Fidibus Fidibus komentáře u knih

Vášnivé srdcia Vášnivé srdcia Linnea May

(SPOILER) Souhlasím s tím, že to hodně připomíná 50 odstínů šedi. Bohužel jsem po prvních 2 knihách série čekala víc... Ona, novinářka, si chce zkusit a on, bohatý dominant, chce ženu pro kandidaturu do politiky i pro sebe. Hodně sexu, na konci už celkem nuda, jen čekáte na odhalení jejich tajemství a zda si dokážou věřit - ano, protože happy end.
Vyprávění z pozice obou, ale nějak jsem se nedokázala vcítit. Dá se číst, ale nic extra.

23.04.2024 2 z 5

Niccolo Andretti Niccolo Andretti Parker S. Huntington

(SPOILER) První díl se mi líbil víc. Přišlo mi to trochu utahané, až moc psycho rozborů, ale nakonec dobře napsaný závěr a hlavně V. zachránil.
Divka, která se starala o mladší postiženou sestru, ji chce dostat zpět do péče a obětuje tomu vše - hledá muže, kde by zakotvila. A on, mafián a zabiják s odměnou na hlavu za to, že zabil strýce, aby zachránil bratra, se skrývá před světem. Náhodou se potkají a táhne je to k sobě. Jenže nad ním visí meč... Lze ho zachránit? Ano, je třeba obětí, aby se osvobodil a zároveň si uvědomil mnohé. A Minku osvobodí její sestra, která dokáže se svým osudem bojovat.

10.04.2024 4 z 5

Zajatkyně Zajatkyně Sarah Rivens

(SPOILER) Není to špatné, i když je tam spousta nelogických a naivních věci. Oba si jako polepší z prodejné dívky a má sloužit oraganizaci a jemu. Ovšem proč pojem zajatkyně,když je něco mezi služkou, milenkou a agentkou? Vývoj vztahu mezi nimi drsný, ale uvěřitelný. Ale pokud byl šéf, nemusel si ji nechávat... Jejich stíny minulosti je sblíží, jenže ona postupně zjišťuje, kdo za tím stojí, a on se začne o ní bát. Někdy je Ella fakt naivní, bohužel i mafiáni, viz pes nebo akce hospodyně . No, a že se objeví Isobel i William, je jasné předem. Od půlky dost natahované, např. hledání Ashera, pak po přiznání čekáme, co bude. A odjezd a další díl. Mohlo to být lepší.

06.04.2024 3 z 5

Princezna klamu Princezna klamu Danielle L. Jensen

(SPOILER) Hezká fantasy, i když trochu víte, jak to asi skončí...
Hlavním hrdinou je vlastně most, který Arenovo království drží nad vodou a je terčem útoků i závisti. Princezna Lara je se sestrami vychovávána, aby Arena zabila, a ona se rozhodne zachránit sestry a ujmout se úkolu. Aren se sestrou před ní sice vše o mostu tají, ale ona přesto postupně odkrývá jeho tajemství. Napíše tajný dopis, ale mezitím zjišťuje, že vše není takové a někdo jí lhal... Jenže Aren, který ji obhajuje a nechává ji svobodu, protože sám je se svými lidmi vlastně uvězněn a snaží se své království zachránit, jí otevře oči (návštěva v přístavu) a zároveň jejímu otci-králi napíše dopis na onom tajném, v němž se za Laru postaví. Mezitím je země napadána, Lara si získá důvěru lidí i Arena, ale sama se stává terčem. A nejen ona... Ale Lara nakonec pochopí, kde je její místo a... další díl.
Myslím, že je to svou povahou spíš YA, i když tentokrát kniha takto označená není. Je to i dost akční a bitky krvavé, odlehčené vtipy i romantikou, občas vše v jednom (např. soutěž v moři, která jen tak tak neskončí tragédií). Trochu mi to někde uprostřed připadalo dějově neubíhající, ale následný útok děj posunul.
Je to vyprávěno z pozice obou a Lara i Aren se svými pocity a postoji přijdou reální a uvěřitelní. Jo, a babička...
"Veličenstva. Jsem rád, že si spolu konečně hezky hrajete jako hodné děti. A jak málo stačilo. Jen za tebou ten nebožák musel skočit mezi žraloky."

Ve jménu cti Ve jménu cti Makiia Lucier

(SPOILER) Moc pěkná fantasy detektivka ve stylu rytířů, i když si popravdě neumím představit, kdo z mládeže to čte. Je tu romantická linka, ale zároveň dost akčních a nehezkých scén. Hlavní hrdina, šlechtic se svými stíny a traumaty, hned po návratu domů zachrání královské dítě a stane se královniným ochráncem. Ovšem zjišťuje, že mor vedl smrti mnoha lidí zničil i jedno dávné přátelství a kvůli snaze zachránit mír mezi královstvími (sňatkem, který proběhl) došlo ke zradě. Jak se tím má Cas vyrovnat? Do toho řeší svůj vztah s bratrem a kronikářkou, kterou na počátku náhodně zachránil poté, co mu ukradla koně.
"Pamatuju se, žes mi ukradla koně, a já ti přesto zachránil život." "Já si pamatuju, že jsem spadla ze stromu a tys mě pustil."

26.03.2024 5 z 5

Žhavé olovo, chladné železo Žhavé olovo, chladné železo Ari Marmell

(SPOILER) Celkem slušná fantasy detektivka, kdy hlavní hrdina ze magického světa, odkud odešel, dokáže ovlivňovat štěstí. Živí se jako detektiv a je zapleten do mafiánského příběhu výměny dcery, kde hraje důležitou roli babička se svou magií a touhou po pomstě. Některé scény jsou hodně akční a krvavé, občas mne naopak nudily popisné scény. Každopádně je hlavní hrdina zajímavý týpek a některé jeho glosy pobaví.

26.03.2024 4 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

(SPOILER) Výsledně celkem zajímavá scifi detektivka, i když jsem se v popisech občas ztrácela. Velvyslankyně malé stanice s částí paměti svého předchůdce po něm přijede pátrat. Je mrtvý, jí spojení s ním nefunguje a ona se snaží zorientovat ve světě tamní politiky a vztahů. Zjišťuje, že nějaká dohoda padá, do toho zde vypukne občanská válka kvůli následnictví a její stanice je ohrožena. Získá si přátele a nakonec se se situací dokáže celkem úspěšně poprat.
Je to i dost akční se zvraty a psychologií postav.

Poslední svobodný miliardář Poslední svobodný miliardář Pippa Grant

(SPOILER) Za mne ne. Od začátku mne to nenadchlo a dočíst to bylo hodně náročné. Připomnělo mi to Chlapa snů, i když tady se hrdinka u miliardáře ocitla díky pronájmu nepronajatého. Typ střelené rozvedené hrdinky, která okolí zahrnuje láskou a je nadšená, že se ocitla ve světě hvězd, mi nesedl. Štvaný miliardář jí nabídne dohodu, aby se zbavil zájmu zlatokopek, do toho se postupně mezi nimi vyvíjí vztah, do toho bulvár, rodina, její ex, matka a sestra... Navíc to bylo dost rozvleklé, spousta rádoby vtipných scén. Trochu to zachraňuje pes, ale ke konci už taky moc ne.

26.03.2024 1 z 5

Unesená dědička Unesená dědička Sophie Lark

(SPOILER) Za mne ještě lepší než předchozí. Ufňukaná baletka Nessa, která se v zajetí promění, najde a zamiluje, a zdánlivě nelítostný mafián Mikolaj se svým tajemstvím. A balet Kráska a zvíře... Jejich vzájemná přitažlivost roste a vede ke konfliktu mezi mafiány a překvapivému rozhodnutí Mikolaj a pak Nessy. Závěrečná akční scéna se dá očekávat a svatba jako taková tečka. Je to plné napětí, citů, mafie, bojů i lásky, za mne uvěřitelné, byť zmíněná pohádka.
Doporučuji a těším se na další. Chválím i styl obálek knihy.

01.03.2024 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

(SPOILER) Téma poválečné politické situace se známými osobnostmi, nástup komunistů včetně smrti Jana Masaryka, spojené postavou mladé ženy-Židovky, která přišla o rodiče, za války pomáhala v britské armádě, což je jí teď po návratu překážkou. Vdaná, ale mezitím zamilovaná, takže vztah s manželem ukončí a neví, co se sebou. Potká novou lásku, pracuje pro Brity a situace houstne. Po útěku končí v emigraci, nakonec ne sama, byť zrazená.
Některé zajímavé postřehy z tehdejšího života. Bohužel je děj, kde převáží politika nad příběhem, nudný, navíc dle mého ne zcela uvěřitelný (nesledovali by ji?, jediná žena na večírku mezi politiky?).

28.02.2024 2 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

No, trochu chaos. Zajímavé prostředí, otázkou pro mne je, co je vlastně zápletkou. V knize je hodně postav a odboček, takže jsem se trochu ztrácela, i ta teorie mi občas přišla ne zcela srozumitelná. Hodně toho bude pravděpodobně souviset s dalším dějem. Rozhodně to zachraňuje alchymista se svou démonkou a ruský důstojník se svou rodinou (včetně sluhy...), některé dialogy jsou pěkné. Jinak i dost krvavý děj, včetně enklávy, soubojů a boje na konci. Některé nápady se mi líbily, ale výsledně mi asi stačil tento díl.

28.02.2024 2 z 5

Ostrov tajemství Ostrov tajemství Patricia Wilson

(SPOILER) Mně to moc nesedlo. První půlka je hodně utahaná, dvě dějové linie, z nichž se nakonec stanou 3. Hodně postav, exotické prostředí. Bohužel stálé čekání na prozrazení tajemství, natahované. Vlastní dávná zápletka s vyústěním originální, byť trochu chaos, do toho drama v současnosti kolem svatby. Celkově vyznění dobré, ale krátila bych na půlku a to střídání linií... Současnost mi zpočátku přišla taková navíc, zápletka s údajnou nevěrou celkem zbytečná. Síla knihy je v historickém příběhu.
Pokud se prokousáte, konec je čtivý a téma celkem zajímavé.

28.02.2024 3 z 5

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

(SPOILER) Škoda toho celkem nezáživného konce o emigraci, byť to zklamání z bratra chápu, předtím to bylo zajímavé líčení ze života horníků. Hodně drsné a kořeněné...

27.02.2024 3 z 5

Omamná príťažlivosť Omamná príťažlivosť Linnea May

(SPOILER) Je to příběh Ruby, prostitutky najaté na únos, které v Prudké rozkoší ukradnou kožich. Takže se nechá unést, ale Loran se diví, protože chtěl konečně skutečný strach dívky. Ona to stále hraje, ale nakonec, kvůli svým vlasům, pochopí. Jenže se jí to bdsm s ním vlastně líbí, vždy to chtěla zkusit, ale zároveň neví. Do toho se objeví Loranův vykutálený bratr a Ruby se nakonec zalekne, že by o Lorana přišla. No, a sladký konec...
Bohužel dost podobné Prudké rozkoši, takže už ne tak originální. Psychologie obou postav celkem dobra, včetně vzpomínek. Vyprávěn střídavě z pohledu obou.
Výsledně slabší odvar 1. dílu série, ne moc záživná zápletka s bratrem je důležitá kvůli Rubyinu prozření.

24.02.2024 2 z 5

Oplocený čas. Vzpomínky politického vězně Oplocený čas. Vzpomínky politického vězně Jan Wiendl

Zaujalo mne, že poté, co prošel několika uranovými tábory, byl přesunut na Pankrác, kde vykonával ve vězení své normální zaměstnání (stavitelství), spolu s mnoha dalšími.

24.02.2024 4 z 5

A co bylo dál A co bylo dál T. L. Swan

(SPOILER) Výsledně si myslím, že kdybych to nečetla, nic se nestalo. Je to takové navíc a pointa "Na příští generace Mikesů" nic moc.
Nejvíc se mi líbil první příběh s welness pobytem, Emily a Jason, který skončil potomkem.
Claire a Tristan jakž takž, vtipy hlavně o klucích, myšlenka adopce, svatba a konečně holka.
Kate a Elliot je spíš o psychologii páru, který má problém počít. Naštěstí rodina...
Hayden a Christopher s Eddiem se usadí na farmě a pořizují, nábytek a hlavně zvěř, pak svatba a mimčo a do toho Eddieho budoucnost.
Oddechovka, ale nic víc.

24.02.2024 3 z 5

Získej mě Získej mě Stacey Kennedy

(SPOILER) Přijde mi, že už se ke klubu toho moc nového vymyslet nedá. Je to detektivka (pátrání - pokus o znásilnění) s trochou psychologie a samozřejmě představením v klubu, tentokrát s charitou. Ollie a jeho příběh byl trochu hlubší, spolu s léčícím psem.
Výsledně taková krátká jednohubka bez výraznějšího pocitu. Navíc mi vadí, že na konci knihy jsou ukázky ze všech minulých knih. Reklama, připomenutí?! Obsahově to rozhodně nabude (příběh má ve skutečnosti 160 stran).
Evidentně bude další díl, Penny a Hawke.
Jako oddech dobrý, ale myslím, že série už měla skončit.

23.02.2024 2 z 5

Trnitá kletba Trnitá kletba Anežka Kočová

(SPOILER) Originální námět a prostředí, ovšem příběhu postupně došel dech. Trocha napětí a zdlouhavé popisy mne ve druhé půlce moc nebavily. I jiskření ubylo a dochází ke vzájemné sympatii hlavních hrdinů doplněné příběhy o bozích. No, a náznak zápletky s princem na konci. Na prvotinu to není špatné, ale nevím, zda půjdu dál.

23.02.2024 3 z 5

Německá dívka Německá dívka Armando Lucas Correa

(SPOILER) Chválím originální a zajímavý námět, ale stejně jako některým mi nesedl styl psaní a tzv. jsem to moc neprožívala. Současná dějová linka zpočátku zbytečná, zajímavý až ten konec s tetou, byť dost balastu. Smutný příběh rodiny a kamaráda Lea se místy ztrácí odbočkami a následné osudy na Kubě už mi přišly spíš na další knihu, byť jde o to vysvětlit příběh otce. Některé věci mi připadaly nedořešené a nevysvětlené. Nakonec příběh stejně, byť smutně zachránila Hannah...
K holokaustu existuje mnoho silnějších knih, ke Kubě a revoluci doporučuji Na viděnou v Havaně.

23.02.2024 2 z 5

Hanebná zrada Hanebná zrada Lynn Messina

(SPOILER) Za mne o trochu slabší, takové rozvleklé, vlastně nic moc nového. Teta se snaží působit, naštěstí Bee pomáhá už i sestřenice. Vyšetřování je samozřejmě na tu dobu odvážné, ovšem převlek už tu byl, byť tentokrát i vévoda. Jiskřivých dialogů mi přišlo míň. Vtipný je moment s babičkou, kdy už se vévoda konečně odhodlá... A akční konec s odhalením a konečně i...

23.02.2024 3 z 5