esterkucerova esterkucerova komentáře u knih

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Nesbo ani po třinácté nezklamal. Zajímavá zápletka, uvěřitelné postavy a napínavý děj.
Prolínání vícero příběhů, které mi ze začátku nedávalo moc smysl zapadlo nakonec perfektně a samozřejmě jsem vraha ani po třinácté neuhodla.
Zaseto na další díl máme, tak snad brzy, Harry. :-)

22.06.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Lars a Kepler mají ten dar, že prostě umí psát...
Takže souhlasím se vším zde řečeno, tzn. je to už opravdu hodně nereálné a přitažené za vlasy. Nad vrahovými znalostmi, metodami a schopnostmi zůstává rozum stát stejně tak jako nad abusrdním chování obětí ve chvíli, kdy jim jde o život (jako vážne by někdo zastavoval a pomáhal někomu nastartovat auto, když po něm jde vrah nebo by se někdo ukrýval uvnitř kostela, když je bílý den a může doběhnout kamkoliv jinam mezi lidi? neustále vybité nebo nedostupné telefony radši ani nekomentuji), ale stejně pokračujete dál a chcete to dočíst.
4*/5*

08.06.2023 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Musím se přiznat, že příběhy Kate a Tristana pro mě byly velkým utrpením.. vůbec pro mě nemají náboj a energii jako ty s Erikou a tento díl jsem si koupila spíš jen z úcty k Bryndzovi.
Ďáblova cesta mi však vytřela zrak a moc mě bavila. Dobrá zápletka, hezky vypracované postavy, instantní napětí.
5/5*.

30.05.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Robert Bryndza je můj velký oblíbenec a série s Erikou mám rozhodně raději než ty s Kate a tak jsem se na další díl po pauze velmi těšila. Bohužel jsem zklamaná, příběh mě vůbec neupoutal, aktuálně moderní námět s Podcasty je sice fajn, ale celé vyšetřování, dopadení pachatele a vše okolo mi přišlo strašně zmatečné a pak velmi narychlo utnuté. Závěrečné odhalení a následné činy pachatele mi přišly dokonce až trapně nereálné. S předchozími díly se to nedá srovnat, tak snad příště … 3/5*

22.01.2023 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Moje druhotina s duem Lars a Kepler a po zrcadlovém muži je to lehké zklamání.
Začátek příběhu je poutavý, pak přijde linka s únosem, ok, pořád dobrý. Jakmile se pak ale autoři odklonili a vzali čtenáře do pro mě zdlouhavého retrospektivního popisování hynpnoterapií, nebavilo mě to. Chápu, že záměr byl zřejmě objasnit nevyřčené otázky v první části knihy a zároveň vysvětlit motivy v části poslední, ale pro mě to byla poměrně nezáživná a zbytečně dlouhá vložka. Joona Linna je tak trochu takový superman, asi jako Harry Hole. Co mi však asi nejvíc vadilo byly dokola se opakující fráze vyplňující věty - zejména pak Joonovi ledově šedé, chladné oči, jeho jemná, finská švédština a v neposlední řadě tzv. sněhová břečka, která byla zmíněná tolikrát, že by si zasloužila vlastní roli.
Celkově ale fajn počtení, pro náročné čtenáře severských detektivek spíš takový lepší průměr.

23.06.2022 3 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Kanibal z Nine Elms ani Mlha nad Shadow Sands mě moc nebavila a po Propasti smrti jsem sáhla v podstatě jen z úcty k předešlé sérii s Erikou, která je výborná. Bohužel v případných dalších dílech s Kate a Tristanem už pokračovat nebudu. Pro mě naprosto nudný příběh, mnohdy na sílu tlačené genderové téma, velké množství postav, které ale vůbec nedostávají svůj prostor a kromě poslední třetiny úplná absence jakéhokoliv napětí.
Celkově zklamání.. 2,5/5*

19.03.2022 2 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Autentické výpovědi uprchlíků o životě v KLDR, není k tomu moc co říct.. Syrové, strhující, nepochopitelné a hlavně strašně, strašně smutné..
Doporučuji všem, kdo ve spojistosti s korona krizí břečí, že je nám v naší zemi upírána svoboda.

09.02.2022 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Moje prvotina s detektivem Joonem Linnou a lituji, že jsem nezačala chronologicky. Skvěle napsaná knížka, skvěle zpracované a zajímavé téma, nemám co vytknout.

12.09.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Já nevím no.. Roberta Bryndzu mám moc ráda a jeho příběhy s Erikou jsem doslova hltala, ale série s Kate mě prostě nebaví... Mlha nad Shadow Sands je sice o trochu lepší než kanibal z Nine Elms, ale i tak jsem se přistihla, že kolikrát čtu víc mezi řádky a těším se, až to konečně dočtu. Chyběla mi úplná absence nějakého zvratu, padouchovi jsou před odhalením v celé knize věnovány asi tak dvě scény, takže když vyšlo na povrch kdo to je, bylo mi to vlastně úplně jedno. Chyběla mi taktéž nějaká konfrontace s Magdalenou na konci, jedním slovem zklamání.
3/5*

12.09.2021 3 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Hrozně lituji času, který jsem do téhle knihy věnovala. Absolutní slátanina bez špetky racionálnosti.

21.06.2021 1 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Na malém princi je nejkouzelnější to, že pokaždé když ho přečtěte, objevíte v něm něco jiného. Je to pro mě vrchol literatury, nádherné dílo, které shrnuje základní principy života a které by si měl přečíst každý dospělý. 10000000/5*

09.05.2021 5 z 5

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

Strašně mě to nebavilo a strašně mě to mrzí, protože Fitzek je můj oblíbenec.

08.05.2021 2 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Velmi, velmi dobré počteníčko. Malermanovi se perfektně daří nasadit tam, kde minule přestal. Žádné dlouhé rozjezdy, žádné popisy happy života ve slepecké škole, prostě jdeme rovnou na věc a to na plný plyn. Příběh mě zase naprosto vtáhl do sebe a nepustil až do poslední stránky. Bohužel mě však závěr tak trochu zklamal. Ta míra štěstí a velmi zvláštních náhod, která je s Malorie a jejími blízkými spojená mi prostě už nepřišla reálně možná a to je škoda. 4/5*

08.05.2021 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Jiná díla autorky neznám, jelikož duchařiny nevyhledávám, nicméně kořist se mi líbila moc, reálný podklad dodává na důvěryhodnosti.
Samozřejmě to není vrchol literatury, postavy jsou poměrně ploché, ale pokud hledáte něco, nad čím není potřeba moc přemýšlet, je to velmi příjemná záležitost.
4/5*

03.02.2021 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Ze Zmizelé mám hodně rozporuplné pocity.
Je to strhující thriller propracovaný do posledního detailu, velmi čtivý.
Bohužel postavy alespoň pro mě byly hodně ploché, k nikomu jsem necítila žádné sympatie a konec mě hrozně zklamal, vadí mi, že nepřišlo žádné zadostiučinění.
4/5*

06.01.2021 4 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Sběratel motýlů je velmi příjemné rozbití sterotypních námětů současně vydávaných knih.
Neotřelé téma s motýly se mi moc líbilo a nemůžu říct, že by mi to přišlo nereálné. Když se mi vybaví např. Fritzl, který byl taky vězňitelský magor, jen bez finančních prostředků, tak proč by si movitý úchylák nemohl dovolit svou vlastní zahradu a vést paralelní život.
Kniha je hodně čtivá a těžko se odkládá, nicméně poměrně dost mě zkmalala absence jakéhokoliv dechberoucího zvratu, na který jsem čekala celou dobu a ve finále mi pak tedy celkový dojem z knihy přišel, jako trochu zbytečné natahování.
Hlavní hrdinka není žádná sympaťanda, ale člověk ji prostě fandit musí a ostatní postavy pro mě trochu ploché.
Celkově se ale jedná o nadprůměrné dílo, které vřele doporučuji. 4/5*

09.08.2020 4 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Perfektní.
Už Malermanovo věnování na první stránce mě chytlo za srdce.
První jsem viděla film a jsem moc ráda, že knižní předloha se od toho filmového zpracování v mnoha směrech liší a já tak nevěděla úplně doslova co se bude dít.
Kniha si drží opravdu vysoký standard napětí a na čtenáře celou dobu dýchá zoufalství, bezmoc a strach protkaný láskou, soudržností a nadějí.
Vážně se jedná o moc hezký příběh a doufám, že bude další díl, kde bude vysvětlen trochu blíže život vedlejších postav, hlavně to Garyho náhle zmizení je pro mě jeden velký otazník.
Samotný blíže nevysvětlený popis "zla" mi nevadí vůbec, naopak se mi líbí, že Malerman nechal na svých čtenářích, aby si pod tím každý představil tu svou nejhorší noční můru a umocnil tak pocit nekonečného strachu.

01.06.2020 5 z 5

Před námi Před námi Anna Todd

Klasická ždímačka předešlých úspěšných dílů.
Nic nového to nepřinese, poslední část této knihy mohla být klidně součástí pouta a rekapitulace některých scén z Hardinova pohledu byla sice příjemná, nicméně mě to úplně neoslovilo a celé mi to přijde zbytečné.
2,5/5*

31.05.2020 2 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Fitzek už ne jednou dokázal, že umí a pacient je toho dalším důkazem.
Samozřejmě hlavní zápletka je poměrně prvoplánová a vcelku jasná už od prvních náznaků, nicméně i tak mě bavilo číst dál a dozvědět se, jak to tedy vlastně je.
Kniha je napsaná dobře a celou dobu drží čtenáře ve velkém napětí a je zahalena depresivní atmosférou.
Krátké kapitoly jsou příjemné a konec na jednu stranu velmi smutný.
Nicméně pro mě je pacient upřímně na hraně snesitelnosti, úplně nemám ráda popisy mučení dětí či lidí, takže doporučuji číst jen v dobrém psychickém rozpoložení.

30.05.2020 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Musím se přiznat, že při hodnocení jsem taky hodně ovlivněná seriálem.
Sálodlouhé popisy v knize jsem díky němu přešla lehce, jelikož jsem jistou představu v hlavě už měla.
Nicméně celkově, když se odprostím, se mi kniha líbila i tak.
Jedná se o velice dobrý námět, který rozhodně není žádne sci-fi a věřím, že v budoucnu je reálně možný. Dnešní lidstvo se totži cítí tak nedoktnutelné, že věřím, že bychom také seděli doma a vše sledovali v poklidu v televizi dokud by nebylo pozdě.
Rozdílné osudy hlavních hrdinů oproti seriálu mi nevadily, ba se mi dokonce líbilo víc, že to není v knize takový "happyend".
Otevřený konec mi též nevadil, já totiž věřím, že se jí to povedlo. :-)
Zároveň se mi moc líbil dodatek s přednáškou, kde byl krásně vysvětlen systém GIleádu a pomohl mi v dovysvětlení některých otazníků, které jsem měla ještě před čtením knihy

nejhezčí citace: "Všechno, co bylo umlčeno, se zase s křikem ozve, byť neslyšně." - brilatní. 3,5/5*

20.05.2020