ErikaKej ErikaKej komentáře u knih

Zlatá růže Zlatá růže Zuzana Koubková

(SPOILER) Táto séria sa mi veľmi zapáčila a je to dobrá alternatíva kým čakáte na nového Červenáka. Zaujala ma viac ako knihy pána Bauera alebo Hrdličky. Dokonca sa mi páči viac ako posledné knihy Vondrušky. Bývalý templár Zdislav a jeho sluha Gunther su sympatické postavy a bavilo ma sledovať ich osudy, ako aj osudy ostatných postáv, v tomto dieli sa niektoré dokonca zavŕšia. Zlatá ruža bol síce nadpis ale dej rýchlo prerástol do nahánačky zlosyna a Zdík sa musí pasovať s templárskou minulosťou. Dej plynie rýchlo a ja som sa nevedela od počúvania odtrhnúť.

23.04.2024 5 z 5

Zázračný medailon Zázračný medailon Zuzana Koubková

Aj zatial posledný diel o Johanitovi/Templárovi Zdíkovi a jeho pomocníkoch sa mi páčil. Dobrodružný život Zdíka po krížovej výprave pokračuje. Tentokrát hľadá zmiznutého maliara a stopy vedú k vysokopostaveným osobám, mihne sa tam i Zdíkova láska.
Celá séria sa dosť podarila a dúfam, že sa dočkáme pokračovania. Zaujala ma viac ako posledné knihy Vondrušky a určite oveľa viac ako ako knihy pána Bauera alebo Hrdličky.

23.04.2024 5 z 5

Zabitý před klášterem Zabitý před klášterem Zuzana Koubková

Aj štvrtý diel príbehov o rytierovi Zdíkovi ma bavil a držala som palce jemu i jeho láske. Trošku mi tam chýbal Gunter, ale inak bol dej napínavý a nevedela som sa od knihy odtrhnúť. Táto séria sa mi veľmi páči.

16.04.2024 5 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

Tretia kniha o bývalom templárovi Zdíkovi ma bavila rovnako ako druhá, diel od dielu je štýl prepracovanejší a príbeh je napínavý. Mala som problém sa od knihy odtrhnúť. Pani Koubkova si dala záležať, mne sa kniha veľmi páčila už som si kúpila aj zvyšné diely. Určite odporúčam ako alternatívu k Vondruškovi, či Červenákovi.

16.04.2024 4 z 5

Znesvěcený hrob Znesvěcený hrob Zuzana Koubková

Druhý diel o rytierovi Zdíkovi, prepracovanejší než prvý diel, hneď po prvých stránkach som sa zahĺbila do deja. Knihu som si znova vypočula v audiopodobe. Autorke sa podarilo vytvoriť sympatické hlavné postavy, držíte im palce a ste zvedaví ako sa popasujú s problémami. Páčilo sa mi aj načrtnutie doby a zakomponovanie reálnych historických postáv do deja. Plynulo prechádzam na 3 diel.

16.04.2024 4 z 5

Ztracený templářský poklad Ztracený templářský poklad Zuzana Koubková

Knihu som zvolila na základe recenzií keď som hladala historické krimi počas čakania na Červenáka a Vondrušku. Zvolila som audioknihu a prednes Filipa Jančíka bol vynikajúci.
Kniha sa trošku pomaly rozbiehala ale zhruba od polovičky už to bolo napínavé a dej ma bavil. Celkom dobre boli načrtnuté aj historické udalosti a do deja autorka zakomponovala i reálne postavy ako boli Přemyslovci, Alžbeta Rejčka, Páni z Lipé a Zajíc a Eliška Přemyslovna. Hlavní hrdinovia si získali moje sympatie a som zvedavá na ďaľšie ich osudy a dobrodužstvá. Mám novú obľúbenú sériu. Určite si kúpim aj ďaľšie diely.

16.04.2024 3 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Update- druhy krát prečitaná a dej ma tento krat chytil. Takze môj prvy dojem bol naozaj na základe dost slabého prednesu Martina Mnahončáka Knihu odporúčam ale nie v audioverzii.

Original recenzia:
Za mňa tento krát slabšie- ani jeden dej ma nechytil za srdce, dokonca som mala pocit akéhosi umelého vyhrotenia situácie.. Mne táto kniha až tak nesadla, môže to byť spôsobené aj tým že som ju počula ako audioknihu od pána Mňahončáka. Počkám si na českú verziu, kedže pán Geišberg žial už nič nenačita..

22.01.2024 4 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Dočkali sme sa a prišla aj Jarošova sólovka . Každy pribeh či už v Trutnove, Sitne alebo Trnave mal osobitú atmosféru. Pribeh sa mi veľmi páčil, napínavé až do konca. Trio Stein Barbarič a Jaroš si vychutnávam zásadne v audiopodobe a ani tento krát som nevedela prestať počúvať, aj najmä vďaka geniálnemu prednesu Mareka Geišberga. Knihy číta tak brilantne, že si Jaroša neviem ani predstaviť inak, ako zastreným hlasom intepretovaným pánom Geišbergom, ktorý mu úplne sedi.

Jaroš sa tento krát celkom slušne popasoval s nástrahami v Trnave, prostredie bolo tradične krásne opísané a hneď po úvodných riadkoch som sa bezproblémov preniesla v čase do stredovekého Uhorska. Pán Červenák opäť na 100 percent.

Teším sa na ďaľšie dobrodužstvo v Košiciach.

05.01.2024 5 z 5

Konečne normálna vražda Konečne normálna vražda Dominik Dán

Dej zaujal menej ako predošlá kniha, mala som veľmi podobný pocit ako pri Tajomnom Závoji či Dáme a strelcovi. Stále fajn ale akosi ma nechytila za srdce.

Väčšinou Dánové knihy počúvam v Audiopodobe, kde ak číta Marián Geišberg, je to naozaj luxusný zážitok. Štafetu žiaľ prebral Martin Mňahončák a jeho prednes naopak na mňa pôsobí tak rušivo, že som ledva dopočúvala a to asi aj ovplyvnilo môj zážitok z knihy. Tento pocit mám už niekoľko kníh a preto sa vrátim k papierovej verzii.

03.01.2024 4 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Knihu od Emmy Riedove som si zakupila v Audio-podobe na základe pozitívnych recenzií.
Som rada, že som zvolila audioknihu- jednak je to krásne načítané a jednak sa ľahšie orientuje, ktorá postava práve rozpráva, lebo knihu načítali 3 rozni narátori- každý jednu postavu.
Príbehy sa mi páčili, dej je zasadený do roku 1300, autorka sa ale nesústredí na historické reálie a politický kontext vlády Václava II., a tu sa kniha líši od Vondrušku alebo Červenáka, ktorí popri zápletke dosť detailne líčia aj dobu. Kniha je venovaná čisto 3 rôznym príbehom ktoré vyšetrujú sympatický Jakub a jeho pán Petr.
Zápletky boli napínavé a celý čas som so záujimom čakala, kto bol nakoniec páchateľ. Za mňa odporúčam.

28.10.2023 4 z 5

Pomsta Pomsta Juliette Benzoni

Pokračovanie príbehu o odváznej Fiore, ktorá sa tento krát ocitne na dvore Ľudovíta XI. prezyvaného pavúk. Juliette Benzoni opat majstrovsky preplieta skutocnost a fikciu a vdaka nej máme moznost nahliadnut do zivota na hradoch, mestianskych domoch i vysokej politiky.

24.10.2023 5 z 5

Hlava ako dôkaz Hlava ako dôkaz Peter Šloser

Zatiaľ predposledná od autora. Mne sa kniha páčila, podla mňa najlepšia od autora so solídnym krimi dejom + ako sme si zvykli načrtáva autor najmä korupciu, prepojenia na mafie a šikanu na pracovisku. Odporúčam

Policajná chobotnica Policajná chobotnica Peter Šloser

V Šloserových knihách sa jedná skôr o dokumentáciu skorumpovanych osôb na najvyších miestach policie, súdoch a úradoch, ako o detektívku, ale mňa to bavilo. Zároven mi bolo zle pri pomyslení ze niečo podobné môže byť realitou.. Naozaj velmi smutné. A autor asi nečerpal len z čírej fantázie. Odporúčam.

Polícia v rukách mafie Polícia v rukách mafie Peter Šloser

Dalšia kniha od Petra Šlosera , druhá v poradí a nie posledná. Je to skôr zamerané na informovanie o tom čo sa možno dialo/deje, a nie je to klasický krimi príbeh s dejom a prípadom, ktory sa vyšetruje, ale to mi nevadilo. Zaplňuje dieru na trhu, lebo je to určite iné ako Dominik Dán. A nerobim si iluzie, ze je to len vymysleny pribeh. Knihu odporúčam. Počúvala som to ako audioknihu a prednes bol fajn.Dobrá voľba.

Spolok Judášov Spolok Judášov Peter Šloser

Dalšia autorova kniha-posledná chronologicky od prvej vydanej knihy- podla mna štylisticky aj príbehovo najlepšia. Dej plynie plynule a aj napriek množstvu postáv je zrozumitelný. Partiu Tvrdy-Pilat-Michel sa nedá neoblúbiť si a držím im palce. Autor okrem krimi príbehu opisuje aj korupciu a je to naozaj veľmi smutné. Šloserové knihy ostávajú v pamäti najmä vďaka opisom neuveriteľnej korupcie.

21.08.2023 5 z 5

Mafiánska poprava? Mafiánska poprava? Peter Šloser

Mne sa kniha páčila. je to iné ako Dán, viac informácií a menej klasického krimi deja, ale to nie je na škodu. Vyplñuje medzeru na trhu.
Obávam sa, ze autor naozaj čerpá z reálnych skúseností a z toho mi je naozaj smutno. Odporúčam.

05.07.2023 4 z 5

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Tak toto bola celkom pecka! Super pribeh z 50-tych rokov, napínavé až do konca. A ten koniec- na ktorej strane bola nakoniec spravodlivosť? Dej krásne plynie, žiadna omáčka okolo. Dánovi určite sedia tieto návraty do minulosti. Určite odporúčam, za mňa jeden z najlepších príbehov.

25.06.2023 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Tento krát sa dej rozbiehal a kapitola za kapitolou sa zamotával viac a viac. Príbeh sa mi páčil a vyšetrovanie viedli striedavo Krauz a Burger.Zápletka hlavného príbehu bola originálna a bavila ma.

10.12.2022 4 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

V meste sa páchajú vraždy a mnohym vyhovuje zvalit to na diabla. Pribeh sa dost pomaly rozbiehal, ale asi od polovice sa dej rozbehol a bol napínavy. Prekáža mi len jedna vec a to je Vondruškovo zobrazenie žien ako nenásitnych sexuálnych predátoriek, čo chudákov mužov zvádzajú a takmer nútia k sexu. Tento stereotyp sa opakuje v jeho poslednych knihách a dost mi to vadí. Chronologicky túto knihu neviem zaradit, muselo to byt niekedy predtym ako stretol Petra. To však nevadilo, pan z Dobronína si našiel inych pomocníkov.
Vypočula som si to ako audioknihu v podani pána Aleš Procházku, ktory číta krásne. Aj ked som síce zvyknutá na pána Hyhlika ktorého mám s tymito knihami spojeného a teda chvílami som zabúdala že vyšetrovatel je pan z Dobronína, prednes sa mi páčil, načítané to bolo vynikajúco. Dakujem

08.11.2022 4 z 5

Karel IV. - Císař a synové Karel IV. - Císař a synové Josef Bernard Prokop

Posledný diel vynikajúcej trilógie. Kniha nám ponúka zaujímavý pohľad do posledných rokov života Karla IV a jeho snahy pripraviť trón pre syna Václava, ktorý si to žial ani nevážil a asi ani nezaslúžil. Láska k deťom býva slepá a múdry cisár sa tento krát mýlil- Václav ako kráľ zlyhal a v nasledujúcich rokov zničil skoro všetko čo sa mu jeho otec tak veľmi snažil zabezpečiť… Odporúčam

30.09.2022 4 z 5