eviku19 eviku19 komentáře u knih

Káva - Ilustrované dejiny dúšok po dúšku Káva - Ilustrované dejiny dúšok po dúšku Dávid Soboň

Veľmi pekná detská kniha, ktorá svojimi ilustráciami a pikoškami o káve zaujme aj dospelých.

28.03.2024 4 z 5

Roger Krowiak Roger Krowiak Peter Pišťanek

Skrytý slovenský klenot

07.03.2024 5 z 5

Armáda strojov Armáda strojov Paul Scharre

Na prehľad o starších autonómnych zbraniach dobré. Aktuálne info, ale nečakajte. Výsledky úvahy, ako a či sa dajú tieto zbrane regulovať vás tiež asi neprekvapia. Za mňa priemer.

07.03.2024 3 z 5

Nebezpečný efekt Nebezpečný efekt Mary Aiken

Zaujímavé, ale tie častokrát desať rokov staré výskumy a štúdie to dosť kazia.

19.01.2024 3 z 5

Deník Deník Henry David Thoreau

Nerada čítam cudzie denníky. Cítim sa pri tom nesvoja, lebo je to často až príliš osobné. Tu som však urobila výnimku, keďže som očakávala poetické zápisky z divokej americkej prírody. Thoereau ma však sklamal. Prišlo mi to celé napísané tak nasilu. Proste, aby to bolo čítané a obdivované. Navyše mi zo svojich dennikov prišiel, že to bol riadny mamánek a pózer. Asi by sme si spolu nerozumeli:-)

22.06.2023 2 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Výborné, proste výborné. Som nadšená, že som sa konečne dostala ku knižnej predlohe Městečka prokletých (1960)
Navyše mi pri čítaní stále hrala v hlave pesnička Pa Pa Power od Dead Man´s Bones, v ktorej sa pri tvorbe klipu inšpirovali práve týmto: https://www.youtube.com/watch?v=FA0zncJOx0E

03.06.2023 5 z 5

Hostina Hostina Dante Alighieri

Veľmi zaujímavé dielko, ktoré vás inšpiruje prečítať si Dantov Raj. Je to náročnejšie, ale stojí to za to!
Môj tip: Pre zjednodušenie čítajte najskôr výklad k rozprave až potom samotnú rozpravu.

11.03.2023 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Na knihe je podľa mňa najzaujimavejsia pasáž o tzv. Smrti nafty,str.180:

,,Když se stal benzín drážší než whiskey a většina lidí zůstavala doma. To byla Smrt nafty. Došlo k tomu v době, které že říkalo jednadvacaté století. Pak vypukly energetické války.''

Zarazilo ma, že sa Tevis v roku 1980 takto vo svojej predovedi trafil. Uvádza,že ľudstvo zachránil robot/AI, ktorý vyriešil naše energetické problémy termonuklearnou fúziou. Ach, keby tak mal Walter pravdu:-)

26.07.2022 4 z 5

Alexander Mach: Radikál z povolania Alexander Mach: Radikál z povolania Anton Hruboň

Slováci nie sú a nikdy ani neboli národ holubičí. Žiaľ sa o tejto časti našej historie deti na školách neučia. Stále iba prekrúcame naše dejiny a neustal sa z niečoho vyviňujeme. Nie je sa preto, čo diviť, že sa história opakuje. Tak ako vtedy,keď sme chceli obetovať Polsko aj dnes je istá časť Slovákov ochotná obetovať susedný štát totalitnému režimu a počúva populistické špiny. Je to smutné čítanie.

25.06.2022 4 z 5

Řízená termojaderná syntéza pro každého Řízená termojaderná syntéza pro každého Milan Řípa

Skvelý zdroj informácií pre laikov, ktorí o tom nič nevedia a chcú poznať aspoň základy:)

21.02.2022 4 z 5

Problémy so ženami Problémy so ženami Jacky Fleming

Čo ja viem. Nedozvedela som sa z toho nič nové a ani ma to nepobavilo. Shopenhauer a Darwin boli znami šovinisti. Žiadna historická osobnosť vsak nebola svätá. Rozčuľovať sa ešte aj teraz nad názormi,ktoré boli aj v ich dobe za hranou mi príde ako strata času.

18.12.2021 2 z 5

Prehnité mesto Prehnité mesto Lenona Štiblaríková

Prehnité mesto je autorkina druhá najlepšia kniha po Bratislavskej bludicke. Poprosím si viac poviedok s kapitánom Severinom, Aramom a Berenikou:-)

30.09.2021 4 z 5

Čajkovskij Čajkovskij Galina Alexejevna Pribeginová

Biografia predstavuje len jeden neúplný pohľad na známeho skladateľa. Čajkovskij by si zaslúžil už aj komplexnejší a úprimnejší portrét. Oceňujem ale fotografie a ukážky z jeho súkromnej korešpondencie.

23.09.2021 3 z 5

Velvet Underground – Pod slupkou Velvet Underground – Pod slupkou Rob Jovanovic

Skvelá hudobná biografia, veľa vecí som vôbec netušila. Určite odporúčam všetkým fanúšikom Velvetov.

22.08.2021 5 z 5

Neznámý Eugen Ionescu Neznámý Eugen Ionescu Eugène Ionesco

Ionesco bol výnimočný autor, ktorého myšlienky sú aktuálne aj v súčasnosti.

Ukážka z knihy:

„Popírám zde možná mnoho z toho, co popírají popírači, ale popírám hlavně popírače, jejich sobectví, jejich bezcitnost, jejich nedostatek lidské sounáležitosti, jejich vědomou či nevědomou zálibu v tyranii, protože právě tu oni připravují: hromadný útlak příjde zvenčí".

29.04.2021 5 z 5

Bieloruská poézia na prelome storočí: Interpretácia a recepcia bieloruskej poézie konca 20. a začiatku 21. storočia Bieloruská poézia na prelome storočí: Interpretácia a recepcia bieloruskej poézie konca 20. a začiatku 21. storočia Ivana Slivková

Je škoda, že autorka nepreložila úryvky spomínaných autorov. Tí, čo nevedia rusky alebo bielorusky z knihy veľa nemajú.

28.04.2021 3 z 5

Zvieratá a láska Zvieratá a láska Paul Reboux

Neviem, je to celkom úchylne napísané, ale nájdete tam úžasné ilustrácie.

12.03.2021 3 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Preboha to bol, čo za koniec? :-D

02.03.2021 2 z 5

Išli svrčky poza bučky Išli svrčky poza bučky Ľudmila Podjavorinská

Moje detstvo by bolo bez krásnych ilustrácií pána Blašku o dosť chudobnejšie :-)

20.02.2021 5 z 5

S dúhou na palete - slovenskí ilustrátori, ktorí tvoria pre deti S dúhou na palete - slovenskí ilustrátori, ktorí tvoria pre deti Danuša Dragulová Faktorová

Zaujímavý nápad, ale to spracovanie mi nesadlo. Neviem či je to tými trochu nešikovnymi otázkami v rozhovoroch alebo len akýmsi utržkovym predstavením jednotlivých ilustrátorov.

12.02.2021 3 z 5