fnoudek fnoudek komentáře u knih

Pozitivní principy dneška Pozitivní principy dneška Norman Vincent Peale

"propuklo nebe na zemi"

13.03.2021 3 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

...jedinou neměnnou veličinou je změna.

01.12.2020 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

...na obrázku se usmívá a nelze pochybovat o tom, co vyzařuje z jeho očí: Chris McCandless byl klidný a vyrovnaný jako mnich na cestě k Bohu.

15.09.2020 5 z 5

Koruna Evropy Koruna Evropy Jaromír Zaoral

Hezky popsané výstupy na nejvyšší vrcholy evropských hor. Potřebné informace pro výstupy přehledně shrnuty pro každý vrchol, pěkné fotografie, hezké zpracování... dobrá práce

04.09.2020 4 z 5

Poutník u Tinker Creeku Poutník u Tinker Creeku Annie Dillardová

"Velcí duchové světa podle všeho přišli na to, že tuhle bahnitou řeku lidského vědomí, ten neustálý tok trivialit a příval smetí nelze zastavit. Poznali, že pokoušet se o to znamená vyvíjet marné úsilí, které člověka může přivést až k šílenství. Místo toho musíme nechat tu kalnou řeku, ať si proplouvá temnými koryty vědomí. Můžeme ji zlehka přehlédnout, vzít ji bez zájmu na vědomí a nechat skrz ni projít zrak až do říše skutečnosti, v které se projevují a klidně a němě spočívají subjekty i objekty. Ponořte se do hlubin a pak uvidíte."

30.08.2020 5 z 5

Napříč Asií z Moskvy do Bangkoku Napříč Asií z Moskvy do Bangkoku Pavel Svoboda

...pivo chutná skvěle, nálada veselá. Místo pivního lístku se zde nechávají prázdné sklenice ležet na stole, aby vrchní věděl, kolik toho kdo vypil. Stůl se nám závratně plní prázdnými půllitry a v polovině večera nás hospodský prosí, zda bychom nemohli už zaplatit. Došly mu sklenice v celé hospodě! Tento systém není připravený na českou pivní kulturu...

04.06.2020 5 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Takový hezký výsměch všem lyžařům a turistům :-)

23.05.2020 5 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

"Stejně jde všechno do hajzlu. Po kapitalismu už nic nepřijde. Leda čínskej komunistickej kapitalismus."
Pobavila dost. Krásně jsem si početl.

02.05.2020 5 z 5

Dotknout se nebe Dotknout se nebe Marek Holeček

"Dotknout se nebe může totiž každý, kdo věří a sní"

19.04.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

"Zážitky navíc zrají jako dobré víno. Všechno špatné se časem změní v legrační historku a všechno dobré se stane ještě krásnějším."
Tož fajné počteníčko

11.04.2020 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

"Vědomí smrti v nás podnítí vůli k životu"

21.03.2020 5 z 5

Úterky s Morriem Úterky s Morriem Mitch Albom

...v životě není nikdy na nic pozdě.

25.02.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Milé překvapení. Krásné a čtivé. Sára byla bojovnice.
...byla jsem tak ospalá, že mi i zívání připadalo jako výstup na osmitisícovku.

11.02.2020 5 z 5

Cesta do roku 2051, aneb, Malé nepálské dobrodružství Cesta do roku 2051, aneb, Malé nepálské dobrodružství Milan Mazura

Příjemný cestopis z jednoho nepálského treku s výstupem na Island Peak (Imja Tse). Hezké počteníčko a zavzpomínání na Nepál. Namastééé.

04.01.2020 4 z 5

Náčelníkův rok Náčelníkův rok Miloslav Nevrlý

Kdo četl knihy Miloslava Nevrlého, tak si převážně přečte to, co už četl. Ale ono to u tohoto autora není vůbec od věci. Navíc opakování je matka moudrosti!

31.12.2019 4 z 5

Radosti zahradníka Radosti zahradníka Hermann Hesse

Jestliže ti zdánlivě tak robustní a proklatě zdraví lidé peněz a strojů budou takhle šťastně pitomět ještě po jednu další generaci, pak si možná budou nuceni vydržovat a notně platit lékaře, učitele, umělce a mágy, kteří je opět uvedou do tajemství krásy a duše. [1928]

31.12.2019 4 z 5

Vernon Bůh Little Vernon Bůh Little DBC Pierre (p)

"Že když se něco nestane, dokud nevidíš, jak se to stane - stane se to i v případě, že víš, že se to stane - ale nikomu to neřekneš...?"

21.12.2019 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Tato kniha dokáže dát mnoho. Přinutí člověka pohlížet na běžné věci jako na vzácný dar. Přinutí člověka vážit si toho, že se probudil do dalšího dne. Přinutí člověka přemýšlet o věcech nicotných a lehce přehlédnutelných tak, že nahlídne až do samotného základu života. Přinutí člověka žít, opravdu žít! A nakonec přinutí člověka k slzám...

28.11.2019 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Když člověk na svět nahlédne nepatrně shůry, přindó mu na mysl krásné věci a na duši je mu nádherně. Díky za tuto knihu!

10.11.2019 5 z 5

Demian Demian Hermann Hesse

... vždyť horstva i vodstva, stromy i rostlinstvo, kořeny i květy, vše v přírodě stvořené je ve svých tvarech předem uloženo v nás, pochází z duše, její podstatou je věčnost, její podstatu známe, avšak ponejvíc se projevuje jako síla lásky a síla stvořitelská.

07.10.2019 5 z 5