evelýny Online evelýny komentáře u knih

Jít nalehko… Jít nalehko… Nanao Sakaki

Cítím se jako doma mezi aljašskými ledovci,
V mexické poušti, v tasmánském pralese,
V údolí Dunaje, v mongolských stepích,
Na sopkách Hokkaida i na korálových útesech
Okinawy.

A - jednoho slunečního letního jitra
Pěšky se tiše vytratí
A nezanechá po sobě ani stín.
(Autobiografie, str. 135)

Potulný japonský básník Nanao Sakaki, prošel celý svět a byl přitom svobodný a ... Šťastný.

P.S.: Já mohu jen číst a v tichosti závidět

19.04.2024 5 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Před minulostí se nedá uniknout. Vždycky člověka dožene."

V podobě kostlivce minulost se vrátila.
Poslední kapka a hladina trpělivosti přetekla.
Na každé stránce strach.
A kdo je tedy vrah? Nela se zeptala.
Byl to opravdu někdo z nás?

A vina je tak veliká, až z toho puká srdce...

Psychologická sonda rodiny, kterou společná vina v dávné minulosti rozložila na prvočinitele v přítomnosti.
Napínavé drama s dvojitým zločinem a pro mě překvapivým koncem.
Hluchých dialogů nadmíru, přesto napětí by se dalo krájet. Konec mě totálně paralyzoval. A přiznám se, chování nejenom matky jsem absolutně nepochopila. Vyústění příběhu jsem si musela poslechnout opakovaně.
Několik mých ,,ale" visí ve vzduchu. Přesto přiznávám: pro mě velmi sugestivní text.

Audiokniha: Procítěně, dynamicky čte Lucie Pernetová

07.04.2024 4 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Název knihy a citace z Erbenovy balady na jejím začátku mě navnadily a já čekala příběh baladický, možná s kapkou mystiky. Dostala jsem příběh detektivní z hornického města Příbram. Trochu Les v domě, trochu Maryša. Přes Perníkovou chaloupku jsem se konečně dostala k Dceřině kletbě.
Pro mě příběh postrádající jiskru, točící se v kruhu falešného motivu a uražené ješitnosti jednoho z policistů.
Vyústění příběhu překvapivé, motiv kriminálního činu diskutabilní, přesto nabídne dost podnětů k přemýšlení.

P. S.: ,,A zlo plodí zlo, zlo zamořuje místa a přitahuje k nim další zlé skutky“ Garth Nix

Audiokniha: Martin Hruška čte dokonale obsažně, příjemně vnímavě, vyváženě.

05.04.2024 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

,...ona se na Nuselák dívá poprvé jinak. Probouzí v ní naději, příslib, pocit, že když se Praha naučila žít s tímhle zkamenělým šrámem, i ona se naučí žít s těmi svými, živými."

Vzletná čeština, přesto tíživá atmosféra. Emotivně vyšroubované situace, pravidelně gradující v měsíci srpnu. Situace plné nátlaku, úzkosti, strachu, hněvu, beznaděje, zoufalství...
Tento příběh čtenáře rozhodně neprovede příjemnou atmosférou. Naopak jej vláčí temnotou, balancující na rozhraní pravdy a fikce.
Je to příběh niterný o komplikovaném vztahu dcery a matky, gradující matčinou smrtí, líně se plazící ke komplikovanému vztahu se všemi.

Je to příběh bolavé duše.

Příběh o gaslightingu, tedy o skryté formě psychického násilí.

Tento příběh nastavil zrcadla mojí duši. Mihotavý záblesk poznání. Ještě dlouho se bude na mé sítnici třpytit záblesk pravdy, v kterém někdy příběh Daniely splývá i s mými zkušenostmi. Těžké čtení, aspoň pro mě.

V tomto příběhu jsem já naději necítila, ale doufám, že stále platí, že umírá poslední.

P.S.: „Počátkem poznání je objev něčeho, čemu nerozumíme.“ Frank Herbert

Audiokniha: čte Veronika Lazorčáková, obsažně, stroze, přesto magicky

31.03.2024 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

,,Jsou pouta, která mají větší cenu než jiná."

Paní Klevisová si mě svými příběhy rozhodně připoutala.

Tentokrát nabídla dva zločiny v jednom.
Středočeská vesnice v okolí Berouna, koňské stáje, sousedské šuškandy, vztahové trojúhelníky a ....

Prachy, prachy, prachy.

To bylo tenkrát, když do vesnice zavítal sériový vrah s přezdívkou Kadeřník.

Hodně psychologické, úvahové, se stupňujícím se napětím a několika kostlivci ve skříních.

Bohužel pár kostlivců ve skříni zůstalo. Škoda.

,,Budoucnost začíná být důležitá až ve chvíli, kdy se stává přítomností."

A já tedy doufám, že se další romány paní Klevisové stanou v budoucnosti naší přítomností.

23.03.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Přátelství, které spojila střední škola a život zatím neukončil.
Tři kamarádky, stárnoucí, přesto neodolatelné, možná trochu rozmazlené, bilancující, chvílemi vyhořelé, stojící na pomyslném rozcestí jít si za svým štěstím.
Myslím, že Patrik Hartl musel materiál pro tento příběh studovat dlouho a důkladně. Možná prvotní inspirací k jeho napsání mu mohla být scéna z filmu Holky z porcelánu.

,,Co jste myslel tím ... Bůůů?... To jste myslel kráva?"
,,Neeee... Ne... To ne."
,,A co?.... Gazela?"
,,Gazela!?.... Jo."

A tak pro jistotu pan spisovatel zvolil hned gazely tři - Helenu, Karolínu, Šárku.
Promiňte mi tu asociaci. Nic lepšího mě při četbě této nudné knihy nenapadlo.

Opruzeniny pod prsy byl pro mě vyšší level. Ale čeho?
Bonusem byla vražda, pitva a nakonec konzumace domácího mazlíčka.
Moje hodnocení nezachránil ani Šárčin sen o Šamponovi a optimistický konec.
Pro mě zklamání a možná jenom nadměrné očekávání.

P.S.: ANANAS nebo MERDE? To už si vyberte sami.

18.03.2024 2 z 5

Jeptiška pro markraběte Jeptiška pro markraběte Naďa Horáková

,Osud zase nebývá tak krutý, aby to člověk neunesl. A vždycky, když něco vezme, něco za to i dá."

Historie Brna a jeho obyvatel pod drobnohledem.
Z brněnských nevěstek jsou počestné měštky, bylinkářky, vědmy i lazebnice.
Z brněnských měštěk jsou vdovy i obchodnice.

Z jeptišky je nevěsta pro markraběte.

Moravský markrabě Jan Jindřich stále dokazuje svoji mužnou sílu a pro novou ženu si tentokrát přijel do kláštera. Vedla ho láska, marnivost nebo jen nuda v Brně?
Bratr Karel se diví a papež?
Možná závidí...

Brněnský kat má stále plné ruce práce.

Krásně mi paní spisovatelka ozřejmila sňatkovou politiku mocných, jejich směnárnu lásky: kdo s kým a za kolik?
Tolik se snažili ve své mužné síle, šlechetní Lucemburkové...

Vítejte na českém trůně, Habsburkové...

Epilog tentokrát s patinou hořkosti.

Audiokniha: chronicky stabilně, po čtvrté čte Dušan Urban

15.03.2024 5 z 5

Brněnské Židovky Brněnské Židovky Naďa Horáková

Pro pragocentričku je historie Brna velkou neznámou. Nedokážu posoudit, kde v tomto příběhu končí známá fakta a začíná fiktivní příběh.
Zpočátku se mi zdálo, že mi je servírovaná další ,,nuda v Brně", šmrncnutá středověkými zločiny a krutými tresty, nad kterými můj rozum zůstal na chvíli stát.
Přehršel nic neříkajících historických postav mě rozladila a tím hodnocení posouval k bodu mrazu.

Zdání však klame :-)

Postupně jsem byla vtažena do víru příběhů.
Intriky, spekulace, láska, nenávist, chamtivost, okrajově i nastíněna situace Židů.
Neměli to lehké, mocní i ubozí Markrabství moravského.

A co svět světem stojí, nemají to lehké příslušníci židovské rasy.

Přestože k označení detektivka, thriller má tento příběh opravdu daleko, mě si ziskal.

Bonusem je shrnutí historických faktů v epilogu.

Nashledanou tedy u Jeptišky pro markraběte...

Doporučuji tuto sérii číst postupně a s menší časovou prodlevou, neboť postavy se zde prolínají, žijí si vlastním životem a tím prověřují čtenářovu paměť. Moje paměť selhala :-)

P.S.: Tímto Praha zdraví zbytek světa :-)

Audiokniha: sériově informativně, široce artikulovaně čte Dušan Urban.

10.03.2024 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Veselé, hravé, však nad rámec logiky.
Těšila jsem se na českou detektivku, dostala jsem parodii, možná frašku.
Hlavu jsem si nevyčistila, trochu jsem se pobavila.

Paní spisovatelka jámu vykopala, já však do ní nespadla.

Audiokniha: Nadneseně, teatrálně, přehnaně variabilně, přesto obdivuhodně čte Zdeňka Žádníková Volencová

18.02.2024 2 z 5

Kdo má pod čepicí a jiné povídky Kdo má pod čepicí a jiné povídky Marie Rejfová

První setkání s Josefínou, učitelkou výtvarné výchovy a malířkou, hrající si na detektiva.

Vtipné, možná až lehce podbízivé. Rozverné, místy sarkastické.
Přestože jsem se občas pobavila, tak za mě až moc hystericky nadnesené, bláznivé, naivní.

Přesto zkusím dát autorce druhou šanci.

Audiokniha: artikulovaně, trochu nadneseně, teatrálně proměnlivě čte Zdeňka Žádníková -Volencová

05.02.2024 2 z 5

Divné děti a smutná kočka Divné děti a smutná kočka Petra Soukupová

Klub divných dětí pokračuje. Rozrostl se o další dva členy a jednu smutnou kočku. Tentokrát jej čeká prázdninové dobrodružství.
Opět nám Petra Dvořáková nabídla vhled do světa dětí, které se svým chováním vymykají ,,normálu". A udělala to způsobem sobě vlastním - citlivě, zábavně, nenásilně.
Dovolila i nám dospělým čtenářům se rozpomenout na strachy a obavy vlastního dětství. V neposlední řadě nastínila rodičům důležitost výchovy dětí k samostatnosti, odpovědnosti, toleranci, respektu a tím vším ke svobodě projevu.
Bohužel příběh se zraněnou stařenkou byl na můj vkus vyhrocen do absurdity. Respektuji, ale tentokrát snižuji své hodnocení.

P.S.: Pravá svoboda neexistuje bez vzájemného porozumění.“ Albert Camus

Audiokniha: Empaticky magicky čtou Patricie Pagáčová, Matyáš Valenta, Max Dolanský, Kristýna Ryška, Tereza Valentová

30.01.2024 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Příběh z počátku 20. století, odehrávající se v Německu, hodně kopírující britský seriál Panství Downton, trochu šmrncnutý pohádkou o Popelce, okořeněný tajemným původem sirotka Marie. To vše je zabaleno do červeného celofánu.
Poklidně plynoucí, relaxačně uklidňující, ničím překvapivé, ke konci už trochu nudné.
Přesto jsem zvědavá na pokračování.

Audiokniha: emotivní virtuózní koncert pro jeden hlas Pavla Soukupa

25.01.2024 3 z 5

Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Šárka Miková

Kniha podrobná, erudovaná. Bohužel nebyla psána pro mě. Já skončila hned na začátku, nedokázala jsem se začlenit do žádného z nabízených typů matky. Tím pádem nemělo cenu pokračovat, neboť kniha dále pracuje s konkrétními typy.
Chtěla jsem si pouze rozšířit obzory a zjistit, zda knihu mám pořídit dceři, novopečené mamince.
Knihu vracím do knihovny a její koupi zanechávám osudu.

P.S.: „Když dobře vychováme děti, musíme se smířit s tím, že se bez nás obejdou.“ (Vlado Müller)

POZNAMKA: Jenom nevím, zda se dá vychovávat dítě podle knih. Mně se to nepovedlo. Ve hře totiž je ještě jeden element. Element otce.

21.01.2024

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Na vlnách houpající se, pozvolna do cíle klouzající příběh několika stovek válečných nevěst.
Letadlová loď Victoria pravě vyplouvá.
Start: australské Sydney
Cíl: Anglie - Plymouth

Vše o tomto příběhu již zde bylo napsáno. Tedy ve zkratce: pomalý rozjezd, trochu zmatek, trochu nuda, stejně jako když se šest neděl plavíte ve stísněných podmínkách, bojujete s mořskou nemocí, nedostatkem vody a vlastně ani nevíte, co vás v cíli plavby čeká. Protože osud se někdy neptá a bývá silnější, než sebetvrdší vůle.
Na konci happy end s emotivní zápletkou.

A já nad tímto příběhem budu ještě dlouho přemýšlet a možná si občas pokusím půjčit odvahu ,,válečných nevěst."

Ať naše cesty vedou jenom tím správným směrem

P.S.: Ach Maudie...

,,Je po všem. Je čas jít dál. A to je na tom to nejlepší, Frances. Že můžeme. A co víc, máme na to právo."

01.01.2024 4 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

,,Někdy je třeba jednat a ne se bezhlavě vrhat do každého boje."

Královen nadpočet a kam se poděl český král?
Převlékání kabátů, přátel bych se bál.
Pach krve sílí, hlavy se stínají.
Co bude dál?

V tomto dílu na úkor historických faktů stoupá akčnost Wolframa z Olšové a nezničitelnost Beneše z Vřesové. Stále je nutností připomínat předešlý děj, neboť v chaosu jmen se zřejmě nevyzná už ani sám autor.

Přátelé snad odpustí, ale vrcholem trapnosti pro mě byly rádoby sexuální hrátky hlavních hrdinů.

Kontrolní otázka: Dočíst nebo nedočíst celou sérii Rytířů z Vřesova?

P.S.: „Svoboda v konkrétním slova smyslu spočívá v možnosti volby.“ Simone Weil

24.12.2023 3 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

České království je rozervané nemilosrdným bojem o moc mezi králem Janem Lucemburským a odbojnou šlechtou. Vychytralí ptáčkové Petr z Rožmberka, Jindřich z Lipé, Vilém Zajíc z Valdeka.
Kratochvilné čtení s opáčkem z dějepisu. Fakta díky historii jsou již předem daná a tak se o zábavu museli postarat Beneš z Vřesova a Wolfram z Olšové.
Bohužel celkový dojem: nuda. Příliš rozvleklé. Opakující se podobnost historek nabízí psaní textu přes kopírák.

Jednou větou: Putování rozervaným královstvím odnikud nikam.

Trochu málo na zkušeného romanopisce.

Audiokniha: variabilně andante v moll čte Martin Zahálka

02.12.2023 3 z 5

Obejmi mě Obejmi mě Jiří Žáček

Tato sbírka je óda na ženu, symbol lásky toužící, spalující, sžírající , smyslné, vábící, oslnivé i oslňující, nevinné i klopýtající, nostalgické, žalující, bezpodmínečné...

PROSBA
Stůj při mně, lásko, přestože
srazím tvou ruku, která mění
nejhlubší půlnoc v rozednění,

stůj při mně nejvíc právě dnes,
když ve mně kvasí hnus a děs,
když opadávám bez milosti
a prší ve mně podzimně,

stůj při mně, lásko,
proti mně.

Perokresby ženských aktů dodaly sbírce něžnost, přesto i smyslnost.

Dokonalé.

25.11.2023 5 z 5

Na křídlech melancholie Na křídlech melancholie Ivana Žáčková

Možná se tyto verše houpají na vlnách melancholie. A možná v sobě skrývají i kapku naděje.
Někdy stačí jen počkat na ZNAMENÍ,
nechat se přesvědčit MAGICKOU NOCÍ, ukolébat DEŠTĚM, na chvíli schovat ŽIVOT V ULITĚ, zapálit svíčku ZA VŠECHNY NEMOCNÉ.
A někdy stačí jen vyslat VZKAZ DO NEBE...

Nevyřčená myšlenka,
z porcelánu panenka.
V zaprášeném koutě sedí,
nehybně před sebe hledí.

Z porcelánu panenka
jako v říši Alenka,
ztratila se v jiném světě,
snad i v cizí siluetě.
(Ztracená, str. 39)

Jednoduché veršování, které otevřelo i moji duši. Krásně smutné, nostalgické, přesto povznášející. Obálka knihy dokonale rezonuje s obsahem této básnické sbírky.

25.11.2023 4 z 5

Už zase vyšlo slunce Už zase vyšlo slunce J. H. Krchovský (p)

Syrové, sychravé, trochu depresivní básně, přesně jak listopadové počasí.
Přečteno jedné bezesné noci.
Léčba šokem se povedla krásně,
do práce jdu s radostí...

P.S.: Díky, pane Krchovský.

Neznámá žena jde přede mnou v sněhu
v zádech můj horký dech, žádost a něhu
kráčíme oba tmou a přitom za dne
za mnou však ve sněhu šlépěje žádné

20.11.2023 5 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

,,Částečný neúspěch je někdy taky úspěch. Záleží na úhlu pohledu."

Alkoholové opojení, patlání se v minulosti, sebelítost všudypřítomná. Přesto mě příběhy s Mikulášem Syrovým vždy pobaví ironickým humorem, ohromí detailní analýzou pocitů a úvah, překvapí logickým myšlením i neočekávaným závěrem, potěší silnou empatií a kolegialitou.
Komentář píšu s odstupem několika dní. O čem že to vlastně bylo...?
Už vím. Tentokrát byl ve velkém průseru Tony, Mikův parťák.
A Miko Syrový je parťák za všechny prachy.

Bohužel momentálně přemýšlím, zda delirium tremens hrozí mně nebo Mikovi....

To záleží na úhlu pohledu.

P.S.: ,,Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt. Cokoli vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“
(Marcus Aurelius)

Audiokniha: v sérii paralelně s vysokým napětím čtou Martin Preiss, Libor Hruška, Jitka Ježková.

15.11.2023 5 z 5