eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Zlomené pero Zlomené pero Sabine Ebert

Nádhera. Kam se na tuhle sérii hrabe Porodní bába! Ano, má to být vlastně učebnice dějepisu čtivou formou, a ano, taková německá Božena Němcová, co měla štěstí na silné muže, kteří unesou silnou ženu. Vlastně se děj podobá našemu českému obrození, jen tam nešlo o jazyk. A teď už vím, že Hitler rozhodně měl kde navazovat.

09.04.2024 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tak za mne žádný zázrak. Čtivé to je, to jo, ale přišlo mi tam dost nevysvětleného. Třeba, že se vůbec nikdo nezeptal, jak Kya dostala Chase na tu věž! Vždyť to nedává smysl. Celé mi to přijde moc jednoduché (a Kya trochu nevěrohodná). Možná proto, že mám přírodu radši než lidi a nic překvapivého jsem se nedozvěděla (krom nesmyslu o sežraném srdci kudlanky).

09.04.2024 3 z 5

Panský dům a jeho dědictví Panský dům a jeho dědictví Anne Jacobs

Přečteno, a na další díly se chystám. Není to sice žádný zázrak, ale špatné také ne. Milostné zápletky mne v téhle sérii zrovna nezaujaly, ale zajímavý je německý úhel pohledu a život v Německu v tomhle časovém období.

26.03.2024 4 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Tak to byl super závěr! Všechno do sebe krásně zapadlo a logika v tom tedy musela být, protože spousta věcí mi docvakla dřív, než to tam bylo odhaleno. :-) Všechny knihy autorky stojí za přečtení, i když je každá kniha/série úplně jiná.

13.03.2024 5 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Úplně super kniha. Ze začátku mne tedy docela vyděsily podrobnosti o starém Egyptě, protože mne to nějak děsilo vždycky, ale ve výsledku mne to vlastně děsit přestalo a naopak to bylo moc zajímavé. Kvantovou fyziku znám, i když ji nechápu, tak je to pro mne něco jako nekonečný vesmír. Prostě to asi je, i když to nedává logicky smysl. Skvěle tam je vysvětlené i moderní umění, které jsem také doteď nechápala. Celá kniha je vlastně o hledání té správné životní cesty, u níž opravdu člověk nikdy neví, jestli je to opravdu ta jeho správná. Konec mne překvapil i potěšil zároveň. Určitě je nad čím přemýšlet a sama nevím jakou cestu bych Olive přála. Ať se člověk rozhodne jakkoliv, vždycky je něco špatně. Přeskakování mezi časy a místy mne z míry nevyvádělo, jsem na to zvyklá z jiných knih a problém s tím nemám, je ke konci jsem se musela vrátit na začátek, jestli to opravdu sedí. A ono jo. Náročnější čtení na pochopení, hodně na zamyšlení, ale zároveň romantika.

01.03.2024 5 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Nenadchne ani neurazí. Pořád takový lepší průměr. Potěšilo mne jak se "vyvrbila" Elisabeth a vlastně i Kitty. Marie mi ale k srdci nějak nepřirostla.

22.02.2024 4 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Po přečtení celé série jsem zjistila, že existují i povídky ze života Celaeny před Skleněným trůnem. Chápu autorku, že chtěla popsat děje zmiňované v sérii jen letmo, když už je měla v hlavě, ale povídky mne vlastně vůbec nebavily. Hlavně ty poslední dvě jsem četla spíš jen abych to dočetla. A kdybych je nečetla, tak by se vlastně vůbec nic nestalo. :-)

04.02.2024 3 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

Poslechnuto jako skvěle načtená audiokniha. A bylo to lepší než jsem čekala! Opravdu krásný příběh nejen Laty, ale i Velké Pardubické, jezdců a koní. Vůbec není na škodu, že knihu napsal Angličan. Napsal ji opravdu skvěle. Jen tedy není pravda, že se tu na Latu zapomnělo. V knize Vladimíra Davida Od startu do cíle z roku 1974 i v její aktualizované verzi z roku 1987 Taxis a ti druzí, se o ní píše. Já o ní vím od dětství, takže minimálně milovníci koní na ni nezapomněli a určitě nezapomenou. A vůbec se jí nedivím, že byla ráda, že se žádné další vítězky nedožila. Každý je přece rád výjimečný. :-)

28.01.2024 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Vůbec to není špatné, ale zase nic extra objevného. Asi se to bude líbit fanouškům Panství Downton, Za války apod. Oproti Zámku Ashmore mi tohle přijde mnohem lepší. Jsem zvědavá jak to bude dál, protože německý pohled bude asi trochu jiný než britský, ale v tomhle díle jsem žádný rozdíl nenašla.

13.01.2024 4 z 5

Slečna Stinnesová na cestě kolem světa Slečna Stinnesová na cestě kolem světa Lina Jansen

Tak jasně, je to román, i když inspirovaný skutečnou cestou. Ale čekala jsem víc cestopisu, který to tak něco přes polovinu dá se říct i byl, ale od Bolívie to byla spíš červená knihovna a o samotné cestě se toho člověk moc nedozvěděl. Mrzí mne, že se o Clärenore skoro nepíše. Hledala jsem si ji na netu, ale na české wiki vůbec není, takže jen na zahraničních. Ale fotek se najde dost a ona opravdu vypadala jako kluk. Má můj obdiv za to, že si ve 26 letech, a v té době, dokázala takovou cestu prosadit, naplánovat, a také ji zvládnout.

21.12.2023 3 z 5

Velké naděje Velké naděje Christiane Gohl

Druhý díl mne nějak nenadchl. Doba před válkou nuda, spíš takový rychlopopis co se dělo, za války se to trochu vylepšilo, ale stejně žádný zázrak. Čekala jsem od toho víc.

16.12.2023 3 z 5

Aféry na zámku Ashmore Aféry na zámku Ashmore Cynthia Harrod-Eagles

Ani druhý díl není žádný zázrak, ale čte se to dobře.

22.11.2023 3 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Do knihy jsem se dala po zhlédnutí seriálu a pak i filmu Všechny velké a malé bytosti, abych porovnala jak moc se liší od předlohy. Film se mi nelíbil, ale seriál moc, a i když se v něčem od knihy odlišoval hodně (což mu ale vlastně prospělo) tak vyznění je v obou případech příjemné pohlazení po duši a to je to hlavní.

22.11.2023 5 z 5

Tajemství zámku Ashmore Tajemství zámku Ashmore Cynthia Harrod-Eagles

Oproti sérii ´Za války´ kvalitou docela sešup dolů. Čtivé to sice je, ale spíš to připomíná červenou knihovnu a je tam fůra zbytečné vaty. Taková víc oddechovka než historický román. Zkusím druhý díl, třeba se to zlepší.

08.11.2023 4 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Poslechnuto jako audiokniha a jsem za to ráda. Bára Hrzánová byla naprosto věrohodná a Aneta Langerová na konci úplně skvělá. Myslím, že kniha by mne moc nebavila číst. Souhlasím s Meg1, některé myšlenky je těžké pochopit, ale ve výsledku je to nádherná kniha, která je sice o Bohu, ale vůbec ne o náboženství.

05.11.2023 5 z 5

Polární běsy Polární běsy Greer Macallister

Kniha je čtivá a střídání časových os a pohledů mi nevadí. Zvláštní bylo, že jsem měla celou dobu pocit, že už jsem to četla, což je blbost, když je to nové. Možná tedy něco podobného, ale nevím. Dost mi vadila příliš pasivní hlavní hrdinka. To mi k ní vůbec nesedělo. Příběh Donnerovy výpravy znám, proto mi hned došlo, co je ta Hrozná věc, a nijak mne to nešokovalo. Asi jsem cynik, ale myslím, že plýtvání čímkoliv jedlým při hladomoru, je hřích. Tedy pokud už je to samo o sobě mrtvé.

23.10.2023 3 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Velkolepé zakončení skvělé fantasy ságy. Díl od dílu větší bichle, ale přečtené je to dřív než by člověk chtěl. Také nechápu jak to, že z toho ještě není film nebo seriál. Kam se na to hrabe třeba takový, všemi opěvovaný, Zaklínač. Jasně, je tam dost hrubek, ale je to tak napínavé, že to až tak moc nevadí. Akorát ta závěrečná bitva je jak z filmu Pán prstenů, ale co jiného vymyslet. Bitva je bitva.

05.10.2023 5 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Opět poslechnuto jako audiokniha a opět skvělý relax.

25.09.2023 5 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Super. Určitě doporučuji tenhle díl nepřeskakovat, protože rozhodně není nudný a má v ději svůj význam. Chaola také nijak zvlášť nemusím, ale třeba Nesryn a Yrene jsou fajn postavy a jsem zvědavá jak si povedou v závěrečné knize. Mimochodem, vůbec mi nevadí, že jsou knihy díl od dílu tlustší :-).

05.09.2023 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Opět napínavá jízda. Pottera jsem nečetla, takže mi to nic nepřipomínalo, ale občas mi to přišlo moc překombinované a trochu moc zaláskované. Ale jinak fajn a hned jdu na další díl.

15.08.2023 5 z 5