Erik77 Erik77 komentáře u knih

Humanae vitae Humanae vitae Giovanni Montini

Provokatívna encyklika, ktorá bola studenou sprchou pre mnohých v Cirkvi aj mimo nej. Chvala Bohu že tuto sprchu. Myslím si že táto encyklika má v sebe krásu a hĺbku. Nielenže potvrdzuje nemenné morálne učenie Cirkvi ale je aj výpoveďou o Božom milosrdenstve a odpustení.

26.09.2017 5 z 5

Ropa a krev Ropa a krev Martin Novák

Odporúčam túto knihu ako zaujímavý a informatívny vstup do globálnej politiky, politiky USA a priebeh dvoch krutých vojen o Irak.

24.09.2017 5 z 5

Kauza Kristus Kauza Kristus Lee Strobel

Niekedy sa divím čo ľudia dokážu povymýšlať, aké absurdné teórie len aby spochybnili pravosť krestanstva. Teda presnejšie povedané, pravosť Ježiša Krista, keďže na Ňom stojí a padá kresťanstvo. V tejto apologetickej knihe sa možno dozvedieť rôzne argumenty v prospech Krista. Najviac sa mi páčili historické a archeologické argumenty. Vyjadrenie lekára k Ježišovej smrti bolo skvelé, niekedy až šokujúce. Neviem ako niekoho mohlo napadnúť že by Ježiš mohol prežiť také kruté ukrižovanie (lepšie povedané masaker), prísť v bolestiach medzi učeníkov a tí sa zrazu zmenili na skupinku, kt. zmenila svet. Túto knihu by sme mohli pokojne zaradiť pod žáner historický.

09.09.2017 5 z 5

Panská rasa Panská rasa Catrine Clay

Skvelá kniha, ktorá hovorí o najsmutnejšom období v ludských dejinách. Tie príbehy o unesených deťoch a ich návratoch som čítal so zatajeným dychom. V tejto knihe nájdete dôkazy o tom, že utópie (bez ohľadu na to ako humánne a šlachetne sa tvária) sú velké zlo a ich propagátori sú nebezpeční manipulátori.

05.09.2017 5 z 5

Róbert Bezák - Pravda o odvolanom arcibiskupovi Róbert Bezák - Pravda o odvolanom arcibiskupovi Šebastián Labo

Zlostná kniha plná pochabých útokov voči arcibiskupovi Bezákovi. Autor(i) toto snad nemohol myslieť vážne.

01.09.2017 odpad!

Malé církevní dějiny Malé církevní dějiny August Franzen

Páči sa mi autorov vyvážený pohľad na dejiny Cirkvi. Žiadne ideologické nezmysly.

28.08.2017 5 z 5

Benedikt XVI. - Posledné rozhovory Benedikt XVI. - Posledné rozhovory Peter Seewald

Super rozhovor. Velmi milo ma na pápežovi Benediktovi prekvapil jeho inteligentný humor.

23.08.2017 5 z 5

Levy prichádzajú Levy prichádzajú Vladimír Palko

Myslím že autor to dobre vystihol. Pri čítaní tejto knihy mi napadol citát od F. Nietzscheho Boh je mŕtvy. Euro-americká civilizácia zavraždila Boha a dôsledky sú viac než zjavné: nihizmus, rozpad rodiny a manželstva, potraty, eutanázia, terorizmus, multikulturalizmus, zvyšujúci sa útlak kresťanov, dopopredia sa dostávajú pseudocelebrity a pseudointelektuáli, pričom múdri a veriaci ľudia sú čím viac vysmievaní a znehodnocovaní. Možno najviac viditeľná je strata zdravého rozumu. Napriek tomu by si kresťan nemal zúfať. Mal by sa spoliehať na Ježišove slová: Ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.

19.08.2017 5 z 5

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia Timothy Snyder

Trochu sklamanie. Čakal som toho viac

19.08.2017 3 z 5

Prečo veriť Prečo veriť Scott Walker Hahn

Človek, ktorý hľadá odpovede na základné otázky o náboženstve a o svojom živote by si mal prečítať túto knihu. Rozhodne odporúčam.

17.08.2017 5 z 5

Svět bez Boha Svět bez Boha Anselm Grün

Pozoruhodná kniha. Odporúčam prečítať

05.08.2017 4 z 5

Kresťanská apologetika do vrecka Kresťanská apologetika do vrecka Peter Kreeft

Výborná kniha. Nerozvádza síce apologetické argumenty do veľmi veľkej šírky ani hĺbky ale ako základ je skvelá. Rozhodne odporúčam pre každého začínajúceho obrancu viery.

18.07.2017 5 z 5

Na prahu atomové války Na prahu atomové války Milan Syruček

Výborná kniha o období studenej vojny a o hrozbe atómovej vojny

17.07.2017 5 z 5

Křesťan a islám Křesťan a islám Martin Cajthaml

Konečne nejaký rozumný dokument, ktorý sa bez trápneho nálepkovania, nadradenosti alebo nenávisti snaží popísať postoj kresťanov k islamu a utečeneckej kríze.

23.06.2017 5 z 5

Evangelium Vitae - O životě, který je nedotknutelné dobro Evangelium Vitae - O životě, který je nedotknutelné dobro Karol Józef Wojtyła

Som toho názoru že nenarodené deti (a nie zhluk buniek) zavraždené pri umelom potrate sú najviac utláčanou menšinou na svete. My vôbec nemáme právo sa nazývať humannejšou spoločnosťou keď legalizujeme vraždy najbezbrannejších.
Páči sa mi zásadovosť Jána Pavla II. v morálnych otázkach, katolíckej vierouke a ako sa zastáva maličkých. Razantne odsudzuje kultúru smrti a predkladá rokmi osvedčenú kultúru života, svetlo Božieho evanjelia.

15.06.2017 5 z 5

Malý teologický lexikon Malý teologický lexikon Mikuláš Višňovský

Skvelý slovník katolíckej teológie, pačia sa mi jednotlivé vysvetlenia. Berme do úvahy že bol napísaný pred prevratom. Pozorný čitateľ si nemôže nevšimnúť že pri niektorých pojmoch (materializmus,kapitalizmus) je zachovaná dobová korektnosť. Pojmy ako komunizmus a socializmus (a ich nezlučiteľnosť s kresťanstvom) sú úplne vynechané. Napriek tomu je to veľmi kvalitný a užitočný slovnik.

13.06.2017 5 z 5

Překročit práh naděje Překročit práh naděje Karol Józef Wojtyła

Neprestáva ma udivovať inteligencia, pokora a viera veľkého pápeža svätého Jána Pavla II. So zatajeným dychom som čítal túto knihu kde sa odráža veľkosť tohto muža. Jeho láska, ktorá je odrazom Božej lásky, zásadovosť vo otázkach katolíckej viery a morálky je príkladom pre dnešného katolíka. Rovnako oceňujem aj vysoko múdre otázky pána novinára.

12.06.2017 5 z 5

Hovory v Jeruzalémě Hovory v Jeruzalémě Carlo Maria Martini

Priznám sa že som čakal toho trochu viac

10.06.2017 3 z 5

Inkvizice Inkvizice Grzegorz Ryś

Škoda, že to nie je faktograficky lepšie podložené.

10.06.2017 2 z 5

Čomu skutočne veria katolíci? Čomu skutočne veria katolíci? Karl Keating

Túto knihu by si mal prečítať každý katolík.

10.06.2017 5 z 5