FiFoj Online FiFoj komentáře u knih

Hledání Jedi Hledání Jedi Kevin J. Anderson

Je tam pár dobrých nápadů, ale celkově je to spíše průměrný SW příběh, který zrovna neuchvátí. Chyběla mi tam poutavost, vůbec mě to nepohltilo a občas mi přišlo, že autor psal, co ho zrovna napadlo a moc nepřemýšlel nad tím, zda-li to dává smysl. Ale ztráta času to rozhodně nebyla.

12.04.2024 3 z 5

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

Při rozsahu 500+ stránek se toho vlastně tolik nestane, ale čte se to výrazně lépe než Božský imperátor. Je to zase něco trochu jiného, nové postavy jsou fajn a do celkového koloritu to zapadá.

28.03.2024 4 z 5

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Informační hodnota této knihy pro (nekánonický) vesmír SW je zásadní. Obsahuje celou škálu nových informací od milých malých detailů až po příčiny důležitých událostí z filmové ságy, ale především osvětluje motivace některých hlavních protagonistů a dává jim tím nový hlubší rozměr. V poslední třetině však knize jaksi dojde dech a výrazně ubyde na poutavosti příběhu, což je častý nešvar titulů, u kterých víme, jak dopadnou.

14.02.2024 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Velmi hořko-slaný příběh. Spousta komentářů vytýká autorce kombinovanou formu, ale mě nijak nerušila. Některé pasáže však byly lehce přestylizované, což trochu nakopávalo komplexnost, ale nijak radikálně. Na první beletristický počin to nebylo špatné. Bez autorčina vhledu do poměrů v KLDR by to určitě napsat nešlo.

24.01.2024 4 z 5

Hrdinové kapitalistické práce Hrdinové kapitalistické práce Saša Uhlová

Velice přínosná kniha a záslužný projekt. Lze doporučit všem jakožto syrová sonda do reality pracovního života jiné sociální vrstvy. Především pak všem těm mudrlantům, co mají tendence přistupovat k chudým lidem paternalisticky až pohrdavě. Kniha popisuje realitu, o které lépe situovaná část společnosti minimálně tuší, spíš ví, ale rozhodla se jí nevidět. Úspěšně nabourává klasickou neoliberální poučku, že za úspěchem a bohatstvím stojí tvrdá a poctivá práce. Jenže český sen se nekoná. Kromě příjemně a hlavně lidsky podané reportáži si zaslouží autorka respekt především díky obětavé oddanosti pro věc.

21.01.2024 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Byl jsem až překvapený, jak mě to vlastně nebaví. V kontextu s hodnocením poněkud matoucí začátek, ale pokusím se vysvětlit.

Nebavilo mě to ve smyslu, že mě příběh vůbec nenutil číst pořád dál a dál, což se mi u Pratchetta stává pravidelně. Je to ale strašně příjemné číst a to je podle mě ten důvod, proč je to tak dobré. Není to sprint, kdy člověk sejme sto stránek jedním dechem, ale spíš poklidná cesta parkem, kde se kocháte živoucím okolím jedinečného světa a je vám jedno, že se toho okolo zase tak moc tolik neděje. A tato cesta může být někdy cíl.

Přestože příběh není kdovíjaká revoluce, pěkně do sebe se smyslem pro detail zapadá a je protkaný autorovým klasickým svébytným humorem.

17.01.2024 5 z 5

Ostré konce Ostré konce Joe Abercrombie

Povídky ze světa Prvního zákona odehrávající se v různých dobách a na různých místech. Abercrombie je silný ve formě a v postavách. S formou v jednotlivých povídkách pracuje, takže mají různé dynamiky, což příjemně navozuje až antalogickou atmosféru. I když z jednoho světa, stále jde o povídkovou sbírku, takže nečekejte žádnou příběhovou gradaci. Nové postavy pochopitelně nemají dostatek prostoru, aby je autor dostatečně rozvinul, což je jedna z jeho největších předností. Povídky se starými charaktery lehce saturují původní příběh, celkově však fungují spíše jako fanservis, než že by osvětlovaly slepá místa. Pro fanouška série je to příjemné, leč nepovinné.

08.01.2024 4 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

Příjemné a poutavé dobrodružství navazující na legendární KOTOR, který nejen rozšiřuje, ale také vysvětluje některá slepá místa z původní dnes již kultovní hry. Úvod je trochu kostrbatý, avšak příběh pak chytí svižné tempo, které je stabilní až do konce. Pro fanoušky povinnost.

28.12.2023 4 z 5

Putinova válka Putinova válka Michal Kubal

Z pravidla je radost sledovat odborníka u práce. V tomto případě je radost ta poslední emoce, která by vás při čtení této knihy napadla. Dlouhodobě razím názor, že novináři veřejnoprávní ČT jsou u nás elita a tato kronika mě v tom utvrzuje.

U zpráv často zapomínáme, že reportáž je regulérní literární útvar. Papadopulos mě velice překvapil, Kubal pak naprosto odrovnal, ale všichni autoři jsou profíci, kteří za svojí nebezpečnou práci zaslouží veliký respekt.

Některé kapitoly jsou kvalitně zpracovaný faktický popis, další až akčně dobrodružné, v některých prosákne i trocha toho cynického humoru a několik jich je silně emotivních.

Ty posledně zmíněné bylo opravdu těžké číst.

17.12.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Uf, tohle se mi nebilancuje jednoduše. Jelikož si komentáře a recenze čtu převážně zpětně, nevěděl jsem úplně, do čeho jdu a nakonec dostal něco docela jiného, než jsem čekal. A mám z toho trochu rozporuplný pocit. (TL;DR warning)

První cca třetina mě popravdě moc nechytla a měl jsem problémy se začíst. Potenciál alternativní historie mi přišel (po celou knihu) žalostně nevyužitý a nikterak zvlášť atraktivní, což je nejspíš tím, že v mém okolí celoživotního středočecha téma odsunu Němců nikdy moc nerezonovalo.

Zbylé dvě třetiny jsem však dal na jeden zátah. Nekriticky přiznávám, že mám rád, jak Kyša píše a vítám rozhodnutí nevydávat knihu pod pseudonymem. Tentokrát nedostanete sarkastického, nepřemožitelného a hláškujícího hrdinu ohýbajícího zákony fyziky, po kterém zůstanou potoky krve, ale přízemnější a klidnější příběh, prostředí i postavy. U těchto 3P bych se na chvilku zastavil.

Postavy: Zkraje jsem měl problém pochopit motivaci hlavního hrdiny, která ho žene vpřed. Chyběl mi tam nějaký osobní motiv či zúčastněnost. Vývoj hlavní postavy mi také přišel poněkud překotný, vezmeme-li v úvahu, v jakém časovém úseku se děj odehrává. Naopak hlavní ženská postava mi přišla výborná a vypíchl bych jí jako jednu z nejsilnějších prvků knihy. Některé vedlejší postavy byly originální, jiné docela přebytečné a celkově jich možná bylo zbytečně moc.

Prostředí: Přestože s konkrétní lokalitou zkušenosti nemám, atmosféru Sudet to mělo a dokážu si představit, že na místního či místa znalého to může působit až sentimentálně. Stejně tak se Kyšovi povedlo vykreslit ducha začátku devadesátek či dynamiku maloměsta. Kromě geografického zasazení se povedlo taky to společenské, kde je pěkně vykreslená posametová změna a třecí plochy vícenárodnostního soužití, ze kterých má člověk pocit, že se to tak opravdu stalo.

Příběh: Jak už jsem zmínil v úvodu, za ze začátku jsem trochu tápal, co že je to vlastně hlavní příběh. Když se na něj potom člověk naladí, jedná se vlastně o docela příjemnou a poutavou detektivku, která má klidnější tempo, které na někoho může působit až táhle. Autor skrze postavy místy nastiňuje sociálně kritické úvahy, na které lze nahlížet jako na nastavené zrcadlo (alt)dobové společnosti, které se však dají našroubovat i na tu dnešní. Příběh s četbou nabírá na obrátkách a opravdu mě nutil číst dál, od finále jsem však čekal možná trochu víc. Cením však, že autor zanechal minimum nedokončených větví příběhu a nezodpovězených otázek.

Tohle je nejdelší text, co jsem tu kdy napsal (sry), což značí, že mi kniha pořádně zašrotovala v hlavě, bohužel však ne pouze způsobeným nadšením, ale také jistou ambivalencí. Každopádně mě neKotletovský - dalo by se říct dospělejší - Kyša zaujal. 3,5*

Mimochodem, pokud chcete, snažíte se, nebo jste čerstvě přestali kouřit, tohle vás možná trochu potrápí.

09.12.2023 4 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Vždy, když si říkám, že už tomu musí začít docházet dech, přijde něco, co mě vyvede z omylu. Legie si krásně drží úroveň a ani tento další počin z trendu nijak nevybočuje. V tomto díle bych vypíchnul budování atmosféry především v první polovině, která je příjemně tajemna až mysteriózní. S napětím očekávám a těším se na poslední čtvrtinu.

03.12.2023 4 z 5

Vize budoucnosti Vize budoucnosti Timothy Zahn

Čtu Zahnovy knihy ze světa SW chronologicky, jak je psal, a tato byla zatím suverénně nejlepší. Tempo, styl a struktura jsou na podobné úrovni jako předchozí počiny, ale poutavost, napětí i emoce jsou o kus dál.

18.10.2023 5 z 5

Dědic impéria Dědic impéria Timothy Zahn

Je to dobrý? Ano. Je to skvělý? Ne. Měl jsem přehnaná očekávání? Rozhodně.

Přestože jsem die hard fanoušek SW, knihy jsem dlouho odkládal (děsil mě rozsah). Jako vstupní bránu jsem si vybral tuto trilogii a jestli to byla vhodná volba, vyhodnotím až s odstupem.

Kniha je to bezesporu dobrá, čte se dobře, autorův styl je poutaví a umí pracovat s dynamikou vyprávění. Za vypíchnutí určitě stojí hlavní záporák/ci. Avšak primární devíza knihy, tudíž zasazení děje krátce po EP.6, na mě působila ambivalentně, jelikož mi dělalo problém se na známe postavy napojit i v této formě. Příběh je to zajímavý a jeho nalinkování na ten původní dle mého nemá moc třecích ploch, ale nové postavy mi přišly daleko přirozenější. Jak již zmínil Frizer, možná je to způsobené až moc dlouhým odstupem od původního námětu. V kostce jde určitě o skvělý počin v rámci rozšířeného vesmíru/legend SW, ale k absolutnímu hodnocení tomu něco schází.

Těším se, až tuto knihu/sérii zasadím do kontextu další autorovy tvorby i tvorby jiných autorů v rámci SW literatury.

08.08.2023

Pokud vás toto téma zajímá, je tato kniha "must read" a pokud nezajímá, tak taky.

Nejexponovanější a nejlépe probádané období 20. století z úplně nové perspektivy, o které vám ve škole nic neřekli. Blitzkrieg jako několikadenní perníková jízda? Jistě. Nejvyšší nacistické šajby na jehle? Beze všeho. Šílené experimenty s koktejly, se kterými by se člověk bál být v jedné místnosti, natož si je plesknul do žíly? Hold my beer.

Pod pozlátkem Übermenschství a propagandy se skrývá šílenství, zoufalství, vypočítavost, ziskuchtivost a mocenský boj. A masivní zneužívání drog.

Kniha se čte sama, tempo je rychlé a stabilní. Autor si na nic nehraje a upozorňuje, že obsahuje spekulace a domněnky. Za sebe bych uvítal analýzu nějakého historika, jelikož pokud jsou i jen dílčí části historicky přesné, znamenalo by to, že byl vliv psychoaktivních látek ve druhé světové válce naprosto zásadní.

05.06.2023 5 z 5

LSD - mé nezvedené dítě LSD - mé nezvedené dítě Albert Hofmann

Tohle není nejlepší kniha o LSD, přesto je bezesporu velice hodnotná, protože kdo jiný by se měl podělit o svůj pohled na tuto bezesporu fascinující látku, než její objevitel. Nečekejte sáhodlouhé a detailní popisy, charakteristiky ani analýzy. Tato kniha je vyprávění o cestě LSD od jeho objevení, přes psychadelickou revoluci až po ostrakizaci ze strany autorit - to vše na bázi jednoho lidského života.

Pár osobních postřehů:
- První (řekněme historické) kapitoly příjemně ubíhají. Na vědce je autorův styl psaní dobře stravitelný.
- I odborné pasáže se četly překvapivě dobře, přestože jsem chemií naprosto nepolíbený. Nejsou tedy překážkou ani pro úplného lajka.
- Oceňuji pasáže s dalšími populárními průkopníky psychadelického bádání, jako jsou Leary nebo Huxley.
- Je pěkně popsané, jak objev LSD přesměroval Hofmannovu profesní kariéru směrem k halucinogenům, jelikož se Hofmann v knize věnuje i dalším z těchto látek.
- Stavy změněného stavu vnímání se obecně velice špatně popisují, respektive jsou pro čtenáře špatně uchopitelné, především pokud nemá osobní zkušenost s danou látkou. Zážitky jsou silně subjektivní a každý si z nich může odnést něco jiného, což potvrzuje také Hofmann. Na rozdíl od historických či vědeckých reálií se mohou tyto "tripové" části někomu číst výrazně hůř. Toto subjektivní "filozofování" nad střetem materiálního a idealistického pohledu na svět, které se vyskytuje hojně v druhé polovině, mi do kontextu knihy moc nepasovalo.
- Stejně tak jsem trochu tápal v poslední části, kde jsou uvedeny střípky z komunikace s jinými "experimentátory", které se také vezou na čistě subjektivní notě.

Kniha je především o Hofmannovi. Pro zájemce o tuto tématiku jde o povinnou četbu, která odhaluje nejen odborný ale i osobní pohled autora na svůj nejzásadnější objev. Za sebe bych preferoval více vědy a méně filozofie, ale od toho jsou tu jiné svazky a bez autorových vhledů by tato kniha přišla o svou nosnou hodnotu.

05.06.2023 4 z 5

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

Poslední Abercrombieho stand alone a zároveň první počin, kde se neuchýlím k absolutnímu hodnocení. Proč? To co Abercrombie umí, je zde stále přítomné: výborně zpracované, originální a různorodé postavy, které jsou vše jen ne černobílé a které pohání jejich vlastní pohnutky, ať už etické nebo zištné. Opět si procvičíte morální gymnastiku, při které nejednomu zatrne v zátylku. Příběh je atraktivní, i když ne úplně jedinečný a jak člověk posupuje dějem, nemůže se zbavit pocitu, že již nejednou něco podobného četl.

Co mi ale oproti předchozím dílům série nesedělo, bylo zasazení, leč v kontextu fantasy poměrně netradiční. Nějak se mi na něj nepodařilo napojit a to bohužel mělo výrazný vliv na tempo četby, které mi (především v první polovině knihy) až žalostně neubíhalo. Do jisté míry to táhly hlavní postavy, ale ve vedlejších jsem se začínal poměrně brzy ztrácet, až jsem občas vůbec netušil, o koho vlastně zrovna jde.

Možná, kdybych jednotlivé samostatné knihy ředil jinými autory a nečetl je hned za sebou, působilo by to na mě jinak, ale takhle jsem byl rozmazlený vysokým standardem, který autorova tvorba bezesporu má.

Kniha je bezesporu velice dobrá, jen ne skvělá. Každopádně si dávám od "kruhu světa" na chvíli pauzu, ale už teď se těším, až se do něj jednoho dne vrátím.

17.05.2023 4 z 5

M. A. Bakunin M. A. Bakunin Vladimír Kašík

Pokud chcete detailní analýzu Bakuninových myšlenek a teorií, sáhněte po něčem jiném. Ale pokud vás zajímají jeho životní příběh, vývoj a strasti, je tento životopis perfektní. Kniha je velice čtivě napsaná, bez zbytečného filozofování a poměrně konkrétní v Bakuninově kritice státního socialismu, což je v kontextu doby, kdy vznikla, minimálně zajímavé. Autorovi se také povedlo zůstat nestranným pozorovatelem a zachytit Bakuninovu osobnostní rozporuplnost.

25.03.2023 5 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

V úvodu musím říct, že mám Abercrombieho rád. Jeho forma i obsah mi velice sedí, ale také dokážu pochopit člověka, kterého to neosloví. Tato kniha je zařazená v sérii, ale mohla by fungovat stejně dobře i jako stand alone, jelikož je znalost Prvního zákona výhodou, ale není pro pochopení příběhu stěžejní.

Samotný děj je tentokrát hodně epizodický, místy možná až dokonce nevyvážený. Zmíním konec, který mi přišel možná trochu uspěchaný, respektive v něm vidím trochu nevyužitý potenciál. To kontrastuje s místy, která na mě působila trochu vatovým dojmem. Četba mi také tentokrát neodsýpala tak rychle, jak jsem u autora zvyklí a občas jsem cítil potřebu posunout se v ději rychleji, než ubíhaly stránky, či mi pozornost na chvilku odlétla někam mimo hranice příběhu.

Proč tedy plné hodnocení? Postavy. Dle mého jednoznačně nejsilnější autorova stránka. Jsou originální, skvěle napsané i popsané, nejednoznačné, obtížněji uchopitelné, ale je snadné se do nich zamilovat. Jejich vývoj funguje skvěle jako lepidlo mezi jednotlivými částmi příběhu a opravdu dokáží čtenáře pohltit a budu je opravdu nerad opouštět. Mimo postavy mě také těch pár příběhových highlightů, kterými autor moc neplýtvá, v hodnocení utvrzují.

04.03.2023 5 z 5

Baader Meinhof komplex Baader Meinhof komplex Stefan Aust

Velice pečlivé a poctivé zpracování vzniku a fungování jedné z nejznámějších městských guerill v Evropě. Pokud vás zajímá, kde se nachází bod zlomu, mezi politickým aktivismem a terorismem, ale i mezi právním a policejním státem, je toto publikace pro vás.

Autor zvládl na výbornou dvě věci:
1) pečlivou rešerší získaná data poskládat do logického a chronologického rámce, který se nejen dobře čte, ale i díky postupnému dávkování zásadních informací až gradací kniha příjemně odsýpá.
2) zachoval objektivitu popisu. Hlavní antagonisty ponechal bez soudu, čímž poskytl čtenáři prostor pro vlastní interpretaci jejich motivů, činů a z nich plynoucích důsledků.

Jde o část německých dějin, které se (snad kromě Německa) nedostává tolik prostoru, což je určitě škoda, jelikož je velice zajímavá a poučná.

28.01.2023 5 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Tak tohle mě minulo. Napsaný to je čtivě, četba odsýpala. Jako oddychová jednohubka to účel splní, ale nic víc. Námět a setting jsou zajímavé - příběhy z bubliny low-lifů
balancující na hraně existence, ale postavy na mě působily jako přehnané karikatury, tudíž mi dělalo problém "jim to věřit". Pro pobavení (a opravdu jsem se místy od srdce zasmál) to stačí, ale jako sonda, která má načrtnout kontrast komedie a tragédie v životech těch, co nedostali na začátku do života ty nejlepší karty, to prostě nefunguje.

07.01.2023 3 z 5