evrdli evrdli komentáře u knih

Životem na zelenou Životem na zelenou Matthew McConaughey

Tenhle chlapík, to je borec. Vzala jsem v knihovně do ruky, jen abych nahlédla a už se nemohla odtrnout. Jeho zážitky a poznání se musí sdílet, dobře udělal a mě motivoval k životu na zelenou. Mimochodem, nemá na to vliv jak moc sexy a dobrý herec to je, ale jeho trefné poznámky, poezie, zamyšlení humor a prostě život na zelenou. Tak díky za to, Matthew.
Eva

29.02.2024 5 z 5

Cesta zpátky k sobě Cesta zpátky k sobě Karolína Draxlerová

Karloína mě oslovila už v rozhovorech. Je krásně impulzivní, spontánní a děkuji za krásné dobrodružství s cestopisem i za trochou prožité psychadelie. Krása, díky moc.

19.05.2023 5 z 5

Pomoc dětské duši Pomoc dětské duši Alena Večeřová-Procházková

Kniha Pomoc dětské duši je konečně knihou, která tu chyběla. Pravidelně se setkávám s dospívajícími a jejich trápeními. Po covidu se opravdu hodně změnilo, také s nárustem sociálních sítí a algoritmů, nových drog.... Umět komunikovat s dospívajícími a porozumět jejich potížím není jednoduché. Autorka o technikách zrcadlení, potvrzování emocí píše, jen myslím, že pro ty, kteří s tím nemají zkušenosti, nebo neznají tyto techniky, může jim to v knize trochu uniknout. Autorka krásně pojala i postoj k sebeubližování a popsala v knize celkově jak je to se zralostí mozku, dopaminem. Také se mi líbí postoje k tématům jako je gender diskomfort, není hned dospívající ve škatulce transgender, či témata poruch přijmu potravy a sebeubližování. Paní autorko, děkuji za tuto publikaci, tím, že s dospívajícími pracuji v rámci prevence, mohu říci k této knize...konečně!!!

19.05.2023 5 z 5

Nesmíš zhořknout Nesmíš zhořknout Patrik Stejskal

Narodil se jeden z literárních géniů téhle doby. Moje kámoška hořkla a já jí dala tenhle lék, pookřála a už je zase sladká.Dala jsem jí i druhý svazek a už potkala chlapa. Máme stejný vkus a čich na ty nejlepší z nejlepších. Nechala jsem si jiný poklad od Patrika v knihovně, který tu není zmíněn. Ten poklad je

smejsevetmne.

Kuňa fix tohle dílko má tolik drzosti snoubenou moudrostí, od krásných prasárniček po láskyplnou genialitu. Opravdovost a odvaha Patrika Stejskala je voňavá, jeho obratnost písmen na pěkném papíru je jak obratnost olympijského gymnasty na kladině. Jednou za pár měsíců se k pár básním pravidelně vracím, abych věděla, že pár géniů, že pár géniů Patriků tu je

06.08.2021 5 z 5

Tatitatitati Tatitatitati Tamás Jónás

Nádherná kniha, kdy i přes krutost a rány krásná duše roste, výsledkem je malá tenká kniha s pokladem křehké lidské duše.

14.09.2019

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Život Alexe Supertrampa je krásný příběh, kde je rozhodnutí samostatného života a poznávání krásy v životě bez materiálních potřeb a závislosti na vztazích, nežít ve starých zvycích a žít pro nejvyšší cíl, jít za svým snem, za dobrodružstvím. Prožitek radosti bez závislosti na mezilidských vztazích, prožitek radosti rozprostřené všude kolem, jen ji správně uchopit, jen se pro ni natáhnout, stačí jen vyrazit a pustit se do toho. Krásnej příběh Chrise, který se stal Alexandrem, aby unikl společnosti, povedlo se, jestli to byl konec šťastný, tragický, či předurčený se neodvážím hodnotit.
K vlastní knize, ne příběhu, se nevyjadřuji příliš nadšeně, je to ten způsob psaní knihy, kdy v příběhu je spousta omáčky k ničemu a ztrácí se v ní ten krásnej člověk a příběh. Navíc mám dojem, že Jon Krauker užil spoustu vlastních doměnek, které mi ke Chrisovi úplně nesedí.
Doporučuji shlédnout i film, snad kousek Chrise by v tom mohlo být, navíc s dobrou hudbou (Eddie Vedder) i přírodou.

17.01.2019 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Geniální počin Paula Coelho. Veronika se sice původně rozhodla zemřít, naštěstí nezemřela, umírala a vědomí smrti, umírání v ní vyvolalo vůli žít. Kniha ke mně přišla sama v období, kdy poprvé jsem pochopila, proč by si někdo chtěl sáhnout na život, byla jsem blízko. Tolik moudrosti, opravdovosti mi dalo pochopení, lítost, víru (vlastně, sám život je aktem víry), touhu masturbovat, pustit pláč, kašlat na společenská nastavení, která potlačují odlišnost. Paul má moudré srdce a dokáže předat těm, kteří naslouchají a těm, kteří ví připomenout lásku k životu.
Láska stojí výš, než vědění. Zní to hrozně sluníčkářsky, ale na tom vůbec nezáleží, cítím, žiju.

02.01.2019 5 z 5

Jako zázrakem Jako zázrakem Jacques Prévert

Poetické pohlazení, opravdovost okamžiku, vichr v duši. To se mnou jako zázrakem lomcuje Prevért.

01.01.2019

Ó lid mne zná a v srdce své mne vpíše Ó lid mne zná a v srdce své mne vpíše Jaroslav Vrchlický (p)

Malý antik na náměstíčku skrýval tuhle voňavou knížku. Sbírka básní Jaroslava Vrchlického vydaná v roce 1953 je jako malý poklad v dlaních, jak na dotyk, tak na pohlazení nitra. Verše o lásce prožité i o poutníkových myšlenkách jsou básníkovou zpovědí. Věnování na prvním listu je krasopisně psáno perem: Marcele 1958 máma. Děkuji za tuhle něhu s atmosférou.

29.09.2018

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Spravny pohled na telo v souvislostech. Obdivuji Pavla Kolare v jeho pristupu i povolani.

14.07.2018 4 z 5

Kniha je inspirací, pomůže chvilku vyletět ze všedních dnů. Poutníci ze Šumavy na okraji společnosti oplývají tajemstvím, poznáním osamělých, kdy myšlenky jsou hlubší, zarytější, prožité, to je hodnotné sdělení.

04.05.2018 5 z 5

TANTRA - kult ženského principu TANTRA - kult ženského principu André Van Lysebeth

Stare uceni, jen uvest do praxe.
Jedno z tajemstvi kras zivota si mohu odskrtnout, vim jak na to.

29.03.2018 4 z 5

Velepíseň na lásku Velepíseň na lásku Anselm Grün

Moudrost tohoto hodnotného člověka, mnicha je božská. Dotýká se lásky ze všech stran s hloubkou, citlivostí. Lásku takovou, jako cit snad nelze pojmenovat, Anselmovi se to téměř povedlo. Na tuto knihu musí přijít pravý čas, její hodnota je v tento čas zvěstováním.

16.12.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Spisovatelský talent Patrik Hartl má. Kniha je pro mě příliš povrchní, žiji v jiném světě, proto se nemohu potkat na stejné notě se spisovatelem.

21.07.2017 2 z 5

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Nestává se často, že bych četla knihu dvakrát, ale Tom Robbins mě přesvědčil, uchopila jsem do rukou příručku nesmrtelnosti a lexikon vůní po třetí. Přišel opět v pravou chvíli a byla to zase jízda.

19.07.2017

Buddhovi sirotci Buddhovi sirotci Samrát Upádhjáj (p)

Zabrousila jsem do neznámých vod a sáhla po tomto románu. Má intuice nezklamala, získala jsem nezapomenutelný zážitek. Děj se odehrává v Nepálu, kde sirotek Rádža vyrůstá, probojovává se životem, dokud se nespojí jeho osud v jeden s osudovou láskou Nilu, dívkou z bohaté rodiny. Překážky, které jim život připraví jsou obtížné, neulehčuje jim to ani tradiční přístup obyvatel Nepálu. Na pozadí románu je popsán politický systém i mentalita nepálského národa, ve kterém je tak jednoduché dostat se na okraj společnosti. Chválím Samaráta, kniha je lehce čtivá, děj je plynulý. Nemoha jsem se dočkat, až opět otevřu knihu a vnořím se do příběhu.

11.07.2017 4 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Pěkně napsané, přesto nezaujal.

01.07.2017 3 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Už se téšíme na druhý díl.

06.08.2014 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Krásná, hodnotná kniha. Prolíná se v ní příběh, poznatky z historie, lékařství, židovské téma. Úžasně čtivá, jdu na Šamana.

05.08.2014 5 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Skutečný deník malého děvčete ze kterého se stane slečna, ukazuje vnitřní pochody a popisuje prožitky celé židovské rodiny. Vypráví v deníku, jaké byly podmínky přežívání v úkrytu, mezilidské vztahy, vnitřní rozpolcenost, prožívání zamilovanosti i naděje na konec války a konec skrývání.

06.04.2014 4 z 5