eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Pro mne nečekaně skvělá knížka. Od autorky jsem nic jiného nečetla, takže ze začátku jsem si tedy musela zvyknout na trochu básnická slovní spojení jako třeba, že "vlak vběhl do předměstí", ale to na děj nemá vliv. Střídání časových rovin s ubíhajícím dějem dostávalo čím dál větší smysl a ve výsledku to bylo knize ku prospěchu.
Autorka tvrdí, že je to z většiny fikce, jen inspirovaná životopisem Blanky, ale mám pocit, že se jí realita nějak dostala do hlavy, protože to bylo opravdu výstižné. Všechny ty pocity, emoce, myšlení a chování nejen Blanky, ale i ostatních postav, je naprosto věrohodné, i když někomu může připadat zvláštní.
Nad knihou mi místy tekly slzy, a zřejmě i někomu, kdo ji četl přede mnou, protože na některých stránkách to bylo vidět.
Dokument na YT jsem si také pustila a určitě si přečtu i tu povídku Oty Pavla a zajedu si do Bratronic a k památníku Christiana. Samozřejmě na kole!

08.09.2022 5 z 5

Zachraň Jacka Zachraň Jacka Gareth Crocker

Tedy tak naivní knížku jsem už dlouho nečetla. Téma super, i čtivé to bylo, ale tolik neuvěřitelností... To, že se ze všech těch smrtelných zranění vyléčí, bych ještě skousla, to, v jakém stavu je Fletcher ještě schopen jít, už je horší, ale budiž, ale ti spící vietnamci asi byli pod práškama, že vždy tak tvrdě spali. Já bych byla 100x vzhůru!
Doporučuji tedy spíš pro někoho kdo nepátrá do hloubky, a jednoduchý, stručný příběh mu stačí.

05.09.2022 1 z 5

Napoleon Napoleon Paul Johnson

Stručný, ale čtivý životopis Bonaparta. Z určitého pohledu jeden z nejlepších, a četla jsem jich dost, poněvadž poznej svého nepřítele ;-). Člověk se z ní opravdu nic nového nedozví, ale konečně autor, z jehož díla nečiší sympatie nebo pomalu zbožšťování, a kdo se alespoň snaží být objektivní. Jasně, že ne na vše mám stejný názor, ale také patřím do "tábora Wellingtona". :-)

28.08.2022 4 z 5

Sharpův atentátník Sharpův atentátník Bernard Cornwell

Už neočekávaný díl Sharpa opět nezklamal a určitě byl lepší než ty poslední. Až na ten konec, ten mi tedy nějak neseděl, ale asi to bude tím, že si Richarda jako usedlého manžela a farmáře neumím moc dobře představit.

15.08.2022 4 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Film je výborný, už jsem ho viděla několikrát, ale do knihy se zatím pouštět nebudu.
Věřím, že se v ději spousta lidí ztrácí a někteří ho vůbec nepochopí. Není to holt pro každého. Člověk asi musí mít velkou fantazii a smysl pro nesmysl (věřit, že je to možné).

08.08.2022

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Ze začátku jsem se trochu lekla, že to bude jen další jednoduchá červená knihovna, ale tou se to jen mihlo, a byla to jediná trochu neuvěřitelná dějová linka. Všechno ostatní bylo silné a plné emocí. Je neuvěřitelné na co vše si lidé zvyknou, když jim nic jiného nezbývá. Jen ten konec byl najednou takový uspěchaný a docela mne zklamal.

04.08.2022 4 z 5

Cena moci Cena moci Sabine Ebert

Opět super počteníčko. V mezičase, mezi minulým a tímto dílem, jsem přečetla celou sérii Porodní báby, takže jsem byla zvědavá, jak to udělá, aby se to prolínalo, ale neopakovalo, a povedlo se jí to opravdu mistrovsky. Sama autorka však doporučuje číst 3 a 4 díl Porodní báby až po Ceně moci, protože dějově navazuje.

25.07.2022 5 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Tak teda nevím... mělo by to být lepší než Havraní kruhy, ale tak nějak mám pocit, že autorka nevyužila potenciál, který se nabízel, a kterým by bylo alespoň malinké propojení obou příběhů. Aspoň jen malý náznak. Ten jsem ale nenašla. Hirku jsem si hned zamilovala a bude mi chybět, zato Juva mi moc nesedla. Ale čtivé a napínavé to je, to jo. Jsem zvědavá, jak to bude dál.

07.07.2022 5 z 5

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Vím, že nejsem cílová skupina, ale téma mne zaujalo a tak 3/4 knížky bylo super. Říkala jsem si, že to dětem zábavnou formou přiblíží 68, ale pak se tam začala objevovat naivní představa, že by komunismus mohl být skvělý. Věřím, že chudině je ta představa blízká (proto se tu vlastně po válce tak lehce uchytil), ale je to bohužel jen představa, že by to mohlo fungovat, protože všechno je o lidech a lidi si nikdy nebudou všichni rovni.

07.07.2022 2 z 5

Belgravia Belgravia Julian Fellowes

Tak jako příběh fajn, ale psané stylem levné červené knihovny. Kam se to hrabe na některé knihy od Jane Austenové. Jestli je stejně psané i Panství Downton, tak zlatý seriál.

16.06.2022 3 z 5

Můj kámoš Ježíš Můj kámoš Ježíš Lars Husum

Tak čekala jsem větší odvaz a větší zapojení Ježíše, ale úplně pitomé to nebylo. Spíš mi to připomínalo zpověď u psychiatra. ;-) První půlka sice dost drsná, ale popisovaná věcně, takže se to dá, druhá lepší, ale ten konec... A humor jsem hledala marně. Teda jo, pár situací bylo, dá se říct, vtipných, ale že bych se smála, to teda ne.

16.06.2022 3 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Tuhle sérii bych určitě zařadila mezi nejlepší fantasy romány. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Napínavé, čtivé, otevřené pro vlastní fantazii... Sympatičtí hrdinové, které si člověk rychle zamiloval... Budete mi chybět Hirko, Rime...

12.06.2022 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Druhý díl jsem přečetla jedním dechem. I když ke konci to trochu skomíralo, přesto to byla paráda a hned jdu na trojku, abych zjistila jak to dopadne (i když tak trochu tuším). ;-)
Trochu mi vadily jen drobnosti, jako třeba absence zvířat mimo zoo. To tam fakt nemají aspoň psy nebo kočky a nějaké ptactvo?

22.05.2022 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Paráda! Po dlouhé době zase jednou skvělá fantasy. Příběh mne rychle pohltil, až na kapitoly z pohledu Urda, ale bez toho by to člověk nepochopil. Z počátku jednoduchý příběh se stále více zamotává a jde do hloubky. Vlastně bych napsala totéž co ElikaS. Hned jdu na druhý díl.

16.05.2022 5 z 5

Krev a stříbro Krev a stříbro Sabine Ebert

Tak tohle už byl opravdu historický román a ne jen historická červená knihovna. O level výš než předchozí díly ságy o porodní bábě. Opravdu zajímavé čtení, protože se tu prolíná německá historie i s tou naší a je to zase trochu jiný pohled.

01.05.2022 5 z 5

Sen porodní báby Sen porodní báby Sabine Ebert

Tenhle díl se mi líbil z celé série nejvíc. Zdál se mi víc propracovaný a nebyla to taková červená knihovna. Člověk aspoň zjistí, že nejen česká šlechta byla vzpurná :-).

13.04.2022 4 z 5

Ranhojička Ranhojička Ricarda Jordan (p)

Původně jsem měla vyhlédnutou jinou Ranhojičku, ale omylem v knihovně objednala tuhle. :-D Ale vůbec nelituji. Je to čtivý a zajímavý příběh. Jasně, je těžko uvěřitelný, ale ne úplně nemožný. A člověk se třeba dozví něco nového o historii, moru a vztazích mezi křesťany a židy.

05.04.2022 4 z 5

Kletba porodní báby Kletba porodní báby Sabine Ebert

Tenhle díl už nebyla taková červená knihovna, bylo tam víc historie a opravdu hodně křížové výpravy. Jdu na poslední díl, jsem ráda, že už je poslední a jsem zvědavá na závěrečný díl Meče a Koruny, jak se to s tímhle bude prolínat.

25.03.2022 3 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Když člověk moc nepřemýšlí nad těmi nesmysly kolem draka a Waxmana (např. křížení druhů, olej, regenerace v hnoji...) tak je to docela dobré počteníčko a jsem ráda za ten konec. Vern mi teda spíš připomínal ještěří mimozemšťany v seriálu "V" než draka, ale budiž. A myslím, že ve všech vztazích opravdu záleží spíš na duši než na tom jestli jste člověk, E.T., Číslo 5 nebo třeba drak. ;-)

11.03.2022 4 z 5

Rozhodnutí porodní báby Rozhodnutí porodní báby Sabine Ebert

Když už jsem se do téhle ságy pustila, tak ji dočtu až do konce, i když to není žádný zázrak. Naštěstí je to aspoň čtivé.

09.03.2022 3 z 5