evelinka evelinka komentáře u knih

Žena v Orient expresu Žena v Orient expresu Lindsay Jayne Ashford

Něco o Agátě Christie pro její milovníky. Pokus o románové zpracování určitého úseku života spisovatelky. Obávám se, že spíš než kvalitní zpracování je kniha zajímavá díky své předloze - slavné hrdince.

17.12.2017

Tajemné dálky Tajemné dálky Otokar Březina (p)

Březinu jsem četla poprvé v 15 letech ve výboru Modlitba za nepřátele, moc jsem tomu nerozuměla, ale okouzlil mě nesmírně a hrozně jsem si přála porozumět těmto úžasným básním. Postupně jsem si obstarala všechno, co napsal. Nejvíc se mi líbily Tajemné dálky a Svítání na západě.

Maják v bouři Maják v bouři Robinson Jeffers

Jeffers mne zaujal svou pevností, originalitou, zajímavými metaforami. Jeho poezie je lyrická i dramatická.

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Román mne velmi zaujal, mám dojem že autor vystihl poměry v nynějším Polsku opravdu dobře. I zápletka byla zajímavá. Je to složitá kniha (možná na mne) musela jsem ji číst několikrát, abych pochopila všechny souvislosti.

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Byla jsem okouzlená z této knihy, spoustu zajímavostí o ostatních spisovatelích i novinářích se mi v ní propojilo.

Pod prahem svítá Pod prahem svítá Bohuslav Reynek

Nádherně vypravená kniha s úžasně prostými a prožitými básněmi Bohuslava Reynka.

Ostrov modrých delfínů Ostrov modrých delfínů Scott O’Dell

Tato knížka se mi v dětství ohromně líbila, má v sobě exotiku, dívka musí být nesmírně vynalézavá a statečná, aby přežila. Myslím, že právě to mne upoutalo.

Celý život  1 Celý život 1 Jan Zábrana

Úžasně pravdivá a bolestná kniha. Je zde vidět, jak režim drtil lidi odlišného smýšlení. Pochopila jsem z této knihy, že nejen fyzická likvidace, ale i psychický útisk může neskutečně ničit lidi. Co všechno mohl Zábrana ještě napsat! Naštěstí se uchýlil k překladům, ve kterých, myslím, občas překládané spisovatele i vylepšil.

Chytněte mi guerézu Chytněte mi guerézu Gerald Durrell

Jako všechny knihy od Geralda Durrela svěží a poutavé čtení

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kniha byla strhující, motiv rasové segregace byl vykreslen živě, neschematicky. Nápaditý byl úhel pohledu - dvě děti vychované bez předsudků nechápou dobře situaci v okolním světě a vysvětlují si ji po svém.

16.12.2017

Školák Kája Mařík 1. díl Školák Kája Mařík 1. díl Felix Háj (p)

To se líbilo babičce, mamince i mně. Je to veselá knížka, třebaže poněkud zastarala...

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Knížka, po níž sáhnu, když je mi smutno. Univerzální lék!

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Od Nesba se mi nejvíc líbil asi Sněhulák, ale další knihy mi už připadaly "nastavované". Přesto neodolám a přečtu si je, když se k nim dostanu.

Byl jednou jeden nebo nebyl Byl jednou jeden nebo nebyl Vladislav Stanovský

Tyto pohádky se mi jako dítěti velmi líbily, asi i pro zajímavou grafickou úpravu.

Zvon Zvon Iris Murdoch

Román mne velmi zaujal, třebaže nedovedu přesně vysvětlit, proč - snad je příčina v jemné a výstižné charakterizaci postav,

Portugalské sonety Portugalské sonety Elizabeth Barrett Browning

Portugalské sonety mne oslovily zejména v souvislosti s korespondencí autorky s Robertem Browningem (kniha Milý pane Browningu...), kde jsem pochopila bližší narážky, a oblíbila jsem si poezii i autorku.

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Opravdu legrační kniha, která mě chytla už při prvním přečtení, a při každém dalším jsem objevila víc vtipu. Připadá mě, že je v ní i hloubka, která nemizí a nutí nás stále znova k přemýšlení.

Dobrý borec Antonín Dobrý borec Antonín Jaroslav Žák

Tato kniha v sobě spojuje kouzlo první republiky a studentského života. Je psaná velmi vtipně, třebaže reálie jsou už pochopitelně zastaralé.

Vítr a vlny Vítr a vlny Fiona MacLeod

Nádherné příběhy, plné kouzla a magie. Doporučuji!

Zima v horách Zima v horách John Wain

Úžasný příběh, který osloví každého, kdo někdy zatoužil po opravdovém životě - je to trochu romantické, ale i silné a odvážné. Boří předsudky.