Fanda74

HanaHanaAlena Mornštajnová

Výborný a čtivý román. Autorka píše tak lehce a citlivě o smutné a velmi těžké době a až neuvěřitelně smutných osudech lidí. Navíc vše umí velmi pěkně propojit, jako by opravdu žádné náhody nebyly a vše bylo předem tak nějak dáno.... a nakonec světlo na konci tunelu (ale čím vším musí člověk projít).
Román bych klidně doporučil jako povinnou četbu - nejen z literárního a historického hlediska, ale abychom si prostě uvědomili, že se máme velmi dobře.
Obdivuji schopnost pro velmi vkusné a citlivé vyjádření.

14.10.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Tady opravdu asi není, co dodat - knihy Aleny Mornštajnové jsou opravdu dobré, zase jsem mimo jiné obdivoval jak je na poměrně malém prostoru možné odvyprávět tolik příběhů, neboť čtenář má pocit, že sleduje osudy nejen hlavních hrdinů, ale i vedlejších postav. No a že nic není černobílé, to je prostě fakt. Krásná kniha kterou přečtete za chvíli a zároveň vás mrzí, že už je konec

28.06.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Výborná knížka - by to dárek, jinak bych možná po knížce nesáhl, ale jsem moc rád, že se mi nakonec dostala do ruky. Velmi čtivé přiblížení historických událostí, které třeba nejsou veřejně známé, osudy lidí z kraje, o kterém se zase tak často nemluví a není slyšet. Těším se na další díl.

16.02.2021

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Knížku jsem přečetl na jeden zátah, začal jsem v tramvaji a když jsem vystoupil, tak jsem si sednul na lavičku, abych jí dokončil. Smutné, ale i plné naděje, krásné, jemné a pravdivé. Knížka, u které se usmíváte a tečou slzy současně. Klidně bych to přirovnal třeba k „Malému princi“. Asi půjdu koupit hyacinty.

„Pamatuješ si, jak jsi ze začátku, když jsme byli čerstvě zamilovaní říkal, že spát je utrpení?“
„Ano. Protože spánek jsme nemohli sdílet. Každé ráno po probuzení jsem prožil několik nesnesitelných vteřin, než jsem zamrkal a uvědomil si, kde jsem. Než jsem si uvědomil, že jsi tam taky.“

24.07.2018

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Knihy paní Mornštajnové mám fakt rád. Zase jsem nebyl zklamán, je tam všechno. Historie, napětí a překvapení a velmi obdivuju jak autorka umí "vyvolat" dojem, že čtenář sleduje osudy všech účastníků příběhu (nejen hlavních postav). O všech zmíněných postavách víte, nic nezůstává otevřené a nedovyprávěné. Po Slepé mapě a Haně zase výborné čtení

04.02.2020

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Pro mě první setkání s touto autorkou a hned zásah. Velmi pěkné čtení, na osudech obyčejných lidí se nejlépe přiblíží historie - tady 100 let a osudy "jedné" rodiny. Nic moc veselého a napětí až dokonce. Těším se na další knížku autorky

09.09.2019

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Výborná detektivka, taková po Česku, ale pěkné. Připadá mi zajímavé, že samotné vyšetřování není tím ústředním tématem příběhu, ale spíš jakoby spojnicí mezi životy a osudy hrdinů jedné obce. Nezávisle na vyšetřování se odvíjí osudy hlavních postav. Styl autorky se mi hodně líbí a detektivka nemusí být jenom o krvi a uřezaných částech těla.

18.10.2021

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Detektivky Michaely Klevisové mě prostě baví a opět jsem nebyl zklamán. Příběh zasazený do venkovského prostředí, kde se všichni znají vč. minulosti a opět vyšetřující Bergman a Silvie. Pěkné.

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Druhý díl rodinné ságy z Karviné musím říct, že opět jsem četl jedním dechem. Nejen, že se vrací k velmi zajímavym a ne úplně známým událostem naší historie, ale čtenář si velmi oblíbí jednotlivé postavy a vlastně je vůbec nechcete opustit. A hlavní je, že každý se snažíme nějak přežít a každý toužíme po štěstí. Kniha se mi líbila moc.

20.03.2021

Kroky vrahaKroky vrahaMichaela Klevisová

Velmi příjemné překvapení - detektivka trochu ve stylu Agathy Christie ale z našeho současného prostředí. Několik postav a každá má nějaký motiv nebo škraloup a čtenář fakt neví, resp. já jsem nevěděl :-). Na rozdíl např. od severských detektivek tento román není stavěn na "extrému, krvelačnosti a nejrůznějších zvláštnostech", ale na příbězích a charakterech postav, možná i náhodách - taková detektivka po česku, ale moc pěkná.

21.06.2021

Plachetnice na vinětáchPlachetnice na vinětáchJiří Hájíček

Tady jsem byl vcelku nadšený. První kniha Jiřího Hájíčka. Ten příběh je takový v podstatě normálně obyčejně neobyčejný, asi všechny postavy jsem chápal, nic mi nepřipadalo přehnané, čtivé.

12.07.2021

Zlodějka příběhůZlodějka příběhůMichaela Klevisová

Detektivky Michaely Klevisové mě baví čím dál tím víc, takže ani tentokrát jsem nebyl zklamán. Mám rád to naše prostředí a takový ten styl "Agathy Christie", v němž má každý nějaký motiv k činu a celý příběh se tak nějak rozvíjí aniž by tím jediným hybatelem děje bylo vyšetřování. Za mě opravdu dobré.

23.11.2021

Velké maličkostiVelké maličkostiJodi Picoult

Když čtenář toleruje takový ten „americký styl“, jako že všechno nakonec dobře dopadne, tak opět musím napsat, že to je velmi dobrý román. Je čtivý, nechybí tomu napětí, ale hlavně je to zase o běžných lidech, o tom, co se reálně může stát (a nejspíš stává), o tom, o čem možná ani nepřemýšlíme, ale týká se nás to všech (i když můžeme mít pocit, že ne). Autorka píše o skutečnostech i maličkostech, které prostě jsou. Na knihách Jodi Picoult mám rád to, že v konečném důsledku dokážu pochopit každou ze zúčastněných postav a vůbec to neznamená, že s jednáním všech postav souhlasím, prostě každý žijeme, tak jak umíme a tak, jak nám prostředí dovolí.
„Kolik výjimek uděláte, než si uvědomíte, že pravda, kterou vám říkali není pravdivá.“
„… není nic sobečtějšího, než snažit se změnit něčí mysl, protože ten druhý neuvažuje jako vy.“

„Sednu si na kraj postele a pak se na chviličku stulím pod její paži. Opírám se uchem o její hrudník. Naposledy můžu být jejím dítětem.“

29.06.2019

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Takový hořký humor, i přes použity dialekt se knížka dobře čte, četl jsem už "Chirurga" a určitě se těším na další knížky autorky. Z toho je cítit život, prostě tak, jak plyne, možná žádná pozitiva, ale to je asi o úhlu pohledu.

12.07.2021

Paměť mojí babičcePaměť mojí babičcePetra Hůlová

Dobrá Knížka, překvapilo mě, že autorkou je Češka. Trochu mi chyběl slovníček pod čarou, některé výrazy si neznalý čtenář musí domyslet, ale dá se. Pěkné, čtivé, zajímavé.

16.02.2021

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Dobře se to četlo, ze všech postav mi byl asi nejsympatictejsi syn hlavního hrdiny. Jinak všichni naštvaní a negativní... Na druhou stranu knížka která se neodklada.

02.04.2021

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Výborná detektivka. Myslím, že s příběhy na podobném principu se roztrhnul pytel, ale toto je dobře napsané, napínavé, nedá se od toho odtrhnout, takže určitě se pustím i do dalších dvou dílů.

31.08.2021

Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédieŽivotice: Obraz (po)zapomenuté tragédieKarin Lednická

Prostě skvělé, to se nedá ani jinak komentovat. Přečetl jsem na jeden zátah a nemohl jsem se odtrhnout. Je důležité, že se vypráví takto o našich dějinách a otevírají se třeba ne úplně známé kauzy a příběhy.

Rok kohoutaRok kohoutaTereza Boučková

Velmi dobrá a čtivá knížka, smutný příběh, mrzelo mě jaké zklamání a bezmoc může vzniknout z dobrého až ušlechtilého úmyslu, někdy je ta nespravedlnost, kterou v životě poznáváme až do nebe volající. Líbila se mi ta autenticita vyprávění, stupňování příběhu, ale i to, jak autorka líčí takový ten denodenní život, do kterého se čtenář dokáže vcítit, i když třeba v takové situaci nebyl. Dokonce jsem se i několikrát zasmál takovým těm absurdním situacím, zoufalství, kdy už člověk ani nemůže plakat. Styl psaní autorky se mi velmi líbí

28.05.2020

Mluviti pravduMluviti pravduJosef Formánek

Vlastně ani nevím, jestli je příběh hezký, spíše je to o takových životních paradoxech, které ale věřím, že jsou reálné. O člověku, kterému se fakt nedařilo v žádné době a ať dělal, co dělal, tak to nikdy nedopadlo dobře. Líbí se mi styl psaní autora, součástí vyprávění jsou krátké úvahy a zamyšlení na životem, které jsem si třeba četl i dvakrát, abych si řekl „jo, tak to je“. Myslím, že se ke knížce časem vrátím, je tam toho dost, co je dobré si připomenout.

10.06.2018

Mrtvá a živáMrtvá a živáDaphne du Maurier

Velmi dobře napsaný román, postavy jsou dobře propracované. Někdy se může zdát, že se příběh tak nějak pomalu táhne, ale myslím, že v tom je to "tajemno", které postupně graduje. Rád se podívám i na film a pustím se do další knížky této autorky.

20.01.2020

Listen To My Heart: Moje láska k životuListen To My Heart: Moje láska k životuHelena von Zweigbergk

Jako fanoušek skupiny Roxette jsem této knize dlouho odolával, protože jsem nechtěl smutnit tak, jako na posledním koncertě skupiny v Praze. Pěkná, silná a upřímná výpověď ženy s úžasným hlasem a energií.

14.09.2020

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Detektivky Michaely Klevisové mám čím dál tím radši. Výborná detektivka.

03.11.2021

Volání KukačkyVolání KukačkyR. Galbraith (pseudonym)

Skvělá detektivka, tak trochu ve stylu A. Christie. Na soukromého detektiva jsem si musel zvykat, ale za mě pěkné.

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Takové oddychové čtení, ale musím přiznat, že jsem většinu postav chápal, občas mě ta realita až rozesmutněla, občas pobavila, ale celkově jsem se tam nedozvěděl nic nového. Tak spíš, že jsem si to přečetl a tak trochu hořce řekl „jo, tak to je“. Na knížkách Patrika Hartla mám rád, jak se dokáže trefit do situací, které známe. No ale jsem zvědavý na další knížku - jak dlouho s tím vydrží ????.

24.11.2018

ZlobaZlobaChris Carter

Další dobrá, čtivá detektivka ze série případů Roberta Huntera. Tento román mi možná zatím připadal nejsilnější, osobně se dotýká hlavního hrdiny, je tam nepříjemná manipulace, až psychické týrání - pořádně mě mrazilo, podobně jako u všech autorových knih. Dobře napsané a čtivé.

27.01.2019

Nejlepší pro všechnyNejlepší pro všechnyPetra Soukupová

Náhodou jsem dostal jako dárek a knížka se mi moc líbila.

27.10.2020

NůžNůžJo Nesbø

První setkání s autorem a musím říct, že dobrý. Dobře se to četlo, pěkně vymyšlené - vlastně jsem se od toho nemohl odtrhnout.

23.11.2020

Marta v roce vetřelceMarta v roce vetřelcePetra Soukupová

Z počátku jsem měl pocit, že je to takový deníček nepříjemný holky a měl jsem chuť knížku odložit, ale dobře, že jsem neudělal. Nakonec bych řekl, že perfektně vystižený jeden rok, jedné holky, která se chová tak, jak se chová (každá se nějak chováme a prožíváme) a krůček po krůčku sledujeme vlastně strašně náročné období. Ještě je vše zachyceno jazykem hlavní hrdinky, připadalo mi to takové obyčejné a přitom silné. Stehný dojem jsem měl i z románu "Nejlepší pro všechny", vlastně jakoby nic extra a přitom trefa do černého. Prostě líbilo :-)

31.08.2021

Pátá oběťPátá oběťJonathan Dylan Barker

Pokračování Čtvrté opice, za mě skvělé, čtivé a napínavé. Už se těším na třetí díl.

18.10.2021