Fox83 Fox83 komentáře u knih

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Skvělá kniha o historii střední/východní Evropy. Doporučuji.

01.11.2019 5 z 5

Informační válka Informační válka Karel Řehka

Je dobré vědět, že existují části AČR (autor je vysoký důstojník AČR), které jsou dostatečně flexibilní a reagují (chtějí se rozvíjet v této oblasti) na aktuální/moderní hrozby.

16.07.2019 5 z 5

Evoluce všeho Evoluce všeho Matt Ridley

Je to o všem :-). Pro čtenáře, co zvládnou i druhou a další větu, tak rozhodně doporučuji a obecně lituji, že Matt není nijak v našich šířkách a délkách známý, ano, je to vcelku velice liberální/libertarián demokrat z Británie, trochu suchar (ale vtipný :-) - viz videa), ale zároveň i solidní sociolog s prvky psychologie. Poměrně rozumně, věcně a dostatečně vysvětluje ve své knize to, co vlastně asi tušíme, ale jen jsme pro to neměli možnost si vytvořit silný/oponující názor.

18.02.2019 5 z 5

Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949 Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949 Ian Kershaw

Pro mne velice přínosná a historické rozhledy rozšiřující kniha. Nejde o to, že bych o daném období nečetl či neměl jiné zdroje, ale kniha toto období vcelku čtivou formou sumarizuje a vysvětluje příčiny, činy a i jejich následky a to vcelku nezaujatě, bez jakýchkoliv výrazných názorových manipulací. Nemohu jinak než doporučit knihu komukoliv, kdo chce pochopit meziválečné a poválečné rozpoložení Evropy a zbytku světa.

02.10.2018 5 z 5

Praha za císaře pána Praha za císaře pána Pavel Scheufler

Velice krásně zpracovaná kniha o Praze. Doporučuji všem, kdo se o Prahu zajímá.

Jak pracovat? Jak pracovat? Tomáš Garrigue Masaryk

Ačkoliv jsem jiného ražení i mentality než pan Masaryk, tak nesmírně obdivuji jeho aktivitu v otázkách, které řešíme (bohužel většinou formou "status Quo") i v současnosti. Lze si jen trochu postesknout nad tím, že v současnosti nemáme (stát) takového patriota

Superinteligence Superinteligence Nick Bostrom

Nelze nic jiného než doporučit, první kapitoly jsou velmi čtivé, posléze je autor asi až příliš odborný/vědecky zaujatý/konkrétní (ne každý tyto kapitoly ocení). ALE (velké ale, opravdu!), tato kniha je základním kamenem/odrazovým můstkem pro většinu aktuálních otázek, respektive otázek, které řešíme již 100vky a více let, ale nejspíše nebudeme řešit příliš dlouho...

Americká elegie Americká elegie James David Vance

Zajímavá autobiografie o chudé "bílé spodině" v USA, ukazuje jak tato situace nastala, jak těžké je se z ní vymanit, ale zároveň i cestu, kterou toto lze. Defakto ukazuje na krizi rodiny/rodinných hodnot, která dlouho neřešena dřímala a dnes se sklízí její "ovoce". Jedná se částečně o specifické problémy USA, ale mnohé lze vztáhnout i na Evropské a České reálie. Neméně příjemná je i dobrá čtivost knihy. Doporučuji.

19.06.2018 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Zajímavé čtení o zajímavém člověku a věcí, které dokázal. Nicméně, když hodnotím knihu, tak jde spíše jen o popisnou, dokumentární knihu.

21.04.2018 3 z 5

Čo je populizmus? Čo je populizmus? Jan-Werner Müller

Zajímavý rozbor populismu, ač jde o amerického autora, tak překvapivě často zmiňuje evropské reálie. Samozřejmě se jedná o "obraz" určité doby (trochu mne mrzí, že byla sepsána před vzestupem A. Babiše a jeho spoluprací s M. Zemanem - kniha by byla pravděpodobně tučnější), vzhledem k datu vydání, nicméně poslání knihy je vcelku univerzální. Pro nedočkavé čtenáře jen uvedu, že hlavní poselství knihy je víceméně na posledních 3 stránkách :-) (zbytek knihy to víceméně dovysvětluje). Doporučuji.

21.04.2018 5 z 5

O republice, politice a Masarykovi O republice, politice a Masarykovi Karel Čapek

Jedná se o zajímavý a i v dnešní době mnohdy aktuální soubor článků Karla Čapka. Ač se nejedná o dílo rozsáhlé, nechá čtenáři nahlédnout do reality prvorepublikového života, bez jakýchkoliv sentimentálních příkras. V podstatě člověk dojde ke zjištění, že krom samozřejmé vyšší technické vyspělosti (a lepšího sociálního zabezpečení), se ve společnosti a v demokracii potýkáme s totožnými neduhy, tedy s populismem, překrucováním faktů, demagogie, nechutí k informované debatě či k podrobnějšímu studiu faktů, jako základu pro své názory a mnoho dalších...

12.12.2017 5 z 5

Z lásky k fyzice Z lásky k fyzice Warren G. Harris

Krásná kniha o fyzice, v podstatě takový průřez celým spektrem fyziky s velkým důrazem na co nejjednodušší a "bezbolestné" pochopení principů, které autor velmi názorně vysvětluje. Kniha je záměrně psána pro zvídavé laiky - nezaobírá se příliš složitými detaily (rovnice, poučky, apod.) a autor se snaží vykřesat jiskru lásky k fyzice :-) (a já myslím, že se mu to i často podařilo).

Neobyčejné materiály Neobyčejné materiály Mark Miodownik

4,5 z 5ti.
Čtivé, příjemné a pro-laicky napsané pojednání o (ne)obyčených materiálech, které tvoří naše každodenní okolí a nad kterými se jen málo z nás pozastaví a bere je bez jakéhokoliv většího zájmu jako samozřejmé, což, jak se čtenář dozví, ani zdaleka nejsou.

Muž bez tváře Muž bez tváře Masha Gessen

Velmi současné téma. Doporučuji přečíst každému, kdo se chce dozvědět o reáliích Ruska po kolapsu Sovětského svazu a stručně se dozvědět o mocenském rozdělení (respektive soustředění), povaze a náladách v současné Ruské federaci. Často velmi mrazí z poměrně suše podaných faktech o vraždách novinářů, civilistů, politiky, podnikatelů... Občas jsem zapomínal, že se nejedná o špionážní detektivku, ale o spíše dokumentární shrnutí novodobých ruských skutečnosti z pohledu novinářky.

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Výborné shrnutí uspořádání světa, měl by si přečíst snad každý Evropan západního smýšlení.

21.11.2016 5 z 5

Paralelní světy Paralelní světy Michio Kaku

Pěkná kniha, ačkoliv občas trochu odbornější. Přesto čtivá a velice poučná.

21.11.2016 5 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Příjemné pokračování prvního dílu.

20.09.2016 4 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Pro fandy sci-fi detektivek poutavá a rychlá četba :-). Vesele jsem přešel na další díl.

11.09.2016 5 z 5

Původ ctnosti Původ ctnosti Matt Ridley

Velmi poučná kniha, měl by číst každý, od ekologického aktivistu, přes antropology, sociální inženýry až po politiky. Vřele doporučuji.

23.08.2016 5 z 5

Obrazové dějiny filozofie Obrazové dějiny filozofie Nicola Ubaldo

Pěkné shrnutí dějin filosofie. Sice obecné, ale detailnější pojednání si poté čtenář může dohledat jinde.

23.08.2016 4 z 5