eva3992 eva3992 komentáře u knih

Za kamna vlezem ... aneb Hrst pranostik, povídání o tradicích a osvědčené babiččiny recepty Za kamna vlezem ... aneb Hrst pranostik, povídání o tradicích a osvědčené babiččiny recepty Kamila Skopová

Zastavte se v dnešním uspěchaném čase a přeneste se na chvíli do doby, kdy čas běžel tak nějak pomaleji. Do doby našich babiček a prababiček, dědečků a pradědečků. Do doby, kdy nebyla ani televize, ani internet, ale pracovalo i povídalo se společně a trávil se čas ve společnosti blízkých lidí a sousedů.

Jelikož miluji různá moudra našich babiček, tradice, pranostiky a vyprávění, byla jsem nadšená, když se mi tato kniha dostala do rukou. Ráda se dozvídám, jak se žilo dříve, hlavně v chaloupkách na venkově. V knize vás čeká milé a poklidné vyprávění a opravdu hromada receptů našich babiček.

Celá kniha je rozdělena na každý týden v roce, nemusíte ji tak číst od začátku do konce, ale jednoduše otevřít právě v tom období, kde se zrovna nacházíme a podívat se, jaké tradice v tomto týdnu naši předci dodržovali. I recepty jsou uzpůsobeny tak, aby zrovna v té době byly k dispozici a třeba dozrávaly suroviny, které jsou k jednotlivým dobrotám potřeba.

Některé kapitoly mě oslovily více, jiné méně. U některých týdnů mi připadalo, že jsou více o dnešní době, já však preferovala ty z historie. Rozhodně mě potěšily i milé ilustrace, která nás provází celou knihou.

Měla jsem však jeden, pro mě velký, problém. Z autorky bylo mnohdy cítit, jak je „otrávená“ z dnešní doby, nejednou ji kritizovala, to, jak žijeme, jak se chováme, jak vyrůstají naše děti. Ano, měla mnohdy pravdu, ale do takovéto knihy se tolik negativních vět a pocitů prostě nehodilo. Bohužel to zkazilo můj celkový dojem z jinak milého vyprávění.

Moc mě to mrzí, protože ty části z historie mě opravdu zahřály u srdíčka.

20.04.2024 3 z 5

Společenský tvor Společenský tvor Tara Isabella Burton

Luisa je chudá a nudná žena, ale jen do chvíle, než pozná Lavin. Ta Luisu vezme do společnosti, kde alkohol teče proudem, drogy jsou na každém rohu a o probdělé noci není nouze. Jak dlouho takový vztah a život může vydržet?

Uf, tak to jsem se zase jednou netrefila do mého vkusu. Knihu jsem vzala z dlouho nepřečtených knih z mé knihovničky a jsem ráda, že po dočtení ji pošlu někam dál.

Byl to jednoduchý příběh, sesbíraný z těch, co už tu byly tolikrát – jak chudá holka ke štěstí přišla anebo snad k neštěstí? Bylo to bláznivé, pubertální, naivní. Bylo to absolutně neuvěřitelné. Postavy byly nereálné a nesympatické. Zdlouhavé a často ty samé řeči o ničem. Autorka toho chtěla dát do příběhu spoustu, ale jako celek to vyznělo prázdně.

Snad díky překladu se to alespoň četlo dobře, stránky mizely a dočetla jsem to jen díky tomu, že rozečtené knihy prostě neumím odkládat.

Ani po dočtení vlastně nevím, zda to celé mělo být vtipné nebo děsivé… :-D

20.04.2024 2 z 5

Amélie a duchové Amélie a duchové Petra Neomillnerová

V domě na břehu Vltavy žije Markéta, která by se ráda stala zpěvačkou. Také Amélie, která má stejné přání, ale jí se nesplní, protože je duch. Kromě toho nás však čeká příběh plný napětí. Bude tu spousta duchů a možná se budeme i bát.

Toto je třetí, závěrečný díl ze série. Sáhla jsem po něm v naší knihovně, aniž bych znala předchozí díly, a to je škoda. Původně si knihu půjčila dcera, já si ji přečetla první a rozhodla jsem se, že pro dceru nejprve seženu první dva díly (u nás v knihovně je bohužel nelogicky nemají), aby si sérii mohla přečíst pěkně popořádku, protože za to rozhodně stojí (a nejen díky tomu, že moje dcera a hlavní hrdinka mají stejné jméno )

Byl to krásný příběh. Byl napínavý, trošku strašidelný, trošku ze života. Přišla rozhodně nečekaná rozuzlení a musím říci, že i když je to dětská kniha, na konci jsem byla dojatá, a i nějaká ta slzička ukápla.

Nádherné ilustrace skvěle umocňují atmosféru. Byl to krásný příběh a já rozhodně potřebuji dva předchozí díly i pro sebe, nejen pro dceru. Kniha je doporučována pro čtenáře od osmi let, ale rozhodně si ji užijí i starší, zejména dívky.

20.04.2024 5 z 5

Friedrich řečený Bedřich Friedrich řečený Bedřich Milena Štráfeldová

Jméno Bedřich Smetana zná asi každý z nás, ale víte třeba, v kolika letech začal mluvit česky a proč? Jaké byly jeho manželky? Proč žil ve Švédsku? Pokud ne, nahlédněte do této knihy a dozvíte se vše podstatné z mistrova života.

Jeden z našich nejznámějších hudebních skladatelů. Prodanou nevěstu i Mou vlast zná snad celý svět. Ale jaký skutečně byl Bedřich Smetana? Autorka nám ho představí od narození až po jeho smrt. Ukáže nám, jaký byl člověk, jak komponoval, jaké bylo jeho soukromí. Kromě toho přiblíží dobu, kdy žil. Dobu, pro nás Čechy, tak důležitou – národní obrození.

Ač jsme se o Smetanovi ve škole rozhodně učili, moc si toho nepamatuji. Naučila jsem se jen to, co jsem musela a více mě nezajímalo. Čím jsem však starší, tím více mě baví číst o naší historii, poznávat naše osobnosti, ať už ty více, či méně známé. Tato kniha mi přinesla rozhodně spoustu nového. Mnoho z událostí, které jsou zde popsány, se mi propojily s dalšími knihami, všechno si to k sobě sedlo, pasovalo a mé mezery ve vzdělání se krásně zaplňují.

Tato kniha je, jak sama Milena Štráfeldová nazvala, dokuromán. Jsou tu jak skutečné zápisky z deníků a dopisů, známá historická fakta i kapitoly, kdy autorka popustila uzdu fantazii a přinesla nám románově zpracované části umělcova života. Skvěle to k sobě pasuje, nejsou to jen holá fakta, ale je to psáno poutavě a text rozhodně zaujme.

Kromě samotného života Bedřicha Smetany tu poznáváme dobu národního obrození, co se u nás dělo a autorka představí i důležité osobnosti z tohoto období. Přiblíží nám život třeba i Karla Havlíčka Borovského, Josefa Kajetána Tyla, Jana Nerudy a mnoha dalších. Také je tu skvěle ukázáno, jak se tito umělci se Smetanou potkali nebo potkat mohli.

Tato kniha je rozhodně dobrá volba i pro (povinnou) školní četbu. Studenti se tak seznámí se vším důležitým formou, díky níž by je poznávání mohlo i bavit.

Mám však i drobné připomínky. Některé situace se dost opakovaly, třeba nám je vyprávěli různí lidé, ale několikrát jsme četli to samé a místy mi to přišlo už trošku zdlouhavé. Co mi však hodně vadilo, tak chyby a překlepy v textu. Bohužel třeba i v letopočtu, což by se u takovéto knihy rozhodně stávat nemělo.

Pokud máte rádi životopisné knihy a chcete se dozvědět více z naší historie, rozhodně tuto knihu vyzkoušejte.

20.04.2024 4 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Pokud se rozhodnete přečíst tuto knihu, a já vám ji rozhodně doporučuji, vemte ji do ruky až ve chvíli, kdy víte, že budete mít pár hodin volno. Jakmile ji totiž otevřete, neodložíte ji dřív, dokud nepřečtete poslední stránku.

Rodinná pohoda je nadevše, tak to vnímají i sourozenci Herelovy, kteří k sobě mají silné pouto. Jejich idylu však naruší hrůzný nález na zahradě. To probudí k životu tajemství, které mělo zůstat navždy skryto. Na povrch vyplouvá minulost, která ovlivní důvěru a sourozenecké vztahy.

Autorčina předchozí detektivní série – Stvůra, Vesnice a Vetřelec – byla naprosto fenomenální a po jejím dočtení mi bylo jasné, že si i v budoucnu přečtu vše, co autorka napíše. Kniha Někdo z nás tak pro mě byla velmi očekávaná novinka, ze které jsem nadšená.

Ze začátku vás čeká příjemný rodinný příběh, poznáváme jednotlivé členy velké rodiny, kdo jaký je, jak žije. Je vám v příběhu dobře, zašli byste k nim na oslavu a pobavili se v jejich milé společnosti. Díky prologu však víte, že má přijít něco temného, tak s napětím očekáváte, kdy se příběh začne ubírat jiným směrem. Dočkáte se ve druhé části, kdy se rozjede dokonalý psychothriller, kdy nebudete vědět, komu můžete věřit a budete chtít víc a víc. Nakonec vás čeká šokující odhalení a já bych nikdy nevěřila, že budu u thrilleru brečet, ale ano, autorka dokázala zpracovat mé emoce až k slzám.

Mám moc ráda styl Kristýny Trpkové. Při čtení jejich knih jsem tak ponořená do příběhu, že absolutně nevnímám okolí, jsem součástí stránek a písmenek. Vždy je skvěle vykreslena atmosféra, která vás pohltí a její knihy prostě nejdou odložit, dokud je nepřečtete celé.

Pokud čtete jen zahraniční thrillery a u českých si myslíte, že nemohou dosáhnout jejich kvality, rozhodně zkuste Někdo z vás. Věřím, že vás kniha překvapí.

Pláž v noci Pláž v noci Elena Ferrante

Příběh o panence, kterou holčička zapomene na pláži. Panenka nám pak popisuje hrůzy, které v noci zažila, ale bude tu naděje, že za denního světla bude zase lépe.

Tuto knihu jsem potkala v naší knihovně, dcera si ji půjčit nechtěla, tak jsem si ji vzala pro sebe. Elena Ferrante běžně píše pro dospělé, tak jsem byla zvědavá na její tvorbu pro děti, a navíc mě nalákaly opravdu nádherné ilustrace.

Je to útlá knížečka, v podstatě jen pár řádků textu, ale na můj vkus je zvláštní a úplně nevím, co si o ní myslet. Řekla bych, že pro děti je to dost děsivý příběh, navíc i ty metafory, které jsou v příběhu použity, asi úplně nejsou pro „mrňata“. Na konci sice příběh vykouzlil úsměv na mé tváři, ale jinak jsem ráda, že jsem měla knihu jen půjčenou. Nevím, jestli bych se k ní ještě někdy vrátila. Je možné, že kdybych k ní nepřistupovala jako ke knize pro děti, možná by na mě hned zapůsobila jinak nevím.

3,5*/5*

14.04.2024 3 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Nora Davisová prožívala své dětství jako každý jiný, ale jen do té doby, než policie zjistila, že její otec ve sklepě vraždil nevinné ženy. Nyní, po více jak dvaceti letech, je Nora úspěšnou lékařkou, nikdo nezná její minulost a otec je stále ve vězení. Jednoho dne Nora zjistí, že byla zavražděna její pacientka, a to stejným způsobem, jakým vraždil její otec. Je zřejmé, že se někdo snaží dostat Noru za mříže, ale ona přeci není vrah a policie na ní nic nemá. Pokud se ovšem nepodívá do sklepa.

Jakmile si přečtete prolog, je vám jasné, že tuto knihu si prostě chcete přečíst. Autorka vás naláká na samotný příběh takovým způsobem, že knihu nebudete moci odložit. Navíc mě zaujalo lékařské prostředí, které mám v knihách ráda. Je před vámi příběh, který vás strhne a pohltí.

Střídá se tu současnost s minulostí, poznáváme to, jak se Nora dokázala vyrovnat s tím, že má otce vraha a zároveň se dozvídáme, jak vypadá její současný život. Ač se může ze začátku jevit příběh málo akční, věřte, že je tu skvěle vytvořeno napětí i z naprosto banální situace. Autorka v textu komunikuje přímo se čtenářem, a to mám ráda. Díky tomu nás opravdu vtáhne do příběhu, máme pocit, že jsme jeho součástí a můžeme ho více prožívat.

V knize nejsou žádné zdlouhavé popisy, je to jednoduchý příběh bez zbytečných komplikací. Text doslova mizí před očima, máte pocit, že nemůžete přestat číst. Zhruba v polovině jsem začala tipovat kdo je vrah. Je tu spousta možností, každý podezřelý je možný, ale až do posledních stránek nebudeme vědět, kdo jím nakonec bude a rozuzlení vás tak překvapí.

Kniha má optimální délku, thriller kolem 300 stran je pro mě ideální. Ale musím se přiznat, že konec byl velmi rychlý, skoro až uspěchaný. Byla jsem do příběhu tak ponořená, že bych klidně ještě chvíli četla. Ani bych se nedivila, kdyby autorka připravila pokračování.

Za mě výborná kniha plná napětí, která má spád a u které se nebudete nudit. Jen tedy nevím, zda budu mít po dočtení ještě někdy ráda vůni levandule

Nana Nana Émile Zola

Kurtizána Nana vás zavede do Paříže a seznámí nás se zhýralou pařížskou společností, obzvláště v jejích vyšších vrstvách – bankéři, hrabata, velkopodnikatelé Všichni jdou po penězích a krásných ženách, až toho jedna z nich využije a bude si s nimi hrát jako kočka s myší. Klasika z roku 1880, která je na svou dobu poměrně odvážná.

Klasiky mám v knihovně docela dost, ale málokdy po ní sáhnu. Jsem tak ráda, že si ji přečtu díky různým výzvám. Tentokrát jsem si ji vylosovala z mých nepřečtených knih v rámci snižování nepřečtených knih

Knížka se dobře četla, i když byla místy zdlouhavější a na můj vkus tam bylo dost jmen. Přišlo mi to svěží i vtipné. Ze začátku to byl jeden velký mejdan a postupně sledujeme vývoj, kam život Nanu zavede. Přišlo mi to kolikrát nadčasové a celkově mě to bavilo. Jelikož mám vydání s ilustracemi, tak mě moc potěšily a skvěle navodily atmosféru té doby.

Ač jsem si myslela, že budu hodnotit čtyřmi hvězdičkami, když jsem knihu porovnala s ostatní klasikou, kterou jsem četla, tak jsem to nakonec přehodnotila na plný počet, neboť to mělo většinou spád a v rámci podobných knih to bylo prostě skvělé.

A pak už jen tma A pak už jen tma Petra Batók

Jedna rodina, jedna alkoholička, několik zkažených životů. Příběh nám vypráví čtyři členové jedné rodiny, kde to není úplně v pořádku. Kam se podíváte, tam je schovaná láhev s alkoholem, která pomůže vždy, když nejdou věci podle plánu, ale vlastně i kdykoliv jindy

Tuto knihu jsem četla v rámci společného čtení a jsem za to moc vděčná. Právě díky takovýmto „akcím“ objevím knihy, které by mě jinak minuly, a to by byla škoda.

Krátké věty i kapitoly nás okamžitě vtáhnou do příběhu. Ten nám vypráví matka, její dvě děti a babička. Sledujeme nelehký vývoj života s alkoholikem, a právě díky různým vypravěčům si můžeme udělat celkový obrázek a hlavně vidíme, jak to vnímají různí lidé, různého věku a jak to celé ovlivní jejich životy.

Je to drsný, smutný a bolavý příběh. Některé momenty byly obzvláště kruté, že jsem měla sto chutí knihu odložit. Ale jelikož ráda čtu knihy o podobných tématech, tak jsem byla zároveň nadšená. Neboť všechny ty emoce se na mě přenesly a já se tak ocitla uprostřed rodiny, která prožívá drama, ve kterém by nebylo dobře nikomu.

Děj knihy je situován do období devadesátek, ale je to takové téma, které je tu bohužel stále, stále se dějou takové situace a bohužel i nadále tu budou s námi. Z této představy mi je prostě úzko.

Skvěle napsaná kniha o vážném tématu, která ve mně bude ještě chvíli doznívat.

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Detektivní příběh o největším podvodníkovi všech dob, obohacený o autorův svérázný humor.

Díky skupině Klasikomilů, kde jsem již nějaký ten rok, objevuji klasickou literaturu, ke které bych se běžně asi nedostala. Toto čtvrtletí máme téma česká humoristická próza, sáhla jsem po tom, co jsem našla u nás v knihovně. Humorné knihy moc nečtu, tak jsem za výzvu ráda, že si vyzkouším to, co bych běžně nečetla. Díky tomu občas objevím poklad. Tentokrát se to však nestalo.

Knížka se čte dobře, text krásně plyne, ale já prostě nemůžu číst humorné knihy. Když jsem se s nějakým humorným momentem podělila s manželem, ten se zasmál, já jen kroutila očima. Příběh mě prostě nebavil a kolikrát jsem se přistihla, že vlastně ani nevím, o čem čtu.

Utvrdila jsem se tedy v tom, že tento žánr není pro mě. Každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a rozšířila si tak svůj čtecí okruh.

14.04.2024 3 z 5

Návrat do Lvova: O kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti Návrat do Lvova: O kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti Philippe Sands

Zločiny proti lidskosti a genocida, dva pojmy, které byly začleněny do obžaloby v norimberském procesu. Poprvé je definovali dva právníci – Hersch Lauterpacht a Rafael Lemkin. Dva muži pocházející ze Lvova, kteří o sobě navzájem nevěděli. Autor se vydal po jejich stopách a aby se kruh uzavřel, je tu vylíčen i osud Hanse Franka, který byl zodpovědný za vyvraždění milionů Poláků a Židů. Jelikož autorův dědeček – Leon Buchholz – pocházel také ze Lvova, najdeme v knize i jeho příběh.

Tato kniha už mi doma leží nějakou dobu v knihovničce, tak jsem se rozhodla, že ji zařadím mezi knihy, které si chci letos přečíst, neboť očekávám, že budou skvělé. Opět jsem se nespletla.

Kniha nám odkrývá hrůzy minulosti na lidských osudech, zároveň však líčí přípravu a průběh norimberského procesu. Je tu, pro mě, tolik nových informací, že jsem si knihu musela dávkovat.

Moc mě bavila až detektivní autorova práce, kdy se snažil vypátrat osudy jednotlivých hrdinů, krok po kroku jsme šli s autorem po stopách, sledovali jeho myšlenkové pochody a odhalovali osudy, které mnohdy byly propletené a propojené.

Samozřejmě mě více bavilo číst o lidských osudech, než právní a soudní informace, ale na druhou stranu bylo vše podáno lidsky, přehledně a čtivě. Nudit se rozhodně nebudete, ale chce to mít na knihu tu správnou náladu, abyste se nenechali odradit delšími a pomalejšími pasážemi o právu.

Rozhodně kniha, která přináší důležitá fakta z naší historie a mapuje oblast Lvova.

07.04.2024 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat. Vila postavená na míru novomanželskému páru si užije jen pár let se spokojenou rodinou atmosférou. Když přijde druhá světová válka je rodina nuce opustit dům i naši zemi. Vila se tak dostane do rukou nacistů a její zdi jsou svědky i pozdějších nelehkých let.

Již před pár lety jsem viděla stejnojmenný film, který mě úplně neoslovil, a proto jsem se knize dlouho vyhýbala. Nakonec mi ji známá doporučila, že si myslí, že se mě bude líbit, a měla pravdu.

Od prvních řádků mě bavilo číst o tom, jak krůček po krůčku vila vznikala. Nejprve myšlenka, pak první plány, základy, zdi. Dohledávala jsem si fotografie vily Tugendhat, abych se mohla podívat, jak vypadá ve skutečnosti.

Období druhé světové války mě nikdy nepřestane udivovat. Ač už jsem o něm četla tolikrát, vždy mě ničí bezmoc běžných lidí, když nevěděli, co přijde a pak utrpení během války. Neskutečné.

Jsou tu skvěle vylíčeny lidské osudy. Ukázány problémy smíšených manželství, emigrace, síla přátelství i zrada. Silný příběh, jehož konec jsem probrečela. Navíc mě velmi bavil autorův styl a věřím, že i díky překladu se kniha četla s lehkostí.

Po dočtení mám chuť se podívat znovu na film, myslím si, že by mě teď mohl více oslovit, protože jsem si v knize našla cestu k jednotlivým hrdinům.

07.04.2024 5 z 5

Za tichem: Novohradské hory Za tichem: Novohradské hory Jan Štifter

Zapadlé naučné stezky, opuštěné hřbitovy, kostely, obce, které již nejsou. Místa v oblasti Novohradských hor, která jsou autorovi důvěrně známá.

Miluji knihy Jana Štiftera, obvykle však od něj čtu jiný žánr než cestopis. Bylo mi však jasné, že jeho poetický styl bude znát i v tomto případě a nespletla jsem se. Kniha tak byla rozhodně více než „jen“ cestopisem.

Při čtení jsem měla potřebu hned vyrazit do Novohradských hor, na místa, která autor popisuje. Již nějaký čas plánuji výlet do na jih naší země, zřejmě se budu v knize inspirovat. Kdyby takovéto knihy existovaly i o místech, která mi jsou bližší, byla bych nadšená.

Nejsou tu popsány jen trasy odkud kam se vydat, najdete tu i spoustu zajímavostí a nechybí ani lidské osudy. Celý průvodce je doplněn krásnými fotografiemi.

Knížku si určitě užijí více ti, kteří místa znají nebo je navštívili, ale bude se líbit i těm ostatním (já jsem toho důkazem )

Z textu jen ticho a klid úplně sálá. Vypněte chvilku hektický svět a ponořte se do ticha.

01.04.2024 5 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Nechte se přenést do doby, kdy žili naši slavní umělci a spisovatelé – Němcová, Neruda, Havlíček Borovský Vydejte se do ulic staré Prahy, poznejte její temné uličky, kde se může stát nejeden zločin. A také stane. Podaří se vám odhalit, kdo za ním stojí?

Tuto knihu jsem si koupila na Listování, kde autorka vystupovala. Přistupovala jsem ke knize trošku s nedůvěrou, neboť jsem četla různé recenze, ale nakonec mě moc bavila.

Hned ze začátku musím říct, že „fanoušci“ výše zmíněných spisovatelů budou ve výhodě a příběh je tak bude asi i více bavit, ale nebojte se toho, třeba vás někdo ze známých zaujme a vy se podíváte i po jeho tvorbě.

Moc mě bavil samotný příběh, místy byl napínavý, místy i trošku romantický, jindy temný a tajemný. Co se mi moc líbilo, tak to, že jsem si díky známým tvářím mohla jednotlivé postavy vizualizovat a tím, že vím, jak jednotlivé postavy vypadaly, jsem se do příběhu tak nějak víc ponořila.

Rozhodně ještě musím zmínit úžasnou obálku, neboť po bližším prozkoumání na ní toho najdete tolik zajímavého. Skvělé!

V nejbližších týdnech bude vycházet druhý díl a díky tomuto příběhu si myslím, že se do něj také pustím.

01.04.2024 4 z 5

Můj grónský rok Můj grónský rok Eva Kollerová–Střihavková

Odstěhovali byste se do Grónska, pokud by tam váš manžel dostal práci? Myslím, že je nad čím přemýšlet. Nela do toho šla a její neskutečné příběhy si právě můžete přečíst.

Odpočinkový, milý a zábavný příběh, který vás přenese do chladného Grónska. Ze začátku jsem si sama dohledávala více informací, abych poznala zemi, o které se toho spoustu dozvíte hned zkraje příběhu. Úplně se tu nabízí i téma globálního oteplování a ochrany přírody, do kterého autorka také trochu zavítá. Ale nejvíce tu jde o Nelu.

Tu jsem si zamilovala. Ani nevím čím, ale byla mi blízká. Bavilo mě číst o tom, co kde zažila a co kde zase vyvedla, měla jsem pro ni pochopení. Místy jsem se jí však musela i nahlas smát. V příběhu poznáme i další obyvatelé grónského městečka, ať už ty původní, tak i přistěhovalce až z dalekých krajin.

Čtení jsem si moc užívala a celou dobu jsem měla pocit, že je to příběh, který se skutečně stal, jako kdybych četla deníkové zápisky.

Pokud se chcete ochladit ledem a sněhem, ale zároveň pobavit, tak rozhodně dejte šanci této knížce.

01.04.2024 5 z 5

Záliby císařovny Sisi Záliby císařovny Sisi Dagmar Beňaková

Rakouská císařovna Alžběta, byla ženou, jenž se jen tak něčeho nezalekla, milovala výzvy, ráda zkoušela nové věci a měla celou řadu zájmů. Některé jsou známé, o některých jste možná neslyšeli. Autorka nám skvěle přiblíží, čemu všemu se Sisi věnovala a jak se její záliby hodily k dámě, a navíc k panovnici.

Nedávno jsem četla autorčinu knihu Dopisy od Sisi a díky ní mi bylo jasné, že potřebuji víc. Dagmar Beňaková je žena, která o Sisi ví téměř vše a co neví, to si ráda zjistí. Ze stránek knih je to hodně znát a můžete se tak dozvědět spoustu nového.

Jsou tu zajímavé a překvapivé informace. Je neskutečné, co všechno Sisi stíhala a do čeho všeho se pustila. Díky tomu se dozvíme o spoustě činností a nejen to, jak je Sisi provozovala, ale jak byly vnímány v době před více než sto lety.

Ač je to literatura faktu, je to psáno poutavě a od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Často jsem měla potřebu si dohledávat další informace a moc mě bavilo, že některé situace se mi propojily i s románovými knihami o císařovně.

Je tu dost jmen a určitě je lepší, když máte zhruba představu, kdo je kdo (i když se to autorka často snaží v textu přímo uvést). Ideální je si vzít k ruce i knihu Dopisy od Sisi, kde je skvěle vyvedený rodokmen, který vám může pomoci se snazší orientací i v této knize.

Sisi byla rozhodně odvážná a nadčasová žena!

Holčička a cigareta Holčička a cigareta Benoît Duteurtre

Příběh, u kterého budete celou dobu přemýšlet, zda se skutečně stal nebo je to celé vlastně nadsázka!
Hlavní hrdina, úředník radnice, byl v práci na záchodcích přistižen malou holčičkou, jak tam kouří. Jelikož byl v celé budově přísný zákaz kouření, očekával potrestání. To, co však přišlo, si nepředstavoval ani ve zlých snech. Byl obviněn z pedofilie, přijde tak o práci, partnerku, ale hlavně o svobodu.

K této knize jsem se dostala díky Listování, kdy představení této knihy bylo naprosto skvělé (a po dočtení musím říct, že jej obdivuji ještě víc díky tomu, jak se jim podařilo z příběhu vytáhnout vše důležité).

V příběhu najdeme spoustu vážných témat jako rasismus, trest smrti, zákaz kouření, mít/nemít děti, Ač chtěl autor humorně vylíčit blízkou budoucnost, netušil, jak se v některých věcech strefí. Nakonec některé momenty nebyly ani tak komické, jako spíše tragické.

Kniha je skvěle napsaná, výborně se čte. Příběh je podán s lehkostí, ale zároveň vás přiměje zamyslet se nad danými tématy. Ač je to útlá knížka, je v ní toho tolik, že máte pocit, jako byste přečetli knihu s alespoň 500 stránkami.

Výborná kniha, výborné představení Listování!

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Když se Josie rozhádá se svou sestrou Trinity, ta se rozhodnout na chvíli vypnout a usadit se na klidném místě. Když však přestane odpovídat na zprávy, Josie se rozhodne, že pojede za sestrou osobně. Najde však jen opuštěnou chatu a hromádku kostí. Vypadá to, že Trinity je v pořádném maléru a Josie musí vyhrát závod s časem.

Již po osmé je tu oblíbená vyšetřovatelka Josie Quinnová a musím říct – stará, dobrá Josie. Kniha, kterou když otevřete, tak ji budete mít problém odložit. Od prvních řádků napínavé, nečekané, kam se bude vyšetřování i celý příběh vyvíjet. Navíc krátké kapitoly přidávají na čtivosti.

Autorka nám opět připomene, co se odehrálo v předchozích dílech. Zmíní ty nejdůležitější události, takže by se dala kniha číst i samostatně, ale rozhodně je lepší, číst sérii pěkně postupně.

Ač byl některý z dílů trochu slabší a bála jsem se, aby se dokázala autorka ještě vyšvihnout zpět, tak se zadařilo. Toto byl opravdu výborný příběh!

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Londýn, město, kde se zdá všechno být jako obvykle. Ovšem pouze do té doby, než se Richard dostane pod jeho ulice a ocitne se ve světě, kde žijí prazvláštní lidé i kouzelné osoby, kde je spoustu věcí známých, ale naopak spousta jich je naprosto bizarních. Richard udělá vše pro to, aby se dostal zpět domů.

Tato kniha je vystoupením z mé komfortní čtecí zóny. Fantasy běžně nečtu, ale tuto knihu mi doporučila známá, že ji prostě musím vyzkoušet. Po téměř dvou letech, kdy mi ji půjčila, jsem se do ní konečně pustila a utvrdila jsem se v tom, že tento žánr opravdu není pro mě. Já osobně preferuji příběhy, které se staly, nebo by se mohly stát.

Každopádně, tato kniha byla skvěle napsaná, skvěle promyšlená. Svět pod Londýnem byl plný překvapivých lidí i situací. Četlo se to téměř samo, příběh měl spád, bylo to napínavé, místy děsivé, jindy snad i zábavné.

Pro všechny milovníky fantasy rozhodně kniha, kterou chcete číst.

29.03.2024 4 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Jarmila Čapková

Jarmila Čapková. Že vám to jméno něco říká? Možná si vzpomenete ze školních let, že to byla manželka malíře a spisovatele Josefa Čapka. Díky její knize Vzpomínky se dozvíme více o Josefu Čapkovi, jaký byl jako umělec a jako manžel a jaké to bylo, když byl odveden do koncentračního tábora.

Kniha je rozdělena do čtyř částí. První je základní text paní Čapkové – Vzpomínky. Ve druhé naleznete autentické zápisky z deníku z let 1932-38. Ve třetí jsou autorčiny poznámky ke Vzpomínkám a v poslední části jsou texty o zatčení Josefa Čapka a pátrání po něm po konci války. V knize nechybí ani kresby Josefa Čapka, které dosud nebyly zveřejněny.

Necháte se při čtení knih ovlivnit tím, co dalšího si přečtete? Já určitě ano a bylo tomu tak i tentokrát. Když jsem četla knihu Opička na gumě, má v ní docela významné místo právě kniha Vzpomínky. Nalákala mě na ni natolik, že jsem si ji půjčila v knihovně.

V první části knihy se dozvíme, jaká byla doba kolem roku 1910, hlavně v umění. Můžeme si přečíst osobní dopisy pana Čapka a podívat se mu tak do hlavy, nahlédnout do myšlenek, jak muž jako on uvažuje a přemýšlí. Je tu ukázán vztah bratrů Čapkových, a to jak v pracovní, tak i v osobní rovině.

Mě osobně se moc líbila druhá a čtvrtá část v knihy. V denících autorky se dozvíme její pocity, jaké to bylo žít s Josefem Čapkem. Bylo to až intimní, místy smutné, ale hlavně lidské a ze života. V poslední části, kdy se vydává na cestu, aby se pokusila vypátrat, zda Josef skutečně zemřel v koncentračním táboře nebo ne, je to příběh až napínavý a rozhodně zajímavý.

Při čtení jsem celou dobu měla potřebu dohledávat si další informace, abych byla v obraze a chtěla jsem vědět víc. Rozhodně zajímavá kniha, ve které se dozvíte to, co váš ve škole určitě nenaučili.

17.03.2024 4 z 5