fes fes komentáře u knih

Petr, Pavel a Marie Magdalena Petr, Pavel a Marie Magdalena Bart D. Ehrman

Vynikající kniha pro vyhraněné zájemce o vznik křesťanství, ale i o přelom starověku a středověku, jemuž vznik křesťanské ideologie dominoval, ovšem zdaleka ne kniha křesťanská. Někomu jinému se snad ani nedá doporučit.

28.03.2024 5 z 5

Ruce vzhůru, boys, aneb kniha o životě a smrti Ruce vzhůru, boys, aneb kniha o životě a smrti Jiří Robert Pick

Ve své době za pět hvězd, dnes už jen za tři. Ale pořád má svou atmosféru a humor, byť místy dosti černý.

28.03.2024 3 z 5

Tisíc mil, těch tisíc mil... Tisíc mil, těch tisíc mil... Waldemar Matuška

Veškerý můj obdiv patří paní Olze Blechové/Matuškové.
V podstatě veškerou práci včetně těch prací "mužských" (řízení, přenášení aparatury, řešení kdejakých technických problémů...) kolem Waldy zvládla ona, přitom vše zařizovala tak, aby Matuška měl komfort a byl tak pokud možno vždy připraven podat profesionální výkon. Zjevně v tom našla smysl svého života po boku pěveckého génia, kterého milovala, přičemž z její strany v knize není ani zmínka nějakého povzdechnutí. Neuvěřitelně silná žena, přitom stále krásná a dobrá zpěvačka.

14.03.2024 3 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Vytváření specifického "vnitřního světa" románu a jeho postav jde autorovi asi ze všeho nejvíc, a to ať se odehrává v Čechách nebo kde jinde ve světě, ba třeba i mimo něj; díky tomu zůstává v čtenáři i nějakou dobu po přečtení bytostný pocit déjà vu: 'já tam přece taky byl'. To mne na kotletích příbězích bavilo dosud asi nejvíc.
(Vůbec pocit po přečtení jakékoliv knihy je pro mne určující, zda byla dobrá, nezávisle na tom, zda šlo o oddechovku nebo literaturu "vážnou".)

Jinak ale... Akční scény jako bych už četl (klapka: "Vykradeno" po šesté), erotické i přímo pornoscény působí jako poněkud "povinné" až trapácké ( = rádoby chlapácké, ale místo toho trapné), opravdu kvalitních hlášek stále méně. Polské vlezdopeněženkovství mě pak přestalo bavit už dříve, tady ještě o level víc. Stává se z toho úlitebný kus masa, přežvýkaný jak byznys káže - to by nevadilo, kdyby se z něj na úkor toho nevytratil nejen nápad, ale i radost z úleťácké tvorby, u konzumenta (mne) pak četby. Tak "jen" za tři. Tři je pořád hodně - nadprůměr, ovládám-li základní počty -, jen se bojím, že máme nakročeno ke dvěma...

01.02.2024 3 z 5

Všechno je jenom jednou Všechno je jenom jednou Jaroslav Kříženecký

Vynikající stylem vyprávění, vyčerpávající obsahem, v příloze audiografie, fotografie. Vedle řady více i méně známých událostí - nebo jejich vysvětlení či zasvěcené úhly pohledu (kdo například věděl, jak moc Václav Neckář bojoval za Martu Kubišovou?) - ze zlatého věku české populární hudby i plastický portrét protagonisty. Samo se četlo. ;)

18.12.2023 4 z 5

Nanebevzetí Karla Kryla Nanebevzetí Karla Kryla Miloš Čermák

Zdálo by se - na tak zkušeného a vynikajícího autora řady knižních rozhovorů - poněkud jednoduché: Více než polovinu textu tvoří převzaté texty jiných, nejčastěji dopisy samotného Kryla jeho matce (trochu mamánek no..., ale takovými bylo více osobností).
Zajímavé je, že zatímco Krylovy dopisy řazené chronologicky odhalují starší skutečnosti běžné veřejnosti méně známé (někdejší písničkářův osobní život v době německého exilu), autorský text se zabývá naopak novější dobou v Česku po jeho návratu (po '89).
S tím, jak se obě "části" prolínají a časově přibližují, vzniká trochu zvláštní napětí. Nevím, zda tohle byl přímo autorský záměr, ale dílko tím získává i nečekaně umělecký beletristický rozměr. V tom mne knížečka zaujala nejvíc.

30.08.2023 3 z 5

Galaktické sny Galaktické sny Harry Harrison

Tři hvězdy, protože jsem staromilec. Jinak by slabě blikaly jen dvě.

11.07.2023 3 z 5

Pohádky amerických indiánů Pohádky amerických indiánů Margaret Compton

Pohádky tentokrát autentické, vypovídající i leccos o životě, myšlení a hodnotách severoamerických indiánů, ale množstvím tiskových chyb se vydavatel Garamond vskutku nevyznamenal.

16.04.2023 3 z 5

Inkvizice: Stručné dějiny hanebnosti Inkvizice: Stručné dějiny hanebnosti Jiří Chalupa

Zakoupeno v Levných knihách, a nečekaně skvělé!
Čtivé, dobře tematicky rozdělené, nabité informacemi a velmi poučné. Souhlasím s dřívějším příspěvkem, i podle mne jde o nenápadnou sice, ale snad tu nejlepší knihu o inkvizici v češtině (včetně překladů).
Mé nadšení ovšem stírá hrůza z obsahu. Strašné, strašné. Ach ta zrůdná římská církev...

13.04.2023 5 z 5

To sladké tajemství života a jiné povídky To sladké tajemství života a jiné povídky Roald Dahl

Ve všech sedmi povídkách vystupují dvě stejné ústřední postavy, ale jinak jde opět o zcela samostatné příběhy, které rozvíjejí charaktery obou "hrdinů", a jako u Dahla obvykle dojdou překvapivých konců. Zvláště u té poslední se na konci nevydržíte "neposmát" ;)

13.04.2023 4 z 5

Claudův pes / Claud's Dog Claudův pes / Claud's Dog Roald Dahl

Konečně bilingvní vydání Dahla!
Český překlad blahé paměti páně Kořánův; tytéž povídky vyšly pak i v o tři povídky obsáhlejší knize "To sladké tajemství života" v překladu Linka, takže lze vlastní znalosti angličtiny porovnat hned se dvěma verzemi mistrů překladatelů. Nechci se rouhat, ale mnohdy se zdá, že obě české verze jsou jednak vynikající a jednak oproti originálu květnatější a Dahlově vypravěčskému stylu vydatně pomohly.
Ve všech povídkách vystupují dvě stejné ústřední postavy, ale jinak jde opět o zcela samostatné příběhy, které rozvíjejí charaktery obou "hrdinů", a jako u Dahla obvykle dojdou překvapivých konců.
A abych nezapomněl, toto vydání je konečně vázané, takže se člověk nemusí bát vzít knížečku do kapsy a příjemně si zkrátit cestu tramvají.

13.04.2023 4 z 5

V indiánském zajetí V indiánském zajetí kolektiv autorů

...aneb jak přijít o iluze. (O Indiánech, samozřejmě)

26.03.2023 4 z 5

Einsteinův mozek a jiné povídky Einsteinův mozek a jiné povídky Josef Nesvadba

Je mi líto, že musím českému klasikovi žánru zasvítit jen dvěma hvězdami, ale jsem holt náročnější. Vlastně i ty dvě uděluji jen ze sentimentu.

13.03.2023 2 z 5

Byli jsme a buben: Odvrácená tvář Járy Cimrmana Byli jsme a buben: Odvrácená tvář Járy Cimrmana Jiří Šebánek

Ne každý ví, že Járu Cimrmana vymyslel právě Karel Velebný, jehož Zdeněk Svěrák zval Karlem Hedvábným.

08.03.2023 3 z 5

Ztracené evangelium Jidáše Iškariotského Ztracené evangelium Jidáše Iškariotského Bart D. Ehrman

Přestože miluju stejnou problematiku jako autor (historii starověkého křesťanství), u tohoto titulu jsem se chvílemi nutil k dalšímu čtení. Ústřední téma rozebírá ze všech možných i nemožných stran, mnohá fakta i vícekrát opakuje, až se to zdá být únavné; navíc většina textu se netýká přímo Jidáše (jak jinak, když o něm existuje jen pár zmínek a ty si snad ve všem odporují).
Přesto se poctivé čtení vyplatilo - téma bezmála jako v beletrii vyvrcholí v odhalení dvou zásadních skutečností, totiž:
a) - že současná církev je potomkem pouhé jediné z řady křesťanských sekt, a to té, které se šikovně povedlo spojit s císařem a přesvědčit ho, že zrovna tato sekta spojí vzájemně znesvářené a ve společnosti rebelující křesťany (Konstantin sice nakonec bosse právě této sekty Atanáše poslal do vyhnanství, ale pozdě - jeho sekta už byla u moci),
b) - že zprávy o Ježíšově zmrtvýchvstání jsou nanejvýš nedůvěryhodné a vzájemně si odporující zkazky, důvodem jejichž vzniku byla snaha zaštítit církví vytvořenou ideologii "nejvyšším zmocněním". Raní křesťané krom toho minimálně dvě, možná tři století Ježíše nepovažovali za Boha; tím se "stal" až r. 325 násilným prosazením tehdy právě císařem legalizované Atanášovy sekty.

Tyto skutečnosti jsou sice zájemcům o seriózní badatelská díla dávno známy, ale Jidášovo evangelium je znovu neklamně dokládá.
Čili závěrem : místy náročná kniha opravdu jen pro vyhraněné zájemce, avšak pro dané téma kniha významná, stejně jako další Ehrmanovy studie.

05.03.2023 4 z 5

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

Povídky na prvý pohled bez ambicí, určené k "pouhé" zábavě, a přesto si troufnu tvrdit, že tohle JE Literatura.
Už jsem nakoupil další autorovy tituly.

05.03.2023 5 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Well, můj první Žamboch a taková slabota... Mám zkusit číst i nějaké jeho starší věci? (Ptám se sám sebe...)

05.03.2023 2 z 5

Porozumět Evropě Porozumět Evropě Christopher Dawson

"Katastrofy tohoto století nejsou jen znamením bankrotu sekulárního humanismu, ukazují také, že zcela sekularizovaná civilizace je v absolutním smyslu nelidská - nepřátelská lidskému životu a nesmiřitelná vůči lidské přirozenosti."

Proklamovaně katolický autor poněkud zapomněl mj. na to, že nejvíce obětí v dějinách lidstva přinesly náboženské války, a zvláště ty vyvolané a vedené právě katolickou církví, poněkud pozapomněl i na to, že lidské přirozenosti vzdoruje právě katolická církev svým celibátem, antivědeckým tvrzením o stvoření člověka, o zázracích a dalších hloupostech. Tahle kniha je opravdu zhuštěná namyšlenost fanatického primitivismu člověka zcela propadlého zhoubné římskokatolické ideologii, plného vzteku a nenávisti.

Přesto se chystám číst i některé jiné jeho knihy, abych zjistil, zda a jak moc se u něj tento ideologický fanatismus projevuje i v odvislých tématech.

14.01.2023 odpad!

Tampa Tampa Alissa Nutting

Literárně velmi dobrá sonda do pudů a myšlení soběstředné sexuálně zvrhlé - nebo nemocné? - pedofilky.
Druhoplánově poodhaluje mentalitu i další postav.

28.12.2022 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Zoufalá intelektuální beznaděj... více slov by bylo škoda. :(

27.12.2022 odpad!