fialka voňavá fialka voňavá komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Knihu jsem dostala k Vánocům od dcery a přečetla jsem ji během pár dnů. Je zajímavé, jak žili lidé po válce. Tvrdě pracovali a přitom ženy rodily víc dětí než dnes. Hlavní hrdinka přijíždí doČech, kde má jedinou tetu. Týden po příjezdu ji pošlou do Heřmánkového údolí k jednomu muži a začíná zajímavý příběh. Knihu doporučuji hlavně ženám.

19.02.2021

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Tuto knihu Marcela Pagnola jsem četla poměrně dlouho i přes to, že je to krásné počtení, v němž autor popisuje vztahy ve své rodině, píše jak se přesouvali z města na vesnici do jejich letního sídla. Popisuje jak dobrodružné zážitky s kamarádem v přírodě, tak zážitky ze svých studií. Zažívá také první lásku. Vřele bych doporučila.

22.06.2015 4 z 5

Mládí krále Jindřicha IV. Mládí krále Jindřicha IV. Heinrich Mann

(SPOILER) Tento román je prvním z dvoudílného románu, který je vrcholným dílem Mannovy tvorby.Pojednává o životě franc. krále Jindřicha IV. Jeho matka Jeanne Navarská mu vyjedná sňatek s Margot. Jindřichovu matku otráví Kateřina Medicejská ještě před svatbou a 2 dny po svatbě proběhne Bartolomějská noc. Jindřich je zde vylíčen jako skutečný vůdce lidu, humanista, ctitel pravdy, rozumu a lásky (a taky lásky k ženám). Vidíme, že v pozadí náboženských válek, nestojí snaha udělat člověka zbožnějšího a je tam boj o moc! Román zachycuje jedno údobí franc.dějin. Je to dle mě čtivý román.

28.07.2014 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Hemingwayův velký svět. román je rozehrán do 4 dní (v jiném komentáři jsem četla snad jen 3) občanské války ve Španělsku. Pro mě bylo poutavé líčení dvojice milujících se lidí a jejich prožitků ve 3 dnech a nocích, ostatní válečné zápletky byly již méně přitažlivé. Hl. hrdina amer. učitel španělštiny Robert šel do války jako dobrovolník.
Motto: "Žádný člověk není ostrov sám pro sebe". Krásný čtivý román.

28.07.2014 5 z 5

Americký sen Americký sen Norman Mailer

(SPOILER) N. Mailer nám představuje hl. hrdinu Stephena, který si vezme dceru amerického boháče Deboru, žije s ní, tak jak bývá zvykem u amer.smetánky tzn. až způsobem zvráceným. Má představu, že musí svou ženu zabít, učiní to a aby zakryl stopy, naaranžuje vše tak, jako by ona spáchala sebevraždu. Vyšetřováním se nic neprozradí a Stephen zažívá románek s jinou ženou, která taky umírá, oprotože se pohybovala v drsném prostředí. Román se mi četl dobře.

28.07.2014 3 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Líbilo se mi na knize, jak autor formou dialogu vysvětluje mladé dívce turistce, která neví, zda má emigrovat. Pohybujeme se v letech 1968, 1950,1938, 1939-45, 1945-1948. Pan Tigrid se zaměřil na horké a osudové otázky vývoje naší republiky. Zmýlil se v jedné věci, myslel si, že už nikdy nebude moci navštívit svou vlast. Vřele doporučuji mladým lidem, kteří se chtějí dozvědět o historii naší země

28.07.2014 5 z 5

Miluji tě, Adame Miluji tě, Adame Eva Lenartová

(SPOILER) Spisovatelku Evu Lenartovou osobně znám a tudíž jsem si přečetla i její knihu,která je spíš četbou pro mládež,Hrdinkami této knížky jsou dospívající dívky,které zažívají první radosti a zklamání uprostřed jednoho sídliště. V 15 povídkách padají facky,hraje se vybíjená,jezdí se na tábor, chodí se do gymnastiky.Uprostřed jednoho takového mraveniště bují jedna z nemocí konce 20.stol. - samota. Je to čtivé pro dospívající holky doporučuji.

12.07.2013 3 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Půvabná postavička je poručík Ernest Goodbody, který vede svou četu za 2. svět. války a prodírá se s nimi až ke konečnému vítězství.Prochází Afrikou, Itálií, Řeckem,Francií i Německem. Projíždějí kolem zlatého krámu,neboť mají starou mapu,vlastně pouze průvodce tramvají. Celou knihou prostupuje humor.Mám raději jiné žánry,ale dočetla jsem ji.

12.07.2013 2 z 5

Vlna Vlna Christopher Hyde

Kniha vypráví o skutečně existující přehradě MIKA, která leží na řece Kolumbii./Protéká státem Washington/. Tato přehrada v knize mizí.Hl. hrdina Jonathan se zrovna rozvádí se ženou,figuruje v celém příběhu.Spousta kladných a záporných postav se objevuje kolem přehrady.Některé věci jsou trochu přibarveny. Celkově perfektní kniha.

12.07.2013 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Sci-fi román o tom, jakneznámý zdroj způsobí u většiny lidí slepotu.Využijí toho průmyslové rostliny zaútočí na hlav.hrdinu Williama,je jedním z těch které nepostihla slepota.Pozoruje rozpad civilizace.Potkává vidící Josellu, se kterou se přidají ke skupině lidí na jedné univerzitě. Celý Londýn se ocitá na okraji zkázy. I v takové džungli se ovšem našli lidé, kteří chtěli zbývající hrstku lidí ovládnout.Příroda je v této knize nekonečná.Vidíme, že se může přihodit vše, co neodporuje přírodním zákonům.Doporučuji milovníkům sci-fi.

12.07.2013 4 z 5

Tvůrčí psaní 2 Tvůrčí psaní 2 Markéta Dočekalová

Právě čtu tuto knihu, neboť jsem se dala do psaní knihy o mém životě a řekla jsem si, že si něco o psaní přečtu.Nevím,ale její rady jsou dobré,ale já píšu, jak mě to napadá a celkem mě to baví. Kniha tvůrčí psaní špatná není, ale nevím, zda se budu přesně držet jejích rad. Za přečtení rozhodně stojí.

27.06.2013 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

(SPOILER) Ćapek varuje tímto románem před hrozícím nebezpečím z jakékoliv moci, zde se moci nad lidmi zmocnili mloci. Alegoricky ukazuje českému lidu nebezpečí z rozpínavého německého národa. Ćapek je klasika, vřele doporučuji.

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Autorka v této knize perfektně proniká pod povrch každodenního, zdánlivě fungujícího života. \hl. hrdinka Tina Balserová má 2 dcery a muže advokáta v \new Yorku/ a nechce žít prázdným životem, bez lásky, propadá krizím, navštěvuje psychologa. \obrázek si utvoříme o tzv. lepší společnosti s jejími večírky, pletichami a příležit. flirty a nevěrami. Tina se pustí do vztahu, který musí být 100 % dke představ jejího milence Georga. kniha určitě stojí za přečtení.

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Tato pro mě krásná kniha Oty Pavla je výborem próz, nechybí mezi nimi ani Smrt krásných srnců,Velký vodní tulák,Zlatí úhoři. Jsou zde příběhy předválečné, z dob války a poválečné.Autor čerpá z osudů svého tatínka, který pravou radost a štěstí nachází v přírodě.Smrt krásných srnců pojednává o tom, jak jeho tatínek se v době války vyda na srnce pro své syny, kteří byli povoláni do koncentr.tábora. Sám autor neměl dlouhý život, protože zemřel ve 43. letech. \pro mě vynikající autor.\

22.06.2013 5 z 5

Bílý kůň Bílý kůň Elsa Triolet (p)

(SPOILER) E. Trioletová napsala tento román za války na jihu Francie.Pětidílná kniha je dramat.příběhem Michaela Viganda od jeho dětství až po smrt. Jeho matka,slavná zpěvačka,ztratila hlas,zahrnovala Michela přemírou lásky.Michel prochází životem jako omámený divák.Měl přítele, který mu vzal jeho lásku Elizabeth.Michel však nebyl don chuán,ani sám netušil jakou moc má. Neštěstí lásky - zoufalství před tím, co zůstává stále v druhém.bludiště, zámezí, hladké stěny, myšlenky, které se rozběhnou po ulicích jako ten,kterého milujeme.Pouhé žití vede k absurditě, Žít pro něco dává smysl! Pro mě to byla velice čtivá kniha.

Divadlo Járy Cimrmana Divadlo Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák

Hned na prvních stránkách knihy,když spatříme bustu Cimrmanovu, nebo hromadnou fotografii, na které je Cimrman údajně někde...,je nám veselo,což když začneme číst jednitlivé kapitoly. Jára Cimrman - umělec, bohém, vědec, který se prý narodil únorové noci někdy buď roku 1857,1864,1867 nebo snad i 1887 by přicházel v úvahu. Je to nevtíravý humor, který člověka pozitivně naladí.

22.06.2013 4 z 5

Řecký poklad Řecký poklad Irving Stone (p)

Schliemannův živ. příběh plný dobrodružství i jeho fantastické archeologické objevy nám přibližuje tato kniha. Popisuje život s druhou ženou Sofií,která si ve svých 17. letech bere o 30 let staršího muže.Schliemann díky svému nadšení a neúnavnému úsilí našel Priamův poklad, objevil Tróju,Mykény a tisíceuměl. předmětů z čistého zlata. A z knihy vyplynulo, že hlavně našel svůj "řecký poklad" ve své ženě Sofii.

22.06.2013 4 z 5

Dobře utajené housle / Jablko je vinno Dobře utajené housle / Jablko je vinno Miroslav Horníček

Autor je znám jako úspěšný prozaik.Tato slova dokládá prvotina "Dobře utajené housle". Setkáváme se zde s řadou úsměvných příhod z manželského života /např. jak nechtěl cestovat s umyvadlem/. Otvírá se čtenáři cesta k umění žít, aby se vztah mezi lidmi nerozplynul ve všednosti. Ve 2. části "jablko je vinno" rozvíjí vtipně úvahy o povaze mužů a žen, bystře ukazuje slabiny obou pohlaví. Už můj děda neměl pana Horníčka rád, ale také jsem změnila svůj názor na něj díky této knize.

14.06.2013 3 z 5

Druhá zpráva o nemocech slavných Druhá zpráva o nemocech slavných Ivan Lesný

Pokusy o neurologické či psychiatrické diagnózy významných postav. : Caesar, Domitianus, Boleslav II., Václav II., Filip IV. , Jana z Arku, Jindřich II. a spol. Velmi zajímavá kniha, vřele doporučuji, pro lidi, které zajímá historie i z jiného úhlu pohledu.

14.06.2013 4 z 5

Ženy milující Ženy milující David Herbert Lawrence

(SPOILER) Je to autorův vrcholný román, je zde cítit vášnivé hledání intuitivního, ničím nespoutaného spontánního života, který není kopií jiných životů. na postavách 4 lidí 2 párů shledáváme i lásku muže k muži. Vztah těchto 2 mileneckých párů se proměňuje, jeden dochází život. naplnění, druhý se tragicky rozpadá. kniha je jemnou analýzou lidských vztahů. V této knize se D.H. Lawrence pokusil vyjádřit nevyjádřitelné. Moc se mi líbila.

14.06.2013 4 z 5