Erutan

NespavostNespavostStephen King

Tak tohle bylo nejvíc největší Fantasy co jsem u Kinga zažil. Někdy to pro mě bylo až "neuchopitelné". Příběh se mi ale líbil a hlavní postavy mi jako vždy přirostly k srdci. "Obyčejní" lidé, kolikrát až (nechci ať to vyzní blbě) hodně slabí jedinci jako důchodce, žena na vozíku, šikanována holka, alkoholik....jsou už takových Kingovym Archetypem a moc se mi to zamlouva, úplně obyčejné věci a postavy dokáže zatáhnout do nevídané jízdy. Kdo nemá s Kingem zkušenost tomu bych tuhle knihu doporučil odložit na později, až si uvědomí jak funguje "King Universe" jak rád říkám.

"Ka je jako kolo."

MiseryMiseryStephen King

Jedna z top 5 od Kinga. Četl jsem v době kdy jsem měl zlomenou nohu a měsíc nechodici sádru. Dost mě to celé vzalo a musel jsem si od autora dát velkou pauzu. Navíc mi přišlo naprosto šílené, že hlavní postava je spisovatel. Tady si King "ulitnul", utrpení které zažíval Paul je odrazem Stephenova alkoholové deliria. Geniální!

Malá zajímavost:
V roce 1999 šel King po krajnici opilý a srazil ho kamión. Málem to nepřežil a chtěl skončit s psaním, přestal pít a rozhodl se dokončit sérii Temná Věž. Lidé kteří se o něj po nehodě starali měli zakázáno dělat vtípky či narážky o Misery.

Závan klíčovou dírkouZávan klíčovou dírkouStephen King

"Měli jsme štěstí že?"
"Štěstí je slovo, které ti s ubohým srdcem používají pro ka, Susannah z New Yorku"

Čaroděj a skloČaroděj a skloStephen King

Doposud byla pro mě nejlepší část temné věže, když se Roland vydal do prvních dveří za Eddiem. Tento Flashback ho ale překonal na celé čáře, prostě knížka v knížce...Roland jako Roland, Eddie jako Cuthbert, Susannah jako Susan, Jake jako Alain, Ochu jako Sheemie.Tento díl se mi líbil to tedy ano. Musím říct že by mě asi víc zajímaly osudy prvního Rolandova Ka-tet než toho aktuálního (co se stalo s Cuthbertem a Alainem?). King je s každým dílem lepší a lepší.

Ptáku a medvěde, zajíci, rybo. Splň mému milé co mu jest milo.

Ti druzíTi druzíC. J. Tudor

Autorka do toho umí dobře "vletět", vytvoří příběh který vás chytne a motivuje číst dál, jelikož jste zvědaví a napnutí. Konce jsou ale tragické a tlačit za každou cenu mystično aka S.King jejím knihám škodí, navíc je tam absolutně bezpředmětné(četl jsem ještě Křídák). Nejspíš je to i mnou, jelikož nemám rád na konci knih vysvětlování "jak to vlastně bylo". Přijde mi to moc béčkové.... Nebudu hodnotit, kniha mě bavila stejně jako její první ale oba konce mě nudily a zklamaly.

Běh o životBěh o životR. Bachman (pseudonym)

Jako malý jsem měl rád filmovou verzi a vůbec jsem nevěděl, že autor předlohy je King. Na knihu jsem se těšil a byl jsem zvědavý. Byla úplně jiná než film, ve filmu byla jen myšlenka pořadu "běh o život" jinak vše změnili, ale to nevadi, kniha i film mají to svoje.

Příběh mě bavil a překvapoval, posledních 30 stran bylo skvělých. Nevím proč ale něčím mi to připomíná "451 stupňů Fahrenheita" asi ty televize a útěk. Tohle byla pro mě lepší verze 451°. Můžu doporučit.

Mramorový rájMramorový rájSergej Kuzněcov

Četl jsem trilogii Metra a hrál první dvě hry. Na tuhle knihu jsem se těšil a musím říct, že mě hrozně zklamala. Ocenil by jsem spíš příběh, jen z Kolonie nebo jen z Moskevského metra (ze stanic které nebyly v trilogii). Kniha se odehrávala na hodně místech a s tím, jak byla krátká, nemohl být využitý potenciál. Byla moc přímočará, moc "béčková". Pokud je tohle jedna z nejlepších knih "Metro Universe" tak by mě ani nemrzlo kdyby už žádnou nepřeložili.

Pod kupolíPod kupolíStephen King

Čím víc postav má román od Kinga, tím lépe.) Tohle jsem si opravdu užil a ikdyz má kniha skoro 1000 stran, ani na chvíli jsem se nenudil. Žádná pasáž mi nepřišla zdlouhavá, nudná nebo zbytečná. Další takové jako Pod Kupolí, Nezbytné věci, Prokletí Salemu, Beznaděj....

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling (pseudonym)

Horlivě číst jsem začal až v pozdějším věku cca po 25-ti. Viděl jsem všechny filmy x-krat a strašně se mi líbily. Tento rok jsem si řekl, že postupně přečtu všechny díly a musím říct, že to bylo super rozhodnutí. Až mi chvílemi bylo líto že jsem filmy už viděl a vím jak knihy dopadnou. To ale vyvažovaly pasáže, které se do filmu nedostaly. Mám teď roční dceru a těším se, až ji bude cca 10-11, kdy chodí dopisy s pozvánkou do Bradavic a přečtu ji první knihu. Snad se mi podaří ji udržet od filmů aby zažila spíš tu knižní krásu Harryho než tu filmovou. Děkuji J.K.R.

09.12.2020

Mrtvá zónaMrtvá zónaStephen King

Od Kinga mám rád jak jeho starou, tak i novou tvorbu. Je ale třeba uznat, že jeho první knížky mají určitý "náboj", který v těch nových často chybí. S počtem knih které napsal se to ale dá čekat. Moje asi třicátá kniha od Krále.)

29.11.2020

Rose MadderRose MadderStephen King

U Kinga si vždy můžeme být jistí tím, že to bude kvalitně napsaný příběh, vtáhne vás do děje a vytvoří skvělé postavy. Pak už jen záleží na tom jestli vás příběh baví nebo ne. Mě tento příběh bavil ale scény s obrazeme mě bohužel nudily. Jelikož byl obraz důležitým aspektem příběhu tak mi to knížku dost kazilo, fanouškům Kinga bych doporučil jinou knížku a tuhle bych nechal nakonec (pokud teda chcete přečíst všechny)

17.10.2020

BeznadějBeznadějStephen King

Skvělé, šílené, Kingovské....Máme rádi Kinga kvůli tomu, jaké vytváří postavy...a asi taky trochu díky jeho zvrhlosti, nechutnosti a schopnosti nás ohromit. Beznaděj je skvělá kniha, hodně krvavá a hororová (ještě jsem nečetl Strážce zákona). Jediné co jí ubírá na kvalitě je to, že King napsal přes 60 knih a lidi (kritici a čtenáři zde) mají tendenci srovnávat. Srovnávat s tím co napsal a že to a tamto je lepší. Proč? Nebylo by lepší, ke každé knize přistupovat jako k něčemu novému, bez nutnosti porovnávat? Já to tak dělám a v každé knize si najdu to svoje, co mám rád. Beznaděj doporučuji každému kdo má rád Kinga a každému kdo si chce přečíst hororovou knížku. "Máte právo mlčet. Zabiju vás! Tek!"

03.10.2020

Harry Potter a Fénixův řádHarry Potter a Fénixův řádJ. K. Rowling (pseudonym)

Tento díl se mi obsahově líbil zatím nejvíc. Bylo tam hodně věcí které se do filmu nevešly. První díl měl cca 300 stran a film 2 hod. Tento to díl má 800 stran a film 2 hod. Je mi líto že jsem ty filmy viděl a až potom se pustil do knih. Jediné co mě štvalo byl pubertální Harry se svými výbuchy, ale prostě měl na to věk a k tomu to dílu to patří.)

21.09.2020

LunaparkLunaparkStephen King

Nádherný příběh. Nemám slov.)

08.09.2020

CarrieCarrieStephen King

Jsem rád že tohle byla Moje první přečtená knížka od Kinga. Odstartovala mou cestu od "tak jo , přečtu si další" k "nemůžu číst nic jiného".

01.09.2020

Konec hlídkyKonec hlídkyStephen King

Co se týká textu jako celku není v žádné Kingovce co vyčíst. Spíš záleží, jestli vás daný příběh zaujme a mě zaujal, jako celá trilogie.

Na jednu stranu krásné zakončení trilogie, na druhou stranu smutné (musel jsem zadržovat slzu, aby si přítelkyně nemyslela, že brečím u Kinga) Nebudu říkat která z trilogie byla nejlepší, každá měla něco do sebe. Hlavně se mi líbilo jak Král přešel z "Detektivy" bez nadprirozena do svých klasických kolejí a hlavně s tou svou Elegancí. Jsem rád že Holly potkáme ještě v "Outsider" a snad se někde objeví znovu, zajímavá postava.

Milovníkům detektivek doporučuji, není to klasické "kdo to asi udělal". Hned víme kdo je padouch a kdo ho chytá, příběh nám vykresluje myšlenkové pochody zločince, což je ve většině detektivek až na konci (většinou pro mě v laciné formě)

01.09.2020

Čtyři po půlnoci II. - Policajt z knihovny / Sluneční pesČtyři po půlnoci II. - Policajt z knihovny / Sluneční pesStephen King

Policajt z knihovny se mi líbil víc jako horor. Ardeline byla děsivá jako mladá a kvůli představě Policajta jsem večer nespal zády ke dveřím a ráno jsem garáž prošel rychlejším krokem než obvykle. :-D

Sluneční pes mě neděsil a chvílemi moc nebavil, strašně se mi ale líbilo, že se příběh odehrával v mém oblíbeném Castl Rock. Četl jsem o postavách co znám a dozvěděl jsem se něco víc o otci "Esa" Merrilla.

U obou příběhu byl jako vždy (a to mám rád) vidět souboj dobra se zlem. Mám rád delší povídky od Kinga a ještě radši, když po nebo před povídkou ještě něco málo napíše o vzniku, nebo jeho pohledu na věc.

23.08.2020

Právo nálezcePrávo nálezceStephen King

Strašně se mi líbila první kapitola. Střídání roku 1978 a 2000+. Geniálně vymyšlená zápletka. Bylo to sice pokračování příběhu Billa Hodgse, ale jeho postava jde spíš vedle příběhu, než že by byl hlavní aktér. Celou dobu jsem si říkal o co Kingovi jde s Bradym a fotkou jeho Matky. On to "mystično" prostě vidí všude a to mám na něm rád. Těší se na třetí díl a jsem zvědavý jak skončí trilogie, jelikož jsem četl už i Outsidera tak trochu vím.)

16.08.2020

Tři vyvoleníTři vyvoleníStephen King

Od Kinga jsem četl přes 20 knih a pistolník byl z nich nejhorší. Naštěstí jsem se nenechal odradit a jsem za to rád. Sérii Temná věž si určitě přečtu celou. Roland mi začíná přirůstat k srdci a když si uvedomim že v tomto díle ani sám King neví co je vlastně Temná věž a proč k ní Roland putuje, láká mě to ještě víc.)

02.08.2020

RevivalRevivalStephen King

Revival docteny za 6dni. Líbilo se mi vyprávění z první osoby, což jsem ještě u Kinga nezažil. Častěji to ale zas nepotrebuji, jelikož mu to ubírá na možnostech. Příběh byl fajn. Celý životopis, od 6ti do 60ti. Škoda jen, že horor to byl na posledních 20-30 stran. Mohl víc rozvést noční můry a pohrát si s nimi. Závěr jak to do sebe všechno zapadlo byl skvělý. Na druhé čtení to ale asi nevidím.

Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.

V E-dur. Všechny tyhle zasrany fláky začínají v E-dur.

26.07.2020

Pan MercedesPan MercedesStephen King

Nejsem moc typ na čtení detektivek. Tohle se mi ale hrozně líbilo. Jak je u Kinga zvykem odehráva se zde boj dobra se zlem. První kapitola kdy najede mercedes mezi lidi je hodně silná. Pro fanoušky Kinga povinné, pro fanoušky detektivek doporučuji.

16.07.2020

DémonologovéDémonologovéGerald Brittle

Na knížku jsem se moc těšil a musím přiznat zklamání, ke konci až nechuť. Měl jsem špatná očekávání. Čekal jsem nějaké povídky o případech, ale tohle byl suchý popis, který mi nenahanel strach, ani když jsem byl večer doma sám. Hodně teorie, málo "akce". Je to spíš biografie/teorie než horor a to je třeba si uvědomit. V knížce se dost věcí opakuje což mě taky štvalo. Číst 3x tu stejnou informaci nepotrebuji. Každopádně věřím že se knížka bude hodně lidem líbit a proto bych nikoho od čtení neodrazoval, ať si každý udělá obrazek sám. Taková knížka tu ještě nebyla a to je velké plus. Nebudu hodnotit hvězdami, jen píšu komentář.

16.07.2020

Nezbytné věciNezbytné věciStephen King

Tak tady si King opravdu vyhrál. Za mě jedna z nejlepších knížek co jsem od autora četl (cca20) Vytvořil celé město, desítky postav, jejich vlastní problémy, perfektně propracované psychologické profily a následné konfrontace. Prostě radost číst. Že je to moc dlouhé? Kam spěchat? My jsme čtenáři.) Užijte si to, je to jízda.

29.06.2020

Rok s mnichem, který prodal své ferrariRok s mnichem, který prodal své ferrariRobin S. Sharma

Jednu dobu, jsem mel knizku vzdy po ruce a cetl jsme si kazdy den jednu stranku. Pro motivaci muzu doporucit, hodne stranek jsem si i zalozil nebo fotil.

17.06.2020

Vládce klanůVládce klanůChristie Golden

Krom dvou knížek, jsem četl všechny z tohoto světa. Nejraději mám Elfy a Orky. Z Elfů je nejsympatičtější Malfurion Stormrage (Válka prastarých). Z orků Thrall. Mají něco společného. Je to postava se všemi pozitivy co vás jen můžou napadnout (Čestnost, Odvaha, Pokora....) a jeho příběh je pozoruhodný. Knížka je taková "jednohubka" na 260 stran a proto si myslím že by ji nikdo, kdo se zajímá o Azeroth, neměl vynechat. Text je kvalitně napsaný a dobře přeložený. Což se bohužel nedá říct o všech dílech. 10/10. Přečteno 2x a určitě se k tomuhle dílů opět vrátím.

11.05.2020

Doktor SpánekDoktor SpánekStephen King

Moje sedmnáctá kniha od Kinga a přitom první recenze. Hodně komentářů se točí okolo toho, že to není jako osvícení atd. Podle mě nejde o pokračování jako takové ale o vývoj. Když King psal Osvícení měl (jak sám říká) velké problémy s alkoholem. Hlavní postava Jack byl alkoholik, který se snažil bojovat ale prohrál. Doktor spánek je o Danym, který 13 let abstinuje a o jeho každodenním boji s potřebou se znovu napít. V době kdy Stephen knížku psal taky abstinoval 13 let.

Knížka se mi moc líbila, 3 části (Danny , Abra , Pravý rod) jsou ze začátku krásně rozvedeny do detailů, jak je u krále zvykem. Závěr je klasická jízda ve velkém stylu. Kdo má rád starého, dobrého Kinga, neměl by tenhle kousek vynechat. Jen doporučuji nečekat nic ve stylu osvícení. Raději to berte jako volné pokračování rodiny Torencovych. Nebo nejlépe, nemějte žádné očekávání. Výsledek se vám bude více líbit.

04.05.2020