. Být viděn a být akceptován. Být akceptován jako součást komunity, kterou nechce, nebo vlastně chce být?

Tentokráte přišla autorka s dalším výrazným aktérem v příběhu, robotem Mikem. Kouzelného, věrného, ale...Ale Arta z dílu předchozího nepřekonal.

Přesto se opět jednalo o chutnou literární jednohubku, která navnadila na další díl.

06.02.2022 3 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Po přečtení druhého dílu musím přidat na hodnocení. Některé otázky, které jsem si kladl po přečtení prvního svazku byly zodpovězeny, mnohé se pak vysvětlilo. Díky tomu jsem si četbu více užil.

Tato část si udržuje to pozitivní z dílu prvního, navíc je pak obohacena o Arta, jehož zabudování do příběhu považuji za velké plus.

Hlavní hrdina je pořád stejný, rozhodně nerozhodný, společensky nespolečenský, nelidsky lidský, prostě takový slon v porcelánu, kterému se nemůže nedostat Vaší přízně.

Malý rozsah je ku prospěchu, pořád se něco děje, mezi hledáním pravdy a plněním nechtěných povinností není zbytečný prostor pro ztrátu čtenářovi pozornosti.

Myslím si, že autorka bezezbytku naplňuje rčení, že v jednoduchosti je síla.

01.02.2022 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Knížka, která nabídne přesně to, co od ní očekáváte. Zábavu, akci, jadrný jazyk vlastní tomuto národu. A hlavně hrdinu, který ví, že lépe už bylo.

Praha si žije sama pro sebe, rozdávajíc jedněm, ubírajíc druhým. Život je otázkou dneška, zítřek je luxus, který není pro každého. Pod tím vším bují boj o moc, která má být definitivní a konečná. Naštěstí jsou tu jedinci, kteří vědí, co je správné, a stojí za to bojovat.

To vše zabaleno a servírováno svižně, proloženo hláškami, které buď rozechvějí bránici, nebo vženou nach na líce. To už podle vkusu čtenářova.

Já se každopádně bavil.

30.01.2022 5 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Příjemná jednoaktovka, která nepostrádala spád, tempo, a vyvolala spoustu otázek, které zůstaly tak trochu nezodpovězeny.

Plusem byl hlavní hrdina, robot? či snad více člověk?, který nevěděl, co sám se sebou, krom sledování seriálů. Jeho rozhodnost, respektive nerozhodnost, touha po samotě konfrontovaná s okolnostmi vynucenou nutností být permanentně středem společnosti, dala příběhu lehce humorní a sebeironizující šmrnc. Prostě v duchu být či nebýt.

Jak jsem ale uvedl na začátku, příjemné počtení, na jehož konci zůstává otázka: O co vlastně šlo? Šlo jenom o hledání sebe sama, nebo tam mělo být něco více? Pokud ano, omlouvám se autorce, ale já to nenašel. I pokud mi to hlavní zůstalo skryto, pro lehkost a svižnou příběhu, hlavního hrdinu, shledávám tuto knihu, či spíše novelu povedenou.

23.01.2022 3 z 5

Protiúder Protiúder Marko Kloos

V podstatě stejné jako díly předchozí. Akce, příprava, akce. Hlavní hrdina mezi akcí opět zpytuje svědomí, lituje věcí, které nezmění, vrtá se ve svých nočních můrách. Nezpochybňuji, že takové věci mají v příbězích své místo, ale musí se tak dít s mírou. A nemohu si pomoci, s touto mírou autor prostě pracovat neumí.

Jinak po urputném boji na Marsu návrat na známá místa působil osvěžujícím dojmem. Závěrečná část knihy měla šmrnc. Stejně jako v předchozích dílech heroické výkony skončí vítězstvím, nevítězstvím, nechávajíce autorovi otevřené dveře pro další díl.

Už by to chtělo zakončit, pomalu ale jistě se z toho stává jízda na kruhovém objezdu, kdy každé kolo je stejné. Nechci autorovi křivdit, ale pokud sérii neukončí, nepřijde s něčím novým, bude to brzy "nuda".

22.01.2022 3 z 5

Otrok megaměsta Otrok megaměsta Tomáš Sekerka

Nevím, nevím. Jsem krapet na rozpacích z prečteného. Musím konstatovat, že první díl mě oslovil více.

Opět se Vám dostane spousta akce, ale..

Ale nemohu se zbavit, že autor měl pár myšlenek, které hodil na papír, a pak už je nějak poslepoval do zbytku knihy.

Ano, autor dal odpovědi na některé otázky z prvního dílu, ale tak nějak mimoděk, aniž by je posunul dále.

Ve vší úctě k autorovi, něco z toho chaosu, který vpustil do bitevních vřav provázejicících jeho knihu, pak ve mě zůstalo po dočtení. A nebo prostě jen polevila má čtenářská ostražitost, která opomenula nějaké podstatnosti, které by tomu chaosu daly větší řád.

Soudě podle komentářů níže má kniha své fanoušky, ale já si bohužel půjdu postavit do jiné fronty.

07.01.2022 2 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Po přečtení jsem krapet na rozpacích. Z knihy nejsem ani nadšen ani zklamán. Některé pasáže jsem hltal, u některých se pak musel nutit do čtení. Tam, kde jsem se nudil, mě více bily do očí dílčí nelogičnosti tu a tam vystupující že stránek knih, dílčí rozpory ve fungování světa, který autor vytvořil.

Stran akce, nemám výhrad. V té je po mém soudu síla autora. Tyto části knihy zvládá na jedničku. Pokud se uchýlí k popisnějším věcem, podrobnější charakteristice hrdiny, přiznám se, že tady ubírá nohu z plynu.

Proto pokud budete některé části knihy brát s rezervou, nebudete se nudit. Hlavní hrdina ze dna vystoupá na vrchol, musejíc, tak je dáno do vínku těmto knihám, přebrodit potoky krve. A to jenom proto, aby se dostal k moři krve. Jestli se utopí? To řekne až druhý díl, kterému bez ohledu na dílčí výhrady, dám opět šanci.

19.12.2021 3 z 5

Osada Osada Kir Bulyčov (p)

Již několik zim uplynulo od okamžiku, kdy jsem se naposledy vydal k průsmyku v původním dvousvazkovém vydání této knihy. A pamatuji si, kterak silně na mě tehdy kniha zapůsobila.

Teď, po letech, na její síle ničeho neubylo, naopak, čtenářský zážitek je možná ještě silnější než při prvním seznámení se s ní. Při četbě jsem si vzpoměl na Šachovou novelu od mistra pera Stefana Zweiga. Hlavní hrdina tehdy podlehl rozdvojení osobnosti při hře v šachy se sebou samým. Něco podobného zažíváte při četbě této knihy. Jednou částí mozku nahlížíte na planetu očima trosečníků, druhou pak očima průzkumné výpravy. Před očima máte stále jeden svět, ale svět, který současně znáte a neznáte, svět kterému se umíte přispůsobit, svět který nechápete.

Je neuvěřitelné, kterak barvivě, drsně, a neúprosně vykreslil autor prostředí, ve kterém trosečníci musí žít. Prostředí, který Vám nic nedaruje, ale naopak téměř vše bere.

Řeklo by se, že nosnou myšlenkou první části je pouhá cesta, ale jde o to, co tato cesta představuje. Střet mizející civilizace s nastupujícím divošstvím. Zoufalé lpění jedněch na minulosti, pragmatismu a přizpůsobení jiných současnosti. Mimořádně čtivě je zde popsaná rezignace v konfrontaci s vírou, vírou, že vše se v dobré obrátí.

Způsob, jakým nechal autor plynout a splynout dvě dějové linie vedle sebe v druhé části byl a je prostě fenomenální. V jeden okamžik jdou téměř ruku v ruce a Vy si říkáte "Teď", aby mezi ně během doby potřebné k vyslovení onoho "Teď" vstoupila vzdálenost vesmírných pustin.

Naděje a doufání jedněch může být během chvilky zhaceno znechucením druhých, při každé stránce, větě, neřku-li slovu fandíte a věříte, že ta urputná touha dojít vytyčenému cíli bude naplněna.

Jak jsem již uvedl, jedná se o mimořádně silnou knihu, které v nevelkém rozsahu nabízí mnoho k zamyšlení, zamyšlení nad vůlí přežít, nepodlehnout, nepřestat věřit ani v okamžiku, kdy se vše zdá být ztraceno.

06.12.2021 5 z 5

Ohnivá pole Ohnivá pole Marko Kloos

Nevím, nevím, popravdě jsem se do knihy nemohl pořádně začíst. Četba byla jak jízda na vlně, akce střídala místa, která v knize ani být nemusela. Jako v knihách minulých opět autor vstoupil na pole menších filozofických úvah a to mu prostě nejde. Nejsilnější je v akci. Proto bych v tomto přidal, v předchozím ubral.

Jinak nečekejte výraznější přerod oproti dílům minulým. Autor pořád jede stejným směrem a moc uhýbat nechce. Pokud se naladíte na jeho vlnu, budete spokojeni, v opačném případě se možná dostaví lehká znuděnost.

Takže musím jít proti proudu a konstatovat, že tentokráte mě příběh mnoho nezaujal. Přesto nehodlám házet flintu do žita a jsem připraven dát prostor i dílu poslednímu.

18.11.2021 2 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Jedinečné. Autor opět dokázal, že knihu je možné nejen číst, ale i prožít.

Emoce hlavních hrdinů prostupují ze stránek knih do Vás. V jednu chvíli jste opojeni z toho, že dáváte, cítíte se býti Bohem, záhy chcete utéct, skrýt se před celým světem, před závazky, které Vás nechtěně spoutávají.

Míra empatie, se kterou je autor vystihuje vnitřní hnutí hrdinů je neuvěřitelná. Při četbě nezůstanete nezúčastněným čtenářem. Hloubka spirály, která se nevině roztočí v začátku Vás neúprosně stahuje spolu s hlavním hrdinou.

Nelze než doporučit k četbě, míra čtenářského zážitku z knihy je nezměrná.

28.09.2021 5 z 5

Odkaz Protektorů Odkaz Protektorů Jan Kotouč

Tož hotovo. Nebylo to špatné, jenom mám pocit, že by nebylo na škodu ubrat krapet omáčky spočívající v opakovaném a neustálém zpytovaní vlastního svědomí hlavních hrdinů. Ubraním tohoto moralniho balastu by kniha získala větší šmrnc. Přeci jenom Mirek Dušín je jen jeden.

Jinak celkově autor udržel laťku. Hrdinové neohroženě kráčí vstříc osudu, který si nevybrali, ale který musí naplnit. Neohroženě, s rizikem, ale i štěstím likvidují nepřítele, a překračují pasti, které jim klade v ústery. Politiku střídá boj, boj střídá politika.

Co bych ocenil, jsou Ralgari. V jejich podání došlo k okořeněné příběhu a některé hlášky byly opravdu povedené. Viz "Já nepotřebuji štěstí, já mám munici"

Celkově se jedná o povedený komplet, který netrpí nouzí o akci, boj, ale i s překypuje spoustu zbytečných frází. Přesto ale stojí za přečtení a dozajista pobaví a zaujme.

21.07.2021 3 z 5

Zabíječ zombií Zabíječ zombií Nathan Long

Nemohu než dát plný počet bodů.

Gotrek a Felix nehoní po pustých a mrazivých pláních hordy nepřátel, ale naopak na omezeném prostoru hordy nepřátel hodlají ukončit jejich pouť. To ovšem hlavním hrdinům opět nezabrání v jejich masách svými zbraněmi vykrajovat díry velikosti hodné úsměvu moderátorky Borhyhové oznamující narození kůzlátka kdesi v Horní Plané.

Opět to vypadá na nalezení slavné smrti pro Gotreka, opět je tu spousta beznaděje, navíc okořeněná špetkou politického pletichaření, opět sledujeme boj do posledního muže, kdy naděje tentokráte umřela jako první.

Prostě řízná fantasy, kde o akci a boj není nouze. Žij abys zemřel. To je to, o co v této knize kráčí. Po mém soukromém soudu jedno z nejlepších děl, které zatím z této série spatřilo světlo světa.

12.07.2021 5 z 5

Zabíječ šamanů Zabíječ šamanů Nathan Long

Po delší době jsem se vrátil k této sérii a jsem spokojen. Slušná jízda, která Vás nenechá vydechnout. Gotrex s Felixem opět kráčí vstříc smrti, která se zdá být na dosah ruky, ale přesto stále nedosažitelná. Smrti, která jim v ústavy vrhá nepřátele, kteří musí být poraženi, aby říše mohla přežít.

Nemohu toho moc vytknout. Jednoduchý příběh, přímá cesta hlavních hrdinů, hordy nepřátel, za potoky krve z jejich mrtvol čekající další hordy lačnících po krvi.

Pokud bych už měl krapet kritizovat, pak nemohu nezmínit mého oblíbence z knih minulých, tedy neohroženého Snorriho. Kterak autor naložil s jeho postavou se mi mnoho nezamlouvalo a krapet kazilo radost z čteného. Uvidíme co další knihy, třeba to má nějaký vyšší smysl, který mi zatím zůstal utajen.

Co více ke knize napsat? Sice již xtý díl, ale pořád mám chuť pokračovat. Série obsahuje silnější stejně tak jako slabší kusy, ale pořád si udržuje celkově vyšší laťku. Prostě fantasy se vším všudy.

04.07.2021 4 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Mimořádně povedená kniha. Sice jako v každé povídkové knize se ne vše musí strefit do vkusu čtenářova, ale v tomto případě mě většina kusů oslovila, neřku-li ohromila.

Opět jsem se přesvědčil, kterak je pan Fritz zručný mistr pera, k jeho smůle možná neprávem opomíjený, a zasluhující si větší pozornosti a prostoru.

"Život je svině" tímto mottem řídí autor osudy svých hrdinů.

Pakliže toužíte o příbězích se šťastnými konci, tato kniha není pro Vás. Ve hře o život jsou právě hlavní hrdinové těmi, na jejichž šachovnici života skončí král v koutě v očekávání vědomého či nevědomého matu.

Někdy lze pointu odhadnout, tušit, očekávat, někdy Vám uštědří ránu na solar plexus. Autor mistrně zvládl přerod hrdinova úvodního nadšení, očekávání, sebevědomí či arogance ve zmar, beznaděj, zoufalství či děs.

Co dodat, skvělé povídky, skvělé příběhy, zajímavé čtení, skvělá kniha, kniha, která rozhodně nebude v knihovně zapadat prachem, protože za opakované čtení stojí.

23.06.2021 5 z 5