Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Poetický mnohovýznamový román Helimadoe nazvaný dle počátečních slov pěti dcer podivínského lékaře, vystupujícího proti konvencím, ale zároveň přísně střežícího zavedený rodinný řád. Děj nám retrospektivně vypráví student z bohaté rodiny, lékařův pacient - mladík Emil. Prostřednictvím Emila konfrontujeme nejen dvojí rodinné prostředí, ale sami se vracíme zpět do svého dospívání, prožíváme opětovně své první lásky, své chyby a omyly, které život provází a rozplétáme křehké pletivo milostných vztahů. Krásný návrat do minulých časů. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

22.04.2024 5 z 5

Kniha převážně určena pro milovníky a fandy Harryho Pottera vydaná u příležitosti dvacátého výročí vydání Kámene mudrců. Spěšným vlakem se tentokráte čtenáři dostávají do Bradavic, kde mají možnost navštívit kouzelnickou školu a vše co je s ní spojeno.
Nelze opomenout ilustrace Jima Kaye a skice a faksimile J. K. Rowlilngové. A tak hlouběji pronikáme do dějin kouzel a necháváme se unášet světem fantazie.

17.04.2024 4 z 5

České pověsti České pověsti Adolf Wenig

Pověsti i pohádky mám ráda, takže i ve zralém věku jsem se začetla do pověstí Adolfa Weniga s ilustracemi Josefa Weniga. A dobře jsem udělala, ocitla jsem se v polích i lukách, hájích i lesích. Setkala jsem se nejen s lidmi s nadpřirozenou mocí, ale také s bytostmi, které si lidé vytvořili ve své fantazii.Při čtení jsem prožila moc hezké chvíle a už se těším na vnučku a společné večery strávené nad knížkou pana Weniga.

16.04.2024 5 z 5

The Diamond Axe / Diamantová sekera The Diamond Axe / Diamantová sekera Alena Kuzmová

Výběr těch nejhezčích pobaltských pohádek a k tomu český i anglický text - skvělá kombinace pro procvičení angličtiny. Kniha je opatřena nejen zrcadlovým textem, ale i vysvětlením gramatických jevů a kontrolními otázkami se cvičením a klíčem. Text je na úrovni B1 - B2. A tak si zajímavou formou procvičuji angličtinu, protože jak se říká opakování je matka moudrosti. Knížkou jsem nadšená.

16.04.2024 5 z 5

Poselství shůry Poselství shůry Anselm Grün

Padesát postojů a k nim přiřazených padesát andělů. Je pravdou, že člověk se celý život učí, ale některým z nás trvá delší dobu než pochopíme, že mezi svými učiteli můžeme mít i anděly. Mají na náš život velký vliv. A tak se v knížce setkáváme s Andělem lásky, smíření, rozpustilosti, důvěry, odevzdanosti, svobody, něžnosti, pokory, harmonie, milosrdenství, úcty, útěchy a mnoha dalšími. Moc hezky napsaná knížka, která mě oslovila a i když jsem si ji pozorně přečetla, stále se k ní vracím. Večer před usnutím si ji otevřu a sdílím svůj čas s Andělem, který se objevil na dané stránce a obohacuji své duchovno o hluboké myšlenky, prostřednictvím kterých nám autor své anděly přibližuje. Moc hezké počtení a jsem šťastná, že jsem se s touto útlou knížečkou neminula.

15.04.2024 5 z 5

Tušení souvislosti Tušení souvislosti Ludvík Souček

Při předvelikonočním úklidu na mě doslova vypadla polorozpadlá Součkova knížka Tušení souvislostí. Jakmile jsem ji vzala do rukou vybavila se mi atmosféra doby, kdy jsem ji jedním dechem četla. Už je to hodně dávno a tak jsem opatrně vzala knihu a opětovně jsem v ní nejen zalistovala, ale taktéž jsem se začetla. Souček bezesporu patří i po letech mezi naše přední záhadology, seznamuje nás, že na naší krásné modré planetě Zemi se děje leccos zajímavého a tajemného. A jak už pan Souček v závěru napsal, člověk by měl prorážet začarovaný kruh, v němž se naše poznání v některých disciplinách nachází. Zcela jistě i po létech doporučuji k přečtení.

06.04.2024 5 z 5

Co zbylo z anděla Co zbylo z anděla Jan Skácel

Tématika básní je zaměřená k věcem stálým a prvotním, jsou to ty věci, které básník miluje, které tvoří identitu lidství a chrání nás před ztrátou podstaty. Z básní čiší moudrý klid. Čtení básní Jana Skácela je pohlazení po duši, je v nich všechno, co nás provází životem - láska, bolest, radost i smutek, sny, samota,dětství i stáří. Jeho básně člověk cítí. Dechberoucí zážitek.

22.03.2024 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Kdo by neznal Krále Lávru, většina z nás po něm sáhla v předmaturitní agónii. Takže bylo to takové krátké zastavení a zamyšlení nad starou irskou pověstí v níž vystupuje midasovský král s oslíma ušima. Tuto skutečnost chce král před světem utajit popravami holičů, kteří o ní vědí - alegoricky je zde vyjádřena myšlenka, že i sebelepší snaha absolutního vládce může vést k hrůznému násilí.

21.03.2024 5 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Román je vyprávěn s epickou objektivitou, má však v některých partiích lyrické ladění - nádherná horská beskydská příroda. Děj se odehrává na samotě valašských Beskyd a je kompozičně rámován jedinou nocí, v níž obětavá a trpící Františka hledá svého syna. V úzkostech o něho si reminiscencemi uvědomuje celý svůj nešťastný život, kdy ztratila svého milého a zároveň otce dítěte, provdala se za starého gazdu na horském statku a stala se jeho otrokyní bez práva, ocenění, porozumění. Manželství provázely konflikty, nevěra, nekonečný řetěz utrpení, nespravedlnost, krutost, bezcitnost, sobectví to všechno ztělesňovala postava gazdy. Jedním slovem hrůza. Aby to nebylo až tak šílené autorka vyznává víru v hodnotu prostého člověka, vyjádřila důvěru v lásku tentokráte mateřskou, která je schopna pozvednout člověka nad hmotnou i mravní bídu. Četlo se to jedním dechem.

19.03.2024 5 z 5

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Autobiografický vzpomínkový román harmonického manželství, které autorka prožívala se svým mužem o mnoho starším vesnickým lékařem na Ostravsku. Manžel zemřel a spisovatelka přišla o všechno , co měla ráda a aby extrémně náročnou životní situaci zvládla, tak si touto knihou evokuje šťastnější léta klidného, harmonického manželství a zaznamenala v ní nejen idylický rytmus života, ale také dopad krize a nezaměstnanosti na rodiny horníků i jiných lidí postižených chudobou. Knihu jsem si se zájmem přečetla, nakonec Ostravsko je můj rodný kraj.

19.03.2024 4 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Tak jsem se vrátila o nějakých padesát let do minulosti, kdy jsem četla Škvoreckého Mirákl. Děj se odehrává ve dvou rovinách. Tou první je počátek padesátých let, doba čihošťského zázraku, tou druhou je doba našeho dalšího zázraku - pražského jara 1968. Ti, kdo čtou nebo četli Škvoreckého znají Dannyho Smiřického, který v jeho knihách figuruje a který si v této knize po dvaceti letech detektivním způsobem dává dohromady indicie událostí jichž se sám kdysi náhodně zúčastnil. Průběh osmašedesátého roku předvádí Škvorecký bez jakékoliv idealizace, ukazuje při tom širokou škálu autentických typů, které si čtenář dokáže zařadit a ví o kom je řeč. A co je u Škvoreckého obvyklé a co se mi líbí je, jak dokáže nadlehčit závažné existenciální otázky, které si každý z nás v životě klade. Ne každého kniha osloví, ale zcela jistě doporučuji k četbě.

18.03.2024 5 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Nejlepší Páralův román ve kterém se mu symbolem světa stal dům č.p. 2000. V tomto domě bydlí zaměstnanci firmy Kotex. Každé poschodí je určeno pro nějakou sociální skupinu, tím autor evokoval atmosféru třídních rozdílů, o nichž vládnoucí garnitura tvrdila, že neexistují. Kniha je plná protikladů a rozporů, ale nejzávažnější protiklad Páral metaforizoval v podobě červené a modré barvy. Červení rovná se nemajetní útočící na bohatství a postavení modrých - šlechta. Většině postav autor přisoudil symbolické úlohy, které románu dávají mytologický význam a odkazují k biblické předloze.V hlavní postavě inženýra Borka můžeme vidět stylizaci Juliána Sorela ze Stendhalova románu Červený a černý.

17.03.2024 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sněhulák nezklamal, velice dobře propracovaná, mrazivá detektivka, která mě vtáhla do napínavého drsného děje. I v tomto díle se Harry snaží vymanit z jedné závislosti a pomáhá mu v tom jeho závislost druhá a to touha čím jak nejdřív dopadnout sériového vraha - sněhuláka. Závěr knihy vystupňovaný do nejvyšší míry, až mi to bylo v některých pasážích fyzicky nepříjemné. Z uvedených detektivek s Harrym je pro mě stále favoritem Červenka.

16.03.2024 4 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Kniha je určena nejen pro děti, ale pobaví i dospělé. Mám ji ráda tu mazanou, svéhlavou, vychytralou, vzpurnou, protřelou lišku, která se v hájence setkává se psem Lapákem. Úžasné jsou jejich dialogy v moravském nářečí, vůbec to nářečí je takovým kořením knihy. Bystrouška volí svobodu v lese před hájovnou, ale stejně se tam vrací, nachází tam lehký způsob obživy.Kniha je doplněna vtipnými ilustracemi Stanislava Lolka nebo je tomu spíš naopak ? To už je jedno společně vytvářejí nádherný celek. Moc milé čtení - doporučuji.

13.03.2024 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Celý život mě zajímá psychologie, přetrvává to už z dob studií a tak je samozřejmé, že jsem často ve výběru knih sahala po tzv. psychologické próze do které patří Petrolejové lampy. Je to vynikající román v němž se uplatňují vlivy učení Sigmunda Freuda, jeho pojetí podvědomí, pudové stránky člověka a další aspekty hlubinné psychologie. V dramaticky gradovaném příběhu vitální Štěpky toužící po smyslovém a citovém naplnění života, v nešťastném manželství s paralytickkým bratrancem vytvořil obraz rozpadajícího se světa. Kdo hledá kvalitu, určitě by tenhleten román neměl minout.

12.03.2024 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

K tomuto vrcholnému, historickému románu mě přivedl kdysi dávno můj tatínek. Spolu s osudy jednoho z nejvýraznějších renesančních umělců, jehož všestranná tvorba měla klíčový význam pro další vývoj světového umění, podal Schulz sugestivní obraz dramatických konfliktů dějinné epochy a věrohodně postihl tragický patos závěru renesance. Román zajímá přední místo nejen české, ale i evropské prózy. Úžasný čtenářský zážitek.

11.03.2024 5 z 5

V zámku a podzámčí V zámku a podzámčí Božena Němcová

Klasika, kterou jsme četli v době gymnaziální. Božena Němcová si všímá pozorněji sociálních poměrů na českém venkově. Konfrontuje život panských vrstev s chudobou obyvatel v podzámčí. Panská rozmařilost u kněžny se omezila až tehdy, když její nositelku ohrozila cholera. Teprve pak se postarala o potřeby chudých. Zajímavá knížka, kde musíte počítat s trochu odlišnou češtinou poloviny 19. století a zcela jistě stojí za přečtení.

11.03.2024 4 z 5

Aprílová škola Aprílová škola Jiří Žáček

Autor si svými humorně pojatými a snadno zapamatovatelnými básničkami získal širokou čtenářskou obec. Básničky pro děti i dospělé rozesmějí a potěší na duši. Nadčasová poezie. Doporučuji.

11.03.2024 4 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Vlčí jáma je obrazem lidské nízkosti a tyranie v manželství starší ženy a mladšího muže. Protipólem ženina egoismu je senzitivní dívka Jana. Autorka rozvíjí tragický příběh citového vztahu osiřelé dívky a Klářina manžela Roberta. Hodnotím perfektní jazykovou stránku, detailní rozkreslení psychologie postav, čtivá kniha.

10.03.2024 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Už je to hodně dávno, co jsem četla tuto knihu, která u nás zaujímá přední místo imaginativní prózy. Rozmarné léto je psáno ve znamení poetismu. Letní idyla městečka Krokovy Vary, reprezentovaného plavčíkem Důrou, kanovníkem Rochem a majorem Hugem rozruší vjezd komediantského vozu s kouzelníkem Arnoštkem a krásnou Annou. Ona je tou poezií, která na pár míjivých okamžiků otvírá oči a zavírá ústa místním . A i když komedianti odjedou, kousek toho kouzla zůstává. Specifický je Vančurův květnatý jazyk, bohatost slovní zásoby s množstvím archaismů, pro který je na rozdíl od jiných autorů,
obtížný náročností adekvátního překladu.

02.03.2024 4 z 5