eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Super knížka. Vůbec by mne nenapadlo, že je to od stejného autora jako Eragon a spol. Tím nechci říct, že jsou dračí jezdci špatní, ale že se jim to vůbec nepodobá. Čte se to jedním dechem a vůbec nevadí, že je to taková bichle. Jediné co mě naštvalo, že na konci nebyl konec a druhý díl u nás v knihovně zatím nemají. :-(

13.06.2021 5 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Fajn počteníčko, ale než jsem se nadála, tak byl konec. :-)

06.06.2021 3 z 5

Deklarace závislosti Deklarace závislosti Jan Drnek

Tak dočteno. Musím přiznat, že třetí díl už mne nebavil tak, jako ty předchozí. V bitvě jsem chvílema nevěděla, zda se jedná o nás nebo o Prusy, ale víc mi asi vadil ten konec. Bylo by to sice fajn, kdyby to tak bylo, ale myslím, že je naivní si myslet, že by se to všem lidem líbilo. Třeba popírání Darwinismu, to že je člověk vlastně pořád zvíře a lidskost (morálka, křesťanská víra...) se v něm většinou nějak pere s tou opicí a přírodními zákony a pudy. Člověk přece není dokonalý (teda kromě Maxe :-D) a ne každý chce sloužit státu a Bohu. Obzvlášť tomu katolickému! A ještě nám pomluvil Ferdu (Fr. Ferdinanda d´Este)...

30.05.2021 4 z 5

Za války, 1917: Cesta bez konce Za války, 1917: Cesta bez konce Cynthia Harrod-Eagles

Opět přečteno jedním dechem a už se nemohu dočkat dalšího dílu. Co napsat víc? Prostě skvělá válečná série, která se neodehrává na bojišti. Svět se mění, a to hlavně ženský svět.

05.05.2021 5 z 5

Válka na zkoušku Válka na zkoušku Jan Drnek

Opět dokonalý Max... a spousta hrozných překlepů a slovních spojení jak z chytrého telefonu, kdy se člověk musí smát (nebo brečet). Jinak děj super, opět fůra filosofie a skvěle popsaná bitva. V takovém Rakousku by bylo fajn žít, ale co pak? Max nebude žít věčně a kdo ví, co by s říší provedli jeho následovníci.

12.04.2021 5 z 5

Zaklínač – komplet 7 knih Zaklínač – komplet 7 knih Andrzej Sapkowski

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Martinem Fingerem. Děj ságy byl dost napínavý, ale nechápu proč se to jmenuje Zaklínač, když je to spíš o Ciri. Jen jsem od toho čekala tak nějak víc. Na konci jsem měla pocit skoro ztráty času, protože to nijak nedopadlo a nic mi to vlastně nedalo. Jsem zvyklá na něco hlubšího a to mi tu tedy hodně chybělo. Takové vyšumění do prázdna. Myslela jsem, že tam chybí další díl, ale Bouřková sezona už o Ciri není a nenavazuje. Jen ten Martin Finger se dobře poslouchá :-).

11.04.2021 3 z 5

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

04.04.2021 3 z 5

Námořník Námořník Jan Drnek

Super knížka. Škoda, že to takhle nebylo (bohužel by asi ani nebylo, i kdyby se z Maxe stal císař - tak dokonalý určitě nebyl). Je to tedy kniha spíš k zamyšlení než dějová, ale dost s ní souzním. Jen jsem si teda vůbec nezvykla na chybějící uvozovky přímé řeči. Měla jsem pocit, že to ani nedám. Jo a nesedělo mi tam pár dat a duševní čilost lidí v dost pokročilém věku. Ale pokračuji dalším dílem.

04.04.2021 5 z 5

Pochod Radeckého Pochod Radeckého Joseph Roth

Nedočetla jsem. Vůbec mne to nebavilo. Přišlo mi to spíš depresivní než nostalgické.

04.04.2021 2 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Překvapivě dobrá a čtivá kniha. Mám smysl pro nesmysl, takže mi na tom nepřišlo nic divného. Teda ano, divím se, že to v té době vůbec vydali.

10.03.2021 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství.

15.02.2021 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství. Teď jsem se do ní "z nouze" pustila znova a už mi tak skvělá nepřišla :-D. Tedy v něčem ano, ale celkově to působí hrozně naivně. Pro děti ale super! Co mne ale velmi překvapilo je to, jak Verne úplně ignoroval Darwina! Jinak přece není možné, aby ho Paganel nikde nezmínil. V té době byly přece Darwinovy knihy velmi populární. Zvláštní.

15.02.2021

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Skvělé! Ještě lepší než Ve stínu hvozdu. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout. Se stylem vyprávění více postav nemám vůbec problém, spíš mi tam chyběl úhel pohledu Staryka, kterého jsem si zamilovala docela rychle, protože do těhle typů vidím :-D. Jen konec by se mi líbil trochu propracovanější, míň akční a víc komunikační a emoční. Irina i Mirjem mi přišli studenější než Starykové...

03.01.2021 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha načtená různými hlasy, takže to působilo jako skutečné rozhovory. Příběhy jsou to zajímavé, ale někteří samotáři mi přijdou nevyrovnaní, sebetrestající... a jiné bych zase mezi samotáře nezařadila (druhá žena). Zřejmě tak také skončím a už se na to těším :-). Jen nemám moc ráda zimu, takže hory mou volbou asi nebudou. Naštěstí lze divočinu najít i jinde.

03.01.2021 4 z 5

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Poslechnuto jako audiokniha načtená Martinou Hudečkovou, takže jsem měla chvílemi pocit, že poslouchám film, z kterého jsem tedy viděla jen kousky, takže mi to přišlo stejné. Nic víc než zábavu jsem od toho nečekala, takže jsem zklamaná nebyla. Jako vtipná oddychovka fajn.

27.12.2020 3 z 5

Cesta kolem světa Cesta kolem světa Charles Darwin

Na tuhle knihu jsem narazila v knihobudce a jsem moc ráda, že jsem ji tam nenechala! Je tak dobrá a pěkně napsaná, že to člověku až bere dech. Stejně tak samotný Darwin. Jeho názory jsou neskutečně moderní, je vtipný, velice pokorný a skromný, a jeho pozorovací schopnosti jsou úžasné. Je jasné, že některé popisné odborné pasáže nejsou až tak čtivé, ale kdo se zajímá o přírodu, ten to rád přejde.
Pobavilo mne třeba: Pozoroval jsem jednu ještěrku tak dlouho, až se zahrabala do půli těla, pak jsem k ní přistoupil a zatahal ji za ocas; velice ji to překvapilo a hned vylezla ven podívat se, co se děje; zadívala se mi udiveně do tváře, jako by říkala: "Proč mne taháš za ocas?"
A ediční poznámka na závěr je trefná: ...Síla této knihy není v jednotlivých faktech, často dávno překonaných, ale ve zcela moderním, pronikavém nazírání a myšlení, které jejího autora dovedlo k epochálnímu objevu vývojové teorie.

22.12.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poslechnuto jako audiokniha, protože do knihy bych se asi nepustila. Ale byl to docela fajn poslech, i když ne zrovna veselý. Jak už tu někdo napsal bylo to ode zdi ke zdi, skoro jako kdyby obyčejný, klidný život neexistoval, ale je možné, že ten byl v letech, které v knize nebyly. ;-)

22.12.2020 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Valerií Zavadskou, která opravdu umí vtáhnout do děje. Vyprávění očima dítěte děj skvěle odlehčovalo, i když témata zrovna veselá nebyla. Vlastně mne vůbec nenapadlo srovnávat to s Muž jménem Ove, i když ve výsledku mají hodně společného. Obě odkazují na to, že člověk nemá soudit lidi podle prvního dojmu, obzvlášť, když o nich vlastně vůbec nic neví.
Jen to krmení psa sladkostmi mi tedy dost vadilo.

08.11.2020 5 z 5

Do Ohňové země Do Ohňové země Richard Hough

Na tuhle knihu jsem narazila v Knihobudce, a protože jsem v Ohňové zemi byla, tak mne zaujala. A příjemně překvapila. Jsou v ní zajímavě a čtivě popsány všechny objevitelské výpravy při hledání západní cesty do Indie, od Magalhâese, přes Draka, Byrona a další, až k cestě autorově. Člověku se vůbec nechce věřit, jak to ti lidé tenkrát mohli vydržet a někdy i přežít. Opravdu zajímavá historicko-cestopisná kniha.

03.11.2020 4 z 5

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Žádný zázrak, ale číst se dá. Začátek tedy nic moc, občas moc slaďárna, občas moc předvídatelné, závěrečný boj moc zrychlený, spousta nevyužitého potenciálu... Ale jako fantasy oddychovka to ujde.

17.10.2020 3 z 5