Fidoo Fidoo komentáře u knih

Jsem Baťa, dokážu to! Jsem Baťa, dokážu to! Jozef Banáš

Narodila jsem se a žiju ve Zlíně, mám tak jedinečnou možnost denně vidět vše, čemu zde dal Tomáš Baťa a následně pak J. A. Baťa základ. Areál továrny, tak jej znám dnes, mi při čtení knížky doslova vyrůstal před očima, stejně tak i Baťovy domky a spousta jiných významných staveb. Po přečtení knihy musíte Zlín vidět a zažít. Přijeďte :-)

01.11.2023 5 z 5

Všechny touhy vedou do Říma Všechny touhy vedou do Říma Luca Di Fulvio

Historické romány Luca di Fulvia jsou pro mě vždy velmi příjemným rozptýlením. Nechybí v nich dramatické napětí, radost i smutek, spravedlnost i nenávist a samozřejmě také touha po lásce. Tento jeho román vás zavede do uliček a zákoutí Říma a stanete se svědky Italské revoluce a sjednocení Itálie.

26.10.2021 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Na životní příběh tří "Divokých Labutí" budu myslet ještě dlouho.

Je nepopiratelným faktem, že vláda sotva gramotného Mao Ce-tunga, uvedla zemi v jeden velký chaos. Způsobila totální rozpad společenského systému, zlikvidovala hospodářství, školství, zničila většinu kulturního dědictví a v neposlední řadě zabila desítky milionů! lidí v důsledku hladomoru, nucených prací, poprav, ale i sebevražd.

Přesto si však dodnes údajně většina obyvatel myslí, že zásluhy Mao Ce-tunga převažují nad jeho "chybami".

V souvislosti s přísnou výchovou, tradicemi a silnou vírou v komunistickou doktrínu ve mě tento příběh vzbudil spoustu otázek a filozofování.

Rozhodně doporučuji.

14.10.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Listopád mě zdaleka nenadchl tak, jako předchozí autorčina díla, možná proto, že jsem očekávala něco nečekaného, dramatického, šokujícího.

Na druhou stranu, co může být horšího, než totální ztráta svobody, neustálý strach a hrozba vězení, vymývání mozků, manipulace, špehování, donášení.

Knížka rozhodně stojí za přečtení, zvlášť těmi, kteří tuto dobu znají jen z vyprávění.

24.06.2021 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Knížky od Jodi Picoult mám ráda, protože umí velmi citlivým způsobem zpracovat neobvyklá témata a tato navíc nikdy nejsou jen černá nebo bílá. Sledujete rozhodnutí a reakce lidí v jejich těžkých životních situacích a sami si kladete spoustu otázek. Jak bych se v dané situaci zachovala já? Je můj názor předsudek nebo přesvědčení?
Vlk samotář není vyjímkou a bod ubírám jen proto, že jiné její knížky se mi líbily o krapet víc.

17.05.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Jozef Karika mistrně vypráví osudy dvou kamarádů, jejichž cesty se rozdělí, ovšem oba se stanou součástí organizovaného zločinu. Jeden je členem mafie, druhý přímým účastníkem nacistického běsnění.

Knížka mě zaujala především vykreslením historických událostí a postav 30.let, ale také náhledem do vnitřního světa a smýšlení těch, kteří jsou pod vlivem autority či okolností schopni ztratit veškeré zábrany, morální hodnoty a propůjčit se prakticky k jakékoliv krutosti.

Ano, knížka je drsná a surová. Popisované události jsou však bohužel součástí naší minulosti. Rozhodnete-li se číst knihy na toto téma, lze reálně očekávat, že to nebude příjemné čtení.

13.05.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Co do formy se mi četla velmi dobře.

Co se týče obsahu? Prostě mě zavalil pocit, jakoby každá nová kniha na obdobné téma, musela být něčím "zpestřena", aby vůbec zaujala.

U mě se to bohužel minulo účinkem a co víc, doslova mě tato knížka na závěr odradila přečíst si na toto téma něco dalšího.
A to je určitě špatně.

23.04.2021 2 z 5

Starosta casterbridgeský Starosta casterbridgeský Thomas Hardy

Až zavřené knihovny mě přivedly do knihovny mých rodičů. Tam vám je pokladů! A řadím mezi ně i Hardyho a jeho Starostu.

Velmi příjemná změna stylu psaní, než na jaký jsem zvyklá. Líbilo se mi vylíčení prostředí, postav a jejich charakterů, o zápletky nebylo nouze a ve finále na vás dýchne až téměř románová tragédie.

Knihu jsem si užila díky všemu, čemu je od současné tvorby jiná.

03.03.2021 5 z 5

Dům panenek Dům panenek Erik Axl Sund

Surový thriller, který vás zavede až do té nejtemnější části naší společnosti.
Bolavé čtení, ale dětská pornografie a obchodování s lidmi by nemělo být přehlíženo ani bagatelizováno, natož ignorováno!

„V okamžiku, kdy začneš nenávidět, se narodí dítě, které se jmenuje odpuštění. Ty to dítě buď zabiješ, anebo mu dovolíš, aby tě objalo. Všechno spočívá v neustálém boji mezi nenávistí a odpuštěním. Jestli cítíš, že bys ty tři muže nemusela nenávidět, zachovej se podle toho. Mohlo by to být nejdůležitější rozhodnutí tvého života. Kde není nenávist, není třeba odpuštění. A ti muži si odpuštění nezaslouží.“

02.02.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Další knížka, která mi dala možnost nahlédnout jak do naší historie, tak do života místních, s jejich pohnutými osudy, do života, který byl jen dřina a zase dřina.

O česko-polském konfliktu, který po skončení Velké války a v důsledku vzniku samostatného Československa, vyústil v krvavou a nenávistnou občanskou válku, jsem se dozvěděla až díky Šikmému kostelu.

Koho jen trochu zajímá historie, podávaná románovou formou, mohu jen doporučit.

26.01.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Velice emotivní a působivý příběh opuštěného dítěte, které zažívá jedno zklamání za druhým a často zůstává "viset jako plachta, do níž právě přestal foukat vítr".

"Život ji skvěle naučil semlít své emoce a napěchovat je do skladovatelných rozměrů".

Osamělá Kya se učí žít bez rodiny, téměř bez přátel, svým osobitým způsobem, který si nelze nezamilovat, bojuje se svojí samotou, se svými pocity.

"Proč by ti zranění, ještě stále krvácející, měli nést břímě odpuštění"?

Pokud jste připraveni, na citovou jízdu, zařaďte jedničku. Pojedete z kopce do kopce, poznáte krásou divokou přírodu a jednu skvělou, obdivuhodnou holku, která vás vezme až tam, kde zpívají raci...

06.01.2021 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Další knížka, která mě opět posunula dál.
O lodi Wilhelm Gustloff a o osudech uprchlíků před ruskou armádou na konci války jsem díky ní slyšela poprvé. Velmi se mi líbila i forma knížky. Můžu jen doporučit!

04.01.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Krásná, drsná a nekompromisní Aljaška. Velmi pěkný příběh o životě v divočině, ale také o mezilidských vztazích, o rozhodnutích, která dokáží změnit život nejen nám, ale i našim blízkým.

14.12.2020 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

K této knize mám jen dvě věci. Tou první je poděkování, že vznikla a že se ke mně dostala.

Tou druhou je přání, aby se na minulost a osudy lidí, kteří ji prožili, nikdy nezapomnělo. Proto, aby se už nikdy neopakovala.

Mnichovská dohoda, válka, represe, perzekuce církve, znárodňování majetku, politické procesy, tábory nucených prací, trestanecké pracovní tábory, totalitní moc, okupace....

"Od čerta k ďáblu. Od Hitlera ke Stalinovi".

"Nikdy nepodceňujte hloupost většího množství lidí".

"Změníš možná režim, ale lidi ne... Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě.“

08.12.2020 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Na doporučení mého knižního přítele jsem sáhla po Misery a musím říct, že pro Paula, hlavního hrdinu, to byly opravdu nekonečné měsíce jedné velké mizérie.

Knížka se četla sama, přesto ubírám jednu hvězdičku, protože já jsem prostě při čtení nezažila ten pocit vnitřního napětí, takové to "páni", tak to bylo něco. Měla jsem větší očekávání, ale určitě si od autora zkusím přečíst něco dalšího.

05.12.2020 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Nezlomné... Dvě sestry, které rozdělila válka. Ženy s vírou, přesvědčením a obrovskou vnitřní silou, které po skončení války nečekaly žádné slavnostní přehlídky, žádné medaile ani zmínky v učebnicích dějepisu. Během války dělaly, co bylo třeba, a když skončila, posbíraly zbytky svých životů a začaly zase od začátku...
Nádherná knížka!

"Procházíte-li peklem, nezastavujte".
Winston Churchill

27.11.2020 5 z 5

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Sophiina volba je mnohovrstevnatý román. Vykresluje podobnost mezi Polskem a americkým Jihem, kdy přítomnost jiné rasy v obou z těchto zemí dokázala z lidské povahy "vykřesat" bohužel většinou ty nejhorší možné rysy.

Současně vypráví příběh Sophie, která se snaží vyrovnat se s následkem prožité, kruté a mrzačivé nacistické hry.

Říká se, že každý máme na výběr. Ale dokázali bychom nést následky vynuceného absurdního rozhodnutí? Do jaké míry bychom byli schopni snášet tíhu celoživotní viny? Byli bychom vůbec schopni zbavit se bolestných traumat a obnovit svoji životní víru a psychiku?

Jediné, co bych vytkla, jsou příliš četné a zatěžující podrobnosti a Stingova dychtivost po sexuálním naplnění, která mi Sophiino vyprávění narušovala.
Jinak rozhodně doporučuji.

06.10.2020 4 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Ráda bych našla tolik krásných slov, kterými byla tato knížka protkaná, abych vyjádřila to, jak moc se mi líbila. Ale autorka mi je všechna vzala. Pro mě snad jedna z nejkrásnějších knížek, co jsem zatím četla.

18.09.2020 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Nesmírně krásný příběh, který obrovskou silou zaútočí nejen na vaše emoce, ale i na svědomí.

09.09.2020 5 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Když oslovení "soudruhu", pozdrav "čest práci" a nástěnky s budovatelskou tematikou vystřídá vysoká hra o peníze, moc a vliv.

Ve vyšším zájmu bylo vše, ale bohužel i nadále bude, oprávněné.

24.08.2020 4 z 5