evindel evindel komentáře u knih

Návrat k dlhým tieňom Návrat k dlhým tieňom Hans Ruesch

Pokračovanie príbehu, tentokrát o ďalšej generácii Inuitov - Ernenekovho syna Papika a jeho rodiny. Rovnako pútavé ako prvá časť. Oplatí sa prečítať.

11.01.2022 5 z 5

Dlhé sú tiene severu Dlhé sú tiene severu Hans Ruesch

Skvelý príbeh o živote Inuitov. Zo začiatku som si nebola istá, či chcem čítať také drsné opisy o love zvierat a podobne, no obavy ma rýchlo prešli. Pútavé, poučné a miestami i vtipné! Hltala som každú stránku. Odporúčam!
~
“Nikdy sa nelúčili - oslavovali len príchod. Kde sa ľudia tak zriedkakedy stretajú, je smutné, keď sa rozchádzajú, a odchod si nesmú všimnúť, nesmú o ňom vedieť. Ak niekto odchádza z iglu povedia ‘aporniakinanit’ pozor kamarát, neotlč si hlavu o tunel.”

11.01.2022 5 z 5

Manifest mladej ženy Manifest mladej ženy Žaneta Morovská

Pekná knižka, ktorá pohladí dušu - od grafického spracovania, cez úvahy až po poetické ukončenia kapitol. Priala by som si, aby tých esejí bolo viac. Autorka vychádza z vlastných skúseností a netvári sa, že vie odpovede na všetko. Kniha určená mladej žene, ktorá chce poznať samu seba.

17.02.2021 4 z 5

Amerikánka Amerikánka Chimamanda Ngozi Adichie

Dôležitá a pútavo napísaná kniha, ktorá rieši okrem otázky rasy aj rozdiely medzi kontinentmi, či hodnoty v živote a partnerstve. Pre nás, privilegovaných bielych Európanov je až nepredstaviteľné, s čím sa musia ľudia iných rás v USA konfrontovať.

"V Amerike si rasu nemôžete zvoliť. Pred päťdesiatimi rokmi by Barack Obama so svojím vzhľadom musel sedieť v autobuse celkom vzadu. Ak by dnes nejaký černoch spáchal zločin, Baracka Obamu by mohli zastaviť len preto, lebo by sedel na popis hľadaného. A aký je to popis? Černoch."

Čo to má spoločné so mnou? Čo to má spoločné so mnou? Sacha Batthyany

Hovorím pravdu aby som niekomu pomohla, či aby sa mi uľavilo? Ako moje konanie ovplyvní nasledujúce generácie? Dokázala by som ukrývať Židov? A čo to má vlastne spoločné so mnou? Silné čítanie, pri ktorom si budete klásť mnoho otázok.

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Skvelý mnohovrstevný román, ku ktorému sa určite (asi aj viackrát) vrátim. Prelínanie troch príbehov, ktoré ma všetky rovnako bavili. Do pozornosti tiež dávam krásne slovenské vydanie z minulého roka - 2019 s prekladom Štrassera a nádhernými ilustráciami Lucie Žatkuliakovej. Potešenie pre oko a dušu.

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Prvýkrát som čítala od Petry Soukupovej detskú knihu a musím povedať, že ničím nezaostáva za tvorbou pre dospelých. Veľmi sa mi páčil príbeh divných detí, ich priateľstvo a celkové posolstvo, že byť iným/divným je v poriadku. Ďalšie plus za grafické spracovanie, ilustrácie dotvárajú zážitok z príbehu.

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Dobre napísané, no slovenský preklad sa teda nepodaril - obshahoval veľa bohemizmov, štylistických chýb.
Čo sa týka príbehu, dá sa povedať, že ide o výpoveď jednej generácie, samotné fungovanie mileniálov, zaradenie sa do spoločnosti, vzťahy... Definovala by som to skôr ako YA literatúru, určite to viac povie ľuďom od 18 do cca 26 rokov. Kniha sa čítala dobre (odhliadnuc od prekladu), niektoré myšlienky zarezonovali, no charaktery a problémy postáv neboli prepracované do hĺbky. Ako oddychové čítanie fajn.

12.04.2020 3 z 5

Duma Key Duma Key Stephen King

Kniha má úžasnú atmosféru. Výborné vykreslenie postáv, príbeh veľmi zaujímavý a prepracovaný. Jediné čo mi prekážalo bol v niektorých momentoch slovenský preklad, možno je to aj tým, že som zvyknutá Kinga čítať väčšinou v češtine.

01.03.2018 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Na knihe ma najviac zaujal epilóg a poďakovanie autora. Hlavné postavy nesympatické, neustále zdôrazňovanie Elsinej inteligencie a výnimočnosti otravné, humor mi vôbec nesadol. Tiež som fanúšičkou Harryho Pottera a príbehov pre deti, no s hlavnou postavou som sa nedokázala stotožniť. Hviezdičku pridávam za koniec - posledných pár strán a ucelenie príbehu.

21.02.2018 2 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Petra Soukupová vie veľmi dôveryhodne vykresliť charaktery postáv a medziľudské vzťahy. Pod sněhem je príznačný názov pre príbeh jednej rodiny, v ktorej vzťahy medzi jej členmi sú chladné, priam na bode mrazu a očividne nie veľmi šťastné. Po prečítaní kníh Zmizet a K moři nedávam plné hodnotenie, keďže kniha už nič nové nepriniesla ani ma ničím neprekvapila. Od autorky ma najviac dostala práve kniha Zmizet. Soukupovej štýl mi však sadol, jej knihy sú rozhodne „čtivé“.

15.12.2017 4 z 5

Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal Anna Gavalda

Poviedky sa nečítali zle, no nezanechali vo mne žiadnu stopu. Ani na jednu si po čase nedokážem spomenúť...

20.11.2017 2 z 5

Vďačnosť Vďačnosť Oliver Sacks

Vyrovnanie sa so životom a smrteľnosťou. Krásne čítanie, z tejto útlej knižky srší životná múdrosť.

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Čítalo sa to samo. Aj banálne situácie sú podané nezameniteľným Bukowského humorom a štýlom, ktorý skrátka baví za každých okolností.

Čierne na čiernom Čierne na čiernom Marek Vadas

Magické poviedky, v ktorých sa mieša atmosféra africkej krajiny s nadprirodzenom, palmovým vínom a niečím tajomným na "druhej strane". Dostali ma fascinujúce snové výjavy, magické bytosti, údernosť slov. Niektoré poviedky výraznejšie, iné menej, no celkovo ide o veľmi príjemné čítanie.

20.11.2017 4 z 5

Denníky z Rakky: Útek z Islamského štátu Denníky z Rakky: Útek z Islamského štátu Samer

Knižka, ktorá zaujme ako obsahom, tak i formou. Zaujímavé spracovanie denníka, obsahujúceho okrem pekných ilustrácií desivú výpoveď jedného obyčajného mladého muža. Sme svedkami fragmentov ťažkého života mladého Samera. Každodenný stret s násilím, nenávisťou a nespravodlivosťou voči najbližším ľuďom, devastácia rodného mesta a krajiny zo strany Islamského štátu. Krátke, no silné čítanie.

Americký cisár Americký cisár Martin Pollack

Od knihy som mala veľké očakávania. Prvá polovica knihy ma zaujala viac, v druhej polovici som zaznamenala prílišné opakovanie už predtým spomínaných informácii, javov, okolností... Charaktery a ich osudy boli len okrajovo načrtnuté. Kniha je však určite dôležitá, hlavne v súčasnom negatívnom spoločenskom naladení voči emigrantom.

20.11.2017 3 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Zaradila by som knihu do povinného čítania pre základné školy. Denník je z pera 13 ročného dievčaťa, je subjektívny (ako inak), miešajú sa v ňom úvahy autorky a opisy situácií každodenného života v úkryte. Anna je na svoj vek inteligenčne vyspelá, páčili sa mi jej sny, túžby, ako uvažovala nad životom, napriek nízkemu veku. Celou knihou sa nesie NÁDEJ - nádej viesť normálny život - bez vojny, ukrývania sa, nezmyselného prenasledovania Židov... Autentickosť, empatia, nádej, smútok. Štyri podstatné mená, ktoré vystihujú túto knihu.

Slobodu bažantom Slobodu bažantom Vanda Rozenbergová

Zaujal ma autorkin štýl písania, poviedky sa čítali ľahko a pritom išlo vo väčšine z nich o nie jednoduché príbehy. Niektoré poviedky však vyzneli "do stratena" alebo len mne unikla pointa, preto mínus hviezdička v hodnotení. Nemám načítaných veľa slovenských autorov, no Vanda Rozenbergová ma príjemne prekvapila. Odporúčam.

Čarodejnice Čarodejnice Roald Dahl

Škoda, že som knihu nečítala ako dieťa, určite by som ju dokázala adekvátne oceniť. Originálny príbeh ako všetky od Roalda Dahla. Odporúčam detským čitateľom.