Franc Franc komentáře u knih

Třetí vlna Třetí vlna Tomáš Dušek

Naivně jsem si myslel, že ty nejlepší knihy z žánru postapo mi již prošly rukama. Tato kniha mě však usvědčila, jak dalece jsem se v tomto ohledu mýlil.

Strohý příběh, který v krátkých útržkovitých sděleních poměrně ponuře nastiňuje, jak vratký může náš zdánlivý blahobyt být. Nejsilnější a zároveň nejděsivější na celém příběhu je jeho uvěřitelnost v konfrontaci s událostmi ne tak dalekými. Autor nastiňuje pozvolný rozpad společnosti, která je pro její účastníky viditelná, zřejmá, ale současně mimo jakékoli možnosti ovlivnit vývoj vyjma svého bezprostřední okolí.

Autor současně poukazuje na sílu slabých a neschopnost mocných. Umně poukazuje, že o přežití nerozhoduje větší palební síla, ale schopnost předvídat, plánovat, přizpůsobit se.

Jak říkám, nebylo to lehké čtení. Možná právě proto, že je tak děsivě vizionářské.

28.09.2023 5 z 5

Bojové rozkazy Bojové rozkazy Marko Kloos

Úplně nezáživnou tato kniha není, ale ruku na srdce, žádný zázrak take ne.

Autor krapet pozměnil scénář a prim již nehraje okamžitá a bezpodmínečná likvidace vesmírných žížal. Rozhodl se přidat trochu nového a tajemného prostředí. Zatím okrajově, takže se lze pouze domýšlet, jaké má s příběhem další plány.

Jinak se drží zajetých kolejí. Ústřední postavy řeší své bolístky, dilemata, výhry i prohry. Jsou stále stejní, nepřicházejí s ničím novým. Začátek opět pomalý, klidný, pak se hladina děje zčeří, a hurá do akce.

Nechci tvrdit, že každý další díl čtu jenom že setrvačnosti. Každá Kniha má určitý potenciál zaujmout, ale jako při předchozím díle se ptám, jestli už není na čase to celé ukončit.

23.09.2023 3 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

V tomto poměrně útlém díle se nacházejí množství sdělení a myšlenek, které nutí čtenáře zastavit se a přemýšlet.

V knize lze nalézt obžalobu společnosti, která ač povznesena nad úroveň divošství, za maskou civilizovanosti a morálnosti, klesá pod úroveň, ze které vzešla.

V knize lze nalézt oslavu lidského ducha, který nelze spoutat okovy a zákony společnosti. Tento je svobodný a volný, podřízený pouze vůli a potřebě jedince samotného.

Knihou se proplétá historie lidstva, která ač neviditelně, stále vstupuje a ovlivňuje jednání aktuální doby. Autor umně poukazuje, že naše historie je dědictvím a současně okovy, které nelze sejmout.

Nesmírně intenzivní příběh, který je velice smutný, a zároveň optimistický. Konec dneška je dveřmi do zítřka. Smrt není konec, ale začátek.

12.09.2023 5 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Tak tohle se autorovi rozhodně podařilo.

Tento typ literatury je spíše o formě než o obsahu, a je na autorově zručnosti, zda-li Vás po celou dobu četby bude schopen bavit.

Děj není nikterak složitý či originální, ale podaný způsobem, pro který budete autora milovat či nenávidět.

Já se opravdu bavil. Musím říct, že Strašák si do mého srdce našel cestu rychleji, než nožem do ledvin prvního nepřítele. Rozhodně to není kandidát na Nobelovu cenu míru. Taková kombinace Ramba, McGaivera, Šileného Maxe, a pokud by měli děti, tak potomka Mirka Dušína a Červeňáčka. Takže pokud násilí v knihách nemusíte, této se obloukem vyhněte.

Navíc celý příběh se nese v humorno - ironicko - sarkastickém duchu. Každé dění je trefně okomentováno. Autor se neopakuje a po celou knihu udržuje laťku zábavy vysoko nasazenou. Takže, ač potoky krve, proč se u toho nepobavit, když nám pánbůh humor dal.

V hodně komentářích jsem četl o autorově srovnávání s mistrem pera Kulhánkam a Kotletou. Proč? Autor si jde svojí cestou a má svůj styl.

Pokud se Vám tento styl literatury líbí, chtete se pobavit, četbu si pouze užít, směle do toho.

05.08.2023 5 z 5

Tygři moře Tygři moře Robert Ervin Howard

Autor slovutného Conana byl věru plodným autorem. Tyto příběhy jsou pak toho důkazem. V záplavě moderní fantasy tyto příběhy stále působí čerstvě a originálně.

Hrdinové jsou muži z oceli, úsudek a rozvaha je luxus, který přebije soupeř s pádnější rukou. O úspěchu rozhoduje schopnost rychleji tasit meč. Nečekejte žádné palácové intriky, křivý pohled stačí k rozpoutání lité bitvy. Syrové, hutné, intenzivní, takové jsou příběhy, stejně jako jejich hrdinové.

Z příběhů je cítit autorův zájem o historii a mytologii světa, kterou umně promítá do svých příběhů. Z těchto pak vystupuje lehký smutek a nostalgie po civilizacích, které v dávné době chodily po matičce zemi, a jejichž osud zpečetilo právo silnějšího.

Pěkné čtení, které nemůže žádného fanouška fantasy nechat chladným.

27.07.2023 4 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Tohle byl krapet jiný pan Kotouč, než ten, na kterého jsem byl dosud zvyklý. Jiný, ale opět skvělý.

Prvních pár stránek jsem krapet bojoval s formou, ale s přibývajícími portály jsem přicházel příběhu stále více na chuť. Nebyla nouze o akci, úskoky nepřítele, hrdinské akce, jejichž ústředními hrdiny byli vojáci armády České republiky, na které si žádný vesmírný prevít nemůže vyskakovat.

Celý příběh má spád, tempo, odlehčenou formu. Hlavní hrdina je správný muž na svém místě, žádný Rambo, ale díky autorovi si k němu každý najde svoji cestu.

Pokud se chcete pobavit, zažít spoustu akce, být účastni lítých bojů, směle do toho. Dozajista nebudete zklamáni.

09.07.2023 5 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Líp už bylo... přesně toto vystihuje tuto knihu. Čistokrevné postapo, kdy malý rozsah dodává na intenzitě příběhu.

Rezignace, zmar, krutost, beznaděj jsou ingredience tohoto příběhu. Autor se s tím nemaže, hrdinům svého příběhu nedopřeje luxus optimismu. Přežijí ti, kteří rezignovali na lidství. Je jedno, jak jste obezřetní, život Vám dá stejně přes držku.

Literárně skvěle zpracované, intenzivní, surově, nelidsky syrové.

17.06.2023 5 z 5

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

Mohu potvrdit níže uvedené, a sice, že Studené světlo hvězd byla krapet lepší kniha.

To však nikterak nesnižuje kvalitu této knihy. Pestrý mix povídek, představující průřez jednotlivých žánrů, kdy kupodivu v ojedinělých případech můžeme nalézt šťastné konce.

Autor je mistr point, zvládá nechávat čtenáře v napětí do poslední věty. Někdy jsou konce očekávatelné, přesto cesta k nim je poutavá, dramatická, a temná.

Není snad jediné povídky, která by postrádala atributy skvělé zábavy. I na pár stránkách dokáže autor představit hrdiny, kteří Vás osloví, a jejichž osud Vám nebude lhostejný.

Pořád se nemohu zbavit dojmu, že Pavel Fritz je jeden z našich nejméně doceněných autorů.

10.06.2023 4 z 5

Hrdinové českých zemí Hrdinové českých zemí Jan Kotouč

Podařené dílo, které poměrně zdařile navazuje a rozšiřuje příběhy ze stávajících knih této série.

Je zajímavé sledovat, jak se jednotlivý autoři popasovali s již vytvořeným světem, kterak ho uchopili, a vlastně i pochopili. Jak se říká, každé zboží má svého kupce, tak i každá povídka má potenciál oslovit svojí část čtenářské obce.

Za mě, pokud mohu, kromě povídek autora samotného, jsou nejzdařilejšími V podpalubí, České diamanty, Adama v plamenech. Ty zcela rezonují z předchozími příběhy a příjemně je rozšiřují.

01.06.2023 3 z 5

Pěšky na Aldebaran Pěšky na Aldebaran Adrian Tchaikovsky (p)

Krásné, krátké, nicméně nesmírně intenzivní dílko nám autor naservíroval v tomto příběhu.

Zvolenou formou vyprávění z Vás udělá přímého účastníka příběhu, který klade spoustu otázek. Leč je na Vás, aby jste nechali pracovat svojí představivost, a mnohé naznačené zodpověděli sami sobě.

Artefakt je tajemný, ale uvěřitelný, ponurý, ale fascinují. Most, k jehož přechodu je třeba dozrát a pochopit.

Pochopit, že ne všechna přání by měla být vyslovena, a naplněna.

08.05.2023 5 z 5

Střet myslí Střet myslí Martha Wells

Tohle dílo se bohužel moc nepovedlo. S předchozími knihami jsem byl poměrně spokojen, ale tentokráte se radost z četby nedostavila.

Příběhy povídkového formátu sluší autorce více, než rozsáhlejší díla, kdy je třeba více pracovat s příběhem a postavami.

Celý příběh mi přišel nějaký zmatený, v událostech jsem se ztrácel, jednání ústředních hrdinů mi přišlo chaotické a nelogické.

Robokat přišel o svoji lehkou ironií z dílů předchozích, nyní mi přišel pouze relativně ufňukaný.

Nevím, třeba jsem pouze nepobral autorčin záměr, ale kdybych měl říci, o čem že kniha byla, řekl bych, že o záchraně. Ale proč, kde, kdy, a jak, toho už jsem v tom zmatečném a chaotickém textu pořádně nedobral.

06.05.2023 1 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Kniha se nečetla vůbec špatně, ale nemohu se zbavit dojmu, že z námětu se dalo vytěžit více.

V podstatě jde o ztrátu svobody a boj o právo opět jí nabýt. Role hrdinů jsou dány, autor nemá potřebu jejich osudy nechat ovlivňovat žádnými mimořádnými zvraty vlastní jiným podobným příběhům. Jde o to zabít a nebýt zabit.

Co se naopak podařilo v autorově podání je jím popsány způsob boje a války. Žádné heroické výkony, kdy hrdina zůstane sám stát na hromadě mrtvol, kdy poslední záblesky slunce se odrážejí v jeho unavených očích. V autorově podání jde o pouhou řež, kdy rozhoduje větší odhodlání a i to štěstí, tedy pojetí uvěřitelné a celkem autentické.

Kniha je příjemnou jednohubkou, která pobaví, zaujme, ale ve vší úctě k autorovi hlubší vzpomínku v duši čtenářově nezanechá.

07.04.2023 3 z 5

Azhareida - Bitva o Gelidor Azhareida - Bitva o Gelidor Tomáš Petrásek

Musím říci, že na 700 stranách uvedl autor do chodu literární monstrum, které snad nemá jediné kolečko, které by v literárním soukolí drhlo.

Autor Vás uvrhne do světa, jehož ponurost, temnost a nehostinnost přímo sálá ze stránek knihy.

Původní mise komise se záhy zvrtne v boj o holý život. Ač se může zdát, že ústředním nepřítelem je planeta a mnohé co skrývá, je tu další nepřítel, který je viditelný, ale o to urputnější.

Autor má mimořádný cit pro gradaci. Jeho příběh prochází mimořádnými zvraty. V jednom okamžiku máte pocit, že vše je odhaleno, aby v dalším okamžiku bylo vše jinak.

Kniha představuje mix sci-fi, krimi, thrilleru. Vše promícháno v jeden mimořádně čtivý, napínavý, dechberoucí celek, který udeří na Váš čtenářský solar plexus.

26.03.2023 5 z 5

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

Autor se s tím opět nepáral a světlo světa spatřil další mimořádný literární počin.

Staří známí stojí proti nepřátelům na dvou frontách. Ústředním ringem je tentokráte tajuplný objekt, který se ukáže být možným nalezištěm zásadních informací pro zvrat ve válce.

Od samého začátku má příběh svižné tempo, akce střídá zradu, zrada ztrátu mozku. Je jedno kde jste, za každým rohem čeká nepřítel. Zdánlivé vítězství se Vám po jednom výstřelu rozplyne jak loď v meziprostoru.

Ač se jedná již o čtvrtý díl, autor se zatím nevyčerpal. Stále je schopen překvapit a přijít s neočekávanými zvraty. Jeho knihy jsou takový literární nanit. Vlezou Vám do mozku a nutí Vás neodložit knihu, dokud nebude přečtena.

12.03.2023 5 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Kniha se četla dobře, proti tomu žádná, ale.... Ale myslím, že by jí prospěl menší rozsah.

1/2 polovina kniha je o cestě, vedoucí z bodu A do bodu B. Cíl cesty je jasný, proto se jede. Jede se a jede, jede a jede. Toď v podstatě vše. Ano, občas uslyšíte zatáhnutí závěru pistole, svistot kulek, ale pořád je to o tom jediném, jede se a jede. K úctě autorově to se slovy umí, takže naštěstí máme pocit, že se pořád něco děje, když se vlastně nic neděje.

Po celou dobu jsou svět i jeho reálie dané, aniž byste měli větší šanci dozvědět se něco o jeho historii, nebo důvodech stávajícího uspořádání.

A když hlavní účastnící dojedou do cíle, tak aniž by se ohřáli, zase vyrážejí na cesty. Tentokrát je cíl jasně daný: Zničit a nebýt zničen. Odsud je děj podstatně akčnější a nabude na temtu a svižnosti. Navíc autor začíná poodhalovat roušku tajemství obestírající události dávno minulé. Některé skutečnosti se Vám začnou spojovat, vysvětlovat, díky čemuž nakonec příběh vyzní intezivněji, než by se na první dobrou mohlo zdát.

Velmi zdařilých je posledních pár stránek knihy. Zvolené finále se zdařilo a nevím, kolik čtenářů by něco takového odhadlo. Za to potlesk autorovi.

Závěrem nemohu než uvést, že kniha se nečetla špatně, ale myslím si, že by jí prospělo někde ubrat a některé části více rozvést. Autor to s textem bezesporu umí, je v jeho silách Vás držet v napětí i v okamžiku, kdy se vlastně nic neděje.

08.03.2023 3 z 5

Zamrzlý vesmír Zamrzlý vesmír Martin Gilar

Velice zdařilý počin, který po mém soudu beze zbytku naplňuje vše, co má sci-fi nabídnout.

Autor nevyužil vesmír pouze pro žánr, ale žánr podřídil vesmíru. Velice poutavě mimo příběh popsal prostředí Jupiteru a to způsobem, který Vás zaujme a nenudí, a to i v okamžiku, kdy narazíte na limity svých znalostí o jevech, které autor popisuje. Za to si zaslouží velkou pochvalu.

Spolu s tím vypouští nepřítele, který je tajemný, neuchopitelný, ale především schopný učit se z vlastních chyb. To co se zdálo být pro lidstvo požehnáním se záhy mění v noční můru. Nepřítele, který se z lovené zvěře stává lovcem, ženoucím lidstvo zpět do nory jménem Země.

Vskutku vydařené, poutavé, a v neposlední řadě znalosti rozšiřující dílo. Právě kvůli takovým knihám je radost sci-fi číst.

24.02.2023 5 z 5

Pečorlag Pečorlag Štěpán Luťanský

Další z řady knih, která dokazuje, čeho všeho je společnost schopná v zájmu budování lepší společnosti. Kniha o zřízení, které se vymkne kontrole, zřízení, které v zájmu boje s nepřítelem, začne požírat sebe samo.

Neskutečné příběhy o lidské výdrži, ztrátě důstojnosti a jakékoli lidskosti. Kniha paradoxů, kniha o touze přežít, která jde ruku v ruce s rezignací a upřednostnění těch nejzákladnějších půdu pro možnost urvat si právo na život pro dalších 24 hodin.

A hlavně kniha o štěstí. Mnohdy nic jiného než štěstí a náhoda neumožnila přežít a vyprávět. Aby jeden mohl vyprávět, museli tisíce jiných a bezejmenných zemřít.

Takovéto knihy je třeba číst, aby si člověk uvědomil hodnotu své svobody. Nebo by se o to měl alespoň snažit, jelikož těžko si lze představit, co vše musel autor prožít, aby znovu nabyl to, co je pro nás tak samozřejmé.

19.02.2023

Nachové pustiny Nachové pustiny Michal Sirotek

Postapokalyptických knih z českých luhů a hájů je jako šafránu a každá je kořením tohoto žánru. V případě pana Sirotky se jedná o mimořádně provedenou čtenářskou pochutinu.

Můžete držet objemově útlé dílo, ve kterém se z malého rozsahu podařilo vytěžit maximum.

Poslední výspy lidské společnosti trpí pod jhem neznámé entity, pro kterou není lidské pokolení nic než potrava. Autor Vás vrhne do příběhu, putování hrdinů poodhaluje historii a původ lidského utrpení.

Vše podáno svižně, rozsah knihy udržuje tempo příběhu ve slušné rychlosti. Autor se nepouští do hlubších rozborů svých postav, stačí že tu jsou, a je na Vás jaký si k nim vybudujete vztah.

Jak jsem řekl, opravdu mimořádně podařené dílo, které dokáže zaujmout a připoutat sílou vlákna ke zdroji.

Škoda, že je asi širší čtenářské osobě méně známé, minimálně milovníkům žánru postapo by nemělo uniknout.

11.02.2023 4 z 5

Hořké humoresky Hořké humoresky Anton Pavlovič Čechov

Opět jedinečná sonda do duší obyčejných lidí.

Kniha obsahuje vše. Příběhy smutné, tragické, příběhy o hledání smyslu života, příběhy o pochopení i odsouzení.

Autor nebývale prostě a intenzivně pojme běžné životní osudy, provede Vás úvahou a vnímáním života lidského jedince, a poté z jeho života opět vystoupí. Ale Vy nadále přemýšlíte o událostech uběhlých na stránkách knihy.

Příběhy jsou intenzivní a silné, podané nebývale bohatým jazykem. Tato kniha opravdu nabízí mimořádně silný čtenářský zážitek.

04.02.2023 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Zajímavá kniha pojednávající o konfliktu 3 ras, konfliktu vycházejícího z naprosto odlišného přístupu k vnímání vlastní existence a jeho vymezení vůči vesmíru kolem sebe. To vše v prostředí, které je nepřátelské a neodpouštějící sebemenší chybu.

Autor toho o mimozemských civilizacích mnoho konkrétního v úvodu neprozradí, vývojem příběhu postupně popisem chování poodhaluje princip fungování těchto společenstev, jejich hierarchii, potřebu dominance nebo podrobení.

Vše je podáno svižně, poutavě. Potud skvělé čtení, primárně pak podmořská forma života má velký potenciál oslovit, a její linka byla největším plusem knihy. Paradoxně pak způsob, jakým autor naložil s lidskou částí příběhu mě "štval" nejvíc. Jejich chování bylo až příliš neuchopitelné a neuvěřitelné. Samozřejmě je to příběh, ale tihle podmořstí Rambové byli zbytečnou černou kapkou v jinak průzračně čistém příběhu.

29.01.2023 3 z 5