EricNor EricNor komentáře u knih

Biologie víry Biologie víry Bruce H. Lipton

Kniha je jedna z tech, ktere si davaji za cil vylepšit vas zivot a nepochybuji, ze se da z napsaneho odnest mnoho uzitecneho. Bohuzel vsechno srazi intelektualsky preklad paní Grygove, ktera misto aby použila srozumitelný cesky ekvivalent mnoha slov, zjednodusuje si vse pocestovanim anglickych vyrazu a zeslozituje tak pochopeni textu. Chyba je i u redaktora, který si toto nepohlidal. Cte se to fakt blbe.

07.03.2024 2 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Nedávno jsem počítal, kolik jsem toho od Kinga vlastne precetl a dospel jsem k nejakym ctyriceti az padesáti kouskum + nejake povidkove knihy. Kdyz budu osobně hodnotit, tak ty uplne prvni knizky byly ok, ale tolik me nezaujaly - Carrie, Salems lot, Rbitov. Nejradsi mam ty knizky z osmdesátých a devadesatych let - Mrtva zóna, To, Nezbytne veci, Christine, Zharka, Rose Madder, Temna pule atd. Pak jsou knizky po te nehode, ktera se vyrazne podepsala na Kingove tvorbě, a to k horsimu. Postupne se to zase zlepsovalo. A ted dochazim k Pohadce. Hodne jsem se na ni tesil, jenze jsem se nejak nezacetl a prislo mi to dost plytke zdlouhave a primocare. Prvnich dve ste stran jsem se nutil a cekal, kdy to prijde a porad nic. Dej je vymysleny asi nejakou umelou inteligenci, pripadne napsany nejakym fanouskem a podepsany Kingem. Tady se stala zvlastni vec. Mel jsem sen, ve kterem za mnou prisel King a sdelil mi, ze to zadny fanoušek nepsal, ze je to jeho dilo:). Dobrá tedy. Pohádka me zacala bavit az poslednich cca 200 stran, kdy se konecne zacalo neco dit. Docetl jsem, ale nebylo to ono.

29.11.2023 3 z 5

Muž, který se vypařil Muž, který se vypařil Per Wahlöö

Výlet za hranice všedních dnů, lepší než dovolená s manželkou a dětma. Vítejte za železnou oponou, vítejte v Budapešti. Připomenutí časů, kdy jakékoliv cestování z pohledu z té horší strany železné opony podléhalo přísné regulaci a dohledu státních orgánů. Kdo nezažil, neumí si to přestavit. Dnes je výlet po Evropě jako návštěva v Lídlu, rozhodneš se a jedeš, žádné výjezdní doložky a kontroly. S&W to popsali vcelku působivě, jako bych se tam na chvíli vrátil, ač tehdy ještě malý kluk.
Beck tu vlastně zas tolik nevyšetřuje a v Budapešti si ho události najdou sami. Co se vlastně stalo mi došlo, když se Beck vracel zpátky do Švédska, jen jsem nevěděl kdo.
Přes malý počet stránek byl atmosféra místy docela hutná a výslechy v Budapešti jako by vypadli z příběhů rady Vacátka.
V každém případě díky za běžné vyšetřování bez hlubokých výletů do myslí zúčastněných, kde detektiv nechlastá jak duha, manželství má relativně v pořádku a kde se případ netýká jeho samotné. Prapředci severské krimi v akci. První díl mě bavil o trochu víc a už se těším na další.

17.10.2022 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Vubec nevim, proc jsem to docetl az do konce, kdyz me to vlastne cele moc nebavilo. Mam asi potrebu veci dokoncovat a to i docitat rozectene knizky, zvlast takto kratke. Prvni dve knizky od BA Paris me bavily mnohem vic. Tohle bylo tak nudne o nicem, zadne zvraty. Kdyz mi doslo, jak to cele je, tak uz me to nebavilo vubec. Dalsi knihu od BA si jeste rozmyslim, i kdyz Terapie vypada slibne.

20.04.2022 2 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Celou dobu jse si rikal, ze Kepleri by meli byt zavreni v psychiatricke lecebne. Tolik uchylaren pohromade, to je mozne snad jen u nich. Nekdy mi z toho bylo vazne zle a minimalne jednu noc jsem kvuli tomu nespal. Ctu jenom pred spanim. Zase se dostáváme do nejakych hodne nerealnych scenaru, kdy vam dochazi, ze by se nektere veci prostě nedali časově stihnout.
V kazdem dalsim dile je pak potreba pritvrdit a didt vic vseho mozneho nasili, uchylí atd.
Ke koloritu u Kepleru patri i pravidelne vrazdeni policajtu nejakymi magory, co maji granaty, utocne pušky, raketomety apodobne. To mi pripada hodne mimo realitu, ale treba se pletu a Svedsko je polovalecna zona.
Ke cteni dalsiho případu Joony Linny jsem se odhodlaval hodne dlouho kvuli te minule pitomosti. Nakonec me to bavilo hodne, i pres ty vytky vuci brutalite a uchylnostem. Knížka byla napinava od zacatku do konce. Nejvic me bavily ty psychologicke veci - hypnoza.
Za me stridaji Kepleri skvele knizky s mizernymi. Tahle byla z te prvni kategorie.

18.03.2022 4 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

SPOILERY. Nelogicnosti v deji jsou jen z duvodu, aby knizka mohla pokracovat. Namatkove hned zacatek,kdy ti borci nechaji Reachera zit, kdyz ostatni podobne nahodaky bez milosti zabili. Nezabili ho ani pozdeji, kdyz zase zlobil. Dale mohli Reacher s Holly zdrhnout ve stodole, kdy se osvobozeny Jack opět spoutal, ackoliv by se svymi schopnostmi dva zlosny s prehledem zlikvidoval. Nebo bychom si mohli odpustit zaverecne drama, kdyby se ruzovy oblacek objevil u Borkenovi hlavy. Kdyz se od tehle veci oprostite, tak to docela jde číst jako nenapadita oddychovka. Jinak nejblbejsi pocit jsem mel pri klaustrofobickem prolezani jeskyne, to jsem preskocil skoro cele, fuj!

24.02.2022 3 z 5

Malý kouzelník a velká pětka Malý kouzelník a velká pětka Uwe Kant

Dodnes si pamatuji: Choleranestovicemorcechadrykostikuze.

11.01.2022 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Mam pocit, ze tuhke knizku ctou jen lidi, pro ktere neni urcena :). Ale kdyz ji ctou, tak pro ne asi urcena bude. Prostě dobrodrustvi pro male i velke. Me se libila první cast, sice jednoduche, ale prijemne pocteni. Od hranicarskeho snemu to zacala byt velka nuda o nicem. Zadny napad, jakoby to autor chtel mit bez namahy za sebou. Zkusim jeste druhy dil, jestli se to zlepsi. Mimochodem moje hodnoceni bylo dvoutisici u tehle knizky.

15.08.2021 3 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Jak vyjde nový Minier, jsem v pozoru. Přečetl jsem od něj všechno a na nového Servaze jsem se hodně těšil, protože minulý byl skvělý. Ale... vůbec jsem se nemohl začíst. Možná to bylo mou celkovou roztěkaností a nesoustředěním nebo taky tím, že mě to vůbec nevtáhlo. Přišlo mi to jako taková směs nezajímavých epizod, napětí veškeré žádné. Poslední třetina získala trochu spád a když se to rozjelo, tak to najednou skončilo. Jen tak, šup šup, stačilo milánkové. Prachy mám v kapse, takže čau zas příště. V epilogu se Minier vyznal ze svého, mírně řečeno, znepokojení nad stavem současné Francie a lehce nakousl to, co si zřejmě myslí většina Francouzů, ale bojí se to říct nahlas. Třeba se tam věci začínají měnit, ale od nás z dálky a možná i od nich zblízka, to vypadá, že je pozdě.

08.04.2021 4 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Mam rad Wima Hofa, za jeho sverazny zivotni pristup a jeho primocary styl, ale v panelaku bych s nim bydlet nechtel. Prvne jsem se s nim setkal tak pred dvema a pul lety, kdyz mi youtube doporucil jeho video. Docela jsem ziral, co za podiviny youtubuje. V kazdem případě jsem metode podlehnul a cca tri mesice fungoval denne na dychani a studenych sprchach. Pak me skolila rymicka (tezka) a ja uz nebyl tak pilny, ale cca 3-4 x tydne jsem hofoval. Cteni me ovsem zas nabudilo a uz druhý tyden jedu denne. Libi se mi popis vice dechovych technik, ktere hodlam vyzkouset.
Problem mam s prekladem, ktery je dost odflaknuty a hlavne obcas nedava smysl. Vetnou skladbu ani nezminuji.
V kazdem případě metodu doporucuji a po precteni musim rict, ze mam jeste velke mezery, co se tyka dychani a prace se soustředěním.

01.02.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Knizka je docela depresivni nebo mozna depresivni neni, ale me tak pripada, protoze ted je depresivni vsechno vsude. Joa mam rad mimo jine i proto, ze v knizkach popisuje spoustu veci, co bezny clovek jako ja nevi. Je to proste takova studnice moudrosti. V knize dochazi k zajimavemu paradoxu, kdy je casto prima rec spisovna a samotne vypraveni nespisovne. Pribeh je hodne prekombinovany, ale chybi tomu prekvapive momenty, protoze skoro vsechno, co se stane, jsem par stranek predtim predpovedel. Ale co by vlastne ne, vzdyt jsem od Joa cetl vsechno, tak ho dobre znam.

16.01.2021 4 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Tentokrát mě Jeffery nezklamal. Rhymeho tým v plném složení řeší tatérskou záhadu, která je ovšem poněkud smrtící. No, nechali byste se potetovat tetrodotoxinem a pak se udusit, protože by vám ochrnulo svalstvo? Já rozhodně ne. Dozvěděl jsem pár věcí o jedech - vůbec jsem netušil, že botulotoxin je tak extrémně jedovatý. Pár kilo a jsme po smrti všichni - fakt všichni, všech 7 miliard lidí na planetě. Koronavirus je proti tomu selanka. Vyšetřování probíhá, tak jak je u série zvykem i s parádními zvraty. No a závěrečný telefonický rozhovor je opravdu luxusní.

11.12.2020 4 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Trochu me mrzi, jakym smerem se vydal poslední díl. Misto paradniho thrilleru, jakym byl druhy dil je to tu hrozne preplacane. Masivni policejni manevry, hrozba epidemie, ctyri nebo pet dejovych linii. Oba detektivové Poole a ten druhy se mi porad pletli, ktery je ktery. Popravde me to skoro nebavilo. Obcas to bylo fajn - nejlepsi byl denik. Snad bude pristi knizka lepsi. A ten konec byl teda z ranku WTF.

02.11.2020 3 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Mám od Miniera přečteno všechno, co zatím u nás vyšlo. Na okraji propasti mě zaujalo jak umístěním, tak problematikou, kterou se zabývá. V Hongkongu jsem byl, tak jsem si ani nemusel moc představovat samotné město. Co se týká UI a všeho okolo nových technologií, tak jsem čekal trochu víc informací, když autor na začátku navnadil tím, že vše, co v knize popisuje buď už existuje nebo se vyvíjí. Celé to pak skončilo trochu překotně a akčně. Jsem ve finále trochu zklamaný, ale nijak zvlášť. Těším se na další servazovku.

31.10.2020 4 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

O kus lepší než předchozí díl. Dočkáme se totiž rozuzlení a žádné vyřešení v příštím díle se nekoná. To nakonec ani do detektivky nepatří. Nějaký motiv si sice můžete nechat na příště, ale ne všechny!!! Dvě třetiny knížky jsou docela rozhárané a nesoudržné, poslední třetina jde na věc naštěstí přímočaře a věnujeme se pouze dvěma věcem. Konec je pak velmi napínavý a musel jsem číst přes půlnoc, protože nešlo přestat.
V každém případě si teď dám od těch krváků pauzu, už se to na mě projevuje :). Chtělo by to nějakou pohodovku, ale nemám inspiraci.

29.09.2020 4 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Komentar muze obsahovat spoilery. Udelat dve knihy z detektivky mi neprijde jako nejlepsi napad. Honi se tu mnoho zajicu a vyprávění je hodne rozbite. Z dejovych linek se ukonci jen jedna a je pěkně odbyta. Doufám, ze se to v druhem dilu zlepsi. Rodinnych problemu Fabiana je tam taky zbytecne moc. Neznam situaci ve Švédsku, ale se strany socialistu se delaji vrchni dablove - strana je zřejmě fiktivni, ale urcite reflektuje nejakou skutecnou. Zástupcem tech spravnych je Lilijova, ale svym chovanim mi prijde protivna a zcela netolerantní. Kazdopadne uz ctu dalsi dil.

09.09.2020 3 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Mel jsem na Bukowskiho narazit uz davno. Ja na nej teda narazil, ale nejak jsem mu nevenoval pozornost. Nejaky intelektualsky cteni, to pro me neni. Jenze to intelektualsky vubec neni. Je to bujara, zemita knizka plna hovorovych vyrazu a zazitku magora tesne nad dnem spolecnosti. Vyrazivo je dost prisprostle a damskych a panskych prirozeni je tu plny kybl. Dycha na me zoufalost toho zivota, ale Chinaski, potazmo Bukowski si z toho hlavu nedela a bere to tak, jak to je.

15.07.2020 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Oddechovka, ale misty docela nuda. Do tří ctvrtin bez chuti a zápachu. Konec pak nastesti preradil na vyssi rychlost. Zatim se mi od Lapeny nejvic libili Manzele odvedle. To byla zabava celou dobu a porad nejake zvraty.

14.07.2020 3 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Na Kinga věru tenká knížka, zvláště v kontextu nabobtnalé série, kde předchozí dva díly a ten následující mají dobře přes šest set stran. Pistolníku se slovy zvlhl prach. Nicméně se mi Susannah líbila mnohem víc, než jsem předpokládal, možná i díky tomu, že Vlci z Cally se mi nelíbili skoro vůbec, často nudili a dočetl jsem je jen abych si odškrtl další zastávku na cestě k Temné věži.
Od Susannah jsem čekal melodramatický příběh, ale naštěstí King rychle střídá místa, čas a postavy a trochu mi připomněl Tři vyvolené.
Rolandova návštěva u "Krále" doma je nejlepší částí knihy. Zajímalo by mě, jestli King opravdu píše tak, jak nám sděluje nebo je to jen další fikce. Vtírají se mi myšlenky, jestli někdo nechtěl aby sérii dopsal a snažil se ho sprovodit ze světa. Závěrečný deník autora ohledně práce na celé sérii je zřejmě skutečný až na jeden drobný detail na konci

06.07.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Jak mnozi z vas pisou, hodne to pripomina Agathu Christie. Je to vcelku zabavna kratka sarada, kde je potreba přijmout fakt, ze luxusni hotel nema zalozni zdroj, vysilacku nebo nejakou ctyrkolku (subaru). Cekal jsem neco trochu jinak, ale prekvapeni se nakonec nekonalo. Cetl jsem velmi pozorne a jiny pachatel nebyl prakticky možný. Uz se tesim na nejlepe hodnocenou ctvrtou Lapenu.

26.06.2020 3 z 5