Franc Online Franc komentáře u knih

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Opět dílo, které rozvibruje bránici, případně vžene nach na líce.

Petr Vachtena je tím správným hrdinou z lidu, který dokáže být neúprosně krutý, stejně tak nepředvídatelně spravedlivý.

Jako pes hledající kost hrabe v bahně města s cílem dopadnout tajemného vraha, jemuž je oběť cílem či zábavou. Jako ozvěna minulosti se brodí odpadem, aby ho záhy smyl leskem luxusu, byl hrdinou i vyvrhelem, vrahem i ochráncem. Vše konající s jediným cílem.

Autor opět baví, celé dílo s kriminální zápletkou z města blahobytu, které jedněm nabízí, aby většině ubralo, plyne rychlostí s jakou vyprazdňují zásobníky účastníci příběhu.

Pokud se naladíte na vlnu autorovu, budete se bavit, v opačném případě asi sáhnete po jiné knize.

20.11.2022 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velice smutná kniha.

Kniha, kterou autor poukazuje na osud generace, která byla vytržena ze života, který ji již neměl být vrácen. Generace, který byla odsouzena k samotě, generace, která zůstala nepochopena jak rodiči tak potomky.

Kniha, ze které sálá touha po životě, ale současně přijmutí faktu, že život je věc, kterou má více ve své moci Váš nepřítel než Vy.

Kniha o okovech přátelství, jejichž pevnost může ukovat pouze síla prožitých zážitků.

08.11.2022

Opona Opona Ondřej Hübl

Kniha se mi četl dobře, proti tomu žádná, nicméně počáteční nadšení vystřídaly jisté rozpaky.

To co se zprvu jevilo jako skvělý nápad, bylo skvěle vybudované, literárně zpracované, postupem naráželo na moji ochotu "uvěřit" příběhu. Počáteční originální myšlenka se zvrhla v závěr, kterému jsem nebyl schopen s ohledem na počátek knihy přijít na chuť.

Tak jak příběh rostl a já o něm přemýšlel, vybudoval jsem si asi jinou představu o jeho vyústění, které nebylo možno konfrontovat s autorovým zpracováním.

Ale jak říkám, zajímavá myšlenka, která byla celkem poutavě zpracovaná. Někteří hrdinové si najdou cestu k Vašemu srdci, jiní Vám budou již od začátku nesympatiční, příběh má spád a napětí, ale.... S postupem času jsem některé věci začal vnímat až příliš nereálné, což působilo rušivě, a uvolňovalo mé pouto s knihou.

31.10.2022 3 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Četba této knihy byla pro mě jako jízda na horské dráze.

Jízda dolů byla euforie, euforie ze čteného. Autor ví, na kterou strunu zabrnkat, aby ve Vás rozechvěl nervy a potřebu mít v noci rozsvíceno. V mnohém naznačuje, aby dále nechal pracovat Vaši představivost. A záleží na její bohatosti, do jakých dimenzí vyprávěné převede.

Ale po cestě dolů musí následovat cesta nahoru. A to může někdy drhnout. Tak jak může být představivost přítelem, dokáže být i opakem. V některých autorových sděleních, především ke konci některých částí jsem se ztrácel. Na můj vkus byly možná až příliš mystické a neuchopitelné.

Což samozřejmě nekladu k tíží autorovi, ale sobě.

Celkově se však jedná o podařenou knihu. Autor umí pracovat s tajemnem, napětím, emocemi. Příběhy se zdají být samostatnými díly, ale záhy zjistíte, že mají hranice, které se prolínají, prostupují, aby vytvořily celek s jedním epicentrem, které do sebe vše vtahuje.

02.10.2022 4 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Tak jsem se po cca 15 letech vrátil ke knize, abych si opět připomněl, jak propracovaný příběh autor sepsal.

Linka o upírech je propracovaná, temná, a uvěřitelná. Upír je bytost mocná, ale porazitelná. Nabízí zhoubnou moc, která je lákavá, ale ničivá.

Linka Harryho je originální a nutí klást si čtenáře otázky, jak by s jeho nadáním naložil on.

Autor umí pracovat s charaktery postav. Soupeření hrdinů je urputné, každý brání svoji barikádu odhodlaně a neústupně.

U knihy se nebudete třást strachy, ale má pochmurnou atmosféru ze které sálá zlo věků, které mělo již upadnout v zapomnění.

Na knize je fascinující uvěřitelné podání příběhu, je tak konzistentní, že máte nutkání věřit, že historie upírů je skutečná a reálná.

Běh času se na její atraktivnosti nepodepsal. Stále se jedná o příběh, který Vám vrazí kůl do srdce.

23.09.2022 5 z 5

Bitva trpaslíků Bitva trpaslíků Hendrik Lambertus

Tak nevím, nevím. Špatnou knihou toto dílo není, ale...... Ale nedokázal jsem se ponořit a začíst do příběhu.

Tento měl bezesporu atributy poutavé a hrdinské fantasy, leč vyprávění mi přišlo takové ploché. Četba ve mně nevzbudila výraznější emoce, osudy hrdinů mě nechávali chladnými.

Paradoxně mi nejzdařilejším přišlo zpracování záporného hrdiny, který se autorovi vydařil. Jeho jednání je jasné, přímé, nic neřešící kromě vytyčeného cíle. Lepší, než-li opakované pře hlavních hrdinů.

Možná by stačilo ubrat na rozsahu, kdy menší prostor by ubral na částech, kdy se nic moc neděje, a lépe pracovat s hlavními hrdiny. Potenciál tu bezesporu je, jenom ho zatím autor nebyl schopen lépe rozvinout.

08.09.2022 2 z 5

Mumu a jiné povídky Mumu a jiné povídky Ivan Sergejevič Turgeněv

Klasika. Hořkobolné príběhy prosycené melancholií, rezignací, ale i nadějí.

Příběhy se čtou krásně, ale zastává po nich jistá pachuť smutku na duši.

Kdo má tuto literaturu rád bude potěšen, neznalý překvapen. Ruská klasická literatura má své neopakovatelné kouzlo a poetičnost, kterou jinde není možné nalézt v takové míře.

18.08.2022 4 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Několikráte nad Českými zeměmi slunce zapadlo, než jsem se od prvního dílu prokousal k tomuto závěrečnému. Musím konstatovat, že to nejlepší si autor ponechal do velkolepého finále.

Držel se zajetých kolejí kombinující urputné a líté boje, v jejichž pozadí probíhají jemné a chirurgicky přesné politické tahy mající za cíl udělit protivníkovu králi konečný šach mat.

Tentokráte autor rozšířil pole působnosti svým hrdinům a nejen širé oceány byly místem nesmiřitelných bojů. Rozšíření operací na domácí scénu bylo zdařilé a dalo příběhu větší šmrnc a náboj.

Během četby jsem měl u tohoto dílu nejsilnější pocit, že se autor nechal inspirovat skutečnými historickými událostmi, které dávaly tušit, jak se bude další vývoj odvíjet.

Nicméně samotná kniha je nesmírně poutavá, neustálé přelévání vojenských úspěchů na jednu či druhou stranu Vás udržuje ve stálém napětí. Celou sérii pak považuji za více než zdařilou a bezpochyby originální.

07.08.2022 5 z 5

Spojenci českých zemí Spojenci českých zemí Jan Kotouč

Tento díl shledávám z dosavadní série jako nejzdařilejší.

Autor opět poutavě zkombinoval politiku a boj, sloužící jako prostředek pro ovládání svobodných. Každého se Vám dostane měrou vrchovatou. Autor se umí pohybovat v prostředí zákulisních třenic. Dokazuje, že hřmot děl majestátních lodních kolosů nemusí být vždy prostředkem k dosažení cíle. Intriky a kudla do zad je stejně rozhodující jako letka letedel střemhlavě napadající nepřítele. Toto ostatně dokázal již v knihách minulých.

Jako vlny v oceánu se přelévá převaha z jedné strany na druhou. Je na odvaze a chrabrosti starých známých hrdinů, čí skutky vyvolají tsunami, která smete nepřítele.

Je bezesporu povznášející číst, kterak československé loďstvo drtí nepřítele. To je velké plus knihy, resp. celé série. Pocit sounáležitosti s osudy hrdinů, které ve Vás četba vyvolá.

Navíc v souvislosti s posledními událostmi v reálném světě, jsou některé skutky mocností v knize neplánovaně aktuální. Despotizmus, tyranie, bezohledné prosazování vlastních zájmů na úkor svobody a práv jiných.

Nelze než doporučit k četbě. Věřím, že každý si nalezne svého hrdinu resp. nepřítele, toho, komu bude držet palce a toho, koho bude nenávidět.

27.07.2022 5 z 5

V tajné službě Koruny české V tajné službě Koruny české Jan Kotouč

Zajímavá odbočka mezi hlavními událostmi, která je sice komornější, ale o to napínavější.

Autor dal hlavní roli tajným agentům a dílo se zdařilo. Poutavý špionážní příběh, kde hlavní roli nehraje rachot střelby děl a výbuchy bomb, ale prim udává snaha přelstít toho druhého, snaha být o krok před nepřítelem, aniž by o tom věděl.

Jako chapadla chobotnice tahají carské tajné služby za nitky národní hrdosti ve snaze dosáhnout svého. Je na duchaplnosti starých známých z dílů předchozích, zda-li ruská chobotnice proklouzne českou sítí zpět do širých vod světových oceánů, nebo v jejích okách nenávratně uvízne pár jejich chapadel.

Rozsahem útlé, obsahově vyvážené. Na určeném prostoru se toho událo poměrně dost zajímavého, ale naštěstí ne v míře, který by v konečném důsledku zanechal v paměti pachuť překombinovanosti, či přímo nereálnosti.

Těším se na další osudy hrdinů této série, zatím rozhodně nemám chuť hodit knihu přes palubu.

01.07.2022 4 z 5

Ofenziva českých zemí Ofenziva českých zemí Jan Kotouč

Důstojné pokračování prvního dílu.

Z předchozího dílu již víte, s jakými figurami autor hraje, tudíž se můžete nechat unášet na vlnách v očekávání, která loď dostane šach, která mat.

Autor přidal více prostoru zakulisnímu boji na pevnině, ale to hlavní stále rozhodují neohrožení letci. Opět se Vám dostane bojů jako při XXL akci v nejmenovaném řetězci. Z příběhu se již vyprofilují postavy, kterým přejete, a postavy, u kterých doufáte, že následující stránka bude jeho poslední.

Zajímavé jsou bezesporu české reálie. V té vší záplavě zahraničí literatury tohoto či jemu podobných žánrů si jeden tak nějak stále nezvykl číst, že Praha udává trendy, nebo že Lukáš, Petr, a Pavel s prsty na spoušti čekají na příležitost k útoku, zatímco česká námořní pěchota pochoduje Švédskem.

Poutavé, čtivé, originální. Rozhodně se těším na další ofenzívu Českých zemí.

27.06.2022 4 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Tak jsem se zase po letech vrátil do světa, kdy trend udávají České země, a Ruská říše je stále tím, kdo si hraje na vládce světa, kterým touží být tak jako v naší realitě.

Kniha se čte bezesporu pěkně, není nouze o akci. Pomyslné misky vah jsou neustálené a není jasné do poslední stránky, která strana drží silnější závaží.

Autor vybudoval zajímavý svět, kde není místo pro slabé a váhavé. Prostě je jaký je a nic moc více se k danému nedozvíte. V konání a událostech lze najít paralely a náznaky korespondujicí s naším světem, ale ne v míře, aby si vybudovány svět nezachoval vlastní jedinečnost a svébytnost.

Kdo má zkušenosti s jinými knihami autora, najde v chování hrdinů jeho jasný rukopis. Opět se ale nemohu zbavit dojmu, že v každé knize musí mít autor svého Mirka Dušína s komplexem, který je třeba odhodit, aby bylo lépe.

Jako u jiných knih autorových jsem spokojen, spousta akce, politikaření, nepřátel na horizontu, i trochu toho patosu, který zabrnká na strunu češství.

A jelikož v reálném světě slunce nad Českými zeměmi slunce západá, musím počkat až opět vyjde, abych se mohl v dalším díle vydat na oceány spolu s Československým loďstvem vstříc dalším dobrodružstvím.

25.06.2022 4 z 5

Alláhův hněv Alláhův hněv Leoš Kyša

Další osudy Daniela Kalandry shledávám zdařilejší než ty předchozí.

Autor neubral na akci, ale přidal na hláškách. Nebudu tvrdit, že jsem byl neustále v křeči, ale rozhodně jsem se bavil náramně.

Upuštění od povídek a přesun ke kompaktnímu dílu knize rozhodně prospělo. Bylo možno některé věci více rozvést, hlavně pak ty, ve kterých mělo hlavní slovo olovo.

Daniel Kalandra se opět ukázal být tím správným hrdinou, kterému nic nelidského není cizí, a řídí se heslem: moře očí za oko, hora zubů za zub.

Pomyslnou kaňku bych možná shledával v konci knihy, kdy přeci jenom hrdinovi všechno až moc snadno vyšlo na můj vkus.

To ale nic nemění na faktu, že četbu jsem užil náramně. Pokud si chcete u knihy odpočinout, zažít nevšední dobrodružství, akci a napětí, pak směle do toho.

16.06.2022 4 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Pokud hledáte knihu s hrdinou, který se za to nebojí vzít, do boje si místo výčitek bere pistoli navíc, kterému střelba do zad není cizí, pak tohle je kniha pro Vás.

Jízda, kde mrtvoly přibývají rychleji než reklamy v hlavním vysílacím čase. Hlavní je do všeho skočit po hlavě a pak řešit jak a proč.

Rozsahem útlé, akcí bohaté. Při četbě se pořád něco děje. Autor Vás nenechá vydechnout, stejně jako nedá vydechnout svému hrdinovi.

Prostě klasický Kotlety.

09.06.2022 4 z 5

Dračice Dračice Jan Hlávka

Tuze pěkné čtení.

Postavy projdou zajímavým vývojem, který Vás donutí přehodnotit úvodní pocit, jenž ve Vás svým chování vyvolaly.

Dvě kratší díla zajistí plynulost děje. Cíl je od začátku jasný a konání hrdinů neotřelé, navíc okořeněné zajímavými dialogy.

Pokud chcete zažít trochu politikaření, hledat na stránkách toho, kdo Vám bodne kudlu do zad, útěk před ohněm, zradu i pomoc, lásku i nenávist, držíte v ruce tu správnou knihu.

Rozsah knihy nedává tušit žádný literární epos. Přesto je vše poskládáno velice umně a citlivě k rozsahu a možnostem příběhu. Jednoduchý příběh, který nenudí a osloví. Ano, dá se zařadit do žánru fantasy, ale po mém soudu příběh tuto škatulku přesahuje.

04.06.2022 4 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Opět parádní jízda, která Vám nedovolí polevit v čtenářském sprintu.
Autoři stále umně pracují s jednotlivými dějovými liniemi, nemilosrdně na šachovnici vesmíru přemísťují osudy hrdinů, kdy zdánlivě neodvratitelný mat ohroženého byl pouze jeho přípravou k útoku.

I když se jedná již o čtvrtý díl, stále mě nepřestává fascinovat, jak je dílo jako celek propracovaný. Jednotlivosti, zdánlivě bezvýznamné z dílů předešlých náhle vystupují, aby se staly určujícími hybateli děje.

Zdánlivý slaboši přetrhnou okovy svého strachu, aby dokázali nemožné, arogance a vzpupnost jiných je stále více svazuje. Autoři Vás stále více poutají k Vašim oblíbencům a stále více ve Vás podněcují nenávist k jejich nepřátelům.

Celou sérii k tomuto dílu dal na jeden zátah, obávám se, že abstinenční příznaky jen tak nezmizí.

01.06.2022 5 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

Snad není nic, co by bylo možno vytknout.

Jednotlivé dějové linky ubíhají mílovými kroky, napětí, drama, zrada, přátelství a nenávist, to vše ruku v ruce, nezadržitelně směřujíc k velkolepému finále.

Autoři mají příběh pevně v rukou, logicky navazují na události zmíněné v minulých dílech náznakem, odpovídají na otázky kladené při četbě, a díky novým událostem Vás nutí klást otázky nové.

Konání jednotlivých hrdinů ve Vás chtě nechtě probouzí emoce v míře málokdy vídané. Nechápete naivitu jednoho, obdivujete urputnost dalšího, aby Vás opět překvapila proradnost třetího.

Opět se musím opakovat, ale vskutku mimořádné dílo, kterému se dostává všeho, a nechybí nic.

18.05.2022 5 z 5

Tenký led Tenký led Jan Hlávka

Mimořádně výživný čtenářský zážitek, který zasytí čtenářův hlad, ale ne v takové míře, aby ukojil touhu po dalším soustu.

V tento okamžik už máte jasno o uspořádání světů, jejich hrdinů, a společenském uspořádání. Nalezli jste své favority, a ty, kterým přejete, aby jim autoři už konečně hodily překážku pod nohy, kterou nebudou schopni překonat.

Líbí se mi způsob, kterým autoři nechávají splynout jednolitvé dějové linky. Tyto jdou nezávisle na sobě, aby se v jeden okamžik spojily v celek, který se záhy znovu rozpadne.

Autoři mají skvěle propracované jednotlivé světy, u kterých můžete v jednotlivých náznacích shledávat paraleru s naším uspořádáním světa.

Nejsilnější dojem zanechá závěr, ke kterému se osudy jednotlivých účastníků pomalu, ale jistě blíží od samého začátku. Akční jízda, která Vás nenechá vydechnout, a do poslední chvíle není jesné, komu Fortuna ukáže svou vlídnější tvář.

Autoři mají celek pevně v rukou, není míst, které by postrádaly smysl, a byly pouze můstkem pro jednotlivé události. Vše má svůj řád, smysl, a důvod.

Takže těžko napsat něco, co by již nezaznělo níže. Opravdu, ale opravdu luxusní literární počin.

11.05.2022 5 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Vysoké hodnocení dávalo tušit skvělý čtenářský zážitek. Mohu potvrdit, že mé dojmy jsou takové, jaké jsem chtěl, aby byly.

Autoři Vás hodí rovnou do vody a Vy musíte ze začátku plavat krapet intenzivněji, aby Vás vír událostí a postav nestáhl ke dnu.

Ale jakmile se události a jména ustálí, začíná slušná jízda. Intriky, boj o moc a místo na výsluní, zrada a pomoc, zbabělost a statečnost, to vše je v knize v míře hojné k nalezení.

Mezi množstvím hrdinů si najdete své favority, kterým budete stranit, postavy, u kterých zatím nevíte, jaký k nim zaujmout vztah, a postavy, u kterých od prvních stránek doufáte, že následující stránka bude jejich poslední.

Vše umně poskládáno do akčního celku, kdy v neustálém tempu sledujeme vývoj událostí, mající dopad na více světů, než by se v daný okamžik mohlo zdát.

Takže nezbývá, než si stoupnout do řady fanoušků této knihy, a rozhodně doporučit čtenářům, kteří v ní dosud nestojí, aby se zkusili přidat.

28.04.2022 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Útlá kniha, která sděluje více, než by napovídal počet stránek.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je o knihách a lásce k nim, není tomu pouze tak.

Autor především vypráví příběh o hledání cesty jednoho člověka k druhému. Tam kde nedorozumění či nepochopení tvoří řeku, která odděluje jednoho od druhého, kniha je mostem, který jim umožní dostat se k sobě.

Knihy, jejich příběhy, lásky k nim jsou klíčem, které otvírají zámky našich světů, umožňují překročit prahy, které by nám byly jinak zapovězeny.

A občas na tom prahu potkáme někoho, koho bychom se nenadáli.

Vskutku krásný příběh.

18.04.2022 5 z 5