Evda Evda komentáře u knih

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

(SPOILER) Nechala jsem se zlákat dobrým hodnocením, ale nevím, zda si to zaslouží. Možná kdyby měla tak o 200 stran méně, nevadilo by to.
Psaná v ich formě, takže pohled z jednoho úhlu lze očekávat. Děj je poměrně předvídatelný.
Vivian (dle komentářů) všechny čtenářky štve, tedy jasná záporná postava, opustila manžela a chce dceru do péče, ... ale je tomu opravdu tak? Někdy holt člověk míní, osud mění. Nakonec jsem ale ráda, jaké východisko autor zvolil a je vlastně hezké číst, že ne vždy to musí dopadnout hádkou o svěření dětí do péče a pošpinění druhého rodiče.
A nakonec - poslední kapitoly s Marge mě dojaly. A také hezká ukázka "jazyka lásky" tatínka Marge. Ne každý umí lásku vyjádřit slovy.

21.02.2024 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

(SPOILER) Velice čtivá, dobře vykreslené postavy, především jsou lidské, takže nikdo není dokonalý charakter a každý má své mouchy :) Námět ala syndrom Popelky nebo Pretty Woman - chudá, ale chytrá dívka s potenciálem změnit svůj život a bohatý, ale nešťastný princ, který potřebuje zachránit.
Nejvíce ale oceňuji konec příběhu. Nekončí prvoplánově dobře - žádný zázrak se nekoná, tím myslím, že Will se ani zázračně neuzdraví a ani nezmění názor na ukončení jeho utrpení. Konec (Švýcarsko) mě opravdu dojal a pár slziček ukáplo.

11.01.2024 5 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Zklamání.
Protože jsem měla očekávání. Čekala jsem druhou Zmizelou. Seriál jsem neviděla, recenze ani komentáře zde jsem nečetla. To asi byla ta chyba.
První půlka skvělá, ve druhé jsem čekala, kdy tedy přijde nějaký ten zvrat...a čas plynul, stránka za stránkou a najednou konec. Minimálně jsem čekala, že Grace si najednou začne uvědomovat nějaké náznaky právě z jejich počátku vztahu, ačkoliv tam možná nějaké náznaky byly, úplně jsem se toho AHA momentu nedočkala.
Škoda, za mě měla kniha velký potenciál.

22.09.2023 2 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Chce se mi napsat krásný příběh, ale vlastně krásný nebyl, silný - to ano.
Trvalo mi pár kapitol, než jsem se začetla. Pak mi ale hlavní hrdinka přirostla k srdci a držela jsem ji palce, nejen u soudu, ale hlavně v té osobni rovině, aby konečně našla k sobě někoho, kdo ji bude milovat. Bažina a ta její surovost celý příběh krásně dokreslily.
Ráda si ji po nějakém čase opět přečtu.

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Gillian mě baví!:)
Sice jednou a stačilo, ale četla jsem ji (skoro) jedním dechem! Konec mě vlastně i překvapil, že mě překvapil. Jinak
přestože je hlavní hrdinka labilní a alkoholička (čemuž se nedivím, když vyrůstala v tak toxickem prostředí), přála jsem jí nějaký šťastnější konec.

07.08.2023 4 z 5

Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Denisa Písaříková

Takové pohlazení a ujištění pro prvorodičky, že vše je jak má být a není třeba si dělat z lecčeho hlavu.
Doporučuji přečíst spíše před porodem, po už vám nemusí moc předat. Přečtěte za den.

07.08.2023 3 z 5

Linka ze současnosti mě moc nebavila, ta mi přišla až moc - proto jen 4 hvězdičky. Do knihy jsem se začetla až s vyprávěním paní Hong. Její pasáže jsem četla jedním dechem.
Opět jsem se dozvěděla něco nového a jasně - jak je napsáno v komentáři pode mnou, válka je plná silných a krutých příběhů, já jsem byla ale až přesycena těmi z Osvětimi, takže tenhle korejský příběh mě vtáhl.
Ke knize se jednou rada vrátím.

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Knihu jsem přečetla během dne cca s odstupem jednoho roku po zhlédnutí seriálu na Netflixu (i tak jsem se bavila! :)). Dokonce mi i některé postavy (např. Daphné) byly v knize sympatičtější než v seriálu, kniha se četla sama, určitě plánuji přečíst celou sérii.

09.01.2022 5 z 5

S každou padající hvězdou S každou padající hvězdou Susan Elizabeth McClelland

Knihy mi přišla podobná Hladovým hrám než jsem si uvědomila, že to, co čtu, není sci-fi, ale realita. Kniha vlastně ale popisuje Hladové hry v 21. století. Dost mě zamrazila skutečnost, že tento příběh není dávná historie, ale současnost. Malé děti se musí stát ze dne na den dospělými a dělat vše pro to, aby přežili.
Kniha pěkně plyne, je napsaná ze vzpomínek dospívajícího chlapce. S hlavními hrdiny sympatizujete, přestože s některými jejich činy nemusíte souhlasit. Jen jim fandíte, aby přežili. Jsem ráda, že autor knihy přežil, aby jeho příběh mohl šířit za hranice Severní K.

20.09.2021 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

(SPOILER) Kniha se mi líbila o trošku více než Tatér z Osvětimi, snad pro nějakou obměnu (v podobě gulagu) oproti ostatním knihám s tematikou holocaustu. Co mě ale mrzí je to, že je takto silný příběh napsaný tak stroze, nechci říct úplně bez emocí, ale ani při závěrečném shledání dvou zamilovaných příběh nijak nevygradoval. Za mě tři hvězdičky - za smutný příběh, za ty, kteří si tím peklem prošli.

28.04.2021 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Před pár lety jsem viděla film, který mě fakt dostal, pár let jsem si tedy počkala, abych si knížku přečetla. A musím říct, že i když si film pamatuji, tak mě knížka přesto hodně bavila a během dvou dní mám přečteno. Lovci hlav a Zmizelá (od G. Flynn) jsou především zvratem
Skvěle vyprávěný příběh, nabírá na intenzitě a na konci vás mile překvapí, že není přeci jen tak předvídatelný. Přestože někteří zmiňují zbytečně zdlouhavé některé pasáže a překombinovanost, já se bavila.

09.01.2021 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Knihu jsem si koupila jako odpočinkové čtení a jako taková očekávání i předčila. Děj je pro někoho možná povrchní a plytký, ale já se místy i zasmála nebo pobrečela, hlavně se ale nenudila, protože se pořád něco dělo. Co na autorce však oceňuji, jak je všímává a umí skvěle popsat běžné okamžiky, když například popisovala Eliščinu babičku... jako by popisovala tu moji.

10.10.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha je opět krásně napsaná (Paní Mornštajnová je báječná vypravečka), děj se nevleče, příběhy otce a dcery se krásně prolínají a jakoby na sebe navazují. Vykreslení postav a příběh mě opět donutil alespoň trochu se zapřemýšlet nad životem a nad tím, co všechno má vliv na to, jakým směrem se může ubírat. Musím přiznat, že se mě vztahy postav dotkly, že jsem skoro na druhou polovinu knihy přes slzy neviděla.

20.09.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

! Může obsahovat spoilery.

Klasická Mornštajnová, nicméně tahle kniha příliš nenadchne, ani neurazí. Je dalším vyprávěním/ příběhem napříč generacemi jedné (širší) rodiny za socialismu.
Líbí se mi popis postav, je dobře popsán jejich charakter a jeho vývoj vzhledem k událostem, které se jim dějí. Snad jen, že hlavní hrdina mi moc sympatický nebyl.
Čte se dobře, Mornštajnová je skvělá vypravečka, ale co mi přišlo zbytečné je občasné zakomponování mnoha postav do příběhu. Ne, že by se v nich člověk ztratil (naštěstí nemají severská jména, že :)), ale přijdou mi tam nadbytečné, na děj podle mě nemají vůbec vliv. Např. - cirkus a příběh Olinky(?) apod..
Na konci vlastně snad jen jedno poučení, co můžeš udělat hned, neodkládej na zítřek... nemusíš se ho dožít.

03.03.2020 3 z 5

První díl skvělý, druhý zajímavý a třetí...strašně moc překombinovaný. Ztrácela jsem se v tom. Nicméně pravděpodobně měl celou trilogii vymyšlenou do posledního detailu...
Párkrát jsem to chtěla vzdát, ale nakonec jsem se překonala a tu "bichli" :D dočetla. Možná tomu dám v budoucnu ještě šanci a zkusím to lépe pochopit. Nejlepší je totiž asi přečíst celou sérii za sebou, kdežto já dělala pauzy, které jsem prokládala dalšíma knihama.

10.10.2018 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Plný počet! Flynn + Medek = úžasný čtení
Bavila mě, možná ze začátku jsem si nebyla jistá, zda je to kniha pro mě, ale pak mě pohltila. Už už jsem chtěla být na konci, jen abych věděla, jak to vlastně bylo. Vůbec mi nepřišla zbytečně/ uměle natahovaná.
Líbí se mi, jak kapitoly na sebe "navazují", zmínka v jedné a pak i v další, jen z jiného úhlu pohledu. Pak to všechno do sebe najednou krásně zapadá. Pěkně vykreslené hlavní postavy, jako byste je doopravdy znali...
A nakonec. Mrazivý pohled na udání, která nemusí být pravdivá, ale mohou zničit život nevinným lidem. (Jak aktuální..;))

26.09.2018 5 z 5

Moc se mi líbí Ladislavův pohled na svět a to, jak to ve svých knihách prezentuje/popisuje.
Také jsem mu vděčná za epilog, protože s ním maximálně souhlasím, no a cítím to stejně! :D
Další plus za ilustrace!

23.03.2017 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Bláboly na úvod: Knihu jsem měla půjčenou už pár měsíců (spíše let) od kamarádky, a tak jsem ji i teda měla na svým "wish listu". Film jsem viděla sice pár let zpátky, ale pamatovala jsem si i detaily, pravděpodobně proto jsem četbu oddalovala, až víc zapomenu. Nicméně...pořád nic a tak jsem se do ní pustila.

Kniha mě tak chytla, že jsem ji až doslova hltala a nemohla se odtrhnout. Film ji sice celkem věrně kopíruje(co si tak vzpomínám a vybavuji), ale to na mě nemělo žádný vliv - kniha je kniha, a předpokládám, že kdybych film teď po několika letech a po přečtení knihy viděla, byla bych spíše zklamaná.
Námět mi přijde jedinečný a přijde mi až absurdní, jak se spoustě lidem (včetně mě) líbí! Troufám se na drzo tvrdit, že celá trilogie (a věřím, že nepředbíhám) vyniká v teď tak velice často podobných námětech (viz Labyrinth či Divergence apod.), jako Twilight sága v úpířím světě. :D
Autorka píše čtivě a přece vůbec ne tak jednoduše jako E. L. James (Padestá odstínů...). Všechny pocity Katniss popisuje tak dobře a přitom vůbec ne nudně a zdlouhavě.
Žádná část mi nepřišla nudná ani zdlouhavá, naopak si myslím, že všeho bylo tak akorát.

no a ..Zítra pokračuji - Vražedná pomsta. :)

18.07.2016 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

*****
Skvělá. Výborná. Geniální.
Příběh, postavy a životy gejš jsou velice barvitě popsané.
S postavami a jejich příběhy jsem se tak rychle sžila, že mi vůbec nedělalo problém vzpomenout si na ně o několik kapitol později, kde je Sajuri znovu zmínila.
(Mimo jiné velice obdivovuji dokonale vystižená přirovnání a zajímavé myšlenky!)

Už teď vím s jistotou, že se k této knize brzy vrátím.

13.07.2016 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Výborná! Skvělá! Úžasná! (ne jako Amy! haha)
Kniha se čte sama! Vážně. Klidně pokud máte volný víkend, tak neváhejte...taková ideální víkendovka. Myslím, že dostane snad každého. Přestože jsem věděla, jak dopadne, posledních cca 100-200 stran jsem nabrala takovou rychlost, abych ji přečetla najednou a zbytečně tak neprotahovala napětí, které by se dalo krájet.
Když jsem dočetla poslední řádky, litovala jsem. Litovala jsem toho, že tam není několik stran navíc, abych věděla, jak to nakonec (na úplný konec) všechno dopadlo! :)

povídačka okolo + možný spoiler (?):
Prvně jsem viděla film, asi před rokem v kině, který mě hodně zaujal, takže jakmile jsem zjistila, že to bylo podle knižní předlohy, měla jsem Gone girl na svým seznamu Chci si přečíst. Těžko říct, zda je lepší, že jsem ho viděla před čtením, jelikož jsem na konci (či v polovině knihy? :)) přišla o moment překvapení, nicméně jinak bych se ke knize asi nedostala. Amy jsem tedy nenáviděla od začátku, zase určitě ovlivněná filmem. Ale samozřejmě má trochu (víc) můj obdiv za to, jak přechytralá může taková věčně ukřivděná žena být. (I když ten obdiv by ale asi měl směřovat k paní spisovatelce) A Nick? Taková položenská - neví, co chce, ale bylo mi ho líto.

poznámka pod čarou: Občas mi některé věty nedávaly smysl, přišlo mi to jako chyba v překladu (chyba v osobě, kdo co říká - i žena/muž apod. ), ale možná jen má nepozornost.

11.04.2016 5 z 5