Fanda74 Fanda74 komentáře u knih

Francina válka: Osobní výpověď majitelky pražského módního salonu o strastiplné pouti tábory Třetí říše Francina válka: Osobní výpověď majitelky pražského módního salonu o strastiplné pouti tábory Třetí říše Franci Rabínková Epsteinová (p)

Dobrá kniha k tématu 2. světové války a holocaustu - určitě bych ocenil, že se příběh nestaví na dramatu a krutostech, i když toto samozřejmě nepopírá, ale je to takový celistvější příběh židovské dívky, která ve srovnání s jinými měla štěstí. Možná tolik nepůsobí na emoce čtenáře, ale určitě ho nutí knížku dočíst až do konce.

05.08.2022 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Líbí se mi autorčinu způsob vyprávění příběhu, líbí se mi vztah dvou hlavních vyšetřujích (už od Volání kukačky), ale tentokrát mě nebavil samotný příběh. Určitě budu v četbě pokračovat - hlavně kvůli Cormoranovi a Robin.

20.07.2022 2 z 5

Ocejchovaná Ocejchovaná Anna Ekberg

Pěkné čtivé, tři různé příběhy, různá prostředí - nakonec se vše propojí. Pěkná kniha

Můj syn feťák: skutečný příběh Můj syn feťák: skutečný příběh Eva Hacalová

Zajímavá kniha, pěkně napsaná, deníková forma podtrhuje autenticitu, asi jsem chápal a litoval všechny zúčastněné. Pamatuji si, jak jsem kdysi četl "Memento" nebo "My děti ze stanice ZOO", a ikdyž je to samozřejmě klasika daného tématu, tak mi to bylo takové vzdálené. A to tato kniha není, tady máte pocit, že jste v tom, že to mohou prožívat vaši známí, blízcí....

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Výborné povídky, téměř vždy s překvapivým koncem. Ani bych to od tohoto autora nečekal.

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Krásně napsané, silný příběh, jak vlastně nic není černobílé, dost často se hraje s kartami, které jsou už rozdané. Přirovna bych např. k "Chlapci v pruhovaném pyžamu".

Fotograf ztracených Fotograf ztracených Caroline Scott

Já jsem úplně nadšený nebyl, i když téma je velmi zajímavé a pro mě v podstatě neznámé - vlastně jsem nikdy neslyšel o lidech, kteří po válce hledají hroby padlých, aby se pozůstalí mohli "nějakým způsobem ukončit své očekávání... ". Místy jsem se ztrácel.

20.07.2022 3 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Tak nějak jsem to dočetl, protože jsem byl zvědavý, jak to dopadne, ale tak jak je moc P. Hartla, tak tady si myslím bylo také všeho moc. Určitě nelze upřít, že knížky jsou čtivé a taková oddechová četba, která je fajn, ale tady mi snad nebyla sympatická ani jedna postava (zejm. Aleš a jeho rozmazlené děti). Hodně "tlačeno na pilu".

20.06.2022 1 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Za mě velmi dobře zpracovaná kniha až bych řekl investigativní práce. Byl jsem překvapený kolik zdrojů se dochovalo a bylo možné dohledat. Velmi zajímavý pohled a zasazení do dané doby a souvislostí. Jak je v knize uvedeno autobiografie jsou o tom, jak chce být dotyčná osoba vnímána, takže jde o jiný žánr. Líbilo se mi, že autor se snaží být vyvážený, určitě zpěvákovi neupírá umělecké kvality a snad až na jednu výjimku se netopí v "bulvárních vodách". Zajímavý pohled.

13.06.2022 5 z 5

Dívka č. 37 Dívka č. 37 Christian Gálvez

Velmi dobrý historický román, a velmi silný příběh. Příběh G. Wolfa jsem samozřejmě neznala a i když asi nikdo neví, jestli se to takto odehrálo (spíše jde o autorovu fantazii), tak je to úplně jedno, protože takových příběhů se mohly odehrát stovky a my je neznáme. Určitě šlo o zachycení atmosféry a osudů lidí v té době žijících a toužících po životě. Myslím, že na základě takto silných příběhů se čtenář dokáže nejlépe do dané doby a situace přenést. Kniha se čte velmi dobře, napětí se stupňuje

13.06.2022 5 z 5

Přísaha královny Isabely Přísaha královny Isabely C. W. Gortner

Tohoto autora historických románů jsem objevil víceméně náhodou a nezklamalo. Skvěle se román čte, autor poměrně nezaujatě líčí osudy španělské královny, která se společně s manželem králem Ferdinandem Aragonským zasloužila o spojení Španělska. Ta cesta byla dost trnitá a rozhodnutí panovníků byla z dnešního pohledu mírně řešeno kontroverzní. Zajímavý je i autorův doslov a seznam literatury nejen naučné, ale i beletrie.

04.06.2022 5 z 5

Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti James M. Cain

Knihu jsem objevil v knihovničce na nádraží a doplnil jsem si tak neznalost. Oba příběhy se vlastně moc líbily. Celé to voní atmosférou Ameriky 30. let a podobných filmů. Zločinec a hlavní hrdina mi byl vždycky velmi sympatický.

14.05.2022 4 z 5

Prostě skvělé, to se nedá ani jinak komentovat. Přečetl jsem na jeden zátah a nemohl jsem se odtrhnout. Je důležité, že se vypráví takto o našich dějinách a otevírají se třeba ne úplně známé kauzy a příběhy.

14.05.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Skvělá detektivka, tak trochu ve stylu A. Christie. Na soukromého detektiva jsem si musel zvykat, ale za mě pěkné.

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Velmi zajímavé téma, život v Sudetech ovlivněn dvěma světovými válkami, z jiného pohledu než, jak jsem se učili ve škole (pokud jsme se to vůbec učili). Autor má na můj vkus takový strohý, stručný styl, víte přesně, kdo je na jaké straně a tak vlastně tušíte, jak to bude dál. Četl jsem i Nebe nad Perninkem a podobně - pěkné téma, ale tak nějak "lehce čtivé". Nicméně na další knížku tohoto autora se těším.

14.05.2022 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Napínavé, čtivé, ale tak nějak moc komplikovaně až přehnaně. Možná je chyba, že romány této autorské dvojice nečtu postupně, takže mi chvíli trvá než se srovnám :-)

14.05.2022 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Detektivky Michaely Klevisové mě prostě baví a opět jsem nebyl zklamán. Příběh zasazený do venkovského prostředí, kde se všichni znají vč. minulosti a opět vyšetřující Bergman a Silvie. Pěkné.

...a je čas zabíjet ...a je čas zabíjet John Grisham

Skvělé téma, otázka viny a neviny (sám nevím, jak bych rozhodnul), ale musím říct, že se mi to čtení táhlo. I kdyz rozumím tomu, ze bylo zajímavé poznat cely proces, nejen konečné rozhodnutí. Určitě pro další knihu autora rád stáhnu. Baví mé i ta dobová autenticita.

19.04.2022 4 z 5

Nebezpečné dědictví Nebezpečné dědictví Alison Weir

Velmi dobře zpracovaný historický román, vlastně dobře propojeny hned dva historické příběhy - propojení je fiktivní, ale jinak mě až překvapilo, jak moc je román postavený na doložených faktech (doslov autorky).

11.04.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Kniha se mi dostala do ruky náhodou, ale hodně se o ní mluví. Zajímavé téma, asi zkazí naivní představy o tom, jak si dívky "užívají cestu k vytoužené kariéře". Mně se moc nelíbil styl psaní - takoví samostatné kapitoly, občas jsem měl pocit, že se přeskakuje v čase, že ani nevím, kolik let hlavní hrdince je. Ale vlastně jsem to přečetl rád, zase změna.

11.04.2022 3 z 5