Fabiana Fabiana komentáře u knih

Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Džuničiró Tanizaki

Kdyby Tanizaki žil a psal v dnešní době, možná by se některá jeho díla blížila tomu, co píše Murakami Rjú.
Tajná historie pána z Musaši nabízí detailní vhled do psychologie postavy fixované na zážitek z dětství. Dlouhé (místy až příliš) popisy historických okolností jsou pro Tanizakiho styl poměrně typické a přestože je příběh sám o sobě smyšlený, vypovídá dost o fungování feudálního Japonska. Celková propracovanost příběhu je obdivuhodná.
Novela Mateřská bylina Jošinská se točí kolem motivu hledání ztracené matky a obsahuje mnoho odkazů na jiná díla, což příběh ještě více ozvláštňuje.

20.11.2018 4 z 5

Kosatec Kosatec Masudži Ibuse

Některé povídky jsou ukončeny z ničeho nic, což působí až násilně. Jako by autora psaní najednou přestalo bavit a chtěl se jimi co nejrychleji přestat zabývat...

23.03.2016 3 z 5

Červený kokon Červený kokon Kóbó Abe

Z Abeho povídek je zřetelně cítit inspirace Franzem Kafkou - hrdina se často náhle ocitne v situaci, z níž nemůže (a ani se příliš nesnaží) uniknout.
Línému čtenáři doporučím do knihy alespoň nahlédnout; případně přelouskat povídky Olověné vejce a Vetřelci, které mě z celé sbírky zaujaly nejvíce.

18.03.2016 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Příběh se zdaleka nevyrovná ostatním Murakamiho dílům, což se vzhledem k tomu, že je to povídka patnáct let stará, dalo očekávat.

Murakami zpracoval dobrý námět nepříliš zdařilým způsobem. Usiluje o čtenářsky přívětivé "lehké" podání informací tak důkladně, až povídka na první pohled vypadá jaksi odfláknutě. Lze v ní ale pozorovat rodící se typický Murakamiho vypravěčský styl.

09.01.2014 3 z 5

Robokalypsa Robokalypsa Daniel Howard Wilson

Příběh se na první pohled jeví jako lehké sci-fi klišé, postupně se však začíná odvíjet zcela jiným směrem - po pár desítkách stránek jsem se už od knihy nedokázala odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla. Během té doby se mi podařilo najít si mezi postavami absolutní favority i pár méně oblíbených jedinců.
Ačkoli se kniha zdá být dalším "varováním před ohrožením lidstva jeho vlastními technologiemi", ve skutečnosti se jedná spíše o příběh lidské statečnosti a schopnosti přestát i ta největší ohrožení - a v neposlední řadě o tom, že i technologie, které nás "loví", se mohou přidat na stranu "kořisti".

05.05.2013 5 z 5

Kripl Kripl Niall Griffiths

Zajímavě koncipovaný příběh protkaný umně vygradovanými pasážemi, který vás dokáže pohltit tak, že si ani neuvědomíte, kolik času uplynulo. Ukazuje zoufalství spojené se ztrátou končetiny a všudypřítomné volání závislosti hraničící s šílenstvím; na druhé straně pak zdlouhavou cestu za cílem, o jehož nedosažení je rozhodnuto předem.
Kapitoly věnované "bývalému feťákovi ve zkušební době" se mi četly výrazně lépe než ty o životem znechucených nájemných zabijácích, přesto je právě náhled na příběh z obou stran tím, čeho si na knize nejvíc cením. Jen konec snad přišel příliš náhle.

05.05.2013 5 z 5

Kočka detektiv Kočka detektiv Vicky Halls

Na každý pád důležitá kniha pro milovníky koček, kteří mají snahu svému zvířeti porozumět. Knihu jsem četla v době, kdy jsem byla zrovna "bez kočky", protože mi ji doporučil známý jako vhodnou přípravu na vše, co se může chovateli (a především kočce) přihodit a co s tím. Fascinuje mě, kolik faktů uvedených v textu lze převést na lidi a jejich život..

11.01.2012 3 z 5

Evžen Oněgin / Евгений Онегин (dvojjazyčná kniha) Evžen Oněgin / Евгений Онегин (dvojjazyčná kniha) Alexandr Sergejevič Puškin

Od začátku ke konci velice příjemné počtení, dílo skvělé jak příběhem, tak překladem. Ani chvíli jsem se nenudila, zato mi občas trochu vadily autorovy obsáhlé zásahy do děje. Na druhou stranu jsem si v dodatku ráda přečetla něco o Oděse a jeho názoru na pobyt tam.

11.01.2012 4 z 5

Ať vejde ten pravý Ať vejde ten pravý John Ajvide Lindqvist

Film jsem viděla už docela dávno, přesto mě zaskočila, jak moc jiná se mi kniha zdála. Ještě o něco tvrdší a temnější, s větším důrazem na charaktery a chování postav. Kniha je velmi čtivá, mně trvala necelé dva dny; po přečtení první kapitoly jsem se od ní už nedokázala odtrhnout. Rozhodně patří mezi díla, která si hodlám v dohledné době přečíst znovu, a u kterých nelituji utracených peněz. Pět hvězd získává dílo více než zaslouženě.

08.01.2012 5 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

První kniha, u které jsem si kdy nedokázala přečíst doslov. Cosi ve mně odmítalo číst slova někoho, kdo autora (a knihu) analyzuje. Jak vysvětlil? Co k tomu řekl?

Ke knize jsem se dostala vlastně omylem - ale byl to úchvatný omyl, tak nevyhnutelně nutný.
Nejde o popisy vražd, vždyť ve spoustě knih i filmů jsou scény daleko horší. Popisy psychiky toho člověka mě fascinovaly. Člověk, který se vzbouřil. Měl slovo proti a dokázal ho činy. Odpor proti odporu. Vzdor proti vzdoru.
Neobvyklé pro dnešní "stádovou" společnost?

Když mi kniha přišla, omylem, ptala jsem se známého, který ji četl.Co je to za knihu? "Horor," řekl mi.
Nemyslím, že měl pravdu.

17.11.2011 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha Miguel de Cervantes y Saavedra

Krásný příběh. Zpracování místy trochu pokulhávalo, vynechala bych rozvláčnosti, ty se ale dají připisovat době. První díl jsem četla dva týdny, druhý skoro dva měsíce; ale nelituji ani jedné stránky.
Jen kdyby si Miguel de Cervantes víc pohrál se závěrečnou kapitolou a rozvedl smrt dona Quijota tak, aby čtenáře dojímala, bylo by to úžasné zakončení této už tak velkolepé knihy. Má to ale být humorně pojatý román, takže nic. Rozhodně by ale neuškodilo si na závěr trochu poplakat, když u toho člověk stráví tolik času ;)

17.10.2011 3 z 5

Hostie pekla Hostie pekla Adam Georgiev

Je málo básní, které dokážou zaujmout. Ještě méně těch, které člověk přečte jedním dechem od začátku do konce a má chuť číst je stále znovu. Sbírka "Hostie pekla" je tvořena právě z takových básní.

18.06.2011 5 z 5

Hráč / Věčný manžel / Nemilá příhoda Hráč / Věčný manžel / Nemilá příhoda Fjodor Michajlovič Dostojevskij

K Hráči jsem se dostala náhodou - v povinné četbě máme Chudé lidi a babička mi půjčila knihu, ve které byly obě novely. Hráč mě "dostal na kolena", je to skutečně bravurní příběh. Tolik k povinné četbě.

18.06.2011 5 z 5

Mágové Mágové Lev Grossman

První dojem z knihy byl něco mezi Letopisy Narnie, Harry Potterem a Alenkou v říši divů, postupně se však příběh stočil úplně novým směrem. Škoda jen, že se tak brzy vrátil do vyjetých kolejí Narnijské rutiny. Kdyby se autorovi podařilo odlišnost udržet, mohl vytvořit zcela novou, zajímavou a inspirativní skutečnost. Ale ne všechno se může podařit.

22.05.2011 3 z 5

Upíři žijí Upíři žijí Konstantinos

Poněkud neobvykle zpracovaná "fakta". Kniha se dobře čte a pro milovníky upírů je stokrát vhodnější než Stmívání a podobné kousky.

08.05.2011 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Doma jsem neprozřetelně prohlásila, že mám ráda upíry. K Vánocům jednoho nejmenovaného roku jsem tedy obdržela kompletní ságu, a když už ji mám, proč si ji nepřečíst? Vytrvala jsem vzorně až do konce, ale jelikož jsem nerada nezdvořilá, o osobním hodnocení pomlčím.

08.05.2011 odpad!

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Příběh jako takový velmi zajímavý, zpracování už ne tolik. Po "Stmívání a spol." je to ovšem od autorky příjemná změna.

08.05.2011 3 z 5

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Se začátkem jsem byla trochu na štíru, po necelé hodině mě ale příběh neuvěřitelně zaujal. Tak fascinující popisy událostí a impozantní fakta se hned tak nevidí.

08.05.2011 5 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Knihu jsem si koupila kvůli jménu Hugha Laurieho na obalu - čistě ze zvědavosti. Lákalo mne zjistit, jak známý herec vlastně vidí svět očima imaginární postavy. "Imaginární postava" ovšem až příliš připomínala Dr. House. Ačkoli je to možná záměr. Lehce ironický humor se prolíná s napětím. Rozhodně zajímavá kniha.

08.05.2011 4 z 5

Šifra samotného Boha Šifra samotného Boha José Rodrigues dos Santos

Skvělý příběh na hranici mezi odbornou literaturou a dobrodružným románem s nádechem červené knihovny (ale jen nepatrným). Další z knih, již po prvních několika stranách není možné odložit.

08.05.2011 5 z 5