eŠ komentáře u knih

Mars Red 3 Mars Red 3 Bun'ó Fudžisawa

Po dočtení všech tří dílů si připadám jako bych přečetla kvalitní úvod do nového světa, do světa nové mnohodílné série, bohužel se ale jedná o celý příběh. Moc ráda bych viděla jak se příběh odvíjí dál, kam nás upíři dále zavedou...
Osobně by se mi líbilo dívat se na příběh očima Defrotta.

24.03.2024

Žlutý ptáček zpívá Žlutý ptáček zpívá Jennifer Rosner

Krásný a těžký příběh o tom, jak se matka snaží přežít s dcerou ve světě, který je označil jako nepřátele. V nehybném a nebezpečném světě si vytvořily malý koutek, fantazijní svět, do kterého se společně schovávaly, aby dokázaly přečkat zlé časy.

Při čtení doporučuju na chvíli přestat číst a poslechnout zmiňované skladby, dodává to příběhu kouzelnou atmosféru a příběh se stává reálnějším.

23.01.2024 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Kniha ve mně vyvolala plno pocitů, přestože už nejsem teenager. Nejdůležitějším poselstvím knihy je DŮLEŽITOST KOMUNIKACE. Mnoho problémů hlavním hrdinům a jejich rodičům způsobila nezdravá komunikace (možná lépe řečeno skoro nulová komunikace). Stačilo by, kdyby spolu lidé mluvili a nemuseli se tolik trápit. Bez komunikace porozumění není. Nikdo nejsme věštci a nevidíme do hlavy druhému. Většina lidí v příběhu se chovala, jako by tomu tak bylo. Jako by ostatní měli přece všechno vědět sami, viděli to samé co oni. Jenže každý viděl jen to své a dotvářel si podle toho pravdu, která pravdou vlastně vůbec nebyla. Utrpěly tím tak všechny vztahy.

A přesně tohle si myslím i já, že je největší problém ve vztahu rodič-dítě v pubertě, lidé spolu přestanou mluvit a domýšlejí si sami jak co je. A tím vznikají problémy a nedorozumění. V těžších případech i závažnější problémy - deprese, sebepoškozování, krádeže, útěky z domova, nenávratné odloučení členů rodiny a další...

26.01.2023 5 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

(SPOILER) Hlavní hrdinka přemýšlí svojí frndou místo mozkem, takže pak samu sebe dostává do špatných vztahů.
Přišlo mi, že jí záleželo více na její buchtičce (jak ona sama ji nazývá) více než na její dceři.
Všechny ženské hrdinky se v knize chovají stupidně, vybírají si chlapy co ošukají každou, podvádí své přítelkyně/manželky a pak se holky strašně divý, že se na ně ti chlapi vyserou taky... stupidní.
A ponaučení na konci vážně neexistuje... Hlavní hrdinka skončí s chlapem, co opustil snoubenku, aby s HH mohl být. Jo, to je vážně poučení... Kdo jednou podvedl, klidně podvede zase. Poučení mělo snad být, že konečně bude s chlapem co je sám. A vytvoří spolu zdravý vztah BEZ PODVÁDĚNÍ.
Plusem je věrohodně popsány vztah s ex manželem a spory o dítě.

24.09.2022 1 z 5

Označená Označená Kristin Cast

(SPOILER) Přečteno podruhé po deseti letech. Moje hodnocení asi nebude úplně objektivní, jelikož mám skrze sérii silnou citovou vazbu na své mladší já.
Hlavní hrdinka mi občas leze na nervy svou nafoukaností. Nejspíš jde jen o ukázku jejího sebevědomí, ale mně to často nesedělo.
Kniha je psaná hodně čtivým jazykem, otáčela jsem stránku za stránkou.
Největší problém vidím v insta love. Nepropracované vztahy, které jsou založené jen na zamilovanosti na první pohled, mi nepřijdou tak silnými pouty jako jsou prezentovány v knihách pro teenagery. (Což je velký problém celé série - několik insta love, několik kluků zároveň. Díky tomu mi čtení ostatních dílů hodně trvalo. Přehršel romantických vztahů hlavní hrdinky s několika kluky naráz...)
Naopak moc se mi líbí přátelství hlavních hrdinů. To beru jako největší plus. Interakce popsané mezi nimi si dokážu živě představit. Baví mě. Těším se na ně. Při čtení mi připadalo jako bych sama do takové party patřila. Určitě to byl jeden z elementů, proč jsem sérii měla tak ráda, v pubertě jsem neměla moc kamarádů a jako Zoey jsem si přála někam patřit.
Originálně zpracované téma upírů.

11.08.2022 4 z 5

Furyborn Furyborn Claire Legrand

Začátek knížky byl chaotický, několikrát jsem ji chtěla odložit, ale nakonec jsem četla dál a příběh nabral na rychlosti a srozumitelnosti. I přesto mi přijde zbytečně složitý, málo vysvětlený.
Hlavní hrdinky to také moc nezachraňovaly, byly nesympatické. Naštěstí to po delším čtení přestane tolik vadit. Nejlepší postavou je Remy. Je to nejvíce uvěřitelná postava a zároveň nejvíce sympatická.
Text je psán čtivě. A to je taky důvod proč jsem u knížky vydržela a dočetla ji.

18.05.2021

Dcera magistra Kelleyho Dcera magistra Kelleyho Jaromír Jindra

Pokud se chcete dozvědět něco víc o alchymii 16. století, tahle kniha není tím pravým. Alchymie, astronomie a astrologie se příběhem sice občas mihne, ale hlubší vhled do problematiky nenabízí.

Posledních asi 100 stran je podivnou směsí snů, vizí a podivných událostí, které knize ubírají na celkovém dojmu.

V jistém okamžiku se příběh láme a vedlejší romantická linka přebírá zbytečně moc prostoru. Není uvěřitelná.

01.02.2021 2 z 5

Summer Summer Eden Maguire

První dva příběhy se mi líbily víc. Třetí příběh ztrácí na atmosféře, která se mi v prvních dílech tak líbila. Vrahové jsou ve všech třech dílech tak podobní, že by to mohl být ten samý člověk. Všichni jsou psychopati.

V prvním díle se mluvilo o tělesném postižení, v druhém o ADHD, v tomto mělo zřejmě jít o schizofrenii. Vyobrazení této nemoci se však nepodařilo. "Slyšet hlasy a poslouchat co říkají." Přesně to obecné co si každý pod pojmem "schizofrenik" představí. Ani v tomto to neobohatilo. Ale přililo do ohně mýtů. Velká škoda.

13.12.2020

Jonas Jonas Eden Maguire

(SPOILER) I když je kniha určena mladším čtenářům, řekla bych, že neuškodí ani těm starším. Co se týče vykreslení pubertálního chování hlavní hrdinky. Každý si tak může zavzpomínat na to, jak byl on sám na facku, a na chudáky rodiče co to museli snášet. V období, kdy nám připadalo, že jsme na všechno sami a že nám nikdo nerozumí, natožpak rodiče.

Psychická zátěž. Smrt první velké lásky. Odcizení. Únik z reality. Deprese.

Nejenže se musí Darina vypořádat s otčímem, který se jí snaží být otcem, ale také s neporozuměním ze strany její vlastní mámi. K tomu ke všemu se přidají tři úmrtí mladých lidí ze školy, kterou sama navštěvuje. A jako by to nebylo málo. Ta jediná věc, která ji drží nad vodou. První velká láska - Phoenix, se stane další obětí.

Po sériích tragických nehod a smrti jejího přítele, upadne Darina do deprese. Uzavírá se do sebe. Přestává si rozumět s přáteli. Utápí se v bolesti a vzpomínkách na Phoenixe. Jak by po tomhle ještě někdy mohla být v pořádku?

Jednou při projížďce autem narazí na opuštěný domov a v něm objeví Krásné mrtvé. Odpověď na volání jejího zlomeného srdce. A s nimi také ony čtyři mrtvé - přátelského Jonase, drsnou a odtažitou Arizonu, laskavou Summer a milovaného přítele Phoenixe.

Všechno má však svou cenu. Každý z Krásných mrtvých dostal rok - od jejich smrti - na to, aby zjistil co se v ten osudný den stalo a tím došel klidu. V tom všem jim pomáhá Darina, jako cena za to, aby je mohla dále navštěvovat.

25.11.2020

Jsem romantik, ale léčím se Jsem romantik, ale léčím se Leah Konen

(SPOILER) Název knihy nedává žádný smysl. Gael se za celý příběh z ničeho nepoučil a dělal pořád ty samé chyby. Romantikem zůstal od začátku do konce. Přelétával od jedné holky k druhé. Čekala jsem příběh o klukovi, který se ze svého poslední vztahu poučí. Do dalšího nebude tolik spěchat. Zaměří se víc na to jak si s člověkem rozumí, ne za jaké romantické/ filmové situace se s danou osobou setká. Ale tak to nebylo. Příběh obsahuje všechno co většina romantických filmů - jedna neuvěřitelná náhoda střídá druhou, nechybí ani osud a předurčení jeden pro druhého, "šťastně až navěky". Což způsobuje jednak naivita Gaela, tak i hlavní vypravěčka Láska.

Příběh není o lásce samotné, ale o zamilovanosti. Samotný název Jsem romantik, ale léčím se nás však láká na oproštění se od obyčejných románků, ve kterých se do sebe hlavní hrdinové zamilují jako správní puberťáci během jednoho či pár dní. Čtenář očekává rozpad této myšlenky o zamilování se do někoho "na první pohled" a zaměření se na to, jak by měl vypadat zdravý vztah, za normální běžné situace. A proto nutně přichází zklamání z příběhu.

Přesto je příběh čtivý, děj rychle plyne a nezabředává do nudných popisů.

25.11.2020

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Začátek příběhu byl zajímavý a ačkoliv nejsem fanda dinosaurů, autor mě dokázal navnadit tak, že jsem se na chvíli chtěla stát archeologem na nějaké vykopávce.
Někde od půlky bohužel moje nadšení začalo uvadat a příběh mě pomalu nudil. Snažila jsem se znovu začíst, ale posledních 100 stran se zdá být nadlidský výkon.

29.10.2020 2 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

5 *

Taky vás při sledování Suicide Squad nejvíce na celém příběhu zaujala část, ve které Harley jako psychiatrička léčí nemocnou duši Jokera, myslí si, že mu pomáhá a přibližuje se k jeho nitru, zatímco ve skutečnosti se do něj zamilovává? Že ne? Aha... Mě ano. Chtěla jsem tu scénu rozpitvat na miniaturní scény a VIDĚT jak to celé probíhalo. O čem asi mluvili? Jaká byla Harley předtím? Proč se do Jokera zamilovala? A mnoho dalších dotazů. A přesně to a mnohem více vám dá kniha Harleen. Kniha je propustkou do nezmanipulované mysli Harleen. Mapuje počátky jejího šílenství a hlavně cestu, která mu předcházela.
Co je pravda a co lež? Miluje ji nebo ne? Možná že nakonec dokáže Joker zmanipulovat i vás.

Obrázky krásně vykreslují pocity, dokázali byste z nich vyčíst jak se Harleen cítí i bez čtení textu. Nechybí ani originálně zpracované scény. (Pro ty kdo už četli: např. dvojstrana s karkulkou, dvojstrana první milování.)

03.07.2020 5 z 5

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

4,5 *

Vtipný i citlivý, čtivý a zajímavý příběh o na pohled dokonalé Amy a nerdovi tělem a duší Craigovi. O jejich lásce a prvních velkých rozhodnutích, o hledání sebe sama a místa ve světě.

Ústředním tématem je jak název napovídá rozchod. Craig jako romantik nese každý z rozchodů velmi těžce. Vnímání bolesti je v jeho podání přenositelné na čtenáře, lehce se vžije do jeho kůže a sám si vzpomene na svůj rozchod a jeho tíživou a všespalující bolest. Craig se díky Amy přeměňuje z hromádky neštěstí v dospělého mladého muže. Začne se víc dívat kolem sebe, myslet na ostatní.

Nemalou roli v jeho příběhu hraje i dvojče Kaitlyn. Přestože si věčně vjíždějí do vlasů a každý z nich je jiný, přestože to neumí jeden druhému ukázat, mají se rádi. Což se nám ukazuje v nejvypjatějších chvílích.

Amy naproti tomu působí jako vyspělá. Premiantka třídy, vedoucí a organizátorka školních akcí, oblíbená a krásná. A nebo je to jen iluze? To si musíte přečíst sami.

02.07.2020 4 z 5

Múza nočních můr Múza nočních můr Laini Taylor

*Obsahuje spoilery*
Druhý díl mi připadal trochu překombinovaný tím, jak postavy umíraly a znovu vstávaly z mrtvých, neustále hrozila bezvýchodná situace, při níž jakýkoliv agresivní akt znamenal smrt buďto Lazla nebo Sarai..
Ačkoliv mám básnické a pestře rozvětvené věty autorky moc ráda, tentokrát mi to přišlo moc. Příběh se delší dobu táhl na stejném místě a poté, když se dal zase do pohybu, kniha byla pomalu u konce.
Osobně by se mi více líbilo, kdyby se ve druhé polovině knihy autorka zaměřila na samotné cestování mezi světy s Astrálem a jeho posádkou.
Přála bych si, aby se Sarai v budoucnosti setkala s Karou, aby mohla Karou udělat Sarai nové tělo pro její duši.

23.07.2019 3 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

První přečtená kniha v angličtině. S tím jak Alex a Rosie dospívají, se také mění jejich slovní zásoba - od dětského pošťuchování až k vyspělejším rozhovorům. Právě ten jednodušší start a postupné zvyšování obtížnosti angličtiny, dělá z téhle knížky ideální první čtení.

10.02.2017

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Uf. Taková psychická nakládačka. Krásný příběh o dospívání - o tom jak nás ovlivňují životní zkušenosti, jak se vyrovnáváme se ztrátami, s tím co mohlo být, ale nebude, protože minulost nemůžeme změnit.. Laurel mi je blízká svým mimoňským chováním. Tím jak si všímá nepatrných detailů - trčících nitek ze záclony, spadlé řasy na Skyeově obličeji, kapek vody na listu uschlé květiny.. Líbilo se mi propojení jednotlivých forem umění - hudby, filmu, knih. To jak ovlivňuje naše myšlení, vnímání světa..

Laurel je přemýšlivá, citlivá, milující. Postupně zjišťuje jak byla její představa o sestře naivní, že nikdo není dokonalý a každý máme své chyby. Snaží se být stejná jako její sestra, nakonec však pochopí, že nejodvážnější jsme tehdy, když jsme sami sebou. Nejsilnější jsme ve své zranitelnosti. Protože jen tehdy, pokud dokážeme lidem kolem nás ukázat své pravé já, můžeme být opět volní.

Knihu bych doporučila lidem co mají rádi filozofii a upřednostňují psychologii postav před dějem. Děj sice není úplně upozaděn, ale komu nesedne postupný psychologický rozvoj Laurel.. bude se nejspíš nudit a tudíž celkové hodnocení bude spadat do průměru.

4,5 *

24.04.2016 5 z 5

Morová rána Morová rána Margit Sandemo

Hodnocení: 3.5
Do poloviny jsem děj hltala a chtěla vědět víc o Prokletých, ale později se příběh zlomil v průměrný román 'z červené knihovny'. Z počátku mi přišel vztah mezi Silje a Tengela zajímavý po psychologické stránce a předpokládala jsem, že se bude složitě rozvíjet než k sobě oba hrdninové 'dospějí', což se bohužel nestalo a zabilo tak potenciál jedné z linek příběhu.

Čekala jsem víc dobrodružství a objevování světa Prokletých, legendy a strašlivé skutky, které vykonali.. o způsobu jejich života.. Tahle dějová linka byla také "zavražděna".. takže zbyla jen iluze rozbíjející červená knihovna.. Škoda. Přesto se těším na další díl a doufám, že se příběhu autorka chopila umněji.

20.02.2016 3 z 5

Pět bojovníků – Had Pět bojovníků – Had Jeff Stone

První dva díly se mi líbily. Pohodové čtení, nečekáte nic náročného, jen vypnete mozek a proplouváte příběhem. Třetí díl mě nicméně zaujal nejméně, přičemž první dva díly mi přišly jako příjemně rozjezdové - a hodnotila jsem je třemi hvězdami jako průměr.

07.02.2016 1 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Knihu jsem si kupovala a otevírala ji v domnění, že jde o pětihvězdičký thriller. Zhruba do poloviny jsem příběh měla za nadprůměrný, ale postupem se kvalita snižovala. Spíš než o thriller bych řekla, že jde o psychologický román o lidských vztazích. Davovému šílenství v tomto případě rozhodně nepodlehnu.

29.01.2016 2 z 5

Opice Opice Jeff Stone

Příběh z pohledu Opice se mi líbil ještě víc.. než z pohledu Tygra.

21.01.2016 3 z 5