Eorin Eorin komentáře u knih

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Sama, coby vyčerpaná matka, jsem se s chutí a vysokým očekáváním pustila do čtení... Drhlo to a drhlo, kousala a překusovala jsem stránky, až jsem to vzdala s tím, že takovou nesympatickou blbostí se nebudu okrádat o čas, který můžu strávit s daleko lepší knihou, než je tato..
Nedočteno, nepřišlo mi to vtipné, spíš ke zděšenému pláči. Ne, tohle se fakt nepovedlo..

03.06.2023 1 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Označení YA mě u této knihy ve výsledku překvapilo. Rozhodně nejde o lehké téma a psáno je to také stylem, na který nejsem u YA zvyklá - což je ovšem obrovské plus!
Seriózní a velmi uvěřitelný příběh o nelehkých osudech s hrdiny, kterým fandím a prožívám s nimi všechny jejich naděje i trápení.
Trochu mi to připomínalo A. Doerra a ač nelehké téma, nemohla jsem knihu odložit. Majstrštyk ;) doporučuji

03.06.2023 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Ráda jsem se vrátila do "Panemu" a v čase, abych zjistila, jak to bylo..
Psáno je to poutavě, s náměty na přemýšlení, ovšem náročné je nemít jak Damoklův meč v hlavě nad četbou pořád to, jak je Snow vykreslen v Hunger Games, čili že celou dobu víte, jak bude za x let jednat a tady sledujete, jak se k tomu postupně "dopracoval". Není to nutně na škodu, ale já se od toho nemohla oprostit a trochu mi to vadilo a čekala jsem zlejškoviny za každým rohem.. :)
Klidně bych uvítala i více návratů do historie Panemu a jeho Hladových her. Kvality prvních knih to zřejmě nedosáhne, ale výprava je to příjemná a autorce děkuji.

03.06.2023 4 z 5

Letní noci Letní noci Nofreeusernames (p)

Sladkobolné peklíčko.
Asi mi to nesedlo. První dvě knihy super, tato ovšem zklamala. Hrdinka meganesympatická, až jsem se divila, co se na ní tomu klukovi líbí..?
Děj takový nějaký.. no, moc jsem tomu nevěřila a zase mi vadilo to "české" prostředí přetřené anglickými jmény a názvy, aby to "jako" bylo z Ameriky.. A ten konec? Ne, ne a ne, tohle už bylo příliš mnoho cukrkandlu pro nic.
Celkově jsem se knihou spíš prokousala, jak moc mě štvala a nebavila. Velká škoda..

03.06.2023 2 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Za mě rozhodně lepší, než první kniha. Hrdinka pro mě byla sympatičtější, uvěřitelnější, prostředí cosplaye hodně zajímavé. Bavila jsem se a to na odpočinkových knihách je fakt důležité. Za mě super, i když 1 hvězda dolů, protože to nebyl úplně top strop, co bych si představovala, neodrovnalo mě to. Ale za pobavení a oddych to stálo.

03.06.2023 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Je to feel good jednohubka, oddychovka. Od začátku bylo jasné, jak to dopadne, což není nutně na škodu. Bavily mě pop-kulturní narážky i svižnost a nenáročnost děje. Proč ale hvězdy dolů? S hl. hrdinkou jsem se moc neztotožnila, byla mi spíš protivná. Také mi vadilo typicky "české" prostředí s anglickými názvy, aby to vypadalo jako příběh z Ameriky, no ale nefungovalo to, aspoň ne pro mě.
Celkově ale jako nenáročná jednohubka na oddych mezi jinými, náročnějšími knihami, to bylo fajn

03.06.2023 3 z 5

Velká česká kniha o matce a dítěti Velká česká kniha o matce a dítěti Taťána Hanáková

Velmi dobře zpracovaná kniha, která může být dobrým průvodcem v těhotenství a pak i po porodu. Jasné, přehledné a dostatečné informace.

Touha Touha Tracy Wolff

Přirovnání ke Stmívání zde není úplně namístě. Resp. taky je tu škola, kluk, holka a pár nadpřirozených bytostí, ale styl S. Meyerové je o několik levelů výš nad tímto počinem.
Hrdinka se mi zdá nesympatická a extrémně lhostejná (možná až "hloupá") k všemožným dost jasným narážkám a náznakům.. Romantická linka je "během týdne najdu osudovou lásku a hned tu druhou osobu znám jak své boty", což je nejen nepravděpodobné, ale také tomu nevěřím a to mi ztěžovalo čtení. No, pro středoškoláky možná dobré, ale já už od knih čekám asi víc. Působí to hodně začátečnicky, ačkoliv potenciál to mělo.
Dám pak šanci dalšímu dílu, ovšem kdybych skutečně knihu měla porovnávat se Stmíváním, tak dám max. jednu hvězdičku.

02.06.2023 3 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Čekala jsem hodně (mediální masáž a recenze na IG), což byla bohužel chyba. Těšila jsem se na vyzdvihovanou atmosféru našich dětských let, ale krom pár zmínek o mobilech a seriálech to zase taková hitparáda nebyla.
První část byla díky základkovské nostalgii čtivější a zajímavější, lépe se vciťovalo do hrdinů a i když to je spíš na vlažné a benevolentní pousmání, pořád to jde - oddychovka.
Ovšem druhá část, dospělácká, to je vyloženě zbytečné. Slátanina, nesympatičtí dospělí hrdinové, průměr, nuda, šeď. Vyloženě jsem se do čtení nutila, abych to už konečně měla za sebou. A ten divný useknutý konec byl jen posledním hřebíčkem do rakvičky..
Bohužel, hodnotím jako chabější průměr - a to jen díky té lepší, nostalgické části z dětství.

02.07.2021 3 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Ano, jsem už trochu starší sorta čtenáře, takže to není úplně moje kafe, ale přesto mě kniha dokázala příjemně překvapit. Zdá se, že se autorka nad dějem zamýšlela, má to svou logiku, přestože pár rýpavých otázek bych k tomu měla, ale k YA stylu to stačí. I dějově je to zajímavé, napínavé, s postavami se dá sympatizovat. Jediné, na co už jsem asi stará, tak občasné klišoidní průpovídky, "myšlenky" a dialogy, proto hvězda dolů. Nicméně naprosto přiznávám, že jsem knihu zhltla během chvilky a jsem zvědavá na další. Dobré počtení.

05.03.2020 4 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

"Přečteno" poslechem jako audioknihu v podání pana Soukupa. Jako takové to bylo zajímavé a myslím, že i záživnější, než číst to napřímo. S Panstvím Downton se to nedá srovnávat - kromě velkého domu a hrstky služebnictva na tom podobnost nevidím. Kdybych totiž srovnávala, musela bych ubrat hodnocení - postavy jsou takové ploché, i když se snaží sem tam něčím překvapit, přesto jsem si nedokázala žádnou z postav oblíbit. Četla jsem kvůli hezké obálce, ale do druhého dílu se nejspíš pouštět nebudu. Opravdu, klasická červená knihovna zasazená do historického pozadí, ale žádná přidaná hodnota.. Slabý průměr.

27.02.2020 3 z 5

Zdravé těhotenství Zdravé těhotenství Jana Martincová

Dobrý a stručný průměr pro začátek, když chcete narychlo zjistit pár potřebných informací, než si seženete podrobnější knihu. Recepty pro inspiraci se hodily.

26.02.2020 3 z 5

Malým zpěváčkům Malým zpěváčkům Olga Janovská

Pamatuji si tuto knihu/noty už ze školky, zpívali jsme z ní ve sboru na ZUŠ a teď, po letech, jsem se k ní vrátila za inspirací pro své programy pro děti. Je koncipovaná velmi dobře, podle období v roce. Písničky v ní nejsou složité, pro malé děti zkrátka ušité na míru. Klavírní doprovody k písním jsou dobře rozepsané, ale někdy mi tam chyběly akordové značky (pro hraní na jiný nástroj, než klavír, př. v mém případě kytara a ukulele).

25.02.2020 4 z 5

Hurá, miminko! Hurá, miminko! Jillian Michaels

Velice detailní kniha, ovšem myslím si, že jiné maminky by ji ocenili lépe. Pro mě je těch informací možná až moc a je pro mě lepší orientace v jiných knihách. Je zde v podstatě jen text, obrázků je jen pár na samém konci, kde jsou ukázaná cvičení. Vyhovovaly by mi stručnější a přehlednější informace..

25.02.2020 3 z 5

Život zn.: Hygge Život zn.: Hygge Rosie Blake

Číst tuto knihu bylo jako dívat se na klasický romantický film :) Víte dopředu, jak to skončí a zároveň od toho nečekáte moc, snad jen odpočinek a trochu té růžové limonády (která se v reálu prostě nestane).
A přesně to i dostanete. Je to příjemný, odpočinkový průměr s motivy hygge. Takže - já si odpočinula, užila jsem si různé tipy na hygge život, přešla jsem mávnutím ruky občasné divné skoky a zmatenosti ohledně časových skoků a na konci jsem se spokojeně pousmála, že to dopadlo tak, jak jsem si myslela a zase se pomalu můžu pustit do běžné reality.. ;)

21.02.2020 3 z 5

Hortenziová zahrada Hortenziová zahrada Marie Lamballe (p)

Moc jsem od knihy neočekávala a tak mě mohla příjemně překvapit. Bála jsem se přeslazené lovestory, ale naopak to bylo příjemné čtivo. Na pět hvězdiček to určitě není, kniha je spíše "oddychovkou", ve které není zapotřebí hledat kdovíjakou hloubku. Nicméně oceňuji, že si autorka nejspíš dala práci s různými detaily, pro které si zřejmě musela aspoň trochu nastudovat umění, sochařinu i nahlédnout k benediktinům. Není to nejpřesnější, ale pro reálie v rámci knihy je to dostačující a příjemné.
Prolínání dvou časových rovin v knize není novinkou, někdo toho umí využít lépe, někdo hůř. Tady to bylo takové.. inu, průměrné. Vcelku to předvídatelné bylo, ale byly i momenty, kdy si čtenář není stoprocentně jistý, jak to asi mohlo být. I co se týče chování jednotlivých postav, tak s žádnou jsem se neztotožnila, některé byly poměrně jasně nalinkované a trochu ploché, škoda. Těžko se mi to celé hodnotí, protože určité věci dokážu ocenit, ale určité věci byly takové.. (odpusťte mi) "žensky naivní". Nicméně přečetla jsem knihu do konce, nebyl to zbytečný čas, ale žádnou hlubokou stopu to ve mně nezanechalo..

06.02.2020 3 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Kniha patří mezi americkou klasiku - nedivím se tomu, ovšem dokážu pochopit i to, že se v dnešní době nemusí tolik líbit, či být chápána. Sama o sobě není tolik nadčasová jako knihy Jane Austenové, nicméně nadčasové prvky se tam také dají najít - prvky, ne celá kniha, bohužel. Je to příjemné a milé čtivo pro náctileté dívky, které rády sní a rády hledají samy sebe v hrdinkách daných knih. Tady se najdeme snad každá :) Líbí se mi, jakým způsobem se snaží i samy hrdinky rozvíjet, pracovat na sobě a svých "chybách" a zde je to poměrně polopaticky vysvětleno, téměř až návodně. Ale myslím si, že pro náctiletou čtenářku je právě tohle to pravé ořechové a potřebné, obzvlášť, když je právě tohle cílová skupina.
Pro nás starší je to přeci jen poněkud naivnější a místy úsměvné, ale pořád si říkám - proč ne :) Z těchto důvodů nemohu dát plný počet, ačkoliv ve mě kniha zanechala svou stopu a ráda si ji někdy přečtu znovu. Není to zkrátka mému srdci bližší Austenka..

03.02.2020 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Dvě třetiny jsem vydržela číst, respektive jsem se nutila to číst s nadějí, že dál to bude lepší...
Ne, vzdala jsem, protože jsou na světě zajímavější knihy, kterými bych trávila svůj čas daleko raději.
Příběh má nápad, ovšem potenciál je nevyužitý a jsou chvíle, kdy děj vyloženě nudí..

29.01.2020 2 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Standartně jsem očekávala hodně.. Bohužel, jsem poněkud zklamaná. V této knize na mě osudy postav působily až příliš "románově" (na autorčiny poměry). Vlastně se nedělo nic tak převratného, bylo to bez napětí. Děj ubíhal rychle, ale tak nějak nezáživně, nezaujatě. Hana a Tiché roky ve mně ještě dlouho doznívaly, nicméně tato kniha mě nějak minula, ačkoliv jsem si od tématu slibovala hodně (téma Sudet, odsunů a následně komunismu). Škoda.

03.01.2020 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Docela dobré, občas jsem se zasmála, nicméně je to oddychovka - hloupoučký humor pro vypláchnutí mozku po práci :)
Nicméně, vtipy se docela opakují a panu autorovi pomalu dochází dech..

03.01.2020 3 z 5