feex8 feex8 komentáře u knih

Čtyřhodinový pracovní týden Čtyřhodinový pracovní týden Timothy Ferriss

Čítala (počúvala) som na odporúčanie. Ten čas mi už nikto nevráti. Rozprávka pre ľudí, ktorí by radi podnikali ideálne bez námahy, bez starostí. Reálne ide o produkt určený na generovanie príjmu pre autora. Nedá sa mu ale uprieť, že dokáže výborne využiť vo vlastný prospech túžbu svojich čitateľov zbohatnúť bez starostí. Sledovanie celého tohto fenoménu dá jednému viac ako celý obsah knihy.

15.02.2024 1 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

(SPOILER) Podľa hodnotení, ktoré kniha má, som čakala o dosť viac. Dielko je to pekné, pohodové čítanie (v mojom prípade počúvanie), dej rýchlo ubieha a človeka to núti pokračovať. Lenže... Skutočne ma iritovalo, aká je hlavná hrdinka plochá. A vlastne všetci v knihe. Učebnicový príklad tzv. Mary Sue. Žiadne negatívne vlastnosti, žiadne chyby, rozhodnutia a myšlienkové pochody nezodpovedajúce veku...

Čo sa týka kapitána, detto. Uňho bola aj nejaká snaha opísať aj zlé vlastnosti, ale už od počiatku bolo jasné, že je to za účelom, aby mohla Ilan dôjsť k "veľkému objavu", že kapitán v skutočnosti taký zlý nie je a teda, že tie jeho akože "zlé" vlastnosti buď vôbec zlé nie sú alebo sú ospravedlniteľné, alebo sa neskôr ukážu ako pochopiteľné.

Čo ale musím vyzdvihnúť, je naozaj pekne prepracovaný svet a, ako som už napísala aj vyššie, príjemná forma, ktorá núti človeka pokračovať a dozvedieť sa viac. Knihu napriek nedostatkom odporúčam, hlavne na nejaké to nenáročnejšie čítanie. Sama som zhltla všetky tri diely a teším sa na ďalší.

Ešte jedna vec mi prekážala, ale to už aj s ohľadom na ostatné knihy, ktoré mám za sebou. Autorka si vždy na koniec kníh necháva niektoré "veľké odhalenia", ukončuje knihy tak, aby bol človek zvedavý, čo sa stane ďalej. To je síce v poriadku, ale mňa celkom iritovalo, že som musela čakať pol knihy na niečo, čo bolo zrejmé už dávno a nezaslúžilo si byť tou pomyselnou čerešničkou na torte. A naopak, na to, čo by človek čakal, že sa konečne na konci dostaví, na to nedošlo. Bolo to natiahnuté do ďalšej knihy. Čisto subjektívne príbeh podľa mňa nie je materiál na pentalógiu, skôr na trilógiu.

15.02.2024 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Ešteže som si tú blbosť nekúpila. Neskutočne predvídateľné hneď od začiatku, samé otrepané klišé, ploché postavy, nuda.. prvý diel som nejak prelúskala, hoci mi z toho mäkol mozog, viac už ale nedám.

16.01.2022 1 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Diana Norman

Kniha by u mňa bola normálne tak za 3* ale celkom dobrovoľne a bez mučenia priznávam, že som hviezdičku neobjektívne pridala kvôli tomu, že mi bola sympatická hlavná postava a celú dobu som sa bavila nad jej nedostatkom soft skills. Nemám rada umrnčané hlavné hrdinky a Adélia umrnčaná rozhodne nebola, vychutnávala som si jej pragmatizmus a rozhodnosť. Aj keď musím uznať, že nie všetky jej rozhodnutia boli úplne logické.

Neviem, akú dlhu životnosť by mala hlavná hrdinka reálne v 12. storočí, asi sa ani nebudem púšťať do podobných úvah. Knihu beriem ako oddychové, možno mierne prikrášlené čítanie, každopádne neľutujem čas, ktorý som nad ňou strávila.

05.11.2020 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Pratchettovi som dlho nemohla prísť na chuť. Konkrétne túto knihu som sa snažila prečítať možno trikrát, ale nikdy som sa nedostala ďalej, než na pár prvých stránok, a to absurdný humor v akejkoľvek podobe milujem. Skrátka som sa nedokázala začítať, kniha ma nedokázala na začiatku natoľko vtiahnuť do deja, aby som ju prelúskala. Bola som ale pevne rozhodnutá, že sa raz prinútim a minimálne jednu knihu od Pratchetta nejak prečítam. Nakoniec som zvolila formu audioknihy, ktorú som počúvala pri behaní.

Dnes môžem povedať, že neľutujem. Kniha si ma podmanila a hlavne po opise Zemeplochy, cez ktorý som sa predtým nedostala, ma začala ozaj baviť. Milé, zábavné, oddychové dielko, vďaka ktorému si Terry získal nového fanúšika.

05.11.2020 5 z 5

Případ roztěkané rusovlásky Případ roztěkané rusovlásky Erle Stanley Gardner

Moja prvá Garnerová kniha a určite nie posledná. Perryho som nikdy nesledovala ani v televíznych spracovaniach. Z občasných útržkov televízneho seriálu som pochopila, že je hlavná postava advokátom, a to je všetko, čo som o Perrym Masonovi vedela. Po prečítaní knihy ma veľmi milo prekvapilo, že Perry Mason nie je typickým "literárnym obhajcom", ktorý okolo práva nešiel ani z rýchlika a iba sem-tam zahlási niečo, čo sa tvári fundovane. Naopak, hlavná postava Garnerovej knihy bola skutočne odborná, vyjadrovala sa ako advokát, argumentovala ako advokát, aj popis predsúdneho konania bol vcelku uveriteľný, ak opomeniem isté literárne skreslenie. Dodatočne, po prečítaní knihy, som zistila, že autor bol reálne právnik a na knihe a jej autentickosti je to ozaj poznať. A nie je to na škodu. :) Minimálne ja som si na knihe zgustla. Kniha ma nenudila a hlavná postava ma nerozčuľovala, naopak ma bavila. Viem si predstaviť, že aj pre ľudí, ktorí sa príliš v oblasti práva nepohybujú, sa môže stať Perry Mason ich obľúbeným právnikom (áno, oxymoron :)

17.09.2020 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Za mna teda nic moc. Nebavili ma postavy, boli mi ukradnute, nebavila ma atmosfera, stupnujuce sa napatie akosi nefungovalo, ani styl, akym bola kniha pisana, ma nijak nezaujal. Jedine, co bolo celkom podarene, bola zapletka, na ktorej cela kniha stavia a stoji.. no.. a aj ta mi prisla mierne prekombinovana. A predsa je to pre mna najlepsi aspekt knihy.

Kniha nebola vyslovne zla, ale teda.. nebavila ma.

18.08.2020 2 z 5

Musím to vědět Musím to vědět Karen Cleveland

To teda bola somarina...

Skoro celá kniha je o myšlienkových pochodoch hlavnej "hrdinky", ktoré okrem toho, že boli neskutočne nudné, boli zároveň aj hlúpe a naivné. Ak som nečítala zrovna o tom, čo si daná analytička myslí, tak bola kniha prešpikovaná úplne zbytočnými vetami popisujúce nudné a ničím nezaujímavé každodenné činnosti, ktoré nijak neposúvali dej, nepridávali tomuto dielku žiadnu hodnotu a len celú knihu zbytočne spomaľovali. Vety typu.. "pootvorím dvere, vyjdem na verandu, za mnou vojde na verandu môj muž a zatvorí dvere" (parafráza). Tiež častým javom bolo opisovanie toho, kam sa hlavná postava nepozerá, čím táto spisovateľka očividne chcela vyjadrovať popisom strnulosti nejaké hlbšie emócie hlavnej postavy, no akosi to nefungovalo, alebo teda aspoň mne prišla hlavná postava ako úplne tupá, neschopná postaviť sa za seba a len ticho čumiaca do steny. Vlastne mi to pripadalo tak, akoby hlavná postava komunikovala s mužom prevažne tak, že pozerala do blba alebo že skrátka len pozerá alebo len o tom prihlúplo premýšľa, namiesto toho, aby sa pýtala a zisťovala. O pár okamihov sa z neschopnej hlupane stala nebezpečná superagentka, ktorá sa ale znova, o pár stránok ďalej, vráti do svojej typickej polohy osoby, ktorej to dvakrát nezapaľuje.

Totálna nelogickosť konania postáv, ten predvídateľný záver a rádoby napínavé posledné odhalenie, ktoré by som nazvala skôr klišé, na hodnote knihe vôbec nepridalo. Hlavná postava bola natoľko hlúpa a naivná, až som si miestami želala, aby ju už konečne tí (ako inak) zlí Rusi zlikvidovali.

Nakoľko nerada nechávam knihy nedočítané, nejak som to prelúskala, ale bolo to utrpenie. Asi som alergická na hlúpe hlavé postavy.

16.07.2020 1 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Výborná. Aj keď zopár múch by sa našlo - napríklad mierne nelogické, až naivné správanie sa niektorých postáv, absencia základnej predvídavosti a pod. Ale charaktery ako aj celková atmosféra boli popísané výborne. Taktiež to stupňujúce sa napätie. Miestami som bola skutočne nahnevaná, čo ma, paradoxne, tešilo, nakoľko len máloktorej knihe sa podarí vzbudiť vo mne nejaké silnejšie emócie. Taktiež postavy mi neboli ľahostajné, ako to pri niektorých knihách býva.

Čakala by som viac popisov (a spôsobov) prebíjania sa cez kupolu a hlavne viac pokusov o jej zničenia zo strany obyvateľov mestečka. Naopak, spôsob prevzatia moci bol popísaný parádne, všetká česť autorovi. Záver mne osobne nevadil, nebola to moja prvá Kingovka, a teda niečo podobné som čakala.

16.07.2020 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Koniec som ozaj necakala. Skoda len, ze Hannibal dostal tak malo priestoru...

05.01.2019 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Normálne by som dala asi 2 hviezdičky, ale za to, že vo mne kniha vzbudila záujem o moderné umenie, za to si o jednu hviezdu naviac zaslúži.

29.12.2018 3 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Kým Mack neprišiel do chatrče, kniha sa celkom dala. Nie je to žiaden literárny skvost desaťročia, ale je čitateľná. Taký priemer. Keď sa ale dotyčný dostal do chatrče, z obstojnej knihy sa stala akási rádoby filozofická zlátanina, v ktorej sa autor snaží podsúvať svoje nedomyslené teórie o bohu a náboženstve. Pustiť sa do náboženskej tématiky je podľa mňa nad autorove sily, a to nie len z pohľadu náboženského, ale aj filozofického, či literárneho. Bez ohľadu na vierovyznanie, myslím, žeby ma táto kniha rozčľuovala aj ako veriacu kresťanku, už len kvôli mnohým logickým nezmyslom.

Hlavná postava po príchode do chatrče na mňa pôsobila nereálne. Mackove správanie a emócie boli podľa mňa dosť umelé, čudné a prehnane mierne v niektorých okamihoch. Vôbec som mu neverila, nevedela som sa zžiť s tým, žeby sa takto správal reálny človek.

28.06.2018 2 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Podarene dielko, nasmiala som sa. Pocuvala som ako audioknihu. Povodne by som dala knihe asi 4 hviezdicky (pre obcasnu potrebu autora byt az nasilu vtipny), avsak vynikajuci prednes L. Hejlíka ma prinitil dat jej vsetkych 5. Bavilo ma to.

Moje hodnotenie: 89%

31.12.2017 5 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Toto je jedno z emocionalne najsilnejsich diel, s akym som sa za posledne obdobie stretla. To postupne uvedomovanie si, o co v knihe ide, je super. Mala som v jednom okamihu pocit, akoby sa mi rozsvietlila ziarovka. Silno odporucam.

Moje hodnotenie: 98 %

02.11.2017 5 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Kedze z duse neznasam nedocitane knihy a serie, pustila som do citania tohoto "skvostu".

Dostala som sa do polovice knihy, ked som pochopila, ze dalej to skratka nedam a Gray sa stane mojou prvou nedocitanou knihou vobec. Este sa mi nestalo, aby mi z knihy bolo fyzicky nevolno, ale tejto knihe sa to podarilo.

Najprv som sa snazila ignorovat tu parodiu na muzske zmyslanie, ale dalej to uz nezvladam. Takto ziaden chlap (a toboz nie uspesny podnikatel) nerozmysla a nerozobera take hovadiny dookola, ako hlavna postava. Autorka tam v snahe dodat trochu toho "muzskeho" pridala do textu zopar nadavok (aj to uplne odveci), zrejme aby bol Grey viac autenticky, no aj tak sa jej nepodarilo zamaskovat hlupe myslienkove pochody a precitlivene reakcie hodne pubertalnej sliepky, od ktorych sa ako autorka ocividne nevie oslobodit.

Ostatne nedostatky nejdem rozpisovat, hoci je ich pozehnane. Autorka sa skratka vobec nevie vcitit do muzskeho sposobu myslenia, hoci sa o to pokusa. Pouzivat obcas expresivnejsie vyrazy fakt nestaci.

Moje hodnotenie: N/A
(Napisat takuto hovadinu by malo byt trestne)

02.11.2017 odpad!

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Kniha sa mi páčila, avšak zo začiatku mi dojem kazilo to, že som mala pociť, že je to Ove ako cez kopirák, prinajmenšom opis osoby bol vedený rovnakým spôsobom. Nebyť tohto rušivého vedomia, tak by to bolo za 5 hviezdičiek.

Backman sa stale točí okolo typových stereotypov, snaží sa ich rúcať, pozerať pod povrch, avšak bohužiaľ to robí stále rovnakým spôsobom, čo mi akosi nesadlo.

Moje hodnotenie: 75%

27.03.2017 4 z 5

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

Tak tak to ušlo. Kniha mala oveľa väčší potenciál, než aký využil Wells. Napätie sa nedostavilo, nedokázala som sa ani stotožniť so žiadnou postavou. Napriek tomu v nej boli pasáže, ktoré sa mi páčili.

Moje hodnotenie: 42 %

11.01.2017 2 z 5

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

Nuda, nuda. Plytka lovestory, ktoru doplnali nekonecne a nezaujimave rozpitvavacky pocitov, nalad, myslienok hlavnej "hrdinky". Dotycna sa prilis riesi v celej knihe a ako postava, ktora neohuri, nenadchne, ma skutocne jej neoriginalne myslienkove pochody nezaujimali. Deja je tam malo, zaujimaveho deja este menej. Nastastie to nebolo az take necitatelne. Je to ale kniha, ku ktorej sa uz nevratim a zrejme na nu aj rychlo zabudnem. Na dlhe zimne vecery fajn, ale to je asi tak vsetko.

Moje hodnotenie: 30 %

20.08.2016 2 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Vyborná kniha! Krasna situacna komika, vyborny rozpravacsky talent autora. Urcite odporucam kazdemu, kto dokaze pochopit medziriadkove citanie a uziva si jemne nuansy textu. Nadherne vyuzivane protiklady a jazykove hracky. Je to taka zelnacka pre dusu. Najviac ma pobavil asi dedusko c/a nemci. Clovek si hned oblubi postavy aj sposob, akym je kniha písana.
Urcite odporucam

Moje hodnotenie: 85 %.

05.07.2016 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Velmi mi prekazala nelogickost postav, spravali sa uplne hlupo v niektorych situaciach. Taktiez neuveritelne nahody a nehody. Spoiler / gang malych nasilnych deciek, ktore nedokazu spacifikovat ani dospeli - ako vazne? /
Pacila sa mi linia so sestrou, Joona je maximalne nezaujimavy. Vlastne takmer vsetky postavy su zufalo nezujimave (vratane Erika), az na zopar vynimiek. Nudil ma Josef, nudila potetovana frajerka Erikovho syna. Ostatne casti serie som este necitala, ktovie, mozno tie zufalo nudne postavy maju nejaky hlbsi zmysel, mna to ale nejak neoslovilo. Psychologia postav mizerna (az na asi dve vynimky), pribeh prespekulovany, pre mna neuveritelny. Dialogy sa celkom dali, taky priemer. Ale mozno to bude len tym, ze som mala vyssie ocakavania. Kazdopadne, nenaplnili sa.

Moje hodnotenie: 45 %

05.07.2016 2 z 5